Prechladnutie určite nepodceňujte - poradíme vám, ako ho správne liečiť
Na jeseň a počas zimy sa veľmi často vyskytuje chrípka, ale aj prechladnutie. Prechladnutie je zväčša ľahko zvládnuteľné, ale ani napriek tomu ho určite nepodceňujte a dbajte na svoje zdravie. Jeho ignorovanie by mohlo viesť k závažným komplikáciám. Poradíme vám, ako ho správne liečiť.
- Kedy hovoríme o prechladnutí?
- Príznaky prechladnutia
- Trvanie, priebeh a inkubačná doba prechladnutia
- Ako veľmi je prechladnutie nákazlivé?
- Čo pomáha na prechladnutie?
- Liečba prechladnutia u dospelých
- Liečba prechladnutia u detí
- Domáce recepty na liečbu prechladnutia
- Pomáhajú antibiotiká na prechladnutie?
- Rady na prechladnutie v tehotenstve
- Nepodceňujte prevenciu
- Kedy stačí domáca liečba a kedy ísť k lekárovi?
Kedy hovoríme o prechladnutí?
Prechladnutie sa veľmi často zamieňa s chrípkou a veľa ľudí tieto dva pojmy nevie rozlíšiť. Dôvodom sú práve príznaky, ktoré sú v oboch prípadoch veľmi podobné. Tak ako prechladnutie, aj chrípka sa vyskytuje najčastejšie v jesennom a zimnom období. Ide o vírusové ochorenia, ktoré sú však vyvolané inými vírusmi, čo ich od seba odlišuje. Prechladnutie spôsobuje mnoho typov vírusov a jeho príznaky sú miernejšie. Človek sa pri ňom cíti slabšie, výrazne ho to však neobmedzuje v bežných činnostiach a vo väčšine prípadov nepredstavuje závažný problém. Chrípka však dokáže „zložiť“ človeka doslova z minúty na minútu.
Príznaky prechladnutia
Prechladnutie má na rozdiel od chrípky pomalý nástup a jeho príznaky sa vyvíjajú postupne. Medzi najčastejšie prejavy patrí:
- nádcha – zápal nosovej sliznice, ktorý spôsobuje pocit upchatého nosa, pálenie a svrbenie nosovej sliznice, výtok z nosa a kýchanie,
- bolesť hrdla,
- kašeľ,
- zvýšená tvorba hlienu,
- pocit únavy a vyčerpania,
- bolesť hlavy a svalstva,
- zimnica,
- zápal očných spojiviek,
- strata chuti do jedla,
- mierne zvýšená teplota.
Trvanie, priebeh a inkubačná doba prechladnutia
Ochorenie je najintenzívnejšie počas 2. až 4. dňa a jeho príznaky odznejú do jedného až dvoch týždňov od objavenia. Niektoré príznaky, ako je napríklad kašeľ, môžu v niektorých prípadoch pretrvávať aj dlhšie. Inkubačná doba prechladnutia, a teda doba od infikovania sa po objavenie prvých príznakov, je 1 až 3 dni.
Ako veľmi je prechladnutie nákazlivé?
Prechladnutie nie je veľmi nákazlivé – pri krátkodobom kontakte s nakazeným je len nízka šanca nakazenia sa. Riziko nákazy však stúpa v prípade dlhodobého kontaktu s nakazenou osobou, a tak sa môže rýchlo šíriť napríklad medzi členmi jednej domácnosti. Záleží však aj od imunity človeka.
Čo pomáha na prechladnutie?
Lieky vo všeobecnosti prechladnutie nevyliečia, ale miernia jeho príznaky. Ich podávanie má v tomto prípade aj preventívnu funkciu, pretože zabraňuje vzniku závažnejších komplikácií. Medzi ne patrí napríklad zápal stredného ucha alebo angína. Okrem toho, že siahnete po liekoch tlmiacich prejavy prechladnutia, mali by ste dodržiavať aj isté opatrenia, medzi ktoré patrí:
- oddych,
- dostatočný príjem tekutín, hlavne čistej vody a bylinkových čajov, naopak, je potrebné vyhýbať sa sýteným nápojom,
- príjem vitamínov (vitamín C a D) a minerálov (zinok, selén), prírodných látok (betaglukán, rakytník, echinacea),
- teplé oblečenie,
- pravidelné vetranie miestností.
