Pozerať sa do záchodovej misy a vidieť stolicu, ktorá vyzerá inak ako zvyčajne, môže byť hrozivé, ale nie vždy je to dôvod na poplach. Ak sa vaša stolica sfarbila dočierna a je dechtová, môže to súvisieť s vážnejším zdravotným problémom – krvácaním do tráviaceho traktu. Tmavá stolica však môže byť spôsobená aj zmenou stravovania či niektorými liekmi a výživovými doplnkami. Prečítajte si o príčinách vzniku čiernej stolice a kedy spozornieť a zájsť za svojím lekárom.
- Stolica a príčiny jej sfarbenia
- Nezávažné príčiny vzniku čiernej stolice
- Závažné príčiny čiernej stolice
- Diagnostika príčiny vzniku čiernej stolice
- Čierna stolica u detí
- Čierna stolica v tehotenstve
Stolica a príčiny jej sfarbenia
Stolica môže nadobudnúť rôzne sfarbenie. Všetky odtiene hnedej a dokonca aj zelenej sa považujú za normálne. V niektorých prípadoch však farba stolice môže naznačovať vážne ochorenie tráviaceho traktu.
Farba stolice je ovplyvnená hlavne tým, čo jete, a množstvom žlče (žltozelená tekutina, ktorá trávi tuky) vo vašej stolici. Žlčové pigmenty sú pri prechode tráviacim traktom chemicky pozmenené enzýmami, ktoré premieňajú zelené pigmenty na hnedé.
Farba stolice | Čo to môže znamenať | Možné stravovacie/liekové príčiny |
Zelená | Jedlo sa môže pohybovať hrubým črevom príliš rýchlo, napríklad v dôsledku hnačky. Žlč sa preto nemá kedy úplne enzymaticky rozložiť. | Zelená listová zelenina, zelené potravinárske farbivo, lieky a výživové doplnky s obsahom železa. |
Biela až šedá | Nedostatok žlče v stolici, čo môže naznačovať obštrukciu (nepriechodnosť) žlčovodu. | Vysoké dávky niektorých liekov proti hnačke. |
Žltá a mastná | Nadbytočný tuk v stolici, napríklad v dôsledku celiakie (autoimunitné ochorenie charakterizované neznášanlivosťou lepku). | V niektorých prípadoch lepok nachádzajúci sa v chlebe či cereáliách. Navštívte lekára na odborné posúdenie. |
Červená | Krvácanie v dolnom tráviacom trakte (hrubé črevo alebo konečník). Často dôsledok hemoroidov. | Červené potravinárske farbivo, cvikla, brusnice, rajčinová polievka/šťava alebo červená želatína. |
Čierna | Krvácanie v hornom tráviacom trakte (pažerák, žalúdok a tenké črevo). | Lieky a výživové doplnky s obsahom železa, čierne (aktívne) uhlie, lieky s obsahom bizmutu alebo čierne sladké drievko, ktoré je hlavnou prísadou čiernej maškrty – pelendreku. |
Nezávažné príčiny vzniku čiernej stolice
Potraviny sfarbené načierno
Niekedy je skutočnou príčinou čiernej stolice to, nad čím by ste sa možno v strachu ani nezamysleli. Ak ste si všimli, že vaša stolica stmavla a zmenila svoje zafarbenie z hnedej farby na čiernu, môže to byť dôsledok vášho zmeneného stravovania. Uvedené platí hlavne vtedy, ak ste si nevšimli žiadne ďalšie tráviace problémy. Potraviny, ktoré majú potenciál sfarbiť stolicu načierno, sú:
- čučoriedky,
- klobásy,
- tmavá čokoláda,
- čierne sladké drievko (pelendreky),
- červená repa,
- červené potravinárske farbivo,
- tmavé pivo,
- hroznový džús.
Tmavá farba stolice by sa mala vrátiť späť do normálu po zastavení konzumácie vyššie spomenutých potravín.
Výživové doplnky a lieky s obsahom železa
Je dobre známe, že lieky a výživové doplnky obsahujúce železo (predpisované na liečbu anémie alebo nedostatku železa) spôsobujú čiernu stolicu. Toto je očakávaný a normálny vedľajší účinok týchto prípravkov. Ďalšími možnými vedľajšími účinkami sú: bolesť brucha, nevoľnosť, pálenie záhy a zápcha. Ak máte problémy s nežiaducimi účinkami, porozprávajte sa so svojím lekárom. Existuje veľa rôznych typov prípravkov s obsahom železa a niektoré môžu byť pre váš tráviaci trakt prijateľnejšie.
Sfarbenie stolice načierno nastáva, keď sa nevstrebaná časť železa zmieša s mikrobiómom (prospešné baktérie) v tráviacom trakte. Zatiaľ čo čierno sfarbená stolica je v tomto prípade bežná, čierna a dechtová stolica nie je. Ak má vaša stolica textúru, ktorá sa podobá kávovej usadenine, alebo sú v nej červené pruhy, okamžite kontaktujte svojho lekára.
