Suchá pokožka a s ňou súvisiace svrbenie nie je nič nezvyčajné – stačí sa pár dní pozabudnúť a nenakrémovať sa po kúpeli či sprche a už vás to zvádza k škriabaniu. V zime to platí dvojnásobne. Svoje by o tom vedeli rozprávať aj atopici a tento problém sa, žiaľ, nevyhýba ani deťom.
Aby ste svrbeniu a ďalším nepríjemným pocitom v súvislosti so suchou a atopickou pokožkou predchádzali, je potrebné sa o ňu starať. Viete však, ako a aké prípravky zvoliť? Poradíme vám. Alebo sa inšpirujte najčastejším výberom našich zákazníkov:
Povrch kože predstavuje bariéru, ktorá nás chráni pred nepriaznivými látkami a chemikáliami z vonkajšieho prostredia, UV žiarením, poranením, infekciami a zároveň zabraňuje strate vlhkosti (hydratácie). Toto je ideálny stav. Avšak z rôznych dôvodov môže dôjsť k narušeniu tejto ochrannej kožnej bariéry, čo spôsobuje zvýšenú stratu vlhkosti –> pokožka je suchá, napätá, nepružná, tvoria sa na nej prasklinky a šupinky, je na dotyk drsná a môže svrbieť. Zároveň je to vhodná príležitosť pre škodliviny z vonkajšieho prostredia (alergény, prach, baktérie) preniknúť do hlbších vrstiev kože a vyvolať zápal – napríklad dermatitídu (ekzém) alebo iné poškodenia. (Tento problém sa týka najmä atopickej pokožky, kde je nefunkčnosť ochrannej kožnej vrstvy podmienená geneticky.)
STAROSTLIVOSŤ O SUCHÚ POKOŽKU
Čo najviac prispieva k vysušovaniu pokožky?
Za suchou pokožkou stojí buď genetika (niekto dostal do vienka suchý, iný mastnejší typ kože) alebo sa k nej môžete dopracovať –>
- nedostatočnou/žiadnou starostlivosťou
- hydratácia a premasťovanie sú potrebné najmä v zime, kedy je pokožka prirodzene náchylnejšia k vysušovaniu, neprospieva jej ani prehriaty vzduch (z kúrenia) v interiéroch na striedačku so zimou, vetrom či mrazom alebo, naopak, horúci a suchý vzduch či príliš tvrdá voda,
- nadmernou starostlivosťou
- časté peelingy, priveľa aktívnych látok v dennej rutine,
- používaním
- agresívnych čistiacich alebo dezinfekčných prostriedkov – tu trpia najmä ruky, dráždivých pracích prostriedkov,
- nevhodnej kozmetiky obsahujúcej vysušujúce zložky – penivé (sulfáty), mydlá, parfumy, alkohol,
- užívaním niektorých liekov (napríklad retinoidov na liečbu silnej formy akné).
Aké prípravky používať?
Vhodné sú prípravky, ktoré obnovujú kožnú bariéru (lipidy – ceramidy, bambucké maslo, prírodné oleje), čím zabraňujú strate vlhkosti, v kombinácii s hydratačnými zložkami – urea, tzv. prirodzené hydratačné faktory, glycerín, gluco-glycerol, kyselina hyalurónová a iné.
Urea (močovina) je číslo jeden v starostlivosti o suchú pokožku – v závislosti od koncentrácie má hydratačný účinok (viaže vodu v horných vrstvách pokožky), keratolytický účinok (exfoliačný a vyhladzujúci – vhodná v prípade drsnej pokožky), pôsobí proti svrbeniu. Opatrne s ňou u detí a atopikov (najmä v prípade výraznejších praskliniek) – môže štípať.
Asi nemusíme pripomínať, že základom starostlivosti je pravidelnosť, t.j. po každom kúpeli či sprche používať vhodný prípravok na premastenie a hydratáciu. Môžete si vybrať z viacerých foriem, pričom ich výber prispôsobte nielen vašim preferenciám, ale aj ročnému obdobiu – kým v lete sú vhodnejšie ľahšie textúry (gély, ľahké mlieka), v zime siahnite po intenzívnejších a výživnejších formách (krémy, balzamy). Namiesto klasických sprchových gélov či pien do kúpeľa vyskúšajte sprchové oleje či špeciálne zvláčňujúce gély, ktoré pokožku nevysušujú.
Do sprchy a kúpeľa
Následná starostlivosť
STAROSTLIVOSŤ O ATOPICKÚ POKOŽKU
- Atopická pokožka je výrazne (extrémne) suchá, podráždená, začervenaná a bez adekvátnej starostlivosti svrbí takmer stále (na rozdiel od suchej pokožky, kde ide väčšinou o prechodný stav) – to vedie k neprestávajúcemu škriabaniu, ktoré negatívne ovplyvňuje bežné činnosti alebo spánok.
- Môže, ale nemusí byť spojená aj s výskytom ekzému (atopickej dermatitídy), čo je chronické zápalové ochorenie kože charakteristické začervenaním, výskytom drobných vyrážok, svrbením alebo mokvaním na určitých častiach tela (tvár, kožné záhyby, lakťové jamky, pod kolenami).
