Nádcha, ako príznak infekcií dýchacích ciest, sa u detí – škôlkarov i školákov – vyskytuje často. Vyvolávajú ju vírusy a prenáša sa kvapôčkovou infekciou (kýchaním, kašľaním či rozprávaním), čo je v detských kolektívoch pomerne jednoduché. Nepatrí práve k najpríjemnejším veciam, preto mnohých z vás zaujíma, akú liečbu nádchy zvoliť, aby bola efektívna.
Aké sú príznaky nádchy?
Pri nádche ide o zápal sliznice nosa (rinitídu), niekedy aj prínosových dutín (vtedy sa označuje ako rinosinusitída). Sliznica je opuchnutá, zdurená, čo vyvoláva pocit upchatého nosa, dieťaťu sa zle dýcha. Tvorí sa sekrét (hlien), ktorý je najskôr priesvitný a vodnatý, v ďalšej fáze sa mení na biely, hustý. Môže byť spojená aj so zvýšenou teplotou, bolesťou hrdla či hlavy.
Nádchu je potrebné riešiť čo najskôr – jednak je nepríjemná a ak sa nelieči, môže sa skomplikovať a priniesť problémy v podobe zápalu stredného ucha (otitídy) alebo zápalu prínosových dutín (sínusitídy). Tieto komplikácie sú u detí častejšie ako u dospelých a najmä problémy s ušami zvyknú byť bolestivé.
Ako postupovať v prípade nádchy?
Základom je dôkladná nosová hygiena
Cieľom je udržať nos čistý a priechodný, aby nedošlo k zatekaniu hlienov do nosohltana, ktoré následne dráždia na kašeľ. Na čistenie nosa sú vhodné roztoky s obsahom morskej vody. Tie zároveň hlieny zrieďujú, čím prispievajú k ich ľahšiemu vyfúkaniu, resp. odsatiu. Môžete použiť buď izotonické alebo hypertonické roztoky.
Izotonické roztoky:
- čistia a zvlhčujú nosovú sliznicu,
- riedia hlieny,
- pôsobia preventívne proti nádche (vyplavujú z nosa vírusy a baktérie) – z tohto dôvodu sa odporúčajú aj na dlhodobé používanie ako súčasť bežnej nosovej hygieny – napríklad ráno pred odchodom do škôlky/školy a poobede po príchode domov.
Hypertonické roztoky:
- zmierňujú opuch a prekrvenie nosovej sliznice, spriechodňujú upchatý nos a prínosové dutiny, uľahčujú dýchanie,
- riedia hlieny,
- iba na krátkodobé použitie (počas trvania nádchy, cca 10 až 14 dní).
Čistenie a následné ošetrenie nosa
- Ak si dieťa nevie samé vyfúkať nos, je potrebné použiť odsávačku hlienov.
- Ak si vie vyfúkať nos samé, je dôležité ho naučiť správnu techniku, a síce, fúka sa každá nosová dierka zvlášť.
- Do takto vyčisteného nosa – ak je to potrebné – následne môžete aplikovať kvapky alebo spreje na odpuchnutie sliznice vhodné pre detský vek (Olynth, Otrivin, Nasivin,...). Účinkujú rýchlo (do niekoľkých minút) a ich účinok pretrváva niekoľko hodín (v priemere 6 až 8). Používajú sa 2 až 3-krát do dňa (podľa odporúčania výrobcu), maximálne 5 až 7 dní. Takisto znižujú nadmernú sekréciu z nosa.
- Ak sú hlieny (soplíky) husté, bielej farby, dajú sa len ťažko vyfúkať, dieťa má „huhňavý“ hlas, je vhodné nasadiť lieky, ktoré hlieny riedia a pomôžu k ich ľahšiemu vyfúkaniu. Predídete tým následnej komplikácii v podobe zápalu prínosových dutín.
Režimové opatrenia pri nádche
- Dieťa s nádchou nepatrí do kolektívu, je potrebné nechať ho vyliečiť sa doma, dopriať mu dostatok oddychu a spánku.
- Pravidelne vetrajte a zvlhčujte vzduch, suchý vzduch dýchacím cestám neprospieva.
- Pomáha inhalácia liečivej minerálnej vody Vincentky, 2 až 3-krát do dňa.
- V prípade výraznejších problémov môžete použiť prípravky s obsahom éterických olejov, ktoré uvoľňujú dýchanie:
- buď vo forme prsných balzamov (natierajú sa na pokožku v oblasti hrudníka, chrbta; pred ich použitím je potrebné otestovať reakciu na malom kúsku pokožky, pretože u citlivých osôb a u detí môžu spôsobiť podráždenie pokožky)
- alebo ako náplasti na uvoľnenie nosa a nosových dutín – tie sa aplikujú na oblečenie pred spaním.
- Nesmú sa používať pri známej alergii na éterické oleje a u astmatikov.
- Dbajte na príjem dostatočného množstva tekutín, ľahkej a pestrej stravy zahŕňajúcej veľa ovocia a zeleniny.
- Na posilnenie imunity je vhodné podávať vitamíny C a D, prípadne betaglukány.
- Ak je nádcha spojená so zvýšenou teplotou, podajte dieťaťu liek s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
Kedy k lekárovi
Lekára vyhľadajte v prípade, ak nádcha trvá neprimerane dlho (viac ako 7 dní), hlieny sa zmenia na zelené (čo môže signalizovať bakteriálnu infekciu), pridruží sa vysoká teplota, ktorá trvá viac než tri dni, alebo je spojená s veľkou bolesťou hrdla či výrazným kašľom.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku alebo výživového doplnku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.