Liečba prechladnutia u dospelých
Na zníženie teploty sú vhodné lieky s antipyretickým účinkom. Medzi ne patria napríklad lieky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej alebo ibuprofénu. Tie okrem antipyretického účinku disponujú aj analgetickým účinkom, a teda potláčajú bolesť. To je užitočné v prípade, že sa prejavia napríklad bolesti hlavy alebo svalov. Výhodná je ich kombinácia s kofeínom, ktorý podporuje analgetický účinok. Liečba antipyretikami sa odporúča až pri zvýšení telesnej teploty nad 38 °C (záleží ale od celkového zdravotného stavu a pridružených ochorení).
Na trhu sú dostupné aj tzv. kombinované prípravky s viacerými účinnými látkami, ktoré pôsobia na viacero príznakov súčasne. Môžu obsahovať vitamín C na podporu imunity, látku s analgetickým a antipyretickým účinkom (paracetamol, ibuprofén), látku s dekongestívnym účinkom (uvoľňujúcim nos), prípadne aj liečivo proti kašľu. Vo forme tabliet alebo horúcich nápojov. Sú vhodné, ak je horúčka či bolesť spojená aj s upchatým nosom.
Na bolesť hrdla sa odporúčajú pastilky na cmúľanie s obsahom látok, ktoré pôsobia antisepticky (dezinfekčne), lokálne anesteticky (znecitlivujúco) a antiflogisticky (protizápalovo). Dôležité je poznamenať, že pastilky sa neprehĺtajú ani nehryzú, ale nechávajú sa rozpustiť v ústach. Bolesť hrdla môžete zmierniť aj sprejom do hrdla, ktorý sa vstrekuje do ústnej dutiny, alebo roztokom na kloktanie. Pri veľmi silnej bolesti sa odporúča napríklad Jox, ktorý je dostupný ako sprej, aj ako roztok. Môžete použiť aj bylinky, ako je šalvia lekárska, nechtík lekársky, lišajník islandský alebo čajovníkový olej, ktorý sa označuje ako najsilnejšie prírodné antiseptikum.
Prípravky na bolesť hrdla by sa mali používať len krátkodobo, a to 3 až 5 dní bez konzultácie s lekárom. Okrem toho je dôležité, aby ste približne 30 minút po ich aplikácii nekonzumovali žiadne jedlo ani nepili žiadne nápoje.
Nádchu a s ňou spojený pocit upchatého nosa je možné liečiť sprejmi alebo kvapkami do nosa. Tie obsahujú liečivá s dekongestentým (sťahujúcim) účinkom, ako napríklad nafazolín, tramazolín a xylometazolín. Tieto prípravky by sa nemali používať dlhšie ako 7 dní, pretože môže dôjsť k vzniku závislosti. Tá je sprevádzaná dlhodobým pocitom upchatia nosa v prípade neaplikovania lieku. Opätovné použitie rovnakého alebo podobného lieku je preto možné až po 7-dňovej prestávke.
Niektoré prípravky určené na spriechodnenie upchatého nosa môžu obsahovať aj prírodné látky, ako je mentol alebo eukalyptus. Vzhľadom na to, že prípravky určené na stiahnutie nosovej sliznice ju zvyknú vysušovať, je dobré siahnuť po tých, ktoré obsahujú aj hydratačnú látku, ako je napríklad kyselina hyalurónová.