- Dôležitá je pravidelná, každodenná, dlhodobá starostlivosť s cieľom udržať pokožku čo najdlhšie v pokojnom stave, bez extrémneho vysušenia či akútnych vzplanutí.
- Výberu prípravkov je potrebné venovať dostatočnú pozornosť : pre lepšiu znášanlivosť nemajú obsahovať parfumy, konzervanty, parabény, farbivá, majú byť hypoalergénne.
- Hygiena:
- nepoužívať vysušujúce prípravky s obsahom mydlových a penivých zložiek,
- voliť radšej jemné syndety, sprchovacie oleje alebo gély a prípravky do kúpeľa s hydratačnými a zvláčňujúcimi zložkami.
- Starostlivosť o pokožku:
- rovnako ako pri suchej pokožke sú to prípravky, ktoré napomáhajú k obnove kožnej lipidovej bariéry (označené aj ako relipidačné), hydratujú pokožku a navyše ju upokojujú, zmierňujú svrbenie a tým aj nutkanie na škriabanie,
- rýchlu úľavu od svrbenia poskytnú napríklad sprejové formy.
Viaceré (dermo)kozmetické značky poskytujú kompletnú starostlivosť pre potreby suchej a atopickej pokožky (od prípravkov na umývanie, cez telové krémy, mlieka, balzamy, až po prípravky použiteľné v akútnych fázach atopickej dermatitídy). Ich znášanlivosť je však individuálna, niekedy je potrebné vystriedať aj viac produktov, kým nájdete ten, ktorý bude vyhovovať práve vám. Dávame vám do pozornosti nasledujúce rady prípravkov:
- extrakt z výhonkov ovsa Rhealba získaných z organického poľnohospodárstva – upokojujúci a protizápalový účinok
- pupalkový olej – obnovuje kožnú bariéru
- vitamín B3 (niacínamid) – obnovuje kožnú bariéru, zmierňuje svrbenie
- licochalcon A – silný antioxidant, upokojuje pokožku, redukuje zápaly
- ceramidy – lipidy, posilňujú prirodzenú bariéru kože, zabraňujú strate hydratácie
- Eucerin AtopiControl Acute krém
- v akútnych fázach atopického ekzému, obsahuje derivát mentolu, ktorý ochladzuje pokožku, a tak zmierňuje svrbenie
La Roche-Posay rad Lipikar AP+
- bambucké maslo – obnovuje hydrolipidový film pokožky
- niacínamid – relipidačný (obnovuje kožnú bariéru), zmierňuje svrbenie
- Aqua Posae Filiformis – obnovuje rovnováhu kožného mikrobiómu, ktorá je nevyhnutná pre zdravú pokožku
Bioderma rad Atoderm Intensive
Avène rad XeraCalm a mnohé ďalšie
Do sprchy a kúpeľa
Následná starostlivosť
Sprejová forma
- výhody: veľmi jednoduchá, rýchla aplikácia a absorpcia – môžete sa takmer ihneď obliecť
- okamžité a dlhotrvajúce zmiernenie svrbenia pokožky
- vhodné aj pre nespolupracujúce deti, ktoré sa nechcú natierať mliekami či krémami
Okrem správneho výberu a používania prípravkov je potrebné dodržiavať aj určité režimové opatrenia –>
- V zime neprekurujte izby, vzduch v nich udržiavajte radšej chladnejší (najmä počas spania).
- Ak máte suchý vzduch, používajte zvlhčovače.
- Namiesto dlhých kúpeľov voľte sprchovanie skôr vlažnou vodou – ak kúpeľ, nie príliš horúci a dlhý.
- Po sprchovaní/kúpaní sa osušte jemným prikladaním osušky (nie drsným šúchaním a trením).
- Dodržiavajte dostatočný pitný režim.
- Najmä u atopikov:
- Dbajte na výber oblečenia z vhodných materiálov – priedušné materiály (bavlna, u detí biele a svetlé farby + oblečenie je potrebné aj žehliť), vyhýbajte sa umelým, drsným a škriabajúcim vláknam (napr. vlna), na pranie používajte jemné pracie prostriedky.
- Eliminujte potenciálne alergény z okolia (t.j. domácnosť bez kobercov, závesov a záclon, kde sa zdržiava prach a roztoče), vyhýbajte sa prašnému prostrediu.
- Vylúčte zložky potravy, ktoré môžu pôsobiť dráždivo a alergizujúco (citrusy, exotické ovocie, morské plody, korenisté jedlá, umelé farbivá a sladidlá,...).
- Pri pobyte na slnku používajte prípravky na opaľovanie vhodné pre atopickú pokožku.
- Neškriabte sa! Alebo si aspoň ostrihajte nechty, deťom je vhodné dať rukavičky.
- Vyhýbajte sa stresu a psychickej nepohode.
Starostlivosť o suchú a atopickú pokožku je beh na dlhé trate a vyžaduje spoluprácu minimálne s kožným lekárom. Určite ho vyhľadajte, ak sa tento problém týka bábätiek a malých detí, prejavy sú veľmi výrazné, mokvavé, svrbenie sa nedá zvládať a stav sa nezlepší ani po stanovení liečby.
Pred použitím ktoréhokoľvek prípravku si pozorne prečítajte informácie a návod na použitie.