Nadúvanie, plynatosť, meteorizmus, zastavené vetry – problém spojený so zvýšenou tvorbou plynov, ich hromadením a nedostatočným odchodom z tráviaceho traktu. Sprevádza ho nafúknuté, na dotyk tvrdé brucho, nepríjemné pocity v oblasti čriev, môžu sa objaviť aj kŕče či bolesť. Viete, ako mu predchádzať a ako sa ho účinne zbaviť?
- Čo je príčinou nafukovania?
- Aké sú príznaky nadúvania?
- Ako zastaviť nadúvanie a plynatosť?
- Kedy k lekárovi?
Čo je príčinou nafukovania?
Keď prehĺtate jedlo, vodu alebo sliny, prehltnete aj malé množstvo vzduchu, ktorý sa zhromažďuje v tráviacom systéme. Plyny sa môžu hromadiť aj pri konzumácii určitých druhov potravín alebo bublinkových nápojov. Nafukovanie môže byť príznak niektorých ochorení a potravinových intolerancií:
- celiakia,
- črevné infekcie – infekcia Helicobacter pylori,
- syndróm dráždivého čreva,
- intolerancia laktózy,
- histamínová intolerancia.
Správnu funkciu čriev môžu tiež ovplyvniť hormonálne zmeny počas menštruácie alebo tehotenstva.
Aké sú príznaky nadúvania?
- Brucho tvrdé na dotyk,
- pocit nafúknutého brucha,
- kŕče v bruchu,
- bolesť brucha.
Ako zastaviť nadúvanie a plynatosť?
Nadmerná plynatosť sa dá kontrolovať zmenou stravy a životného štýlu:
- Jedzte menšie porcie jedál a pite pomaly – neponáhľajte sa, aby ste prehltli menej vzduchu.
- Vyhnite sa sýteným nápojom a pivu – uvoľňujú oxid uhličitý.
- Vynechajte žuvačky a tvrdé cukríky – pri cmúľaní dochádza k nadmernému prehĺtaniu vzduchu.
- Skontrolujte si zubnú protézu – pri nesprávne sediacej protéze dochádza k nadmernému prehĺtaniu vzduchu. Na lepšie upevnenie zubnej náhrady môžete použiť fixačné lepidlá.
- Vynechajte z jedálnička potraviny, ktoré nafukovanie spôsobujú – fazuľa, kapusta, karfiol, brokolica, otruby.
Existujú aj niektoré voľnopredajné lieky a výživové doplnky, ktoré vám pomôžu pri plynatosti. Sú to prípravky s obsahom látok:
- simetikón – pomáha rozpadu bubliniek plynov v čreve a uľahčuje ich odchod z organizmu; nevstrebáva sa, pôsobí len v črevách,
- probiotiká – podporujú trávenie a obnovujú črevnú mikroflóru; najčastejšie používané kmene sú bifidobaktérie a laktobacily,
- tráviace enzýmy – kompenzujú nedostatočnú produkciu prirodzených enzýmov, ktoré sa tvoria v tele,
- aktívne uhlie – viaže na seba plyny a toxické látky z tráviaceho traktu, čím reguluje plynatosť,
- enzým laktáza – v črevách štiepi mliečny cukor (laktózu) na jednoduchšie cukry, ktoré sú ľahšie stráviteľné,
- rastlinné prípravky s obsahom výťažkov silice z mäty piepornej alebo rasce lúčnej, extrakty z celej rastliny iberky horkej, listov medovky lekárskej, koreňa archangeliky lekárskej a mnoho ďalších rastlín.
Kedy k lekárovi?
Ak vás plynatosť a nafukovanie trápi dlhšiu dobu alebo sa k nemu pridružia aj iné ťažkosti súvisiace s trávením, je potrebné navštíviť lekára.
Spozornieť by ste mali v prípade, ak sa nafukovanie objaví náhle (ide o tvrdé opuchnuté brucho, ale bez odchodu vetrov), a je spojené so silnou, rýchlo sa zhoršujúcou bolesťou brucha. Môže ísť o náhlu brušnú príhodu, ktorá si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc. Jej ďalšie príznaky sú: nevoľnosť a vracanie, zápcha alebo hnačka, zvýšená telesná teplota až horúčka, zrýchlený tep, bledosť, malátnosť.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.