Čo pomôže na opuchnuté oči? Aké sú príčiny opuchnutých viečok a kedy vyhľadať lekára?
Opuchy a zápaly oka tvoria rozsiahlu skupinu ochorení. Nachádzame infekčné alebo neinfekčné príčiny. Môže ísť o ochorenia, ktoré postihujú len jednotlivé štruktúry oka a okolia oka, tiež môžu byť príznakom celkových ochorení. Najčastejšie ide len o ochorenia a stavy zvládnuteľné ambulantným terapeutickým postupom. V tomto článku sa pozrieme na časté príčiny opuchnutých očí a na to, kedy by mal pacient zvážiť návštevu lekára.
- Čo je to opuch?
- Aké sú časté príčiny a symptómy sprevádzajúce opuchnuté oči?
- Aké ochorenia môžu signalizovať opuchnuté viečka?
- Kedy navštíviť lekára?
- Ako prebieha diagnostika príčiny opuchnutých očí?
- Aké sú možnosti liečby opuchnutých očí?
- Aké sú účinné spôsoby zmiernenia opuchu a prevencia?
Čo je to opuch?
Opuch, tiež známy ako edém, možno definovať ako nadmerné hromadenie vody a soli v organizme mimo cievneho priestoru. Postupom času to môže viesť k zväčšeniu tkanív a orgánov, ale aj k poruche ich funkcie. Opuch môže byť generalizovaný (postihujúci celé telo) alebo lokalizovaný (obmedzený na konkrétnu časť tela). Príčiny opuchu bývajú rôznorodé a môžu byť klasifikované ako hepatálne (pečeňové), renálne (obličkové), endokrinné (hormonálne), vénové (žilové) edémy.
Aké sú časté príčiny a symptómy sprevádzajúce opuchnuté oči?
Opuchnuté oči môžu byť spôsobené rôznymi faktormi. Príznaky, ktoré ich sprevádzajú, sa líšia podľa ich príčiny.
- Ak sú opuchnuté oči výsledkom alergie, často ich sprevádza svrbenie, začervenanie, slzenie a kýchanie.
- Pri infekciách, ako je konjunktivitída (zápal očných spojiviek), sa môže objaviť začervenanie očí, hnisavý výtok, bolesť a zhoršené videnie.
- Zadržiavanie tekutín, spôsobená napríklad konzumáciou veľkého množstva soli alebo hormonálnymi zmenami, vedie k opuchu okolo očí, najmä ráno, a môže byť sprevádzaná miernou bolesťou alebo napätím.
- Problémy so štítnou žľazou môžu spôsobovať vypúlené oči, suchosť očí, únavu a zmeny v hmotnosti.
- Pri obličkových problémoch je opuch očí a tváre častý hlavne ráno, môže sa zmeniť farba moču a objaviť sa vysoký krvný tlak.
- Nedostatok spánku často vedie k tmavým kruhom pod očami, únave a celkovému opuchu tváre.
Ak máte opuchnuté oči a pridružené symptómy, ktoré vás znepokojujú alebo pretrvávajú, mali by ste vyhľadať lekársku pomoc na presnú diagnózu a liečbu.
Aké ochorenia môžu signalizovať opuchnuté viečka?
Opuch okolo očí môže signalizovať ochorenia, ako:
- Konjunktivitída (zápal spojiviek) – tento stav môže byť spôsobený vírusmi alebo bakteriálnymi infekciami, alergiami, dráždivými látkami alebo inými faktormi. Medzi typické príznaky patria začervenané oči, svrbenie, pálenie, opuch či slzenie. Liečba záleží od typu infekcie. Napr. zápal spojiviek vyvolaný baktériami si vyžaduje antibiotické kvapky alebo masti.
- Blefaritída (zápal očných viečok) – stav, ktorý spôsobuje, že vaše očné viečka sú červené, opuchnuté, podráždené. Na mihalniciach môže spôsobiť vznik šupiniek podobný lupinám. Najčastejšie je tento stav spôsobený stafylokokovou infekciou. Liečba zahŕňa pravidelnú hygienu očných viečok, teplé obklady či antibiotické masti.
- Jačmenné zrno (hordeolum) – malá bolestivá hrčka na oku v okolí mihalníc a okrajov viečka. Jedná sa o zápal mazovej žľazy, často spôsobený bakteriálnou infekciou. Vzhľadom pripomína vyrážku. Koža je opuchnutá, začervenaná a v ložisku sa môže hromadiť aj hnis.
- Chalazion (vlčie zrno) – nebolestivý opuch na očnom viečku, ktorý vzniká v dôsledku upchatia a zápalu Meibomových žliaz, ktoré produkujú maz pre oči. Na rozdiel od jačmenného zrna (hordeolum), chalazion nie je spôsobený bakteriálnou infekciou a zvyčajne nie je bolestivý, hoci môže spôsobiť tlak na oko a estetický diskomfort.