Lieky obsahujúce bizmut
Bizmut je súčasťou niektorých liekov na ochranu žalúdočnej sliznice. V tráviacom trakte dochádza k jeho zmiešaniu so sírou a mení sa na sulfid bizmutitý. Táto zlúčenina je čierna. Pri prechode tráviacim traktom tak môže zafarbiť vznikajúcu stolicu načierno. Tento scenár je pravdepodobnejší, ak ste nedávno jedli veľa potravín bohatých na zlúčeniny síry, ako je brokolica, cesnak, cibuľa alebo kel. V niektorých geografických oblastiach má aj pitná voda vysokú koncentráciu zlúčenín síry. Dlhodobé užívanie veľkého množstva bizmutu môže načierno zafarbiť aj váš jazyk a zuby.
Čierne (aktívne) uhlie
Čierne (alebo aktívne uhlie) patrí medzi tzv. črevné adsorbenciá, čo sú látky s veľkým aktívnym povrchom – v tráviacom trakte sa nevstrebávajú, ale viažu na seba rôzne toxíny, škodlivé látky, plyny, hnilobné produkty, produkty látkovej premeny a rôzne chemické zlúčeniny, ktoré týmto inaktivujú. Pri užívaní prípravkov s obsahom aktívneho uhlia sa vyskytuje čierne zafarbenie stolice.
Závažné príčiny čiernej stolice
Vredy
Vredy predstavujú otvorené rany v sliznici žalúdka alebo časti tenkého čreva (dvanástnika). Žalúdočné vredy sú zvyčajne spôsobené infekciou baktériou Helicobacter pylori alebo dlhodobým užívaním NSAID (nesteroidné protizápalové lieky, napr. ibuprofén). Vredy nie sú vždy bolestivé, ale môžu spôsobovať:
- tráviace ťažkosti,
- bolesti brucha,
- nafúknuté brucho,
- grganie,
- vracanie,
- nevoľnosť,
- pálenie záhy,
- pocit pálenia v žalúdku.
Keď začnú vredy krvácať, môžu spôsobiť čiernu, mazľavú dechtovú stolicu. Tmavšie sfarbenie stolice je spôsobené zmiešaním krvi z vredov s tráviacimi tekutinami, ktoré okrem iného obsahujú aj enzýmy (pomáhajú pri trávení potravy). Enzýmy menia červenú farbu krvi na čiernu. Takáto stolica sa nazýva meléna a hovorí nám o krvácaní v hornej časti tráviaceho traktu. Ak sa takáto stolica vyskytuje, je nutné bezodkladne vyhľadať lekára.
Žalúdočné vredy spôsobené infekciou sa môžu liečiť antibiotikami. Lekár vám môže taktiež odporučiť lieky, ktoré znížia tvorbu žalúdočnej šťavy, alebo ju neutralizujú.
Krvácanie z hornej časti tráviaceho traktu
Okrem vredov existuje niekoľko ďalších stavov, ktoré taktiež spôsobujú krvácanie v hornej časti tráviaceho traktu (pažerák, žalúdok a tenké črevo) vedúce k vzniku čiernej stolice (meléne). V prípade melény si môžete všimnúť, že má vaša stolica dechtovú štruktúru, alebo sa podobá kávovej usadenine.
Lekára vyhľadajte čo najskôr, ak je vaša stolica čierna, mazľavá, dechtová, prípadne je sprevádzaná aj tráviacimi ťažkosťami (akými sú napríklad bolesti žalúdka či vracanie).
U niektorých ľudí je pravdepodobnosť vzniku krvácania v tráviacom trakte vyššia. Zaraďujeme sem ľudí s nasledovnými rizikovými faktormi:
- chronické vracanie,
- alkoholizmus,
- užívanie antikoagulancií (lieky zabraňujúce tvorbe krvných zrazenín),
- nedávna operácia v oblasti tráviaceho traktu,
- užívanie NSAID (nesteroidné protizápalové lieky, ako sú napr. ibuprofén, diklofenak, naproxén či kyselina acetylsalicylová).
Naproti tomu, svetlá, červená krv v stolici alebo na nej zvyčajne pochádza z dolnej časti tráviaceho traktu (hrubé črevo alebo konečník). Červená farba krvi je v stolici zachovaná preto, lebo bola menej vystavená tráviacim enzýmom. Najčastejšie ju spôsobujú hemoroidy, no jej výskyt môže naznačovať aj závažný zdravotný problém – zápal hrubého čreva či rakovinu hrubého čreva. Pri spozorovaní krvi v stolici sa čo najskôr obráťte na svojho lekára.
