Kašeľ je dôležitý obranný dej, ktorý zabezpečuje očistenie priedušiek a pľúc a vykašliavanie hlienov. Dýchacie cesty ním reagujú na podráždenie. Spôsobuje však nadmerné vyčerpávanie tela, a to hlavne v prípade, že sa objavuje v noci
- Čo spôsobuje nočný kašeľ?
- Ako utíšiť dusivý nočný kašeľ u dospelých?
- Kašeľ v noci u detí
- Kedy k lekárovi?
Čo spôsobuje nočný kašeľ?
Hlavným dôvodom, prečo sa kašeľ stupňuje v noci, je to, že počas spánku sa takmer vôbec nehýbeme, ani neprijímame žiadne tekutiny. Sliznica tak nie je zvlhčená a dochádza k výraznejšiemu dráždeniu na kašeľ. Na kašeľ môže vplývať aj teplota a vlhkosť vzduchu v spálni. Suchý vzduch prispieva k zhoršovaniu kašľa. Vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60 %, ktorú je možné zabezpečiť zvlhčovačom vzduchu. Teplota by mala byť približne 18 °C. Dôležitým faktorom je aj poloha, v akej spíme. V prípade kašľa by sme sa mali vyhnúť polohe na chrbte a uprednostniť spánok na boku či na bruchu. Môže pomôcť aj vyvýšenie polohy hlavy počas spánku. Kašeľ môže zhoršovať aj fajčenie, a preto je aj v tomto prípade namieste zvážiť jeho ukončenie.
Ako utíšiť dusivý nočný kašeľ u dospelých?
Okrem spomenutých režimových opatrení, zahŕňajúcich správnu vlhkosť vzduchu a správnu polohu pri spaní, môžeme utlmiť kašeľ aj inými spôsobmi. Medzi ne patria určite bylinky, ktoré môžete inhalovať alebo prijímať vo forme čajov či hotových prípravkov, ako sú napríklad sirupy.
Dôležité je zistiť, o aký typ kašľa ide. Môže ísť o neproduktívny, tzv. suchý kašeľ, kedy sa aplikujú antitusiká (látky tlmiace kašeľ), alebo o produktívny, tzv. vlhký kašeľ, kedy sa aplikujú expektoranciá (látky podporujúce riedenie a vykašliavanie hlienu). V noci je typickejší suchý, dusivý kašeľ. Pre vlhký je typická produkcia hlienu, pričom po vykašľaní dôjde k úľave. Dôležité je poznamenať, že lieky tlmiace kašeľ sa nesmú podávať súčasne s liekmi podporujúcimi vykašliavanie, pretože by mohlo dôjsť k nahromadeniu hlienu v dýchacích cestách.
Liečba suchého kašľa
Medzi bylinky s antitusickým účinkom patria slizové rastliny, ako je podbeľ alebo lišajník islandský. Okrem toho môžete siahnuť aj po prípravkoch s obsahom butamirátu, levodropropizínu, oxeladínu alebo dextrometorfánu, ktoré sú určené na tlmenie dráždivého kašľa. Pri použití dextrometorfánu je dôležité poznamenať, že môže spôsobovať ospalosť, a preto pri jeho podávaní v inom čase ako večer treba byť opatrný.
Liečba vlhkého kašľa
Látky s expektoračným účinkom určené na liečbu vlhkého kašľa by sa nemali aplikovať na noc, pretože by mohli mať počas spánku dráždivý efekt a nútiť k vykašliavaniu. Z toho dôvodu treba poslednú dávku expektoračného prípravku aplikovať najneskôr okolo 17. hodiny. Čo sa týka látok s expektoračným účinkom, patria medzi ne silice, ktoré obsahujú napríklad rebríček, bedrovník anízový, eukalyptus, fenikel alebo dúška tymiánová. Medzi lieky podporujúce vykašliavanie patria taktiež ambroxol, bromhexín, N-acetylcysteín a erdosteín.
Kašeľ v noci u detí
Ak sa nočný kašeľ prejavuje u detí, v určitom smere treba postupovať ako u dospelých, a to zabezpečiť optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu a dostatočný príjem tekutín počas celého dňa. Taktiež treba dať pozor na to, v akej polohe dieťa zaspáva. Keďže dráždivým stimulom na kašeľ môže byť aj prach, je dôležité, aby bola izba vždy čistá a počas noci treba odniesť veci, na ktorých by sa mohol držať prach, ako napríklad plyšové hračky. Treba sa vyhnúť aj používaniu osviežovačov vzduchu a príliš voňavej posteľnej bielizne. Ak sa kašeľ vyskytuje len v noci a dlhodobo, treba vyhľadať lekára (môže ísť napríklad o prejav alergie, ale aj gastroezofageálneho refluxu). Nočný kašeľ je tiež typický pre laryngitídu.
Suchý kašeľ môžeme liečiť bylinkami podobne ako u dospelých, hoci nie všetky sú vhodné aj na použitie u detí. Treba taktiež zvážiť liekovú formu, u detí sú bežnejšie kvapky a sirupy. Z liekov sú vhodné napr. Paxeladine sirup, Sinecod sirup, Tussin kvapky, Robitussin Junior sirup, Ditustat Neo perorálny roztok.
Čo sa týka vlhkého kašľa, z byliniek sú dobre tolerované výťažky z brečtanu, skorocelu a tymiánu (napr. Prospan sirup, Bronchipret sirup a iné). Okrem toho môžeme siahnuť po prípravkoch s obsahom N-acetylcysteínu či ambroxolu. Rovnako ako u dospelých platí, že prípravky na vlhký kašeľ sa majú podávať najneskôr do 17. hodiny.
Na noc môžete natrieť na pokožku hrudníka prsné balzamy, ktoré je však najskôr potrebné otestovať na menšej časti kože, aby sa predišlo alergickej reakcii. Tieto môžu obsahovať napríklad mentol, gáfor, tymián, fenikel alebo mätu.
Deti sú fyzicky a psychicky schopné vykašľať hlien až v 6. roku života.
Kašeľ sa môže objaviť aj v dôsledku zatekania hlienov z nosa do nosohltanu a hrdla, a preto v prípade ochorenia dýchacieho systému je u detí dôležitá dôkladná nosová hygiena (smrkanie nosa, u menších detí odsávanie, prípadne použitie sprejov/kvapiek do nosa vhodných pre detský vek).
Kedy k lekárovi?
V prípade, že kašeľ prejde do chronicity (trvá dlhšie ako 3 týždne), treba vyhľadať lekára, pretože môže byť spojený so závažnými komplikáciami. U detí nečakajte s návštevou lekára v prípade, ak kašeľ neodznie v priebehu 10 dní, je prítomná horúčka dlhšie ako 2 dni (resp. podľa celkového stavu a veku dieťaťa aj skôr), alebo sa vám nepozdáva jeho celkový zdravotný stav. To platí aj v prípade, ak sa kašeľ u dospelého či dieťaťa zhoršuje, alebo má dotyčný sťažené dýchanie, vykašliava krv, má bolesť na hrudníku a pod.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.