- Diabetická retinopatia – očné ochorenie, ktoré postihuje sietnicu. Jedná sa o najčastejšiu príčinu slepoty v dospelom veku. Existujú dve štádiá diabetickej retinopatie: neproliferatívne a proliferatívne. Neproliferatívne zmeny vznikajú v dôsledku oslabenia cievnej steny. V proliferatívnom štádiu dochádza k stavom, ktoré vyúsťujú do poškodenia sietnice a nakoniec do slepoty. Príznaky zahŕňajú rozmazané videnie, opuch, čierne škvrny alebo pruhy v zornom poli. Liečba zahŕňa laserovú terapiu, chirurgické zákroky alebo injekcie.
Kedy navštíviť lekára?
Opuch očí a očných viečok zvyčajne zmizne sám do jedného dňa, pokiaľ sa jedná o bežný stav, ako je alergia či podráždenie. Pokiaľ sa objavia ďalšie závažnejšie príznaky, ako je jednostranný opuch, hnisavý výtok, bolesti hlavy, horúčka, zimnica, zhoršenie zraku alebo opuch pretrváva viac ako niekoľko dní bez známok zlepšenia, či sa objavil náhle bez príčiny, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.
Ako prebieha diagnostika príčiny opuchnutých očí?
Diagnostika opuchnutých očí zahŕňa niekoľko krokov. Dôležité je podrobné lekárske vyšetrenie. Lekár posudzuje vonkajšie prejavy opuchu a dôležitá je aj anamnéza pacienta. Lekár zisťuje, či pacient nedávno utrpel zranenie, má alergie, infekcie alebo iné zdravotné problémy. Na základe zistených informácií sa rozhoduje o ďalších krokoch, ktoré môžu zahŕňať: očné vyšetrenie, laboratórne testy, zobrazovacie metódy (ultrazvuk oka, CT), alergologické testy. Diagnostický proces je komplexný a prispôsobený individuálnym potrebám pacienta, aby sa určila presná príčina opuchu a zvolila sa najvhodnejšia liečba.
Aké sú možnosti liečby opuchnutých očí?
Opuchnuté oči môžu mať širokú škálu príčin, preto je dôležité zistiť, čo zapríčiňuje opuch. Najlepšie urobíte, ak sa poradíte s lekárom, ktorý vyhodnotí možnú príčinu a stanoví liečbu.
V prípade, že opuch je spôsobený zadržiavaním tekutín v tele, môžu vám byť predpísané diuretiká. Tieto lieky pomáhajú telu zbaviť sa prebytočnej vody a soli. Je však dôležité konzultovať ich použitie s lekárom. Kvapky s obsahom antihistaminík môžu pomôcť pri alergiách. Pokiaľ je opuch spôsobený bakteriálnou infekciou, je vhodné zvoliť liečbu antibiotikami.
Na podpornú liečbu niektorých očných ochorení sú dostupné aj voľnopredajné prípravky – očné kvapky/očné masti. O ich použití sa poraďte s odborníkom (lekárom, lekárnikom).
Aké sú účinné spôsoby zmiernenia opuchu a prevencia?
Aj keď nemôžete úplne zabrániť opuchu očných viečok, existujú rady a triky, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili pravdepodobnosť jeho výskytu. Tu je niekoľko domácich tipov:
- Studené obklady – nízka teplota pomáha zmierniť opuch a prináša úľavu od bolesti a nepohodlia.
- Studené čajové vrecúška s kofeínom – kofeín v čajovom vrecúšku stiahne krvné cievy v danej oblasti, čím pomôže znížiť opuch.
- Čistota – udržujte oblasť okolo očí čistú.
- Zabráňte zbytočným dotykom – kým máte príznaky, nenoste očný make-up ani kontaktné šošovky. Doprajte si dostatok odpočinku a vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu, aby si vaše oči dostatočne oddýchli.
- Zdravý životný štýl – pite dostatok vody, dodržujte vyváženú stravu (obmedzenie príjmu soli) a dbajte na dostatočný spánok, aby ste minimalizovali únavu a dehydratáciu, ktoré môžu prispieť k opuchu.
- Očné kvapky – používajte voľnopredajné „umelé slzy“ na zvlhčenie očí.
- Existujú aj krémy a gély určené špeciálne na oblasť očí, ktoré obsahujú zložky, ako kofeín, vitamín K, retinol alebo kyselinu hyalurónovú. Tieto zložky môžu pomôcť znížiť opuchy a zlepšiť vzhľad pokožky okolo očí.
Pred použitím akýchkoľvek liekov alebo špeciálnych produktov je dôležité konzultovať ich použitie s lekárom alebo lekárnikom, najmä ak máte existujúce zdravotné problémy alebo užívate iné lieky. Lekár vám môže pomôcť určiť najvhodnejšiu liečbu pre váš konkrétny stav.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.solen.sk/storage/file/article/8188794b82de9c71d3072038746aa8a9.pdf
https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2009/05/11.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/025f09075dfb34114b546f0c05d0fa6f.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/e0d2af6e874f1cc812108b6b68008219.pdf