Angínou najčastejšie trpia deti, no nevyhýba sa ani dospelým. Prejavuje sa bolesťou hrdla, červenými a opuchnutými mandľami a u malých detí sa môže objaviť aj vracanie. Viete, ako ju liečiť?
Čo je angína a čo ju spôsobuje?
Angína, odborne tonzilitída, je zápal krčných mandlí. Mandle pôsobia ako filter, ktorý bráni vniknutiu mikroorganizmov do ďalších častí dýchacích ciest, kde by mohli spôsobiť infekciu. Ak dôjde k zápalu mandlí, tie infekciu izolujú a bránia jej šíreniu.
Najčastejšie ju spôsobujú baktérie (rod Streptococcus alebo Staphylococcus), no môže byť zapríčinená aj vírusmi alebo kvasinkami.
Angína je nákazlivá, infekcia sa prenáša kvapôčkami, môžete sa ňou teda nakaziť od chorého človeka, ktorý kašle alebo kýcha. Jej príznaky sa objavujú do troch dní od nakazenia. V prípade bakteriálnej infekcie prestáva byť nakazená osoba infekčnou do 24 až 48 hodín od začatia užívania antibiotík.
Poznáme tieto druhy angíny:
- akútna – má rýchly nástup a symptómy najčastejšie odznejú do 3 až 4 dní, ale môžu trvať až 14 dní,
- chronická – príznaky trvajú dlhšiu dobu, medzi typické prejavy patrí únava, pocit tlaku na mandliach a zápach z úst,
- šarlachová angína – je zapríčinená baktériami, ktoré okrem typických príznakov angíny vyvolávajú aj ďalšie príznaky – drobné červené vyrážky, ktoré sa vyskytujú v oblasti podbruška, v záhyboch končatín a na hrudníku, na jazyku sa môže vyskytovať biely povlak, ktorý sa postupne olupuje, a jazyk nadobúda červenú, malinovú farbu – tento príznak sa hovorovo nazýva malinový jazyk.
Príznaky angíny
Medzi najčastejšie príznaky angíny patria:
- silná bolesť hrdla,
- bolesť a problémy pri prehĺtaní,
- biely povlak na mandliach,
- červené a opuchnuté krčné mandle a okolie mandlí,
- zápach z úst.
Celkové príznaky angíny:
- zvýšená telesná teplota alebo horúčka (telesná teplota nad 38 ℃),
- zimnica,
- kašeľ,
- zachrípnutý hlas,
- citlivé a bolestivé lymfatické uzliny na krku a v oblasti pod sánkou,
- únava a malátnosť,
- bolesť hlavy,
- bolesť brucha.
Príznaky angíny u malých detí sa môžu mierne líšiť. Môže sa vyskytnúť aj:
- zvýšená tvorba slín, slintanie,
- bolesti brucha a vracanie,
- podráždenosť a nepokoj.
Ako odlíšiť bežnú bolesť hrdla od angíny?
Ak bolesť hrdla sprevádzajú aj príznaky, ako napríklad nádcha, upchatý nos a kašeľ, pravdepodobne je príčinou bežné nachladnutie alebo chrípka.
Pri angíne je hrdlo nielen červené, ale vyskytuje sa aj opuch mandlí a ich okolia. Mandle môžu byť posiate bielymi bodkami alebo je na nich biely povlak. V lekárni nájdete test na rýchlu domácu diagnostiku, ktorý vám pomôže zistiť, či je zápal v hrdle spôsobený baktériami rodu Streptococcus alebo vírusmi. Bakteriálna infekcia si vyžaduje liečbu antibiotikami.
Ako zmierniť príznaky angíny?
- Doprajte si oddych a veľa spánku.
- Prijímajte dostatok tekutín – pite napríklad vlažné bylinkové čaje. Vhodný je šalviový čaj, ktorý pôsobí protizápalovo a má antibakteriálne účinky.
- Ak máte horúčku, užite lieky na zníženie telesnej teploty – napríklad s obsahom ibuprofénu, paracetamolu alebo kyseliny acetylsalicylovej. Pre deti sú vhodné len lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
- Použite prípravky na zmiernenie bolesti hrdla – pastilky na cmúľanie, spreje do hrdla alebo roztoky na kloktanie. Kloktanie nie je vhodné pre malé deti, pre ne sú vhodnejšie spreje do hrdla alebo lízanky proti bolesti hrdla.
Pomáha na angínu zmrzlina?
Studené jedlá, ako napríklad zmrzlina alebo nanuky, pomáhajú zmierniť bolesti hrdla, redukujú zápal a znižujú opuch. Zmrzlina však angínu liečiť nedokáže, preto to s ňou nepreháňajte.
Kedy navštíviť lekára?
Ak sa u vás alebo u vášho dieťaťa objavia príznaky angíny, neváhajte s návštevou lekára. Ten môže pomocou výteru z hrdla určiť príčinu infekcie. V prípade, že sa potvrdí bakteriálna infekcia, lekár vám predpíše antibiotiká. Antibiotiká na vírusovú infekciu nezaberajú. Ak užívate antibiotiká, nezabudnite na užívanie probiotík, ktoré chránia črevnú mikroflóru. Probiotiká užívajte s časovým odstupom minimálne 2 hodiny od antibiotík.
Pri neliečenej angíne sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie. Ak trpíte rozsiahlou hnisavou angínou, môže dôjsť k vytvoreniu hnisavého ložiska – abscesu okolo mandlí, a preto s návštevou lekára dlho nečakajte.
Kedy je potrebné chirurgické odstránenie krčných mandlí?
Chirurgické odstránenie mandlí (tonzilektómia) sa odporúča, ak:
- trpíte opakovanými zápalmi mandlí, ktoré môžu prejsť do chronického stavu,
- ak opakovaná liečba antibiotikami nezaberá,
- ak zväčšené krčné mandle spôsobujú sťažené dýchanie (najčastejšie u detí).
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.