Späť na Produkty

Trápia vás tráviace ťažkosti? Zistite, čo vám pomôže

8 min.
Trápia vás tráviace ťažkosti? Zistite, čo vám pomôže

S tráviacimi problémami, odborne nazývanými dyspepsia, sa stretol už takmer každý z nás. Mnohokrát, obzvlášť počas sviatkov, prípadne nejakých osláv, sa nám stane, že to s jedlom jednoducho preženieme a nášmu tráviacemu systému tým poriadne zavaríme. Naše telo sa nám potom „odmení“ nepríjemnými príznakmi, ako sú pocit plnosti, nafukovanie, nevoľnosť, vracanie, prípadne iné tráviace problémy. Ako si v tejto situácii poradiť? A ako naše trávenie zlepšiť? Dozviete sa v článku.

  1. Ako funguje trávenie?
  2. Časté problémy s trávením
  3. Aké sú príčiny tráviacich ťažkostí?
  4. Ako sa prejavujú tráviace ťažkosti?
  5. Čo je dobré užívať pre lepšie trávenie?
  6. Kedy k lekárovi?

Ako funguje trávenie?

Naša tráviaca sústava začína ústnou dutinou, pokračuje hltanom, pažerákom, žalúdkom, tenkým črevom a končí hrubým črevom. Jej úlohou je prijímať potravu, mechanicky a chemicky ju spracovať, vstrebať živiny potrebné pre organizmus a nepotrebné zvyšky vylúčiť.

Významnú úlohu v procese trávenia zohrávajú tráviace enzýmy, čo sú látky produkované žľazami v tráviacej sústave. Tieto látky sú schopné rozkladať veľké molekuly na malé jednotky. Týmto spôsobom sa štiepia bielkoviny na aminokyseliny, tuky na mastné kyseliny a sacharidy na glukózu. Podľa toho, aké látky dané enzýmy rozkladajú, sa rozdeľujú do troch hlavných skupín:

  • proteolytické enzýmy (proteázy) – sú potrebné na štiepenie bielkovín,
  • lipázy – trávia tuky,
  • amylázy – rozkladajú v tele sacharidy.

Amyláza je produkovaná slinnými žľazami a pankreasom a je nevyhnutná na trávenie sacharidov, škrobov a cukrov, ktoré sú prítomné v mnohých potravinách, ktoré konzumujeme prakticky na dennej báze (zemiaky, ovocie, zelenina, obilniny a podobne).

Lipázu produkuje pankreas a je vylučovaná do tenkého čreva. V našom tele je potrebná na trávenie tukov, ktoré rozkladá na glycerol a mastné kyseliny. Jej účinky potrebujeme pri konzumácii mliečnych výrobkov, mäsa, vajec, prípadne orechov.

Proteázy tvoria skupinu enzýmov, ktoré sú schopné štiepiť bielkoviny na ich menšie jednotky – aminokyseliny. Okrem trávenia bielkovinovej potravy však v tele ovplyvňujú aj ďalšie procesy. Zúčastňujú sa na zápalovej reakcii a naprogramovanej smrti bunky (apoptózy), čo je potrebné na elimináciu poškodených alebo nepotrebných buniek. Okrem toho sa podieľajú na niektorých neurofyziologických pochodoch, na zrážanlivosti krvi, dôležité sú tiež pre správne fungovanie imunitného systému. Nachádzajú sa teda v mnohých častiach nášho tela, ako je žalúdok, dvanástnik, sú ale tiež prítomné v krvnom sére alebo v bielych krvinkách. 

Časté problémy s trávením

Medzi najčastejšie prejavy tráviacich problémov patrí najmä hnačka, nafukovanie, zápcha, prípadne pálenie záhy.

Pri hnačke dochádza k výskytu troch a viacerých riedkych a vodnatých stolíc počas dňa. Je to nepríjemný problém, ktorý môže byť vyvolaný viacerými faktormi, ako napr. konzumáciou stravy s vysokým obsahom vlákniny a tekutín, konzumáciou nevhodnej potravy napr. pri intoleranciách, alebo sa môže vyskytnúť v stresových situáciách. Okrem toto však môže byť spôsobená rôznymi infekčnými ochoreniami, ktorých pôvodcami sú vírusy, baktérie, prípadne parazity.

Nafukovanie alebo nadúvanie brucha sa často vyskytuje pri iných ochoreniach spojených s tráviacim traktom, ako sú syndróm dráždivého čreva, dyspepsia, prípadne zápcha. Prejavuje sa „roztiahnutím“ brucha s pocitom plnosti a nafúknutia. Môže byť spôsobené konzumáciou nevhodnej stravy, potravinovými intoleranciami, ochoreniami tráviaceho traktu, prehĺtaním väčšieho množstva vzduchu (napr. pri rýchlom jedení), oneskoreným vyprázdňovaním žalúdka, pomalým transportom črevných plynov, zadržiavaním stolice. Postihuje viac ženy, často sa zhoršuje pri menštruácii.

