S pojmom piata choroba sa už mnohí z nás v živote stretli – vedeli ste však, že jej výskyt nie je len výsadou detí? Je možné proti nej bojovať alebo sa pred ňou chrániť prevenciou?
- Čo je piata choroba u detí?
- Ako sa prenáša?
- Priebeh ochorenia
- Stanovenie diagnózy
- Ako prebieha liečba a starostlivosť?
- Piata choroba v dospelosti a tehotenstve
- Dá sa piatej chorobe predchádzať?
- Kedy k lekárovi?
Čo je piata choroba u detí?
Piata choroba, odborne nazývaná erythema infectiosum, hovorovo choroba tváre, je vírusové ochorenie vyvolané parvovírusom B-19, ktoré je charakteristické svojím výskytom najmä u detí (5 – 15 rokov), nie je však vylúčené ani u dospelých. Ochorenie má väčšinou mierny priebeh, nebezpečné môže byť u tehotných žien a osôb s oslabenou imunitou. „Výhodou“ výskytu ochorenia u detí je okrem ľahšieho priebehu aj doživotná imunita a protilátky proti tomuto vírusu.
Ako sa prenáša?
Ochorenie sa s najvyššou intenzitou vyskytuje od konca zimy do začiatku leta. Prenáša sa najmä ako kvapôčková infekcia – dýchaním, kýchaním, kašľaním, blízkym kontaktom s nakazeným alebo predmetmi, ktorých sa nakazený dotýkal. V školských a predškolských zariadeniach je jeho šírenie touto cestou vcelku jednoduché. Riziko infekcie je najvyššie ešte pred objavením sa vyrážky a jej výsevom. Inkubačná doba je podľa závažnosti 4 – 21 dní.
Priebeh ochorenia
Choroba sa zvyčajne začína príznakmi podobnými chrípke – zvýšená teplota, bolesť hlavy a tela, únava a malátnosť, bolesť hrdla a upchatý nos. Po niekoľkých dňoch príznaky ustúpia (práve počas tohto obdobia je dieťa najviac infekčné) a keď dieťa vyzerá byť už zdravé, objaví sa výsev vyrážok. Najčastejšie sa objavuje na tvári (lícach, v tvare motýľa), no postupne prechádzajú aj na horné a dolné končatiny, prípadne na trup. Líca bývajú na dotyk horúce. Vyrážka zvyčajne sama ustúpi do 2 týždňov, zhoršiť sa však môže po vystavení sa slnečnému žiareniu, teplu alebo po kúpaní – najmä u väčších detí a dospelých, v tomto prípade sa môže vyskytovať aj niekoľko týždňov. V čase výskytu vyrážky však už nakazené dieťa nie je infekčné.
Stanovenie diagnózy
Diagnostika prebieha najmä zistením anamnézy a pohľadom lekára na vyrážky. Pokiaľ je postihnutá osoba tehotná žena alebo osoba s oslabenou funkciou imunitného systému, je možné vykonať testy na protilátky.
Ako prebieha liečba a starostlivosť?
Liečba je v prípade piatej choroby len symptomatická – je potrebné tlmiť horúčku (antipyretiká – lieky proti horúčke), svrbenie (antihistaminiká – lieky proti alergii – buď v kvapkovej alebo sirupovej forme na lekársky predpis alebo pre staršie deti v tabletách). Z režimových opatrení je dôležité dodržiavať pitný režim (riziko dehydratácie najmä pri zvýšenej teplote – na doplnenie tekutín je možné podávať rehydratačné roztoky) a kľudový režim – na toto obdobie nevykonávať intenzívnu fyzickú aktivitu a športy. V život ohrozujúcich stavoch sa môžu vnútrožilovo podávať imunoglobulíny.
Piata choroba v dospelosti a tehotenstve
U dospelých je výskyt piatej choroby veľmi zriedkavý, najmä z dôvodu vzniknutých protilátok po expozícii ochoreniu v detstve. Pokiaľ sa však v dospelosti táto choroba vyskytne prvýkrát, môže mať veľmi závažný priebeh. Najdominantnejším príznakom u dospelých je niekoľkotýždňová bolesť kĺbov, ktorá výraznejšie postihuje najmä zápästia, členky a kolená. Občas sa môže vyskytnúť aj opuch lymfatických uzlín, vyrážky, ktoré vyzerajú skôr ako pľuzgiere, začervenanie očí alebo bolesť hrdla.
Výskyt piatej choroby je najviac rizikový u dospelých s oslabenou imunitou, u ľudí s anémiou, po transplantáciách či po absolvovaní protinádorovej terapie a iných vážnych diagnózach. Nebezpečná môže byť aj u tehotných žien, u ktorých predstavuje pre nenarodené dieťa až život ohrozujúce riziko. Môže totiž dôjsť k prenosu vírusu na plod, u ktorého môže spôsobiť závažnú poruchu krvotvorby. U ostatných dospelých jedincov však býva priebeh bez trvalých následkov.
Dá sa piatej chorobe predchádzať?
Nevýhodou je, že špecifické očkovanie ani liečba na toto ochorenie doposiaľ neboli vynájdené. Forma prevencie je rovnaká ako u iných ochorení – posilňovanie imunity, dodržiavanie hygieny rúk a vyhýbanie sa kontaktu s infekčnými osobami.
Kedy k lekárovi?
Ak sa stav vášho dieťaťa počas choroby zhoršuje alebo sa vám jeho stav nepozdáva, kontaktujte lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom