Porezali ste sa už niekedy? Pre zastavenie krvácania z rany sú potrebné procesy, ktorými sa vytvorí „zátka“. Jej úlohou je chrániť nás pred príliš veľkou stratou krvi. Naše telo tieto „zátky“, teda krvné zrazeniny, po zahojení poranenia rozkladá. Tvorba krvných zrazenín však môže spôsobiť aj život ohrozujúce stavy.
- Čo je trombóza?
- Ako sa trombóza prejavuje?
- Ako toto ochorenie liečiť?
- Ako sa dá predchádzať vzniku trombózy?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je trombóza?
V organizme sa nachádzajú cievy – artérie (tepny) a žily. Tvoria systém, ktorého hlavnou funkciou je transportovať krv zo srdca do celého tela, a naopak. Trombóza je stav, pri ktorom sa vytvorí krvná zrazenina (trombus), ktorá takúto cievu zablokuje.
Existujú 2 hlavné typy trombózy:
- venózna trombóza – krvná zrazenina upchá žilu, ktorá vedie krv z tela späť do srdca,
- arteriálna trombóza – krvná zrazenina zablokuje tepnu, ktorá prenáša krv bohatú na kyslík zo srdca do tela.
Ako sa trombóza prejavuje?
Trombóza sa môže vytvoriť na rôznych miestach v tele, najčastejšie v hornej alebo dolnej končatine. Príznaky sa líšia aj podľa toho, kde sa zablokovanie cievy nachádza.
Medzi hlavné prejavy trombózy v končatinách zaraďujeme:
- opuch,
- začervenanie,
- teplo v mieste opuchu/bolesti,
- bolestivosť,
- zmena sfarbenia – končatina je bledá alebo modrastá.
Tieto príznaky netreba brať na ľahkú váhu. Trombóza je závažné ochorenie práve pre riziko „uvoľnenia“ menšej časti trombu – nazývaného embolus. Ten sa môže dostať z končatín až do pľúc, srdca či mozgu a spôsobiť infarkt myokardu, pľúcnu embóliu alebo mozgovú príhodu. Ich príznaky sú:
- dýchavičnosť,
- vykašliavanie krvi,
- bolesť na hrudi,
- nevoľnosť,
- strata citu v končatinách alebo mravčenie,
- problémy s artikuláciou,
- strata videnia.
Ako toto ochorenie liečiť?
Liečba trombózy patrí iba do rúk lekára. Ak sa zrazeniny nerozpustia prirodzenými procesmi v tele, používajú sa lieky proti zrážaniu krvi (antikoagulanciá) a lieky rozpúšťajúce zrazeniny (fibrinolytiká). V prípade, že medikamentózna liečba nie je efektívna, zrazeniny sa musia odstrániť chirurgicky.
Kŕčové žily sú jedným z rizikových faktorov vzniku trombózy: zákruty kľukatých modrých pletencov zväčšených žíl dolných končatín sú perfektným miestom na zachytenie trombov. Na úľavu od opuchu, tŕpnutia a bolesti, ktoré sa s nimi spájajú, vám môžu pomôcť celkovo účinkujúce lieky (venofarmaká) alebo lokálne prípravky vo forme gélov, krémov či mastí.
Ako sa dá predchádzať vzniku trombózy?
Krvné zrazeniny a vznik trombózy predstavujú vážny problém, ale dá sa mu predísť:
- zvýšením fyzickej aktivity, najmä ak máte sedavé zamestnanie; dajte si pauzu a prejdite sa – pohyb rozprúdi krv usadenú v končatinách a predíde tvorbe zrazenín,
- obmedzením fajčenia a pitia alkoholu, ktoré poškodzujú cievy, a zvyšujú riziko tvorby trombov,
- pitím aspoň 2 litrov vody denne – málo tekutín v organizme a dehydratácia robí našu krv hustejšou a ľahšie sa v nej formujú zrazeniny,
- zavedením vyváženého a pestrého jedálnička, čo vám napomôže udržiavať si zdravú váhu, ako aj hladinu cholesterolu – práve vysoký cholesterol podporuje vznik aterosklerózy, ktorá podmieňuje trombózu.
- Ak často nosíte vysoké podpätky, máte prácu, v ktorej dlho stojíte, často cestujete, alebo ak sa vo vašej rodine vyskytuje trombóza, mali by ste zvážiť nosenie kompresných pančúch. Vytvárajú jemný tlak, ktorý pomáha prúdeniu krvi v dolných končatinách, znižujú ich opuch aj bolesť.
Kedy vyhľadať lekára?
Lekársku pomoc vyhľadajte bezodkladne pri prvých prejavoch trombózy alebo embólie.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.