Zápcha sa prejavuje sťaženým vyprázdňovaním malého množstva suchej a tvrdej stolice, prípadne úplným zastavením vyprázdňovania obsahu čriev na určitý čas. Medzi jej hlavné príčiny zaraďujeme nedostatočný pitný režim, stravu chudobnú na vlákninu, stres, nedostatok pohybovej aktivity, objavuje sa tiež v tehotenstve. Zápchu môžu spôsobovať aj niektoré lieky, ide najmä o antidepresíva, niektoré lieky proti bolesti, antikoncepčné prostriedky a v neposlednom rade antibiotiká, ktoré narušením prirodzenej mikroflóry v čreve môžu spôsobovať nielen hnačku, ale aj zápchu. 

Pálenie záhy, nazývané tiež pyróza, predstavuje nepríjemný pocit pálenia až bolesti za hrudnou kosťou, ktorá niekedy vyžaruje smerom nahor. Jedná sa o typický prejav refluxu, čiže návratu žalúdočného obsahu do pažeráka. Pálenie záhy môže byť spôsobené takisto viacerými faktormi, najmä nesprávnou stravou. Problémy často môže spôsobovať alkohol, sladké a tučné jedlá, najmä kysnuté pečivo, sladký čaj, káva, prípadne korenisté a pikantné jedlá. Pyróza sa často vyskytuje aj v tehotenstve.

Aké sú príčiny tráviacich ťažkostí?

Medzi najčastejšie príčiny zlého alebo nedostatočného trávenia patria diétne pochybenia. Môžu nastať pri nadmernej konzumácii potravín, tučných jedál, prejedaní sa, prípadne pri konzumácii potravy a jej zložiek, ktoré naše telo toleruje v zníženej miere alebo vôbec. Ďalšou príčinou býva nedostatočná tvorba tráviacich enzýmov (amylázy, lipázy, proteázy a pod.), potrebných na štiepenie makronutrientov, ako sú sacharidy, tuky a bielkoviny. Nedostatočný rozklad týchto látok môže mať potom za následok vznik vyššie spomenutých prejavov, ako sú nadúvanie, hnačka alebo zápcha, prípadne nevoľnosť a nechutenstvo. Za tráviace ťažkosti môže byť zodpovedný tiež stres a psychické problémy, ako úzkosť, nedostatok spánku, nadmerná pracovná vyťaženosť či nedostatok oddychu. V neposlednom rade môžu byť príčinou problémov s trávením aj iné celkové ochorenia (rôzne vírusové či bakteriálne ochorenia, prípadne nádory).

Ako sa prejavujú tráviace ťažkosti?

Tráviace ťažkosti (dyspepsia) postihujú približne 25 % svetovej populácie a častejšie sa vyskytujú u žien a mladých ľudí do 40 rokov. Často nimi trpia ľudia vystavení stresovým situáciám.

Podľa lokalizácie problémov môžeme dyspepsiu rozdeliť na:

  • dyspepsiu horného typu (horná časť tráviaceho ústrojenstva), pri ktorej je bolesť lokalizovaná do hornej časti žalúdka, resp. pupku, prípadne môže byť prítomný všeobecný pocit nepohodlia v hornej polovici brucha; je popisovaná ako pocit tlaku, plnosti alebo predčasnej sýtosti po jedle, návrat obsahu žalúdka do úst, nechutenstvo alebo odpor k jedlu, pachuť v ústach, nutkanie na vracanie alebo vracanie,
  • dyspepsiu dolného typu (dolná časť tráviaceho ústrojenstva), kde sa problémy prejavujú ako pocity tlaku a plnosti brucha, zápcha, pocit neúplného vyprázdnenia, prípadne sťažené vyprázdňovanie, nepravidelná stolica, prelievanie črevného obsahu sprevádzané kŕčmi, nafukovanie a plynatosť; tento typ dyspepsie býva označovaný aj ako syndróm dráždivého čreva.

Často sa však stáva, že sa prejavy týchto druhov dyspepsií vzájomne prelínajú.

Čo je dobré užívať pre lepšie trávenie?

Ako už bolo povedané, zlé trávenie má mnoho rôznych príčin a príznakov, ktoré nám môžu citeľne znepríjemniť život. Sú však spôsoby, ako sa dajú tieto problémy zmierniť, prípadne úplne odstrániť.

