Späť na Rady lekárnika

Materské znamienka - prečo je také dôležité vedieť rozoznať tie nebezpečné?

9 min.
Materské znamienka - prečo je také dôležité vedieť rozoznať tie nebezpečné?

Koža je najväčším orgánom ľudského tela. Má veľké množstvo funkcií, nad ktorými sa často nezamýšľame, aj keď vďaka nim je o naše telo každý deň dobre postarané. Koža je bariérou medzi vonkajším svetom a vnútorným organizmom. Chráni nás pred škodlivinami z prostredia, ako sú napr. baktérie, vírusy či UV žiarenie. Vďaka kožným receptorom sme schopní vnímať bolesť, tlak alebo teplotu. Koža je schopná regulovať teplotu tela, či už počas horúcich slnečných dní alebo mrazivých nocí, a taktiež dokáže tvoriť aj dôležitý vitamín D. Na koži sa často nachádzajú aj znamienka, tzv. znamienka krásy, ktoré sú jedinečné a charakteristické pre každého človeka. Ako vznikajú a prečo si na ne dávať pozor, sa dozviete v tomto článku.

  1. Čo je znamienko?
  2. Ako materské znamienka vznikajú?
  3. Aké sú rôzne typy znamienok?
  4. Ako rozpoznať znamienka, ktoré si vyžadujú pozornosť?
  5. Ako prebieha diagnostika potenciálne nebezpečného znamienka?
  6. Ako prebieha odstránenie nebezpečného znamienka?
  7. Aký je význam preventívneho vyšetrenia znamienok?

Čo je znamienko?

Koža sa skladá z troch vrstiev – pokožka (epidermis), zamša (corium) a podkožné väzivo (hypodermis). Zamša je typická papilárnymi líniami, vďaka ktorým máme každý svoj vlastný otlačok prstov, a podkožné väzivo je pre telo ako špajza, do ktorej si ukladá zásoby tuku na horšie časy. V spodných vrstvách pokožky nájdeme melanocyty, bunky produkujúce hnedé farbivo melanín.

Materské znamienka, nazývané aj névy, sú kožné výrastky spôsobené rastom a zhlukovaním melanocytov. Pochádzajú z pigmentových buniek v pokožke, z hlbších vrstiev kože alebo z buniek na ich rozhraní. Vyzerajú ako malé tmavé škvrny, ploché či hrboľaté, rôznych tvarov, veľkosti a farieb na koži.

Ako materské znamienka vznikajú?

Presný mechanizmus vzniku znamienok nepoznáme, no predpokladá sa, že hlavnú rolu v ňom zohráva slnečné žiarenie a genetika. Väčšina znamienok sa tvorí v detstve a puberte. Rastú a menia farbu s vekom. Nové znamienka sa môžu objaviť aj neskôr počas života alebo aj počas tehotenstva kvôli kolísaniu hladín hormónov. Aj keď névy sú nezhubné nerakovinové útvary, novovzniknuté znamienka sú oveľa viac schopné stať sa zhubnými a spôsobiť rakovinu kože ako tie staršie. Vo všeobecnosti platí, že čím viac znamienok máte, tým väčšie riziko rakoviny kože vám hrozí. Ak znamienko zmení farbu, tvar alebo veľkosť, treba zbystriť pozornosť.

Aký má vplyv genetika na zrod znamienka? Ľudia so svetlým typom kože budú mať viac znamienok ako ľudia s tmavou pokožkou. Je to podmienené tým, že tmavá pokožka je viac prispôsobená slnku a znamienka sa na nej tvoria menej. Mnoho skúmaných znamienok má onkogénnu BRAF mutáciu. BRAF je gén, zodpovedný za aktiváciu množenia a delenia buniek. Prítomnosť tejto rakovinotvornej mutácie znamená, že BRAF gén bez prestávky dáva signál bunkám množiť sa, čím sa znamienko môže, ale nemusí premeniť na rakovinový melanóm. Túto mutáciu môže podmieniť aj dlhodobé vystavovanie sa slnku.

