Prírodné prípravky sú generáciami overené a majú už tradične nezastupiteľné miesto v prevencii a liečbe mnohých ochorení, nachladenie nevynímajúc. Príroda nám poskytuje množstvo darov a ak ich chcete využiť, nemusíte byť práve babka bylinkárka a zbierať bylinky pri svite mesiačika. Stačí si vybrať správne výživové doplnky alebo voľnopredajné lieky.
Prechladnutie patrí medzi najčastejšie akútne infekcie dýchacích ciest. Je vírusového pôvodu a prenáša sa kvapôčkovou cestou, t.j. kašľaním, kýchaním alebo rozprávaním. Šíri sa pomerne rýchlo, preto je vhodné sa izolovať. Nie je dobrý nápad ísť v takom stave do kolektívu – nielen kvôli ostatným, ale aj kvôli sebe. Prechladnutie má väčšinou mierny priebeh, príznaky nastupujú postupne (na rozdiel od chrípky, ktorá vás doslova "odpáli" z hodiny na hodinu).
Čo je typické pre prechladnutie?
- Nádcha a veci s ňou súvisiace (tečúci nos, kýchanie, slzenie očí, upchatý nos a dutiny)
- Škriabanie v hrdle a bolesť hrdla
- Pokašliavanie, resp. kašeľ (suchý, dráždivý)
- Žiadna alebo len mierne zvýšená teplota (zväčša do 38 °C)
- Mierna únava a bolesť hlavy
Liečba je symptomatická. S väčšinou z týchto príznakov, najmä ak nie sú veľmi závažné, vám vedia pomôcť aj prírodné prípravky. S čím vám asi veľmi nepomôžu, je bolesť hlavy, prípadne horúčka (ak sa objaví). Tam siahnite po chémii, úľavu vám poskytnú analgetiká-antipyretiká.
Aké prírodné prípravky môžete použiť pri liečbe prechladnutia?
Kaloba®
Ide o rastlinný liek s obsahom patentovaného extraktu z koreňa juhoafrickej pelargónie (Pelargonium sidoides). Má antivírusové a mierne antibakteriálne pôsobenie, stimuluje imunitu. Je vhodné si ju nasadiť už pri prvých prejavoch prechladnutia. Používa sa pri akútnych infekciách horných dýchacích ciest – nachladenie, nádcha, škriabanie v hrdle, prípadne aj kašeľ.
Na nádchu, upchatý nos a dutiny
Zdurená a opuchnutá nosová sliznica, neprestávajúce smrkanie, upchatý nos, kvôli ktorému neviete voľne dýchať. Nádcha dokáže byť poriadne nepríjemná a ak sa nelieči, môže spôsobiť komplikácie v podobe zápalu prínosových dutín alebo zápalu stredného ucha. Pri jej liečbe stavte na morskú vodu, eukalyptus a éterické oleje (silice).
Morská voda
Morská voda je bohatá na minerálne látky a stopové prvky (zinok, horčík, meď, mangán, železo, selén a iné). Pri liečbe nádchy sa používajú jej roztoky v hypertonickej koncentrácii – zmierňujú prekrvenie a opuch nosovej sliznice, spriechodňujú upchatý nos a dutiny, uľahčujú dýchanie, riedia hlieny. Mali by sa používať 10 až 14 dní, nie dlhodobo. Výhodou morskej vody je to, že nevyvoláva návyk a je vhodná aj pre ľudí, u ktorých sa neodporúča používanie „klasických“ kvapiek či sprejov do nosa (s ochorením srdca, vysokým krvným tlakom, zvýšeným vnútroočným tlakom – glaukómom, so zväčšenou prostatou, zvýšenou funkciou štítnej žľazy či cukrovkou). Pre zvýraznenie pocitu voľného dýchania môže byť morská voda obohatená o spomínaný eukalyptus.
Éterické oleje/silice
Éterické oleje majú priaznivý vplyv pri infekciách horných dýchacích ciest a pri kašli, uvoľňujú dýchanie pri nádche. Najčastejšie používané silice sú: eukalyptová, jedľová, kosodrevinová, mätová, citronelová (aj pri bolestiach hlavy), citrónová.
- Môžete ich používať na aromaterapiu (aromalampy, difuzéry) alebo sú súčasťou iných prípravkov.
- Nosové kvapky alebo spreje
- Prsné balzamy – natierajú sa na pokožku hrudníka a/alebo chrbta, prípadne aj na krk, čelo, spánky či zátylok. Sú vhodné aj pri kašli. Pred aplikáciou najmä na citlivú pokožku a u malých detí sa má vykonať test citlivosti na malom kúsku kože, pretože môžu spôsobiť podráždenie.
- Náplasti na uvoľnenie nosa a nosových dutín (u detí), aplikujú sa na oblečenie pred spaním.
