Začína sa to pomerne nevinne – jemným šteklením v nose. Ďalším štádiom je „tečúci nos“ (riedky, neprestávajúci sekrét vytekajúci z nosa), ktorý sa po pár dňoch zmení na upchatý nos znemožňujúci voľné dýchanie. Akoby to nestačilo, k týmto príznakom sa zvykne pridať aj kýchanie, slzenie očí, bolesť hlavy či zvýšená teplota. Čo pomáha na nádchu?
Čo je nádcha?
Nádcha (rinitída) je jedným z najčastejších príznakov infekcií horných dýchacích ciest. Je vírusového pôvodu a šíri sa kvapôčkovou cestou (kýchaním, kašľaním, rozprávaním). Zvykne nás potrápiť aj niekoľkokrát do roka. Obdobie, kedy sa jej však darí mimoriadne dobre, je práve jeseň a zima, kedy sme vírusmi doslova atakovaní z každej strany.
- Pri nádche dochádza k zdureniu a opuchu nosovej sliznice, kvôli čomu sa nos stáva nepriechodným, cievy v nose sú rozšírené, čo spôsobuje zvýšenú sekréciu.
Liečba nádchy
Mnoho ľudí zastáva názor, že nádchu nie je potrebné špeciálne riešiť. Nie je to až tak správne, pretože okrem toho, že nádcha je pomerne otravná a nepríjemná, ak sa nelieči, môže spôsobovať ďalšie komplikácie – zápal prínosových dutín (sínusitídu), zápal stredného ucha (otitídu) či infekcie dolných dýchacích ciest (zápal priedušiek – bronchitídu).
Pri liečbe nádchy môžete použiť buď lokálne prípravky do nosa alebo celkovo pôsobiace lieky. Ich hlavný účinok je dekongescia, čiže odpuchnutie nosovej sliznice a zníženie sekrécie.
Lokálna liečba nádchy
Lokálnu liečbu nádchy predstavujú nosové spreje a nosové kvapky. Väčšinou po nich siahame ako po prvej pomoci.
Lokálne nosové dekongestíva
Obsahujú látky (xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín, tramazolín), ktoré:
- zmierňujú opuch a prekrvenie nosovej sliznice,
- uvoľňujú upchatý nos a prínosové dutiny, a tým uľahčujú dýchanie,
- znižujú nadmernú sekréciu z nosa.
Okrem akútnej nádchy sa používajú pri zápaloch prínosových dutín (napomáhajú odtoku hlienov) a pri zápale stredného ucha. Ich výhodou je, že účinkujú rýchlo (do niekoľkých sekúnd až minút) a účinok pretrváva priemerne 6 až 8 hodín, u niektorých liekov 10 až 12 hodín, aplikujú sa 2 až 3-krát denne.
Niektoré spreje a kvapky obsahujú aj ďalšie látky, ako napríklad panthenol (pôsobí regeneračne, hojí menšie ranky, prípravky menej dráždia), kyselinu hyalurónovú a glycerol (zvlhčujúce látky – nespôsobujú vysušovanie nosovej sliznice) alebo éterické oleje (mentol, výťažok z eukalyptu – zvýrazňujú pocit voľného nosa).
Sú určené len na krátkodobé použitie – maximálne 5 až 7 dní – vyvarujte sa ich dlhodobému alebo nadmernému používaniu, pretože to môže viesť až k závislosti. Vzniká začarovaný kruh: nosová sliznica je chronicky opuchnutá -> máte pocit neustále upchatého nosa, čo vás núti k sústavnému používaniu kvapiek/sprejov do nosa -> ak ich nepoužijete, neviete voľne dýchať. Nakoniec môže dôjsť až k poškodeniu (stenčeniu) nosovej sliznice.
Prípravky s obsahom morskej vody
Predstavujú prírodnú liečbu nádchy. Obsahujú morskú vodu bohatú na minerálne látky a stopové prvky. Používajú sa hypertonické roztoky, ktoré zmenšujú opuch nosovej sliznice, uvoľňujú upchatý nos a prínosové dutiny a uľahčujú dýchanie. Nosovú sliznicu navyše zvlhčujú a zrieďujú hlieny, čo umožňuje ich jednoduchšie vyfúkanie. Účinok oproti „klasickým“ nosovým sprejom či kvapkám je však slabší.
