A je to tu. Úderom polnoci zo Silvestra na 1. januára sa to predsavzatiami začína len tak hemžiť. Všetci chceme byť lepší, milší, vľúdnejší, úspešnejší, krajší, štíhlejší, chceme sa zdravšie stravovať, nefajčiť, menej piť alkohol, atď. S niektorými z týchto predsavzatí vám síce pomôcť nevieme, pri iných vám môžu byť nápomocné naše rady a tipy na výživové doplnky či voľnopredajné lieky. V kombinácii s pevnou vôľou a dostatočnou motiváciou k zmene budete pri ich dodržiavaní určite úspešní.
Aké predsavzatia si dávame najčastejšie?
Prestanem fajčiť
Fajčenie je zlozvyk, ktorý nezriedka prerastá až do závislosti, a zbaviť sa ho je častokrát veľmi náročné. Ak ste však pevne rozhodnutí s cigaretami nadobro skončiť, pri liečbe závislosti od nikotínu vám pomôže tzv. náhradná (substitučná) nikotínová terapia. Ide o lieky, ktoré
- dodávajú organizmu nikotín, ale bez škodlivých látok vyskytujúcich sa v cigaretovom dyme (oxid uhoľnatý, decht a iné) – vďaka tomu sú menším zdravotným rizikom v porovnaní s fajčením cigariet,
- znižujú chuť na cigaretu,
- zmierňujú abstinenčné príznaky objavujúce sa pri vynechaní cigarety (nervozita, podráždenosť, bolesti hlavy, nespavosť, zvyšovanie hmotnosti).
- Forma žuvačiek, pastiliek, transdermálnych náplastí či ústnych sprejov.
- Jednotlivé lieky obsahujú rôzne množstvo nikotínu – dávka závisí od počtu vyfajčených cigariet denne – začína sa vyššou dávkou, ktorá sa postupne znižuje.
- Odvykacia kúra by mala trvať trvať aspoň tri mesiace.
Začnem sa zdravšie stravovať a (konečne) schudnem
Ide o jedno z najčastejších a na dodržanie aj najnáročnejších predsavzatí. Je ťažké odolať nástrahám vo forme kvalitného (alebo aj menej kvalitného) jedla, ku ktorému máme neobmedzený prístup. Motiváciou by nemala byť len estetická, ale najmä zdravotná stránka. Obezita má v súčasnosti stúpajúcu tendenciu a je jedným z rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení (zvýšený krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu), cukrovky, tráviacich problémov, predstavuje výraznú záťaž na kĺby a chrbticu. Ďalej asi pokračovať nemusíme.
Ako teda zdravo chudnúť?
Základom je dodržanie pravidla: energetický príjem musí byť nižší ako výdaj. Toto je možné dosiahnuť úpravou stravy a dostatočným pohybom. Rôzne tukožrútske polievky, pôsty či X-dňové diéty možno zaručia úspech, ale len krátkodobý. Ich najväčším rizikom je následný jojo efekt, čiže opätovné zvýšenie hmotnosti, a vaše sklamanie z neúspechu.
Nemusíte sa hneď vrhnúť na klíčky, tofu, zeleninové smoothie, stačí dodržať zopár zásad:
- pravidelná, pestrá a vyvážená strava (päťkrát denne),
- menšie porcie,
- veľa zeleniny – nahradiť ňou aj časť príloh,
- kvalitné bielkoviny,
- obmedzenie príjmu sacharidov (aj skrytých – biela múka, pečivo, zemiaky, ryža, vylúčiť sladkosti), nezdravých tukov, slaných pochutín (lákadlo najmä večer k telke – čipsy, chrumky, tyčinky a spol.),
- dostatok tekutín (čistá voda, minerálka, nesladené bylinkové čaje).
Vhodným doplnkom a akousi pomyselnou barličkou pri chudnutí môžu byť aj výživové doplnky. Obľúbené sú napríklad
- chróm,
- vláknina (glukomanán, psyllium a iné),
- guarana,
- zelený čaj, zelená káva, L-karnitín a ich rôzne kombinácie.
Budem sa (viac) hýbať
O tom, že pohyb je dôležitý a potrebný k udržaniu nielen fyzického, ale aj psychického zdravia, vás určite nemusíme presviedčať. Koniec-koncov, reklamy s posilňovňami a fitness centrami v týchto dňoch vyskakujú z každej sociálnej siete s cieľom motivovať vás k pohybu a športu rôzneho druhu.
Pri výbere fyzickej či športovej aktivity zohľadnite nielen váš vek, ale aj momentálnu kondíciu a zdravotný stav, resp. zdravotné obmedzenia.
Ak nemáte žiadne obmedzenia, je pre vás vhodný v podstate akýkoľvek šport, záleží od možností a preferencií. Ak okrem kondície chcete budovať aj svalovú hmotu, nezabudnite na doplnky vo forme proteínov, ktoré prispievajú k jej rastu a udržaniu.
Ak ste od prírody tvor lenivý a jediný váš pohyb je presun z gauča do chladničky, nabehnutie do posilky či zabehnutie polmaratónu hneď v prvý januárový týždeň nebude dobrý nápad. Skúste na to ísť pomaly a postupne – napríklad aj taká zámena výťahu za schody znamená veľa (samozrejme za predpokladu, že nebývate na prízemí či prvom poschodí). Postupne k tomu môžete pridať rýchlu chôdzu, nordic walking alebo v priaznivom počasí bicyklovanie.
Pri športe – či už rekreačnom alebo aktívnom – dochádza k nadmernému zaťažovaniu kĺbov. Doprajte im preto preventívnu starostlivosť v podobe prípravkov kĺbovej výživy.
Budem sa viac starať o svoje zdravie
- Nielen o fyzické (kombináciou vyššie spomenutých bodov, dodržiavaním termínov preventívnych prehliadok, riešením zdravotných problémov hneď, keď sa objavia, atď.),
- ale aj o psychické (dostatok oddychu, vyhýbanie sa stresu, kvalitný spánok, rovnováha medzi pracovným a súkromným životom).
V prípade zvýšenej psychickej záťaže neváhajte siahnuť aj po výživových doplnkoch, ktoré vám náročné obdobia pomôžu lepšie zvládnuť. Doplňte si magnézium (horčík), prípadne zvoľte osvedčené rastlinné extrakty (valeriána lekárska, mäta pieporná či medovka lekárska).
Prajeme vám všetko dobré v roku 2024 – hlavne veľa zdravia a držíme palce pri dodržiavaní stanovených predsavzatí. A ak sa vám to ani tentokrát nepodarí, nezúfajte – už len párkrát sa vyspíte a je tu ďalší nový rok a s ním nová nádej na nové ciele, začiatky a výzvy.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.