Ako iste všetci veľmi dobre vieme, september a začiatok nového školského roka je obdobím zvýšených nárokov nielen na rodičovskú peňaženku a psychiku, ale aj na imunitu našich ratolestí. Po bezstarostnom lete, kedy gro času trávili vonku pri letných radovánkach a choroby sa im vo väčšine prípadov vyhýbali, prichádza sychravá pani jeseň, nástup do školy či škôlky a s tým spojený aj zvýšený výskyt infekčných ochorení. Imunita detí dostáva zabrať, a preto je najvyšší čas jej pomôcť. Poradíme vám, ako.
- S akými ochoreniami sa stretávajú deti v kolektívoch?
- Čo všetko ovplyvňuje detskú imunitu?
- Čo môžete použiť na posilnenie imunity vašich detí?
- Tip na záver
S akými ochoreniami sa stretávajú deti v kolektívoch?
V detských kolektívoch sa najčastejšie vyskytujú infekcie horných dýchacích ciest, ako je klasické prechladnutie, nádcha, bolesť hrdla, kašeľ, zápal nosohltana, prínosových dutín či angína, ktoré však môžu skomplikovať pridružené infekcie (zápal stredného ucha, zápal priedušiek či zápal pľúc).
Keďže ide o kvapôčkové infekcie, ich šírenie je pomerne jednoduché a rýchle, stačí jedno choré, resp. nedoliečené dieťa v kolektíve. Tieto infekcie trápia najmä deti v predškolskom veku a mladších školákov, a to častokrát aj opakovane.
U detí vo veku 1 až 5 rokov sa za fyziologickú (prirodzenú) chorobnosť považuje 6 až 8 infekcií dýchacích ciest s ľahkým priebehom ročne, čo súvisí najmä s nezrelosťou ich imunitného systému. S pribúdajúcim vekom a dozrievaním imunity sa táto chorobnosť znižuje – u školákov vo veku 6 až 12 rokov klesá na 2 až 4 infekcie ročne.
Okrem samotného počtu ochorení je pri hodnotení prirodzenej chorobnosti dôležité brať do úvahy aj priebeh infekcií, ich trvanie, reakciu na liečbu, pôvodcu ochorenia a možné komplikácie.
Čo všetko ovplyvňuje detskú imunitu?
Aj keď by sme sa všetci radi vyhli neželanému scenáru – tri dni v škôlke/škole, dva týždne doma – nie vždy je to také jednoduché. Kým niektoré deti bývajú choré raz za päť rokov, iné idú podľa vyššie spomenutého scenára.
Na imunitu, čiže obranyschopnosť organizmu, vplýva mnoho faktorov. Niektoré ovplyvniť nevieme vôbec (genetika, čiže predispozícia k určitým ochoreniam, plus imunitný systém detí sa vyvíja postupne), ďalšie iba čiastočne (životné prostredie – smog a znečistené ovzdušie ako daň za bývanie v meste). Čo však ovplyvniť vieme určite, je celkový životný štýl. Dôležitý je pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu, otužovanie, pohyb alebo šport primeraný veku, dostatok spánku, málo stresu a najmä zdravá, pestrá a vyvážená strava a kvalitný pitný režim.
Sú však situácie alebo obdobia v roku, kedy vitamíny z ovocia a zeleniny nestačia: nástup detí do školy či škôlky po prázdninách – kritický býva najmä prvý rok v kolektíve, chrípkové obdobie a celkovo jesenné a zimné obdobie. Vtedy je vhodné siahnuť aj po výživových doplnkoch, ktoré imunitu podporia a pomôžu lepšie zvládnuť infekcie.
Čo môžete použiť na posilnenie imunity vašich detí?
Vitamíny C a D
Vitamíny C a D sú základné vitamíny na posilnenie imunitného systému. Sú vhodnou prevenciou infekčných ochorení (napr. chrípky a prechladnutia). Vitamín C navyše znižuje pocit vyčerpania a únavy, čo sa zíde hlavne školákom pri učení sa na písomky či skúšania, skracuje dobu liečby prechladnutia a zmierňuje jeho príznaky. Vitamín D je potrebné dopĺňať vo forme výživových doplnkov od jesene do jari, pretože zo stravy ho nezískavame v dostatočnom množstve, v lete je jeho hlavným zdrojom slnko.
Formu detských vitamínov voľte podľa veku dieťaťa. Môže ísť o kvapky, sirupy, cmúľacie/žuvacie tablety alebo klasické tablety/kapsuly pre deti, ktoré ich už vedia prehĺtať.
Betaglukány
Betaglukány sú polysacharidy získavané z tzv. medicinálnych húb a kvasiniek. Pozitívnym účinkom na imunitu sa vyznačuje beta-1,3/1,6-D-glukán, ktorý sa z nich izoluje.
