Možno vás trápi zadná nádcha. Aké sú jej príznaky a liečba?
Upchatý nos, sťažené dýchanie, tlak v nosových dutinách, nepríjemné zatekanie hlienu do nosohltana a hrdla. Tieto všetky príznaky patria medzi typické prejavy zadnej nádchy. Čo je to zadná nádcha a ako si s ňou poradiť?
- Čo je to zadná nádcha?
- Príčiny vzniku zadnej nádchy
- Aké sú príznaky zadnej nádchy?
- Liečba zadnej nádchy
- Prevencia zadnej nádchy
- Kedy k lekárovi?
Čo je to zadná nádcha?
Zadná nádcha je nadmerné zatekanie hlienu z nosa (postnazálne zatekanie) do nosohltana a hltana a jeho hromadenie sa v hrdle, čo spôsobuje vznik nepríjemných ťažkostí.
Hlien má ochrannú funkciu (pomáha zachytávať patogény – vírusy, baktérie, alergény, nečistoty), zvlhčuje sliznicu a chráni ju pred vysýchaním. Zvýšená tvorba hlienu je sprievodným príznakom ochorení dýchacích ciest, prechladnutia, chrípky alebo alergií.
Neliečená zadná nádcha môže spôsobiť komplikácie, ako zápal priedušiek, pľúc, hrtana, stredného ucha.
Príčiny vzniku zadnej nádchy
Zadná nádcha je najčastejšie príznakom ochorení dýchacích ciest (vírusových aj bakteriálnych), a to „klasickej“ nádchy, zápalu prínosových dutín (akútneho alebo chronického), nádchy alergickej. Negatívny vplyv majú aj iné faktory: cigarety, prach, peľ, dym, roztoče, zvieracia srsť, zväčšená nosová mandľa u detí a pod.
Chronická zadná nádcha
Ide o chronické post-nazálne kvapkanie hlienu do nosohltana. Nosové žľazy neustále produkujú sekrét, čo vedie k jeho nahromadeniu. Vzniká pri dlhodobej bakteriálnej infekcii či chronickej rinitíde (senná nádcha – zápalové ochorenie nosovej sliznice). Ak máte tento problém, je potrebné obrátiť sa na lekára, ktorý stanoví vhodnú liečbu.
Zadná nádcha u detí
Medzi príčiny vzniku zadnej nádchy u detí patria: alergie, nádcha, prechladnutie, chrípka. Stekajúci sekrét spôsobuje bolesť hrdla, zachrípnutie a kašeľ. Na liečbu sa používajú nosové spreje alebo kvapky s obsahom dekongestív. Pri vlhkom kašli sa užívajú mukolytiká-expektoranciá.
Zadná nádcha u bábätiek
Dojčatá pociťujú upchatý nos skôr, než začne vytekať hlien. Zvyčajne má mierne zelenkastú farbu. Na zriedenie hlienu sú vhodné roztoky morskej vody a na ich odstránenie odsávačky hlienu. Odporúča sa navštíviť lekára.
Aké sú príznaky zadnej nádchy?
Hlavným príznakom je tzv. post-nazálne kvapkanie hlienu do nosohltana a hrdla (Post nasal drip syndrom), čo vedie k podráždeniu hrdla. Môžete mať pocit hrče v hrdle a neschopnosti vysmrkať sa. V mieste nahromadenia sekrétu môže dôjsť k rozmnoženiu baktérii a následne ku vzniku infekcií. Ďalšími príznakmi sú:
- pocit hlienu stekajúceho do hrdla,
- upchatý nos,
- bolesť a škriabanie v hrdle,
- grganie, chrapot,
- časté prehĺtanie,
- zachrípnutie,
- kašeľ (intenzívnejší v noci),
- zápach z úst,
- bolesť hlavy,
- sťažené dýchanie,
- bolesť a infekcie uší (upchanie Eustachovej – sluchovej – trubice hlienom),
- nevoľnosť až vracanie (prebytočný hlien vtekajúci do žalúdka).
Liečba zadnej nádchy
Liečba zadnej nádchy záleží od jej príčiny – iný postup je v prípade alergie, bakteriálnej infekcie, atď. V prvom rade je preto dôležité vyriešiť hlavnú príčinu jej vzniku. Na doplnkovú liečbu sú vhodné preplachy nosa morskou vodou alebo soľným roztokom, kvapky/spreje s dekongestívnym účinkom, na riedenie hlienu mukolytiká.
Nosové spreje a kvapky
Prvou voľbou v liečbe zadnej nádchy sú nosové spreje alebo kvapky. Obsahujú účinné látky zo skupiny dekongestív (tramazolín, oxymetazolín, xylometazolín...). Majú lokálny účinok. Znižujú opuch nosovej sliznice, potláčajú tvorbu hlienu a tiež uľahčujú dýchanie. Dôležité je používať ich maximálne 7 dní – pri dlhodobom používaní môže vzniknúť závislosť.
Pred aplikovaním nosových dekongestív sa odporúča nos vyčistiť. Na čistenie nosa a zvlhčenie sliznice sú vhodné produkty s obsahom morskej vody.
Alternatívou roztokov s morskou vodou sú konvičky na výplach nosa a dutín.
Mukolytiká-expektoranciá
Na zriedenie hlienu a podporu vykašliavania sú vhodné mukolytiká-expektoranciá. Dostupné sú aj prírodné expektoranciá s obsahom saponínov a silíc. Medzi účinné liečivé rastliny patria: brečtan popínavý, prvosienka jarná, materina dúška, šalvia lekárska, fenikel obyčajný.
Odsávanie hlienu
Pre deti, ktoré si nevedia vyfúkať nos, je ideálne odsávanie. Dostupné sú rôzne typy odsávačiek hlienu. Vhodné je tiež polohovanie – t. j. najmä pri spaní vyvýšiť polohu hlavy (podložiť matrac vankúšom alebo podložiť postieľku na strane hlavičky bábätka).
Doplnková liečba
Doplnkovou liečbou môže byť inhalácia pomocou inhalátora (na inhaláciu sú vhodné minerálne vody, napr. Vincentka). Inhaláciu je dôležité vykonávať pravidelne, aspoň raz denne. Taktiež je vhodné používať aromalampy alebo difuzéry s éterickými olejmi (napr. eukalyptový, citrusový, ihličnanový). Veľmi dôležité je dbať na dostatočný príjem tekutín.
Prevencia zadnej nádchy
- Podporiť imunitný systém (prevencia vzniku infekčných ochorení),
- dodržiavať hygienu (pravidelným umývaním rúk),
- nefajčiť (cigaretový dym je dráždivý a podporuje výtok z nosa),
- nezdržiavať sa v znečistenom a v zaprášenom prostredí,
- dodržiavať pitný režim,
- obmedziť pobyt vonku v jarnom období (najmä alergici v období kvitnutia peľov a iných alergénov),
- používať čističku vzduchu,
- dodržiavať nosovú hygienu (napr. roztokmi morskej vody alebo preplachmi konvičkou, čo udržiava nosovú sliznicu zvlhčenú, a pomáha odplaviť alergény a patogény).
Kedy k lekárovi?
V počiatočnom štádiu siahnite po voľnopredajných liekoch, ktoré sú dostupné v lekárni. Ak príznaky zadnej nádchy pretrvávajú dlhodobo a spôsobujú vám výrazný diskomfort, navštívte svojho lekára. Môže ísť napr. o bakteriálnu infekciu, na ktorú sú potrebné antibiotiká. V prípade bábätiek a malých detí konzultujte postup liečby od začiatku s pediatrom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.