Je vaše dieťa nepokojné, nesústredené, v noci zle spí a ustavične sa škriabe vo vlasoch? Je veľmi pravdepodobné, že trpí pedikulózou, čo je odborný názov pre zavšivenie. Ako si so všami poradiť?
Ak zlyhajú preventívne opatrenia a pri kontrole vlasov nájdete u vášho dieťaťa živú voš alebo hnidu, akákoľvek hanba nie je na mieste. Je potrebné rýchlo zakročiť a začať s ošetrením, aby sa tieto malé nepríjemné parazity nešírili ďalej.
Liečba/ošetrenie zavšivenia
Ako postupovať? Sú dve možnosti.
- Tou prvou je drastické opatrenie v podobe ostrihania vlasov. V dnešnej dobe to už, našťastie, nie je jediným riešením. Ak sa však preň rozhodnete, je potrebné podotknúť, že pomôže iba ostrihanie úplne nakrátko alebo dohola. Vši totiž kladú vajíčka (hnidy) v tesnej blízkosti vlasovej pokožky.
- Menej nepríjemné opatrenie, ktoré ocenia hlavne majiteľky či majitelia dlhých vlasov, je použitie prípravkov na odvšivenie.
- Tieto prípravky fungujú fyzikálnym spôsobom - obsahujú minerálne a silikónové oleje, ktoré vši obalia, preniknú do ich dýchacích otvorov a jednoducho ich udusia. Ich výhodou je to, že na ne nevzniká rezistencia a keďže fungujú iba fyzikálne, sú vhodné aj pre osoby s citlivou vlasovou pokožkou, pre malé deti a dajú sa používať aj opakovane.
- Niektoré prípravky obsahujú aj esenciálne oleje (napr. čajovníkový, eukalyptový, oreganový, mätový, levanduľový, nimbový a iné), ktoré všiam „smrdia“ a pôsobia ako ich prírodné odpudzovače - vytvárajú pre ne vo vlasoch nepriaznivé podmienky. Pozor, prípravky s esenciálnymi olejmi môžu u citlivých osôb vyvolať podráždenie pokožky.
Prípravky s esenciálnymi olejmi
Všeobecný postup pri ošetrovaní
- Vyberte si vhodný prípravok na odvšivenie - vo forme šampónov proti všiam, balzamom proti všiam či sprejom proti všiam.
- Pri aplikácii postupujte presne podľa návodu, je nevyhnutné dodržať pokyny výrobcu (množstvo naneseného prípravku, čas pôsobenia). Niektoré prípravky stačí nechať pôsobiť 5 alebo 10 minút, iné viac hodín (napríklad počas noci). Nesprávne alebo nedostatočne aplikovaný prípravok nemusí zaručiť pozitívny výsledok.
- Ošetrenie je potrebné zopakovať vždy po 7 dňoch (alebo opäť podľa pokynov výrobcu), a to aspoň dvakrát. Je to nutné kvôli tomu, aby ste zasiahli všetky vývojové štádia vši. Zaistite tým to, že hnidu, ktorú ste prvýkrát mohli prehliadnuť, zlikvidujete v jej nasledujúcom vývojovom stupni (ako nymfu). A prehliadnutú nymfu zlikvidujete už ako dospelú voš.
- Skutočná práca však nastáva až po aplikácii prípravku. Tajomstvo úspešného odvšivenia spočíva v mechanickom odstránení vší a hníd dôkladným vyčesávaním. Tu využijete služby hrebeňa všiváčika. Je lepšie, ak sú vlasy vlhké. Rozdeľte si ich na sekcie a prameň po prameni prechádzajte hrebeňom od korienkov až po končeky. Po každom prameni hrebeň utrite do servítky a opláchnite, aby ste mali istotu, že na ňom neostali vši. Hnidy, ktoré sa nedajú vyčesať, je potrebné odstrániť nechtom a rozpučiť. Vyčesávanie zopakujte dvakrát a potom každý deň až do ďalšej aplikácie prípravku na odvšivenie, resp. až kým sa vší definitívne nezbavíte.
- Proces odvšivenia by mali postúpiť všetci členovia domácnosti naraz.
Okrem toho je potrebné urobiť niekoľko nasledujúcich vecí:
- hrebene, kefy na vlasy dôkladne umyť a vydezinfikovať,
- uteráky, posteľnú bielizeň, bielizeň, čiapky častejšie prať pri vysokej teplote (aspoň pri 60 °C), operte aj plyšákov,
- matrace a domácnosť dôkladne povysávať, sáčok do vysávača uzavrieť a vyhodiť,
- v škole alebo škôlke je nutné oznámiť, že vaše dieťa má vši, aby aj ostatní rodičia mohli pristúpiť k preventívnym opatreniam.
Tipy na prípravky
Pred použitím prípravkov si pozorne prečítajte písomnú informáciu a dodržujte pokyny výrobcov, inak nemusia byť dostatočne účinné.
V prípade výrazneho zavšivenia, ktoré sa vám nedarí zvládať, alebo ak sa objaví teplota, prípadne zväčšené uzliny za ušami alebo na krku, je potrebná konzultácia s lekárom.
Mohlo by vás zaujímať
Návrat detí do školy a škôlky – Ako posilniť detskú imunitu?
Návrat detí do školy - prenos a výskyt vší
Vši - postrach aj v 21. storočí. Prečo sú vši také zaznávané a v spoločnosti neobľúbené a ako si s nimi poradiť, sa dozviete v našich článkoch.
2 min.
Návrat detí do školy - vši a prevencia
Blíži sa september, začiatok školského roka, a návrat detí do školských lavíc. Býva, žiaľ, spojený aj s nepríjemným problémom – výskytom a rozšírením vší.
3 min.