Patríte aj vy k ľuďom, u ktorých sa s príchodom zimných mesiacov extrémne zvyšuje počet všakovakých balzamov, pomád, mastičiek a tyčiniek na pery? Máte ich v každom vrecku každej bundy, vo všetkých kabelkách, na pracovnom stole, pri počítači, na poličke v kúpeľni. Áno, aj v noci pod vankúšom. Jednoducho všade. Aj keď je dnes v móde minimalizmus, robíte dobre – prevencia je základ.
- Najčastejšie príčiny popraskaných pier
- Prevencia popraskaných pier
- Liečba veľmi suchých a popraskaných pier
Pokožka na perách je charakteristická tým, že je veľmi tenká a bez obsahu mazových žliaz, čo spôsobuje jej zvýšenú citlivosť a sklon k vysušovaniu. Prvým znakom, že s vašimi perami nie je niečo v poriadku, je ich výrazná červená farba. OK, poviete si, červená je sexy. Nie však v spojení s pálením, štípaním či šupinkami. Ak nezasiahnete už v tomto štádiu, riskujete, že sa vám na perách vytvoria aj nepríjemné a bolestivé trhlinky a praskliny. A to už sexy veru nie je.
Najčastejšie príčiny popraskaných pier
- Nepriaznivé počasie – chlad, vietor, mráz alebo, naopak, veľmi horúce počasie a dlhý pobyt na slnku (opaľovanie)
- Suchý vzduch (prekúrené, resp. prehriate interiéry bytov a domov)
- Časté olizovanie pier (hlavne u detí – paradoxne, problémom tu môže byť aj používanie farebných a voňavých balzamov na pery, ktoré deti s chuťou olizujú)
- Atopická pokožka, kedy sa tento problém vyskytuje celoročne, nielen v zimných mesiacoch
- Ochorenia spojené s výskytom horúčky
- Užívanie niektorých liekov (celková liečba retinoidmi na závažné formy akné)
- Nedostatok tekutín (stačí sa pár dní pozabudnúť)
- Nedostatočný príjem vitamínov (konkrétne B-skupiny)
- Nesprávne zvolená (dráždiaca) kozmetika (rúže, lesky, balzamy)
Prevencia popraskaných pier
- Pravidelné premasťovanie a hydratácia pier – viackrát denne, podľa potreby
- Balzamy či tyčinky na pery s obsahom hydratačných, zvláčňujúcich, vyživujúcich a ochranných zložiek (panthenol, glycerín, vazelína, bambucké maslo, prírodné vosky a oleje – avokádový, jojobový, pupalkový, nechtíkový, vitamín E)
- Zloženie je potrebné sledovať najmä u detí a atopikov – majú byť hypoalergénne, bez parfumov, farbív a konzervačných látok
- Pri dlhšom pobyte na slnku (aj počas zimnej lyžovačky na horách) je dôležité, aby prípravok chránil pred slnečným žiarením a mal vysoký ochranný faktor (SPF)
- Dostatočný príjem tekutín, vitamínov a minerálov, ktoré majú priaznivý vplyv na pokožku (B-komplex, zinok, céčko)
S vysokým SPF
Liečba veľmi suchých a popraskaných pier
Ak vás trápia veľmi suché a popraskané pery, môžete siahnuť po niektorom z nasledujúcich prípravkov.
- Krémy a masti s obsahom lanolínu
- Prírodná látka, zvláčňuje pery a po aplikácii na nich vytvorí ochrannú vrstvu – vznikne vhodné prostredie pre tzv. vlhké hojenie – podporuje zacelenie prasklín bez vzniku chrást a urýchľuje hojenie
- Nachádza sa v špeciálnych krémoch či mastiach na bradavky pre dojčiace ženy (majú však všestranné použitie)
- Nevhodný v prípade výskytu tzv. kútikov na perách (tie bývajú často kvasinkového pôvodu a lanolín podporuje ich množenie) a pri alergii na lanolín (častá u atopikov)
- “SOS” balzamy, ktoré poskytujú rýchlu úľavu
- Niektoré (od dermokozmetickej značky Eucerin) obsahujú okrem iných zložiek aj látku licochalcon A, ktorá upokojuje podráždenú pokožku a zmierňuje začervenanie
- Reparačné tzv. CICA-krémy či balzamy na pery
Kedy k lekárovi
Ak sa popraskané pery dlho nehoja, sú veľmi poškodené a začervenané, objaví sa mokvanie, je potrebná konzultácia, resp. návšteva lekára. Stav môže skomplikovať aj sekundárna infekcia (vzniká zanesením nečistôt do praskliniek). V čase pretrvávajúcich problémov je, samozrejme, nutné vzdať sa dekoratívnej kozmetiky.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo kozmetického prípravku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.