Späť na Produkty

Poznáte pestrec mariánsky? Aké má účinky, kde ho získať a ako ho užívať?

7 min.
Poznáte pestrec mariánsky? Aké má účinky, kde ho získať a ako ho užívať?

Prospešné účinky pestreca mariánskeho sú ľudstvu známe už dlhé roky. Využíva sa na ochranu a regeneráciu pečene, pôsobí antioxidačne, protizápalovo a antifibroticky. Pestrec ponúka celú škálu výhod pre vaše zdravie, vďaka čomu sa využíva v modernej, ale aj tradičnej medicíne. V tomto článku sa dozviete dôvody, prečo, kedy a ako správne využiť prospešné vlastnosti tejto rastliny.

  1. Čo je pestrec mariánsky?
  2. Aké účinky má pestrec mariánsky?
  3. Ako získať pestrec mariánsky?
  4. Ako užívať pestrec mariánsky?
  5. Ako dlho užívať pestrec mariánsky?
  6. Môže mať pestrec mariánsky nežiaduce účinky?

Čo je pestrec mariánsky?

Pestrec mariánsky (iné názvy: ostropestrec mariánsky, bodliak strieborný, latinsky Silybum marianum) je liečivá rastlina, ktorá je v medicíne preslávená pre viaceré pozitívne účinky na zdravie. Účinnou zložkou pestreca je extrakt získavaný zo semien rastliny – silymarín. Ten predstavuje komplex viacerých účinných látok, z ktorých najaktívnejší je silybín. Celkovo je pestrec mariánsky cenený pre svoju úlohu pri podpore zdravia pečene, zlepšovaní detoxikačných procesov a potenciálnom zmierňovaní nepriaznivých účinkov niektorých liekov na pečeň, resp. ak niekto užíva veľa liekov.

Aké účinky má pestrec mariánsky?

Medzi najpopulárnejšie dôvody užívania pestreca mariánskeho patrí jeho hepatoprotektívny účinok, teda ochrana pečene. Chráni pečeňové bunky pred toxickými látkami, má úlohu v regenerácii pečene a celkovo zlepšuje jej funkciu. Využíva sa pri ochoreniach a poškodeniach pečene, napr. pri cirhóze, chronickej hepatitíde alebo pri nealkoholovej tukovej chorobe pečene (stukovatení pečene). Užíva sa taktiež pri hepatocelulárnom karcinóme, čo je najčastejší typ nádoru pečene – pomáha brzdiť rast a množenie niektorých rakovinových buniek, a tým tak zvýšiť účinnosť chemoterapie.

Silymarín je silný antioxidant, teda neutralizuje voľné radikály a znižuje oxidačný stres. Tým pomáha bunkám predchádzať poškodeniu a znižuje riziko ochorení súvisiacimi s oxidačným stresom.

Protizápalové vlastnosti majú pozitívny vplyv pri poškodení pečene zapríčinenom vírusmi - napr. hepatitída (žltačka) typu C.

Antifibrotické vlastnosti pomáhajú predchádzať fibróze, teda tvorbe nadmerného množstva vláknitého spojivového tkaniva, ktoré môže viesť k cirhóze pečene a ďalším problémom.

Pestrec mariánsky môže pomôcť redukovať hladiny „zlého“ cholesterolu (LDL-cholesterol) v krvi, teda jeho užívanie je vhodné aj pri srdcovo-cievnych ochoreniach.

TOTO Silymarin

Suplementácia pestreca mariánskeho, resp. silymarínu preukázala prospešný vplyv na niektoré komplikácie pri diabete (cukrovke), vrátane diabetickej neuropatie (poškodenie nervov), diabetickej nefropatie (ochorenie obličiek ako dôsledok cukrovky), či na jeden z typov spomínaného stukovatenia pečene. Pri diabete typu 2 môže taktiež zlepšiť citlivosť na inzulín a znižovať glykémiu (hladinu glukózy – cukru v krvi) nalačno.

Podobne ako pri pečeni, pomáha chrániť aj obličky pred poškodením toxínmi, čím podporuje ich funkciu.