Liečba prechladnutia u detí
Je potrebné brať do úvahy, že dieťa nie je malý dospelý, a preto je ich liečba v porovnaní s liečbou u dospelých mierne pozmenená. Čo sa týka antipyretík určených na znižovanie teploty, je nutné vynechať kyselinu acetylsalicylovú, ktorá sa nesmie podávať deťom do 16 rokov. U detí v tomto veku je riziko vzniku Reyovho syndrómu, ktorý môže viesť až ku smrti. Ideálny je paracetamol alebo ibuprofén, ktoré sú pre najmenších dostupné vo forme čapíkov alebo sirupov.
Liečba bolesti hrdla je u detí mierne skomplikovaná, vzhľadom na to, že malé deti do určitého veku nedokážu cmúľať pastilky ani kloktať roztoky. Vhodné je siahnuť po spreji do hrdla alebo po lízankách. Starším deťom, ktoré už dokážu cmúľať pastilky, je možné ich podanie. Kloktadlá môžete podať dieťaťu len v prípade, ak dokáže kloktať, a nehrozí uňho riziko prehltnutia kloktacieho roztoku.
Na uvoľnenie upchatého nosa sú určené nosové spreje alebo kvapky vhodné pre detský vek.
Domáce recepty na liečbu prechladnutia
Na zmiernenie príznakov prechladnutia môžu pomôcť aj domáce recepty, ako napríklad kúpeľ v horúcej vode (avšak len v prípade, ak nie je prítomná zvýšená teplota/horúčka). Takýto kúpeľ môže pomôcť uvoľniť upchatý nos. V tomto môže pomôcť aj naparovanie rumančekom alebo výplach nosa slanou vodou. Na bolesť hrdla môžete skúsiť kloktanie slanou vodou, prípadne vlažným extraktom zo šalvie alebo rumančeka. Kašeľ môžete zmierniť cibuľovým čajom.
Pomáhajú antibiotiká na prechladnutie?
Vzhľadom na to, že prechladnutie je vírusové ochorenie, antibiotická liečba sa nevyužíva. Tá sa uplatňuje pri ochoreniach vyvolaných baktériami.
Rady na prechladnutie v tehotenstve
Tak ako chrípka, aj prechladnutie môže mať v období tehotenstva ťažší a dlhší priebeh ako za bežných okolností. V tomto období je imunitný systém oslabený, čo môže viesť aj k častejšiemu prechladnutiu. Zatiaľ čo bežne dokážeme vyliečiť prechladnutie samoliečbou, liečbu v prípade tehotenstva je potrebné konzultovať s lekárom. Súvisí s tým fakt, že rôzne lieky môžu predstavovať ohrozenie pre plod, a preto by sme ich výber mali nechať na odborníka.
Čo sa týka nefarmakologickej liečby, tá sa neodlišuje od liečby za bežných podmienok. Dôležitý je odpočinok, príjem dostatočného množstva tekutín, podpora imunity – vitamín C alebo bylinkové čaje, napríklad šípkový, ktorý je taktiež bohatým zdrojom vitamínov. Siahnuť môžete aj po čajoch pre tehotné ženy.
Ak sa objavia bolesti a horúčka, odporúčajú sa lieky s obsahom paracetamolu (Paralen), ktorý v bežných dávkach nepredstavuje ohrozenie pre plod, a to počas celej dĺžky tehotenstva. Pri krátkodobom užívaní nepredstavuje riziko ani počas dojčenia. Má sa však užívať v čo najnižšej účinnej dávke, s čo najnižšou frekvenciou užívania a po čo najkratšiu dobu. Je potrebné vyhnúť sa užívaniu kombinovaných prípravkov paracetamolu s kofeínom, taktiež aj kombinovaným prípravkom typu Coldrex, Theraflu, Paralen Grip a pod.
Obmedzenia v období tehotenstva existujú aj v prípade liekov užívaných na zmierneniu opuchu nosovej sliznice, a teda liekov, ktoré odstraňujú pocit upchatého nosa. Medzi bezpečné patria roztoky s morskou soľou. Vhodný je aj Dr. Weiss STOPNádcha Bylinný nosový sprej.