Prečo je vhodné užívať betaglukány?
- Aktivujú imunitný systém, zlepšujú odolnosť organizmu proti vírusom, baktériám či parazitom.
- Zmierňujú únavu, celkové vyčerpanie a príznaky alergií.
- Ako prevencia sa môžu užívať dlhodobo (2 až 3 mesiace).
- Sú osvedčené a odporúčané aj pediatrami a imunoalergológmi.
Po prípravkoch s betaglukánmi siahnite v prípade, ak je vaše dieťa často choré, infekcie majú ťažký alebo zdĺhavý priebeh, je pri nich nutné užívanie antibiotík (aj opakovane), je vystavené zvýšenej fyzickej či psychickej záťaži (pravidelne športuje, navštevuje viac krúžkov, prežíva v škole stresujúce obdobie) alebo ho čaká prvý rok v kolektíve.
Vyskúšajte TOTO Detský Betaglukán + Vitamín C + Zinok + D3, výživový doplnok v tekutej forme
- Obsahuje vysoko čistý, mikronizovaný betaglukán (beta-1,3/1,6-D-glukán) slovenského pôvodu v bio kvalite, získaný z hlivy ustricovitej, veľmi dobre vstrebateľný zinok v chelátovej podobe a vitamíny C a D.
- Podávaním jedného prípravku podporujete imunitu komplexne (nie je potrebné dopĺňať ďalšie vitamíny).
- Forma suspenzie, ktorá nezaťaží trávenie vášho dieťaťa (v porovnaní s inými betaglukánmi v sirupovej forme).
- Pre deti od 3 rokov (najmä pre škôlkarov a mladších školákov).
- Jednoduché dávkovanie – stačí užívať 1-krát denne (najlepšie večer po jedle), dávka závisí od hmotnosti dieťaťa.
- Vhodný na dlhodobé užívanie.
- Pri zvýšených nárokoch na organizmus v čase choroby či nástupu dieťaťa do školy alebo škôlky je možné krátkodobo (po dobu 3 až 7 dní) dávkovanie zvýšiť.
- Neobsahuje laktózu, lepok ani alergény.
Probiotiká
Probiotiká sú živé mikroorganizmy (tzv. priateľské baktérie), ktoré osídľujú a pozitívne ovplyvňujú sliznicu čreva. Aj keď je ich použitie väčšinou spojené s tráviacimi problémami typu hnačka alebo zápcha, pri pravidelnom užívaní dochádza aj k podpore imunitného systému. Rovnako potrebné sú počas a po antibiotickej liečbe k obnove črevnej mikroflóry (pozor, vždy však s odstupom minimálne dve hodiny od antibiotík). Nie nadarmo sa hovorí, že základ imunity je v črevách.
Kolostrum
Kolostrum, známe tiež ako mledzivo alebo prvé mlieko, vzniká v mliečnej žľaze matiek cicavcov niekoľko hodín po pôrode (do 72 hodín) a je bohatým zdrojom látok, ktoré stimulujú imunitný systém – protilátky (imunoglobulíny IgG, IgA, IgM), rastové faktory, vitamíny a minerály, enzýmy a ďalšie. Je vhodné na podporu liečby akútnych ochorení (prechladnutie, chrípka), aj ako prevencia (oslabená imunita, častý výskyt infekcií horných dýchacích ciest, herpesov, zápalov močových ciest, opakované užívanie antibiotík, alergie). Dostupné je kravské kolostrum alebo kozie kolostrum.
Laktoferín
Počuli ste už o laktoferíne? Ide o jednu z najsilnejších imunitných zložiek materského mlieka, ktorá pomáha chrániť pred bakteriálnymi a vírusovými infekciami. V prípravkoch sa často nachádza v kombináciách s inými látkami, ako je napr. L-lyzín či vitamíny.
Aj keď prípravky na podporu imunity nezaručia stopercentnú ochranu pred infekciami, môžu pomôcť k ich lepšiemu a rýchlejšiemu priebehu. V prípade často sa opakovaných alebo zdĺhavých ochorení je, samozrejme, potrebná konzultácia s pediatrom, ktorý vaše dieťa pozná najlepšie a zváži ďalší postup, resp. vyšetrenia.
Tip na záver
Keďže vstupnou bránou patogénov do organizmu sú najmä nosová a ústna sliznica, je dobré ich chrániť použitím preventívnych sprejov či pastiliek. Obsahujú prírodné látky, ktoré na sliznici vytvárajú ochrannú vrstvu (fyzikálnu bariéru), zabraňujúcu prichyteniu vírusov a ich následnému rozmnožovaniu a šíreniu do organizmu.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.