V neposlednom rade, antioxidačné a protizápalové vlastnosti silymarínu majú prospech aj pre zdravie pokožky – chráni pred poškodením pri vystavovaní pokožky UV žiareniu zo slnka, čo spomaľuje starnutie. Uplatnenie má aj pri hojení popálenín. Silymarín však v žiadnom prípade nenahrádza používanie prípravkov s ochranným faktorom SPF.

Ako získať pestrec mariánsky?

Najdostupnejší spôsob je zadovážiť si ho v lekárňach či obchodoch so zdravou výživou. Nachádza sa vo výživových doplnkoch, čajoch (sypané alebo porciované), ale aj v liekoch na lekársky predpis. V lekárni je pestrec mariánsky dostupný vo viacerých formách vrátane kapsúl, tabliet, tekutých foriem a práškov, ale aj ako drvené či celé semená.

Aktuálne nedostupný
7,89 €

Pestrec môže byť aj súčasťou kombinovaných doplnkov, ktoré obsahujú viac účinných zložiek. Zvyčajne ide o čaje a výživové doplnky podporujúce zdravie pečene. Samotné semená ostropestreca mariánskeho sa môžu použiť na domácu výrobu extraktov, čajov, rozomlieť na prášok alebo sa môžu priamo konzumovať. Celé semená sú však tvrdé a ťažko stráviteľné, preto sa odporúča ich pred konzumáciou podrviť alebo pomlieť.

Ako užívať pestrec mariánsky?

Užívanie pestreca mariánskeho sa môže líšiť v závislosti od požadovaného účinku, resp. zdravotných potrieb a od samotnej formy. Platí, že sa treba držať pokynov na obale od výrobcu, ktorý daný doplnok vyrába. Nezabúdajte dodržiavať pitný režim a dbať tak na dostatočnú hydratáciu, obzvlášť ak pestrec užívate vo forme prášku.

Tablety a kapsuly obsahujú štandardizovaný extrakt pestreca s obsahom 70 – 80 % silymarínu. Štandardne pri nich platí, že na problémy s pečeňou sa užíva od 140 do 420 mg silymarínu denne. Výhodou týchto foriem je teda ich presné dávkovanie. Odporúča sa ich užívať s jedlom, čo môže pozitívne ovplyvniť vstrebávanie silymarínu v čreve a zároveň pomáha predísť tráviacim ťažkostiam.

Tekuté formy (kvapky, tinktúry, šťavy, oleje) sa môžu konzumovať priamo alebo zmiešané s vodou alebo džúsom. Za studena lisovaný jedlý olej má využitie v studenej kuchyni, kde sa pridáva napr. do šalátov.

Prášková/drvená forma (či už kupovaná alebo si pomeliete či podrvíte celé semená sami) sa môže jednoducho pridať do smoothies, jogurtu alebo iných potravín – pridať môžete 1 až 2 čajové lyžičky a následne rovnomerne premiešať.

Na bylinný čaj s pestrecom použite 1 čajovú lyžičku drvených plodov alebo 1 vrecko pri porciovanom čaji na šálku horúcej vody. Nechajte lúhovať 10 minút. Pite 1 až 3 šálky denne.

TOTO BIO ČAJ Pestrec mariánsky

20x1,5 g nálevových vrecúšok
Aktuálne nedostupný
2,59 €

Pre lokálne použitie na pokožku zmiešajte menšie množstvo pestreca (prášok alebo tinktúra) s olivovým alebo kokosovým olejom a naneste na dané miesto podľa potreby.

Ako dlho užívať pestrec mariánsky?

Doba užívania pestreca mariánskeho sa môže líšiť pri rôznych zdravotných potrebách. Pristupujte k tomu individuálne a v závislosti od vašich požadovaných cieľov. Ohľadom dĺžky a dávkovania pestreca sa poraďte so svojím lekárom či lekárnikom.

Krátkodobé používanie je odporúčane pri detoxikácii, resp. očiste pečene. V takomto prípade môžete pestrec užívať 1 až 4 týždne.

