S bolesťou hrdla sa už určite každý z vás aspoň raz v živote stretol. Príznaky, ako začervenaná, opuchnutá sliznica, pálenie či škriabanie v krku. Prehĺtanie bolí a máte pri ňom pocit, akoby ste zjedli žiletku. Ako si s týmto nepríjemným problémom poradiť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.
- Čo je bolesť hrdla?
- Čo môžete použiť na liečbu bolesti hrdla?
- Čo obsahujú prípravky proti bolesti hrdla + tipy na prípravky
Čo je bolesť hrdla?
Bolesť hrdla nie je choroba sama osebe, je to jeden zo symptómov sprevádzajúcich prechladnutie či chrípku, ktoré vznikajú pri oslabenom imunitnom systéme. Z odborného hľadiska ide o zápal hltana (faryngitídu). Iné príčiny vzniku bolesti hrdla sú napríklad alergie, dlhý pobyt v klimatizovaných priestoroch/aute, suchý vzduch (v zime v prekúrených bytoch), nadmerné fajčenie či gastroezofageálny reflux.
Bolesť hrdla najčastejšie spôsobujú vírusy, menej často baktérie a kvasinky. Antibiotická liečba je teda vhodná iba v prípade bakteriálnych infekcií. V ostatných prípadoch sa používajú najmä lokálne účinkujúce prípravky s antiseptickým, protizápalovým a lokálne znecitlivujúcim účinkom.
- NÁŠ TIP: Na rýchle rozlíšenie bakteriálnej alebo vírusovej infekcie v domácom prostredí vám poslúži samodiagnostický test na stanovenie CRP proteínu. Vďaka nemu zistíte, či je prebiehajúca infekcia bakteriálneho pôvodu a sú pri jej liečbe nutné antibiotiká. Výsledok je potrebné konzultovať s lekárom.
Čo môžete použiť na liečbu bolesti hrdla?
Na úľavu od bolesti hrdla sa používajú pastilky na cmúľanie, spreje do hrdla alebo roztoky na kloktanie. Každá z foriem má výhody, ale aj nevýhody.
Pastilky na cmúľanie
- Dostupné vždy a všade, veľký výber, veľa príchutí, s cukrom aj bez cukru, najpoužívanejšie
- Neodporúčajú sa na použitie počas noci – je potrebné čakať určitý čas, kým sa rozpustia, plus ak pri cmúľaní zaspíte, hrozí riziko udusenia
- Nesmú sa prehĺtať, žuť ani hrýzť, je potrebné ich nechať pomaly rozpustiť v ústach
Spreje do hrdla
- Malé, ľahko prenosné, praktické
- Jednoduchá aplikácia priamo na miesto v ústach, kde má účinná látka pôsobiť
- Na rozdiel od pastiliek sa po aplikácii nemusí čakať na rozpustenie – vhodné aj pre použitie v noci
- Aplikátor spreja sa má po použití opláchnuť teplou vodou
Roztoky na kloktanie
- Okrem bolesti hrdla sa dajú použiť aj pri problémoch s ďasnami, ako sú zápaly, paradentóza, či po stomatologických výkonoch
- Na kloktanie sú vhodné aj bylinky, najčastejšie je to šalvia lekárska, repík lekársky či nechtík lekársky
- Väčšinou limitované na použitie len v domácom prostredí
- Kloktať sa má aspoň 30 až 60 sekúnd, čaje na kloktanie nesmú byť horúce
Všeobecné zásady pri používaní prípravkov na bolesť hrdla
- Majú sa používať iba krátkodobo, maximálne 3 až 5 dní bez konzultácie s lekárom.
- Vo všeobecnosti sa aplikujú 3 až 6-krát denne (je však potrebné sledovať pokyny výrobcov, líšia sa podľa použitej účinnej látky).
- Po aplikácii sa odporúča 20 až 30 minút nejesť a nepiť (aby prípravky stihli zaúčinkovať).
Čo obsahujú prípravky proti bolesti hrdla?
Základnou zložkou takmer všetkých prípravkov sú lokálne antiseptiká – t.j. dezinfekčne pôsobiace látky, ktoré pôsobia na povrchu sliznice a ničia baktérie, kvasinky a vírusy a bránia šíreniu infekcie. Sú vhodné pri miernych ťažkostiach, ako je škriabanie v hrdle.
Lokálne antiseptiká môžu byť skombinované s lokálnymi anestetikami (lidokaín, tetrakaín), ktoré majú znecitlivujúci účinok, vďaka ktorému rýchlo tlmia bolesť, a sú tak vhodné aj na silnejšiu bolesť hrdla, napríklad pri prehĺtaní.
Lokálne antibiotiká, ktoré cielene bojujú proti baktériám. Jediným prípravkom s obsahom lokálneho antibiotika (v kombinácii s lokálnym anestetikom a antiseptikom) sú pastilky Dorithricin. Vhodné na liečbu bolesti a zápalu hrdla vyvolaného baktériami.
Lokálne antiflogistiká – pôsobia protizápalovo, zmierňujú silnejšiu bolesť a opuch v hrdle a ústnej dutine. Patrí sem flurbiprofén (Strepfen), diklofenak (Glimbax), benzydamín (Tantum Verde, Septolete Extra). Benzydamín má okrem protizápalového účinku aj lokálne znecitlivujúci a antiseptický účinok.
Prírodné látky – najčastejšie používaná je šalvia lekárska s antiseptickým a protizápalovým účinkom, islandský lišajník, ktorý vytvára na sliznici hrdla ochrannú vrstvu, upokojuje podráždené sliznice, vhodný aj pri zachrípnutí, alebo čajovníkový olej – označovaný za najsilnejšie prírodné antiseptikum.
- NÁŠ TIP: Pri veľmi silnej bolesti hrdla vám odporúčame Jox (sprej alebo koncentrát na kloktanie). Obsahuje jódovaný povidón (jód), ktorý má široké spektrum účinku proti baktériám, vírusom aj plesniam, plus alantoín s protizápalovým účinkom. Je vhodný aj pri streptokokových angínach ako doplnok k antibiotickej liečbe.
Počas liečby bolesti hrdla je dôležité dodržiavať aj nasledujúce režimové opatrenia:
- pokoj a oddych, dostatok spánku,
- zvlhčovanie vzduchu, pravidelné vetranie, obmedzenie alebo úplné vylúčenie fajčenia,
- dbať na dostatočný príjem tekutín, napríklad vo forme čajov, nevhodné sú sýtené (bublinkové) nápoje,
- doplnenie vitamínov, minerálov a iných látok dôležitých na podporu imunity.
Kedy k lekárovi?
Lekára vyhľadajte, ak je bolesť hrdla:
- výrazná a spôsobuje vám veľké ťažkosti pre prehĺtaní,
- spojená s horúčkou alebo
- trvá dlhšie ako 4 až 5 dní, prípadne sa k nej pridružia aj iné príznaky (kašeľ, problémy s dýchaním, zdurenie uzlín, opuch mandlí a biele povlaky na mandliach).
V článku Bolesť hrdla u detí si môžete prečítať, aké prípravky sú vhodné v detskom veku.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku alebo výživového doplnku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.