Na zvýraznenie osviežujúceho a uvoľňujúceho účinku môže byť k morskej vode pridaný eukalyptus. Niektoré prípravky obsahujú zvýšené množstvo mangánu, ktorý pôsobí protizápalovo, a potláča rast a množenie baktérií.
Výhodou prípravkov s morskou vodou je, že nevyvolávajú návyk. Hypertonické spreje sa majú takisto používať len krátkodobo, teda počas trvania akútnej nádchy (10 až 14 dní).
Celková liečba nádchy
Ak je opuch nosovej sliznice spojený aj s horúčkou, bolesťou hlavy, hrdla, svalov, „celého tela“, je možné užívanie kombinovaných liekov. Ich výhodou je, že jeden liek je postačujúci na zmiernenie viacerých príznakov prechladnutia. Obsahujú:
- analgetiká-antipyretiká, čiže liečivá proti bolesti a horúčke (paracetamol, ibuprofén),
- liečivá znižujúce opuch nosovej sliznice, čím uvoľňujú nos a tlak v prínosových dutinách (pseudoefedrín, fenylefrín),
- liečivá na tlmenie suchého dráždivého kašľa alebo na vykašliavanie,
- prípadne aj vitamín C.
Súčasne s týmito kombinovanými prípravkami sa nesmú užívať iné lieky proti bolesti a horúčke, ani lieky na odpuchnutie nosovej sliznice (či už lokálne účinkujúce – kvapky/spreje do nosa typu Nasivin, Olynth, Otrivin alebo celkovo pôsobiace) a ak obsahujú liečivo proti kašľu, ani lieky/prípravky proti kašľu.
Tieto lieky sú určené len na krátkodobú liečbu (3 až 5 dní) a sú dostupné vo forme tabliet alebo horúcich nápojov – pozor, nie sú to „čaje“, ako sa mnohí mylne domnievajú.
Lieky s obsahom pseudoefedrínu (Modafen, Nurofen Stopgrip, Paralen Grip) sa nemajú užívať pred spaním, môžu mať povzbudzujúci efekt.
Tablety
Horúce nápoje
Fytofarmaká
Ak je nádcha spojená s tvorbou veľmi hustého hlienu, je vhodné užívať lieky, ktoré ho riedia a uľahčia vysmrkanie. Osvedčený je rastlinný liek Sinupret, ktorý obsahuje koreň horca, kvet prvosienky s kalichom, kvety bazy, vňať železníka a vňať štiavca. Riedi hustý hlien, uľahčuje jeho vysmrkanie a vykašliavanie, má aj protizápalový účinok. Je vhodný najmä pri infekciách horných dýchacích ciest (sinusitídach – zápaloch prínosových dutín). Počas liečby je nevyhnutné prijímať dostatočné množstvo tekutín.
- Sinupret, Sinupret Forte – akútne a chronické zápaly prínosových dutín a dýchacích ciest, vhodný aj ako podporná liečba pri antibiotickej liečbe
- Sinupret Akut – na liečbu akútnych zápalov prínosových dutín
Režimové opatrenia počas nádchy
- Dôležitý je pokoj a oddych na lôžku – nádchu a celkovo prechladnutie je potrebné vyležať, nie je dobrý nápad ísť do kolektívu (napríklad do práce) – tečúci nos a jeho neprestajné utieranie je nepríjemné pre vás, rovnako aj pre ostatných, navyše je nádcha infekčná a rýchlo sa šíri.
- Príjem dostatočného množstva tekutín, napríklad vo forme bylinkových čajov, vhodná je ľahká strava (vývary, veľa ovocia a zeleniny).
- Posilňovanie imunity prostredníctvom vitamínov C, D a zinku, prípadne prípravkov s obsahom prírodných látok (napríklad betaglukánov či echinacey).
- Pravidelne vetranie a zvlhčovanie vzduchu.
- Pomáhajú tiež preplachy nosa a nosových dutín.
Kedy k lekárovi?
S nádchou sa k lekárovi nechodí. Vyhľadajte ho až v prípade, ak sa pridružia vysoké teploty trvajúce viac ako 3 dni, nádcha trvá neúmerne dlho, je spojená s bolesťou hlavy v oblasti dutín, s výrazným kašľom a dýchavičnosťou či veľkou, neutíchajúcou bolesťou hrdla.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.