Mnohí z nás majú zafixovanú predstavu, že problémy s kĺbmi sa týkajú len seniorov. Táto predstava je však mylná. Ak chcete byť fit a vychutnávať si čo najdlhšie pohyb bez problémov a obmedzení, mali by ste na svoje kĺby začať myslieť už okolo cca štyridsiatky. A rizikové skupiny, samozrejme, aj skôr. Na prevenciu a zmiernenie ťažkostí je vhodná kĺbová výživa. Čo by mala obsahovať a konkrétne tipy na prípravky nájdete v článku.
Zákazníci pri starostlivosti o kĺby najčastejšie volia nasledujúce produkty. Inšpirujte sa nimi alebo si vyberte z našej ďalšej bohatej ponuky kĺbovej výživy.
Tak ako všetko v našom tele časom podlieha opotrebeniu, ani kĺby nie sú výnimkou. Ich pravidelným alebo nadmerným zaťažovaním a v dôsledku starnutia dochádza k postupnému opotrebovaniu všetkých súčastí kĺbu, predovšetkým však kĺbovej chrupavky (ochorenie označované ako artróza). Najčastejším prejavom je bolesť kĺbov najskôr po námahe, postupom času aj v pokoji alebo v noci, znížená pohyblivosť a stuhnutosť, prípadne opuch. Tieto ťažkosti môže zmierniť správne zvolená kĺbová výživa. Samozrejme, neznamená to, že keď si dáte kolagén alebo iný prípravok, hneď ďalší deň budete skákať ako laň a zdoláte minimálne Gerlach. Všetko záleží od rozsahu a stupňa opotrebenia.
V prípade dlhodobejších a výrazných bolestí je vždy potrebné lekárske vyšetrenie – príčin bolestí kĺbov môže byť totiž viac (zápalové, metabolické, autoimunitné ochorenia,...). Lekára vyhľadajte aj vtedy, ak bolesť kĺbov vznikla náhle z neznámych príčin a je spojená aj s opuchom, sprevádza ju horúčka a, samozrejme, po úrazoch.
Kto každý by mal kĺbovú výživu užívať?
- Seniori
- Mladší ľudia, ktorých kĺby sú vystavované zvýšenej záťaži:
- aktívni aj rekreační športovci,
- osoby s nadváhou a obezitou,
- ťažko fyzicky pracujúci,
- ľudia so sedavým zamestnaním alebo, naopak, vyznávajúci aktívny životný štýl.
- Bolesti kĺbov sú výraznejšie počas chladných mesiacov (jeseň a zima), a to v dôsledku toho, že sa menej hýbeme a poniektorí aj viac priberáme.
Čo by mala kĺbová výživa obsahovať?
- Základom sú látky, ktoré sú prirodzenou súčasťou kĺbovej chrupavky, kĺbovej tekutiny a spojivových tkanív (väzív, šliach). Zabezpečujú pružnosť a funkčné a mechanické vlastnosti chrupavky, podieľajú sa na jej regenerácii.
- Patria k nim:
- Patria k nim:
-
- Glukozamín sulfát a chondroitín sulfát patria medzi tzv. SYSADOA (symptomaticky pomaly pôsobiace lieky na osteoartrózu) – pôsobia protizápalovo, zlepšujú funkciu kĺbu, znižujú bolesť, účinkujú pomaly – účinok sa dostaví približne po mesiaci užívania a pretrváva aj po ich vysadení (cca 2-3 mesiace).
- Vitamíny a minerály, prípadne iné látky priaznivo ovplyvňujúce funkčnosť pohybového aparátu
- Vitamín C – prispieva k normálnej tvorbe kolagénu a k správnej funkcii chrupaviek a kostí
- Vápnik, horčík, zinok, mangán, vitamín D, vitamín K2
- MSM (metylsulfonylmetán) – organicky viazaná síra
- Extrakty z rastlín (najčastejšie z boswélie, kurkumy a zo zázvoru)
Ako rýchlo začne kĺbová výživa účinkovať?