Na bolesť hrdla je k dispozícii sprej s extraktom z byliniek StopKašeľ Angin-Ex Proti bolesti v krku a tiež pastilky na cmúľanie, a to Dr. Weiss Stopkašeľ Medical Pastilky pri kašli a bolesti v krku. Na trhu je tiež sirup tejto značky, ktorý okrem tlmenia bolesti hrdla zmieňuje aj kašeľ.
Nepodceňujte prevenciu
V momente keď sa nakazíte, začne váš imunitný systém bojovať, aby nedošlo k prepuknutiu ochorenia. Preto je dôležité sa ho snažiť posilniť, aby bol v prípade takejto situácie schopný vás ochrániť. Imunitný systém môžete posilniť viacerými spôsobmi, medzi ktoré patrí:
- pravidelný pobyt v prírode,
- otužovanie,
- cvičenie,
- na podporu imunity užívanie vitamínu C a vitamínu D, minerálov – hlavne zinku a selénu, probiotík, prírodných látok, ako sú betaglukány alebo kolostrum,
- konzumovanie potravín, ktoré zvyšujú reakciu imunitného systému – napríklad zázvor,
- minimalizovanie príjmu alkoholu a fajčenia.
V prevencii je dôležité okrem iného aj pravidelné vetranie miestností, teplé oblečenie, pravidelná dezinfekcia povrchov, na ktorých sa môžu zhromažďovať mikroorganizmy, ako sú mobilné telefóny, kľučky a podobne. Nezabúdajte ani na dôkladné umývanie rúk a ich dezinfekciu a v neposlednom rade sa snažte minimalizovať kontakt s nakazenými osobami. Vhodné je aj použitie tzv. bariérových prípravkov vo forme nosových sprejov, sprejov do hrdla alebo pastiliek na cmúľanie, ktoré na slizniciach nosa a úst vytvoria ochranný film, zabraňujúci prichyteniu vírusov na slizniciach. Znižujú tým riziko nákazy.
Kedy stačí domáca liečba a kedy ísť k lekárovi?
Aj napriek tomu, že prechladnutie zvyčajne nepredstavuje závažný problém a dá sa vyliečiť bez návštevy lekára, v niektorých prípadoch sa samoliečba neodporúča. Medzi prípady, kedy je potrebné vyhľadať lekára, patrí:
- nezlepšenie zdravotného stavu ani po 3 týždňoch,
- zhoršenie príznakov ochorenia,
- sťažené dýchanie,
- bolesť alebo tlak na hrudi,
- zvýšená teplota nad 38,5 °C trvajúca dlhšie ako 3 dni (záleží však od celkového zdravotného stavu, resp. pridružených ochorení),
- bolesť hrdla trvajúca dlhšie ako 5 dní,
- pocit upchatého nosa pretrvávajúci dlhšie ako 7 dní,
- pocit zmätenosti a dezorientácie,
- bolesť ucha.
Tehotné ženy majú liečbu vždy konzultovať s lekárom. Ak sa stav tehotnej ženy nezlepší, alebo sa zhorší, je potrebné, aby vyhľadala lekársku pomoc.
U detí je ale postup odlišný. Lekára je potrebné vyhľadať aj v prípade, ak:
- sa ochorenie prejaví u dieťaťa vo veku do 3 mesiacov,
- horúčka neklesá ani po podaní liekov na zníženie teploty,
- horúčka pretrváva dlhšie ako 3 dni (záleží tiež od veku a celkového zdravotného stavu dieťaťa, prípadne od pridružených ochorení), čo môže viesť ku vzniku febrilných kŕčov,
- horúčku sprevádza hnačka alebo vracanie,
- sa prejavia príznaky dehydratácie – dieťa je nepokojné a nevyžaduje príjem tekutín, vylučuje malé množstvo moču, má zrýchlené dýchanie a ak sa koža po vytvorení kožnej riasy nevracia do pôvodného stavu.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.