Prečo je slnko pre nás škodlivé? Počas opaľovania UV žiarenie prechádza do hlbších vrstiev kože, kde potláča jej imunitný systém a bunky poškodzuje a zabíja. Narušuje štruktúru DNA kožnej bunky, čím je náchylnejšia na smrť či rakovinové množenie. Ak to so slnkom preženieme a spálime sa, koža sa po čase zahojí, avšak poškodenie buniek je trvalé. Je dôležité uvedomiť si, že spálenie podmieňuje vznik melanómu. Ak ste sa často spálili v detstve či mladosti, riziko vzniku melanómu na vašej pokožke je vyššie. Preto nezabúdajte na ochranu nielen dospelej, ale aj detskej kože pred slnkom.

Aké sú rôzne typy znamienok?

Vrodené znamienka vznikli poruchou vo vývoji v maternici. Sú prítomné už pri narodení, poprípade sa objavia okolo 1. alebo 2. roku života. Delia sa podľa veľkosti na malé (priemer do 1,5 cm), stredné (priemer 1,5 – 20 cm) a veľké (priemer viac ako 20 cm).

Získané znamienka sa objavujú medzi 2. – 30. rokom života, no môžu pribúdať až do 60. roku života. Potom ich počet klesá, pretože niektoré znamienka vekom zmiznú aj samé. Na rozdiel od vrodených znamienok, klinicky významným parametrom nie je veľkosť znamienka, ale ich počet a variabilita.

Podľa klinickej, dermatoskopickej a histopatologickej charakteristiky sa delia znamienka do 7 skupín:

  1. Globulárny (vrodený) névus: je prítomný už pri narodení alebo sa objavuje pred pubertou. Je mierne vypuklý, symetrický, do veľkosti 15 mm.
  2. Retikulárny (získaný) névus: sa najčastejšie vyskytuje u dospelých. Pohybuje sa v rozmeroch od 6 - 15 mm, je plochý, hnedý až čierny a symetrický. Je schopný okolo 70. - 90. roku života vymiznúť.
  3. Spitz/Reed névus: väčšinou sa objaví ako získaný u deti aj dospelých, ale tiež dokáže počas života zmiznúť. Kedysi sa charakterizoval ako ružový, ale môže byť aj hnedočierny, plochý a symetrický. Nachádza sa na tvári, končatinách a na zadku.
  4. Modrý névus: je ploché alebo vypuklé znamienko modrastej, sivej až čiernej farby, ktoré je prítomné po celý život.
  5. S lokalitou súvisiace névy: ako akrálne znamienka na dlaniach a chodidlách, ktoré sú mierne vypuklé, hnedé až čierne. Taktiež sem patria tvárové hnedé, ploché či mierne vypuklé symetrické znamienka menšie ako 15 mm.
  6. Névy so špecifickými črtami: napríklad kombinovaný névus s dvoma časťami rozdielnej farby a veľkosti alebo halo névus, ktorý má okolo lem bez pigmentu.
  7. Neklasifikovateľné menatocytárne lézie: teda všetky vyššie uvedené typy znamienok, ktoré vykazujú atypické črty, čím sa nedá vylúčiť melanóm.

Ako rozpoznať znamienka, ktoré si vyžadujú pozornosť?

Práve neklasifikovateľné znamienka sú tie, na ktoré by sme sa mali zamerať. Tým, že sú svojím vzhľadom nezvyčajné, môžu imitovať začínajúci melanóm.

Čo ten melanóm vlastne je? Je to zhubný nádor kože, ktorý vzniká po tom, čo sa melanocyty začnú nekontrolovateľne deliť a rásť. Patrí k najzákernejším typom rakoviny, pretože je schopný rýchlo sa šíriť do iných častí tela, tzv. metastázovať. V súčasnosti sa výskyt melanómu neustále zvyšuje a pribúdajú aj čoraz mladší pacienti, ktorých toto zákerné ochorenie postihuje.