Dlhodobé užívanie sa, naopak, odporúča pri chronických ochoreniach pečene. Takým je napríklad cirhóza pečene, hepatitída alebo stukovatenie pečene. Užíva sa aj niekoľko mesiacov, ale aj dlhšie. Dlhšia doba užívania sa nastavuje aj pri ostatných chronických ochoreniach, pri ktorých je pečeň dlhodobo zaťažovaná užívaním iných liekov. Veľmi dôležité je pravidelné sledovanie funkcie pečene, ktoré vykonáva lekár. Dá sa povedať, že pestrec by sa mohol užívať tam, kde sa pravidelne vykonávajú pečeňové testy (napríklad pri užívaní antikoncepcie u žien).

Pestrec mariánsky môžete užívať, aj keď nemáte zdravotné ťažkosti, teda ako prevenciu a udržiavanie správnej funkcie pečene. Na takúto všeobecnú podporu pečene môžete brať výživové doplnky s obsahom silymarínu niekoľko mesiacov, dokonca rokov. Odporúča sa však užívanie v nižších, udržiavacích dávkach. Niektorí odborníci odporúčajú aj občasné niekoľkotýždňové prestávky každých niekoľko mesiacov, aby si organizmus na doplnok veľmi nezvykol a aby nebolo potrebné zvyšovať dávky.

Môže mať pestrec mariánsky nežiaduce účinky?

Aj keď má pestrec mariánsky množstvo výhod pre vaše zdravie, môže spôsobovať nežiaduce účinky. Vo všeobecnosti je však užívanie pestreca za normálnych okolností bezpečné a dobre znášané. Medzi vedľajšie účinky patria:

  • tráviace ťažkosti – nevoľnosti, hnačka, nadúvanie a plynatosť, poruchy trávenia,
  • alergická reakcia – prejavuje sa svrbením, vyrážkou, začervenaním...,
  • bolesť hlavy či kĺbov.

Nevhodná môže byť konzumácia pestreca pri užívaní niektorých iných liekov či výživových doplnkov. Ide napríklad o lieky znižujúce hladinu cholesterolu (statíny), antidepresíva alebo lieky na riedenie krvi. Keďže pestrec môže znižovať glykémiu (hladinu cukru v krvi), ostražití by mali byť diabetici a ľudia užívajúci lieky a doplnky pre upravenie glykémie. Môže totiž nastať hypoglykémia (nízka hladina cukru v krvi).

Určite sledujte výskyt závažnejších vedľajších účinkov a v prípade ich objavenia prestaňte užívať pestrec a poraďte sa s profesionálom o následnom postupe. Celkovo, ak nebolo od zdravotníka nariadené inak, by ste mali začať s nižšími dávkami a prípadne ich následne zvyšovať, aby ste posúdili toleranciu organizmom a vyhli sa potenciálnym nežiaducim účinkom.

Blahodarné účinky pestreca mariánskeho sú zamerané predovšetkým na ochranu a regeneráciu pečene pri konkrétnych ochoreniach, ale aj pri užívaní iných liekov. Pôsobí aj antioxidačne a protizápalovo a užívať sa môže aj preventívne. Pestrec je dostupný v rôznych formách a aj keď je dobre tolerovaný, môžu sa objaviť aj vedľajšie účinky. Pri užívaní pestreca je preto potrebné riadiť sa odporúčaniami od výrobcu, resp. radami lekára a lekárnika – hlavne, ak užívate aj iné lieky. 

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zinok a selén, máte ich dostatok? Kto ich potrebuje najviac a aké sú ich účinky?
Mohlo by vás zaujímať
Zinok a selén, máte ich dostatok? Kto ich potrebuje najviac a aké sú ich účinky?
Stiahnite si novú apku Vaša, ktorá je plná výhod!
Stiahnite si novú apku Vaša, ktorá je plná výhod!
Zoznámte sa s novinkou lekární Vaša. S aplikáciou Vaša Lekáreň je zdravie pre všetkých ešte dostupnejšie!
2 min.
Čítať viac
Čo je melatonín a prečo je dôležitý pre spánok?
Čo je melatonín a prečo je dôležitý pre spánok?
Melatonín zohráva kľúčovú úlohu v procesoch spánku a bdenia. Je produkovaný v mozgu a signalizuje nášmu telu, že je čas ísť spať. Niekedy je potrebné jeho hladiny zvýšiť užívaním výživových doplnkov, a to najmä pri pretrvávajúcich problémoch so zaspávaním alebo pri cestovaní.
8 min.
Čítať viac