Suchý nos – na prvé počutie banalita, no pre niekoho závažný zdravotný problém. Je spojený s nepríjemnými pocitmi, svrbením, pálením, nosová sliznica je popraskaná, tvoria sa na nej chrasty, ktoré môžu krvácať. Takáto oslabená a poškodená sliznica je veľmi jednoduchou vstupnou bránou vírusov a baktérií do organizmu. Viete, ako tomuto problému predchádzať a ako ho riešiť? Poradíme vám.
- Čo všetko spôsobuje suchú sliznicu nosa?
- Čo je vhodné na prevenciu?
- Ako liečiť suchú nosovú sliznicu?
Čo všetko spôsobuje suchú sliznicu nosa?
- Nadmerné a dlhodobé používanie kvapiek/sprejov do nosa s dekongestívnym účinkom, t.j. ktoré pôsobia na odpuchnutie nosovej sliznice počas nádchy - nepoužívajte ich preto dlhšie ako 5 až 7 dní!
- Niektoré ochorenia (klasická aj alergická nádcha, Sjögrenov syndróm)
- Užívanie niektorých liekov (antihistaminiká, na vysoký krvný tlak, kortikosteroidy,...)
- Suchý vzduch, prekúrené miestnosti (v zime), klimatizácia
- Práca v prašnom prostredí
- Bývanie v meste – smog, cigaretový dym
- Stav po úrazoch či operáciách nosa
Čo je vhodné na prevenciu?
- Prírodné, nenávykové, s obsahom minerálov
- Čistia a preplachujú nos, pôsobia zvlhčujúco a regeneračne
- Okrem toho sú aj účinnou prevenciou nádchy, či už klasickej alebo alergickej, pretože odstraňujú z nosa vírusy a baktérie, peľ, prach, smogové častice
- Vhodné pre všetky vekové skupiny, aj pre deti už od narodenia
- Sú alternatívou sprejov s obsahom morskej vody
- Ich použitie chce trochu cviku a praxe
- K výplachom potrebujete len nádobku – najčastejšie kanvičku na vyplachovanie a vhodný roztok – používa sa:
- vlažná slaná voda (v izotonickej koncentrácii – 0,9 % roztok NaCl; voda má byť zdravotne nezávadná, prevarená a ochladená na primeranú teplotu; niektoré kanvičky obsahujú aj nádobku na odmeranie vhodného množstva soli na daný objem kanvičky),
- koncentrát liečivej minerálnej vody Vincentky,
- alebo hotový prášok na prípravu roztoku.
Ako liečiť suchú nosovú sliznicu?
- V prípade nádchy používajte spreje s morskou vodou v hypertonickej koncentrácii, ktoré znižujú prekrvenie a opuch nosovej sliznice, ale nevysušujú ju.
- „Klasické“ kvapky a spreje do nosa typu Olynth, Nasivin a iné sa nemajú používať v prípade tzv. suchej nádchy, t.j. nádchy bez sekrécie, s tvorbou chrást
- Na liečbu suchej nosovej sliznice sa používajú lokálne prípravky do nosa (kvapky, spreje, masti), ktoré obnovujú epitel nosovej sliznice, pôsobia regeneračne, pomáhajú hojiť chrasty, udržiavajú nosovú sliznicu dostatočne vlhkú:
- obsahujú regeneračné a zvlhčujúce zložky, ako sú prírodné oleje (sezamový, citrusové), vitamíny A a E, panthenol, aloe vera, hyaluronát a iné,
- aplikujú sa do nosa 1 až 3-krát denne (podľa odporúčania výrobcu),
- niektoré sa môžu používať aj dlhodobo.
Nosové kvapky
Nosové spreje
Nosové masti
- Okrem toho je vhodné zvlhčovať vzduch a dodržiavať dostatočný pitný režim.
Kedy k lekárovi
Ak problém so suchou nosovou sliznicou pretrváva dlhšiu dobu a nepomáhajú ani vyššie spomenuté preventívne či liečebné postupy, je potrebné poradiť sa s lekárom.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.