Niekedy krvácanie v stolici na pohľad ťažko spozorovať. Množstvo krvi je malé a môže byť zaznamenané testom na okultné (skryté) krvácanie v stolici. Funguje na princípe merania hemoglobínu, ktorý je zložkou krvi, a jeho koncentrácie v stolici. Po nanesení malej zriedenej vzorky stolice na rýchlotest sa po určitom čase objaví výsledok. Ak po analýze vzorky stolice výsledok vyšiel pozitívny, mali by ste navštíviť lekára.
Ezofageálne (pažerákové) varixy
Ezofageálne varixy predstavujú zväčšené žily v stene dolného pažeráka alebo hornej časti žalúdka. Väčšina ľudí s pažerákovými varixami nič zvláštne nepociťuje, kým im tieto žily neprasknú. V prípade prasknutia žíl dochádza ku krvácaniu a k následnému výskytu krvi v stolici alebo vo zvratkoch. Ezofageálne varixy vznikajú v dôsledku zvýšeného tlaku, ktorý je vyvolaný cirhózou pečene.
Medzi prejavy krvácania pažerákových varixov zaraďujeme:
- vracanie krvi,
- melénu,
- točenie hlavy,
- mdloby.
Krvácajúce pažerákové varixy si vyžadujú okamžitú lekársku starostlivosť kvôli nutnému zastaveniu krvácania. Môžu viesť k náhlej smrti.
Mallory-Weissov syndróm
Mallory-Weissov syndróm predstavuje trhlinu sliznice v mieste spojenia pažeráka a žalúdka. Ak dôjde ku krvácaniu, dôsledkom môže byť meléna. Uvedený syndróm môže spôsobiť prudké vracanie, kašeľ alebo epileptické kŕče.
Rovnako ako pri ostatných stavoch, ktoré taktiež spôsobujú čiernu stolicu, nemusia byť prejavy Mallory-Weissovho syndrómu zrejmé. Spolu s melénou sa u niektorých ľudí môžu vyskytnúť nasledovné prejavy:
- vracanie dechtovej krvi,
- hnačka,
- točenie hlavy,
- dýchavičnosť,
- bolesť v hrudi,
- bolesť brucha.
Poškodenie sliznice sa u väčšiny ľudí zahojí samo. Ak sa však nezahojí a príznaky pretrvávajú, navštívte svojho lekára.
Diagnostika príčiny vzniku čiernej stolice
Lekár vám bude v prvom rade klásť otázky ohľadom vašich zdravotných ťažkostí a pravdepodobne vykoná fyzické vyšetrenie. Ďalej môže objednať krvné testy, test zo vzorky stolice a môže vás taktiež poslať na röntgenové vyšetrenie, ktorého účelom je zobrazenie vnútra vášho tráviaceho traktu. Váš lekár môže taktiež navrhnúť gastroskopiu alebo kolonoskopiu.
- Gastroskopia sa zameriava na vnútorné zobrazenie pažeráka, žalúdka a tenkého čreva. Tenká trubica s kamerou na konci sa vkladá väčšinou cez hrdlo a hľadá príčinu vašich príznakov.
- Kolonoskopia je podobná gastroskopii, ale tenká trubica s kamerou sa vkladá do konečníka a zobrazuje vnútro hrubého čreva.
Čierna stolica u detí
U detí sa čierna stolica pozoruje v prvých dňoch po pôrode. Stolica vylučovaná počas prvých hodín života sa nazýva mekónium alebo laicky smolka. Mekónium predstavuje tmavozelenú stolicu, ktorá bola vyprodukovaná plodom v maternici. Na 6. deň môže mať farba stolice zelené či bordové odtiene. V priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov bude detská stolica často meniť svoju farbu a štruktúru. Stolica sa bude meniť najmä pri zavedení nových potravín, ako sú ovsené vločky, zelenina, ovocie, vajcia a mäso.
Detská stolica môže obsahovať malé množstvo krvi – na posúdenie závažnosti je však dôležité zhodnotiť celkový stav dieťaťa a ďalšie sprievodné príznaky. Väčšinou je krv v stolici príznakom infekcie alebo alergie na mlieko. Napriek tomu, ak spozorujete červené alebo tmavé farebné zmeny v stolici vášho dieťaťa, informujte svojho lekára.
Čierna stolica v tehotenstve
Ak máte čiernu stolicu počas prvého trimestra tehotenstva, môže to byť dôsledok zmien vo vašej strave alebo užívania vitamínov pre tehotné ženy. Čierna stolica však môže v kombinácii s inými prejavmi, ako sú kŕče, horúčka alebo silné krvácanie, signalizovať potrat alebo iné vážne komplikácie. Preto, ak spozorujete počas akéhokoľvek trimestra tehotenstva čiernu stolicu, je dôležité navštíviť vášho lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.