Dôležitú úlohu v rozpoznávaní potenciálne rakovinových znamienok zohrávame každý sám. Znamienka si pravidelne kontrolujte, aby ste vedeli spozorovať prípadnú zmenu v ich charakteristike. Jednoduché je riadiť sa ABCDE pomôckou a sledovať nebezpečné znamienka, ktoré:

  • A (asymmetry) – majú asymetrický tvar.
  • B (border) – majú nepravidelné okraje, vybiehajú a šíria sa do okolia kože.
  • C (color) – majú nejednotnú farbu. Typicky sa strieda hnedá a čierna farba. V niektorých prípadoch sú znamienka červené, modrastého či fialového sfarbenia.
  • D (diameter) – znamienko má viac ako 6 mm. Avšak veľkosť znamienok môže byť rôzna a aj melanóm môže vzniknúť v menších znamienkach.
  • E (evolving) – mení sa veľkosť, tvar, farba znamienka v čase.

Ak sa vám znamienko nepozdáva a spozorovali ste niektoré z vyššie uvedených znakov, mali by ste navštíviť kožného lekára a nechať si znamienka odborne vyšetriť.

Ako prebieha diagnostika potenciálne nebezpečného znamienka?

Dermatoskopické vyšetrenie je neinvazívne vyšetrenie, pri ktorom lekár používa ručný dermatoskop. Dermatoskop je 10 - 20x zväčšujúca lupa, ktorá sleduje viaceré parametre: tvar znamienka, rozloženie pigmentu a farby, čím dokáže odlíšiť benígne (nezhubné), dysplastické a malígne (zhubné) znamienka. Okrem klinického vyšetrenia, kedy sa sledujú zmeny tvaru, farby a veľkosti znamienka, tak možno pod dermatoskopom vidieť aj napríklad cievy. Existujú aj digitálne dermatoskopy, ktoré umožňujú ukladanie snímky znamienka do počítača. Pri vašej ďalšej kontrole u dermatológa si vie lekár vzhľad znamienka porovnať v čase.

Po vyšetrení znamienok lekár vyhodnotí, ktoré sú dysplastické (teda potenciálne rakovinové) a rozhodne sa, ktoré z nich by bolo vhodné odstrániť. Ak aj dôjde k odstráneniu znamienka, posiela sa ešte na histologické vyšetrenie, ktoré potvrdí alebo vyvráti jeho rakovinový charakter.

Ako prebieha odstránenie nebezpečného znamienka?

Znamienko sa môže odstrániť chirurgickou excíziou alebo laserom. Pri chirurgickom odstránení existuje mnoho metód. Dermatológ vás uloží na lôžko a dezinfikuje kožu alkoholovým dezinfekčným roztokom. Do miesta znamienka následne aplikuje lokálne anestetikum, ktoré miesto úplne znecitlivie. Treba poznamenať, že odstránenie znamienok je vďaka anestetiku úplne bezbolestné a pri dodržaní odporúčanej starostlivosti po zákroku sa bez problémov zahojí.

  • Žiletková excízia je forma chirurgického zákroku, pri ktorom sa znamienko skalpelom odreže. Rana sa počas 7 - 14 dní vylieči chrastou, spravidla nevzniká žiadna jazva.
  • Punch excízia je ďalšou možnosťou odstránenia znamienka. Podľa rozmeru priebojníka vzniká rana, ktorá sa buď vyhojí sama, alebo vyžaduje šitie. Po znecitlivení miesta anestetikom sa priloží priebojník ku koži. Tento nástroj je ako kružidlo, ktoré sa tlakom a krútením vreže do kože do potrebnej hĺbky. Vyrezané znamienko sa od zvyšnej kože oddelí samo alebo ho možno odstrihnúť nožnicami. Rana sa vyhojí chrastou do 7 - 14 dní pri menších ranách, pri stehoch je nutná opätovná návšteva na ich vybratie a zvyšuje sa aj riziko jazvy.