Dôležitým faktorom sú diétne a režimové opatrenia:

  • pravidelný denný režim, celkové ukľudnenie sa, relaxácia,
  • diéta podľa tolerancie – obmedzenie alebo vylúčenie potravín, ktoré naše telo netoleruje, obmedzenie korenistých, prípadne iných dráždivých jedál,
  • menšie porcie jedla, pravidelnosť v stravovaní, neprejedať sa,
  • nefajčiť, obmedziť kávu, silné čaje a alkohol,
  • skontrolovať lieky, ktoré užívame – mnoho z liekov, ktoré možno užívame na dennej báze, môže vyvolať alebo zhoršovať dyspepsiu; pokiaľ máte podozrenie, že za vašimi problémami s trávením môžu byť lieky, poraďte sa o ich užívaní s vašim lekárom, alebo sa opýtajte v lekárni.

Okrem režimových opatrení hrajú nezastupiteľnú úlohu pri riešení zlého trávenia tráviace enzýmy. Pri dyspepsii, ktorá je sprevádzaná zníženou chuťou do jedla, pocitom zlého trávenia a pocitom plnosti, je vhodné podanie pankreatínu. Jedná sa o zmes enzýmov – amyláza, lipáza, proteáza, ktoré, ako už bolo spomenuté, sú schopné štiepiť cukry, tuky a bielkoviny. Tento enzým je produkovaný v pankrease a pôsobí predovšetkým v tenkom čreve. Porucha jeho tvorby a vylučovania, napr. pri zápaloch pankreasu, má za následok vznik rôznych tráviacich problémov, na riešenie ktorých je potrebné pankreatín do tela dodať.

Pomôcť pri nesprávnom trávení dokáže tiež príroda. Extrakt zo zázvora vďaka svojim účinným zložkám (gingeroly a shogaoly) podporuje správnu funkciu tráviaceho, ale aj imunitného systému:

  • podporuje správnu funkciu trávenia a jeho celkové zdravie,
  • znižuje nevoľnosť, vrátane ranej nevoľnosti, je účinný pri kinetóze (cestovateľskej nevoľnosti) a upokojuje podráždený žalúdok,

Na trhu je dostupné množstvo produktov so zázvorom. Veľa z nich však obsahuje relatívne malé množstvá aktívnych zložiek (gingerolov), čo znamená, že na dosiahnutie účinnosti sú potrebné vyššie dávky. Preto je vhodné zvoliť produkt, ktorý poskytuje účinné hladiny gingerolov už v malej dávke. Okrem extraktu zo zázvoru zohráva významnú úlohu v správnom fungovaní tráviaceho systému aj Aquamin. Je to unikátny prírodný multi-minerálny produkt, ktorý poskytuje bioaktívny vápnik, horčík a ďalších 72 stopových prvkov. Okrem toho chráni pečeň pred škodlivými vplyvmi, má pozitívny vplyv na stav žalúdočnej steny, slúži ako prevencia voči tvorbe črevných polypov, má protizápalové účinky a prispieva ku kontrole hmotnosti.

Aktuálne nedostupný
11,19 €
Aktuálne nedostupný
6,99 €

Kedy k lekárovi?

Pokiaľ si samoliečbou nevieme pomôcť a prejavy tráviacich ťažkostí neustupujú do niekoľkých dní, prípadne ak je prítomné časté vracanie, vyvrátený obsah obsahuje krv alebo dôjde k náhlemu poklesu hmotnosti, je dôležité vyhľadať lekársku pomoc.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/2c02307e0a433a47f1d4d8c605480d3d.pdf

https://www.solen.cz/pdfs/lek/2013/02/05.pdf

https://www.solen.cz/pdfs/int/2008/12/09.pdf

https://www.solen.sk/storage/file/article/cdb15569b7e7121d2eada80f6d8495ef.pdf

Zápcha – ako si s ňou poradiť a ako jej predchádzať
Mohlo by vás zaujímať
Zápcha – ako si s ňou poradiť a ako jej predchádzať
Čo sú to chlamýdie, ako sa prenášajú a ako ich liečiť?
Čo sú to chlamýdie, ako sa prenášajú a ako ich liečiť?
Vedeli ste, že chlamýdiové infekcie patria medzi najrozšírenejšie pohlavné infekcie na svete? Postihujú častejšie ženy ako mužov. Ide o baktérie, ktoré prežívajú vo vnútri buniek nášho tela. Následne sa množia a spôsobujú nám neplechu v organizme. Napadajú najmä pohlavné a močové orgány, pľúca a očné spojivky. Prečo sú pre nás chlamýdie nebezpečné a ako sa pred nimi chrániť? 
7 min.
Čítať viac
Ako riešiť problémy s nechtovou mykózou?
Ako riešiť problémy s nechtovou mykózou?
Teplé počasie hlási príchod dlhých letných mesiacov. Nevinné zapožičanie si šľapiek či uteráka alebo zábava pri spoločnej manikúre-pedikúre vás však môže stáť celé leto nepríjemnej a namáhavej liečby nechtovej mykózy.
6 min.
Čítať viac