Je potrebné si uvedomiť, že prípravky kĺbovej výživy nie sú určené na okamžité tlmenie akútnej bolesti. Na to slúžia analgetiká (čiže lieky proti bolesti) a konkrétne na bolesť pohybového aparátu sú vhodné napríklad tzv. nesteroidné antiflogistiká, ktoré majú aj protizápalový účinok (ibuprofén, naproxén, diklofenak). Prinášajú však len krátkodobú úľavu a ich dlhodobé užívanie môže byť spojené s výskytom nežiaducich účinkov.
Účinky kĺbovej výživy sa prejavia až po dlhšom užívaní (mesiac až šesť týždňov). Ak sa príznaky nezmiernia ani po dvoch až troch mesiacoch, niekde bude chyba. Buď užívate nesprávny preparát, alebo je problém rozsiahlejší a potrebujete pomoc lekára.
Typy kĺbovej výživy
Účinnosť a znášanlivosť jednotlivých preparátov je vysoko individuálna. Niekedy je potrebné vystriedať viac produktov, kým nájdete taký, ktorý vám bude vyhovovať.
Ak vás už trápia ťažkosti, prvou voľbou by mali byť doplnky alebo voľnopredajné lieky s obsahom glukozamínu a chondroitínu (buď samostatne alebo v rôznych kombináciách aj s inými zložkami, kedy sa vzájomne vo svojich účinkoch podporujú – označené aj ako komplexná kĺbová výživa). Dostupné sú vo forme tabliet alebo ako prášky na prípravu nápojov.
Tablety
Prášok na prípravu nápoja
Kolagén
Ak chcete riešiť kĺbovú výživu v rámci prevencie (napríklad behávate), prípadne vyššie spomenuté prípravky netolerujete, vhodnou voľbou môžu byť prípravky s obsahom kolagénu. Konkrétne sa odporúča kolagén v hydrolyzovanej forme (kolagénové peptidy), ktoré sú lepšie vstrebateľné a využiteľné organizmom. Najčastejšie dostupné ako nápoj (jednotlivé ampulky na pitie) alebo ako prášok na prípravu nápoja.
Akú kĺbovú výživu zvoliť pre športovcov?
Alavis Maxima Triple Blend Extra silný s arómou a sladidlom
- „konská legenda“ v prevedení vhodnom pre ľudí
- osvedčený viaczložkový výživový doplnok vhodný v prípade extrémne namáhaných kĺbov (primárne určený pre športovcov, ťažko fyzicky pracujúcich, ľudí s nadváhou a obezitou)
- obsahuje:
- MSM,
- glukózamín sulfát,
- chondroitín sulfát,
- 2 typy značkových kolagénov z rýb,
- vitamín C
- forma prášku na prípravu nápoja, so sladidlom zo stévie
- vhodný na dlhodobé podávanie, pohodlné dávkovanie jedenkrát denne
- nevýhodou môže byť mierne horká chuť (odporúča sa ho dochutiť džúsom alebo citrónovou šťavou, rozmiešať v jogurte)
Masážne gély a krémy
Súčasťou starostlivosti o kĺby sú aj bylinné masážne gély a krémy, ktoré poskytujú rýchlu úľavu od bolesti. Nielen u športovcov je veľmi obľúbený regeneračný MUAY krém vyrobený podľa tradičnej thajskej receptúry.
Prevencia bolesti kĺbov
Kĺbom prispieva najmä pravidelný pohyb a cvičenie a udržiavanie si primeranej hmotnosti. Ak už bolesťami kĺbov trpíte, je potrebné venovať pozornosť aj výberu športu, pri ktorom nedochádza k ich zaťažovaniu. Najvhodnejšie je plávanie, ďalej rýchla chôdza alebo nordic walking, jóga, pilates. Nevhodné sú športy, kde dochádza k otrasom, t.j. beh (najmä na tvrdom povrchu – betón, asfalt), loptové hry (volejbal, hádzaná, basketbal). Najlepšie je poradiť sa s odborníkom.
Tip na záver
Bolesti kĺbov netrápia len nás, ľudí, ale aj zvieratá. Preto, ak máte domáceho zvieracieho miláčika – psíka či mačičku, alebo náhodou chováte koňa na balkóne, doprajte aj im kvalitnú kĺbovú výživu.
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomné informácie a návod na použitie.