Afty sú malé bolestivé útvary, ktoré vyzerajú ako vriedky. Sú to pľuzgieriky miskovitého tvaru s bielym alebo žltkastým povlakom na povrchu a s červeným okrajom. Nachádzajú sa v ústnej dutine a hoci nepredstavujú takmer žiadne riziko, sú bolestivé. Predstavujú zápalové ochorenie, ktoré však nie je infekčné, a teda nie je prenosné. V článku sa dozviete, ako afty liečiť a ako im predchádzať.
Príčiny vzniku áft
Aj napriek tomu, že presná príčina vzniku áft nie je známa, dôvodov, prečo toto ochorenie vzniká, je viacero. Najčastejšou príčinou je oslabený imunitný systém. Medzi ďalšie príčiny vzniku patrí:
- nedostatočná ústna hygiena,
- vírusy a baktérie,
- nádcha,
- alergia,
- hormonálna nerovnováha, hlavne u žien v závislosti od menštruačného cyklu či tehotenstva,
- niektoré celkové ochorenia,
- nedostatok vitamínu B12, vitamínu B9 – kyseliny listovej, železa,
- nedokonalosti v chrupe,
- stres, ktorý však nie vždy vieme eliminovať, a preto sa odporúča zvýšený prísun horčíka a vitamínu B6,
- psychické poruchy,
- fajčenie,
- mechanické poškodenie, ako napríklad rast zubov u detí, ošetrenie u zubného lekára, používanie zubných náhrad, ale aj podráždenie zubnou kefkou pri čistení zubov,
- genetická predispozícia,
- chybný zhryz, ktorý je potrebné riešiť s lekárom.
Liečba áft
Ochorenie má väčšinou mierny priebeh a nie je nutné ho liečiť. Afty často odídu samé aj bez vonkajšieho zásahu v priebehu 7 až 10 dní. Keďže však bývajú bolestivé, ich vymiznutie je možné urýchliť použitím vhodných prípravkov na afty.
- V prípade väčšieho množstva áft sa odporúča vyplachovanie úst roztokom, napríklad s obsahom chlórhexidínu (antibakteriálny účinok), diklofenaku (bolesť tlmiaci a protizápalový účinok) alebo benzdyamínu (dezinfekčný, protizápalový a bolesť tlmiaci účinok).
- Ak ide o afty v hrdle, vhodný je sprej do hrdla alebo kloktadlo.
- V prípade menšieho počtu áft (a ak sa nachádzajú na ľahko prístupnom mieste), je možné ich pravidelne potierať roztokmi/gélmi, ktoré majú špeciálny aplikátor, prípadne sa použije vatový tampón, resp. vatová tyčinka. Tieto prípravky majú analgetický účinok, a tak utlmujú bolesť, alebo vytvárajú na povrchu afty jemný povlak, ktorý chráni pred ďalším podráždením.
- Liečbu je možné podporiť aj prírodnou cestou, a to použitím odvarov z byliniek na výplach ústnej dutiny. Vhodná je napríklad šalvia lekárska, echinacea purpurová, rumanček kamilkový, sladké drievko či repík lekársky. Tieto odvary by sa však nemali používať príliš často, aby nedošlo k ďalšiemu podráždeniu ústnej dutiny. Iným spôsobom prírodnej liečby áft je použitie hotových bylinných roztokov.
Prevencia áft
- Vzniku áft sa dá v niektorých prípadoch predísť, a to správnou ústnou hygienou, napríklad používaním zubných pást bez obsahu penivých zložiek, ako je SLS.
- Dôležitý je taktiež dostatočný prísun vitamínov, a to hlavne vitamínov skupiny B, vitamínu C a niektorých minerálnych látok, ako je zinok, vápnik a železo.
- V prípade opakujúcich sa áft môže pomôcť aj užívanie produktov, ktoré podporujú imunitný systém. Medzi tieto látky patria betaglukány, ktoré obsahuje napríklad hliva ustricová. Dôležitý význam majú v tomto prípade aj probiotiká. Tie upravujú zloženie bakteriálneho obsahu čreva, v ktorom sa nachádza veľké množstvo buniek imunitného systému, a preto je jeho správna funkcia dôležitá pre celkové zdravie človeka. Pri opakovanom výskyte áft sa odporúčajú probiotiká rozpustné v ústach, ktoré upravujú ústnu mikroflóru a zvyšujú slizničnú imunitu.
Kedy navštíviť lekára?
Pri liečbe by mali afty vymiznúť v priebehu pár dní, najneskôr v priebehu 2 - 3 týždňov. Ak sa stav nebude ani po týždňoch zlepšovať, alebo ak sa afty vyskytujú opakovane, prípadne ich máte veľa, je potrebné navštíviť lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.