Ktoré vitamíny a minerály sú vhodné na podporu vašej imunity a ako ich doplniť?
S prichádzajúcou jeseňou a zimou si každý rok začíname viac všímať naše zdravie. Myšlienka všadeprítomných vírusov nás často donúti k aktívnemu prístupu k svojmu zdraviu. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ako bezpečne a efektívne dopĺňať do nášho tela vitamíny a minerály v ich rôznych formách a kombináciách.
Imunitný systém
Tento komplexný systém je našou prvou líniou obrany proti vírusom a baktériám, s ktorými sa stretávame každý deň. Preto je vhodné udržiavať ho vo forme. Jedným z kľúčových spôsobov udržiavania imunity je práve dopĺňanie vitamínov a minerálov na jej posilnenie.
Až 30 % populácie USA je ohrozených nedostatkom aspoň jedného vitamínu[1]. Táto štatistika ilustruje dôležitosť osvojenia si princípov vhodného dopĺňania vitamínov určených na posilnenie vášho imunitného systému.
Vitamíny
Vitamín C je dôležitý pri hojení rán, udržiavaní zdravých kostí, zubov, kože a v neposlednom rade podporuje náš imunitný systém. Zvyšuje efektivitu bielych krviniek, pomáha pokožke vytvárať silnejšiu bariéru proti baktériám a ukázalo sa, že má potenciálne schopnosť znížiť závažnosť prechladnutia[2]. Naše telo si však vitamín C nedokáže vyrobiť samo, preto je potrebné ho získať prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov. Najvhodnejšie sú prípravky s postupným uvoľňovaním vitamínu C alebo prípravky s lipozomálnou technológiou. Lipozomálna forma vitamínu C zabezpečuje jeho najúčinnejšie vstrebávanie (prechod z čreva do krvi), a teda poskytuje oproti ostatným prípravkom najvyššiu účinnosť.
Vitamín D si naše telo produkuje prirodzene za pomoci slnečných lúčov. Tento vitamín je dôležitý pre rast a vývoj, pomáha posilňovať imunitný systém a potenciálne znižuje riziko depresie a úzkosti (zhoršenie nálady počas zimy môže mať súvis s nedostatkom vitamínu D)[3]. Jeho znížené hladiny sú časté u ľudí žijúcich v menej slnečných krajinách a sú spojené so zvýšeným rizikom infekcií.
Multivitamíny a multiminerály obsahujú viacero vitamínov a minerálov. Dopĺňanie vitamínov a minerálov do nášho tela týmito prípravkami je vhodné najmä pri hektickom životnom štýle, kedy nie každý deň získame všetky potrebné živiny výlučne z našej stravy. Samozrejme, užívanie multivitamínových prípravkov nemôže nahradiť zdravú výživu, no môže vyplniť medzery tam, kde nášmu telu niečo chýba a podporiť tak aj správne fungovanie nášho imunitného systému.
Minerály
Zinok je jedným z najužitočnejších minerálov. Zlepšuje zrak, pomáha telu spracovávať živiny, rýchlejšie hojiť rany a posilňuje imunitný systém. Zinok je dôležitý pre vývoj a funkciu imunitných buniek, ako aj pre zvýšenie ich aktivity. Prehľad siedmich rôznych štúdií zistil, že zinok skracuje dĺžku bežného prechladnutia až o 33 %[4]. Naše telá prirodzene zinok neprodukujú, čo znamená, že ho musíme získavať zo stravy alebo výživových doplnkov.
Selén je životne dôležitý minerál, ktorý musíme prijímať prostredníctvom stravy. Okrem posilnenia imunity nás môže chrániť aj pred srdcovými chorobami, môže pomôcť znížiť prejavy astmy, pomáha predchádzať mentálnemu úpadku a je dôležitý pre zdravie štítnej žľazy.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
[1] J.K. Bird, R.A. Murphy, E.D. Ciappio, M.I. McBurney, Risk of Deficiency in Multiple Concurrent Micronutrients in Children and Adults in the United States, Nutrients. 9 (2017) 655. https://doi.org/10.3390/nu9070655.
[2] H. Hemilä, E. Chalker, Vitamin C for preventing and treating the common cold, Cochrane Database of Systematic Reviews. (2013). https://doi.org/10.1002/14651858.CD000980.pub4.
[3] Y.-C. Cheng, Y.-C. Huang, W.-L. Huang, The effect of vitamin D supplement on negative emotions: A systematic review and meta-analysis, Depress Anxiety. 37 (2020) 549–564. https://doi.org/10.1002/da.23025.
[4] H. Hemilä, Zinc lozenges and the common cold: a meta-analysis comparing zinc acetate and zinc gluconate, and the role of zinc dosage, JRSM Open. 8 (2017) 2054270417694291. https://doi.org/10.1177/2054270417694291.