Nie všetky éterické oleje sú vhodné pre každého, preto si pred použitím pozorne prečítajte upozornenia výrobcu, nepoužívajte ich pri známej alergii na jednotlivé silice, opatrní by mali najmä byť alergici a astmatici.
Sinupret®
Ak je nádcha spojená aj s tvorbou veľmi hustého hlienu, ktorý sa nedá poriadne vyfúkať, máte „huhňavý“ hlas, pociťujete tlak v oblasti dutín, je vhodné užívať lieky, ktoré tento hlien riedia a uľahčia jeho vysmrkanie. Osvedčený je rastlinný liek Sinupret, ktorý obsahuje koreň horca, kvet prvosienky s kalichom, kvet bazy, vňať železníka a vňať štiavca. Má aj protizápalový účinok a je vhodný najmä pri infekciách horných dýchacích ciest (zápal prínosových dutín – sinusitída). Počas liečby je nevyhnutné prijímať dostatočné množstvo tekutín.
- Sinupret, Sinupret Forte – akútne a chronické zápaly prínosových dutín a dýchacích ciest, vhodný aj ako podporná liečba pri antibiotickej liečbe
- Sinupret Akut – na liečbu akútnych nekomplikovaných zápalov prínosových dutín
Na kašeľ
Počas prechladnutia je väčšinou prítomné aj pokašliavanie, resp. suchý kašeľ. Nezvykne byť silný a vysiľujúci, na jeho zmiernenie sú vhodné napríklad islandský lišajník a slez, ktoré majú ochranný účinok na sliznice, zvlhčujú ich, upokojujú a tlmia dráždenie na kašeľ. Podobne účinkuje aj ibiš lekársky, ten však navyše podporuje aj riedenie hlienov, čiže má kombinovaný účinok – zmierňuje suchý, dráždivý aj prieduškový kašeľ. Siahnite po ňom v prípade, ak neviete presne identifikovať typ kašľa – suchý kašeľ sa strieda s občasným vykašliavaním.
Na bolesť hrdla
So škriabaním a pálením v krku, opuchnutou, začervenanou sliznicou a bolesťou pri prehĺtaní si poradia bylinné prípravky, ktoré obsahujú šalviu lekársku (protizápalový a antiseptický účinok), propolis (dezinfekčné a antimikrobiálne účinky), islandský lišajník (vytvára na sliznici hrdla ochrannú vrstvu, upokojuje podráždené sliznice, je vhodný aj pri zachrípnutí), čajovníkový olej (označovaný aj ako najsilnejšie prírodné antiseptikum), nechtík lekársky a repík lekársky (protizápalové účinky, sú vhodné na kloktanie – rovnako aj šalvia).
Obsahujú ich pastilky na cmúľanie, spreje do hrdla alebo roztoky na kloktanie. Ktorúkoľvek formu si vyberiete, nezabudnite po jej použití približne 30 minút nejesť a nepiť, aby stihla zaúčinkovať. Pre malé deti (od 3 rokov), ktoré nevedia cmúľať bez rizika udusenia sa, sú vhodné napríklad lízanky.
Inhalácia Vincentky
Vincentka je prírodná liečivá minerálna voda s vyváženým obsahom minerálnych solí a prvkov. Využitie si nájde pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest (prechladnutie, nádcha, zachrípnutie, kašeľ, zápaly priedušiek a pľúc), jej inhalovaním sa zmierňuje podráždenie a opuch slizníc, pôsobí zvlhčujúco a mukolyticky (riedi hlien a zlepšuje jeho vykašliavanie).
Na podporu imunity
Podporiť imunitu z radov prírody vám pomôže echinacea, rakytník (bohatý prírodný zdroj vitamínu C), medicinálne huby (hliva ustricová či reishi), šípky, cesnak, atď.
Režimové opatrenia
Počas prechladnutia nezabúdajte na
- pokoj a oddych,
- dostatočný príjem tekutín – napríklad vo forme čajov,
- príjem ľahkej stravy – vhodné sú vývary, veľa ovocia a zeleniny,
- pravidelné vetranie a zvlhčovanie vzduchu.
Kedy k lekárovi?
Bežné prechladnutie prejde do cca 5 až 7 dní. Ak sa vám stav po domácej liečbe nezlepší, prípadne sa zhorší, vyhľadajte lekára (ak sa pridružia vysoké teploty trvajúce viac ako 3 dni, ak je prechladnutie spojené so silnou bolesťou hlavy v oblasti dutín, s výrazným kašľom a dýchavičnosťou či veľkou, neutíchajúcou bolesťou hrdla).
Prírodné prípravky sú väčšinou dobre znášané, nepoužívajte ich pri známej precitlivenosti, resp. alergii na niektorú z ich zložiek.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomné informácie alebo návod na použitie.