Alternatívou je aj laserové odstránenie znamienok, pri ktorom nie je nutné miesto pred zákrokom umŕtviť (v prípade malých znamienok). Mnohí považujú laser za estetickejšiu formu odstránenia znamienok, avšak laser znamienko spáli a nemožno ho tak vyšetriť histologicky. Vo všeobecnosti sa laserom odstraňujú znamienka, pri ktorých si je dermatológ istý, že nie sú nebezpečné.

Aký je význam preventívneho vyšetrenia znamienok?

Ako aj pri mnohých iných ochoreniach, prevencia je základnou starostlivosťou, ktorou vieme predísť výskytu ochorenia alebo ho včasne zachytiť, čím sa zlepšuje prognóza prežitia s danou diagnózou. Kontrolné vyšetrenie znamienok sa odporúča absolvovať aspoň raz za rok, no treba dbať najmä na starostlivosť počas celého roka. Medzi odporúčania patrí:

  1. Pri vystavovaní sa slnku používajte opaľovacie krémy s SPF (ochranným faktorom) vhodným pre váš fototyp kože.
  2. Nezdržiavajte sa na priamom slnku v rozmedzí 10. – 16. hodiny, kedy je slnko najsilnejšie.
  3. Chráňte svoju pokožku pred slnkom ľahkým a vzdušným oblečením a počas horúcich slnečných dní sa zdržiavajte v tieni.
  4. Vyhýbajte sa soláriám.
  5. Pravidelne si sami aj svojim deťom kontrolujte znamienka.
  6. Dajte si vyšetriť znamienka u dermatológa. Každoročne, 11. mája, si pripomíname Európsky deň melanómu, ktorý upozorňuje na riziko vzniku rakoviny kože. Niektoré dermatologické ambulancie v ten deň poskytujú odborné vyšetrenie znamienok aj zadarmo!

Aktuálne nedostupný
13,49 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 26.11.2024
22,69 €
Na sklade 7 kusov
Môžete mať 26.11.2024
31,49 €
Na sklade 8 kusov
Môžete mať 26.11.2024
34,79 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 26.11.2024
26,99 €
Aktuálne nedostupný
22,09 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 26.11.2024
24,09 €

Bioderma Photoderm Opaľovacia hmla SPF50+

150 ml opaľovací sprej
-8
Na sklade 6 kusov
Môžete mať 26.11.2024
21,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 26.11.2024
17,99 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 26.11.2024
30,29 €

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/c4c7d92eaa1840e2d83a67f4b2053fc8.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/fa17424a26a42a7b34113a49981d3d03.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/8e6816b80e299d12a24c7879705ab8aa.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/a77d36b9d10bb02ca5649aedb05a4c02.pdf

Aké sú príznaky dehydratácie a koľko piť, aby ste sa jej vyhli?
Mohlo by vás zaujímať
Aké sú príznaky dehydratácie a koľko piť, aby ste sa jej vyhli?
Čo je to keratóza, prečo sa na koži objaví a aké sú príčiny?
Čo je to keratóza, prečo sa na koži objaví a aké sú príčiny?
Keratóza je kožné ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť na niekoľkých častiach tela súčasne. Typická je pre ňu suchá hrubá koža, ktorá môže páliť, svrbieť alebo bolieť. Môžu sa na nej taktiež vyskytnúť výrastky či šupinky a škvrny rôznej veľkosti a farby.
8 min.
Čítať viac
Aké sú účinky pleťových masiek na tvár a aký typ si vybrať?
Aké sú účinky pleťových masiek na tvár a aký typ si vybrať?
Predstavte si chvíľu, keď si konečne nájdete čas pre seba, po dlhom dni plnom stresu a povinností. Možno si pripravíte šálku horúceho čaju, sadnete si s obľúbenou knihou alebo si len na chvíľu ľahnete a oddýchnete. A práve v tejto chvíli môže byť pleťová maska tou správnou bodkou na konci dňa. Ako však vybrať tú správnu masku pre váš typ pleti a aké účinky môžete očakávať?
6 min.
Čítať viac