Stres. Slovo, ktoré je v súčasnosti skloňované z každej strany. Stretávajú sa s ním takmer všetci. Stres je vo všeobecnosti považovaný za negatívny jav. Sú však prípady, kedy je stresová reakcia nevyhnutná, pretože chráni náš organizmus pred nebezpečenstvom. Dlhodobý stres má však nepriaznivé účinky nielen na psychické, ale aj na fyzické zdravie. Ako si s ním poradiť?
- Čo je stres?
- Ako sa zbaviť stresu vďaka produktom z lekárne?
- Čo mi môže pomôcť eliminovať stres?
- Tip na záver
Čo je stres?
Stres je reakcia organizmu na tzv. stresory, čiže podnety, ktoré vyvolávajú stresovú reakciu. Jej spúšťačom môže byť čokoľvek: životná udalosť (strata blízkej osoby, strata zamestnania), vnútorné prežívanie (bolestivá spomienka), ale aj drobné ťažkosti a konflikty.
Reakcia na stres sa môže prejavovať rôzne:
- telesné prejavy – bolesti hlavy a chrbtice, svalová únava, zvýšené napätie a kŕče, poruchy trávenia (hnačka či zápcha), zvýšený krvný tlak, zrýchlenie srdcového rytmu, potenie, tras,
- psychické prejavy – úzkosť, problémy so spánkom, pocity ohrozenia, frustrácie, bezmocnosti, depresia, znížené libido, znížený/zvýšený apetít,
- prejavy v správaní – netrpezlivosť, podráždené reakcie, výbušnosť, agresivita, závislosť na návykových látkach, neschopnosť pohlavného styku.
Kým krátkodobý (akútny) stres je pre organizmus nevyhnutný na zvládanie záťaže, nadmerný a opakovaný stres má nepriaznivý dopad. Dlhodobé (chronické) pôsobenie stresu sa preukázateľne podieľa na vzniku viacerých závažných ochorení, ako sú:
- vredová choroba žalúdka a dvanástnika,
- srdcovo-cievne ochorenia (vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, akútny infarkt myokardu),
- migréna,
- ochorenia chrbtice vyznačujúce sa bolesťou,
- herpetické infekcie (vyvolané herpetickými vírusmi, prejavujú sa ako opar na perách, genitálny opar, pásový opar a podobne),
- autoimunitné ochorenia (imunitný systém napáda jednotlivé štruktúry a funkcie vlastného organizmu),
- onkologické ochorenia.
Keďže dlhodobý stres poškodzuje naše zdravie, mali by sme sa ho snažiť eliminovať.
Ako sa zbaviť stresu vďaka produktom z lekárne?
V súčasnosti je dostupných mnoho produktov, ktoré vám môžu pomôcť dlhodobý stres eliminovať.
Stavte na adaptogény. Ako adaptogény sa využívajú rastliny, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu, zlepšujú sústredenie a odbúravajú stres spôsobený zvýšeným fyzickým a psychickým výkonom. Takýmito účinkami sa vyznačujú napríklad rozchodnica ružová, schizandra čínska, všehoj ázijský a podobne.
- Všehoj ázijský (Panax ginseng, známy aj pod názvom ženšen) je obľúbenou rastlinou vo východoázijských kultúrach, no jeho popularita rastie aj u nás. Používa sa ako adaptogén, stimulant, na zmiernenie pocitu slabosti a únavy.
- Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) sa používa na zmiernenie stresu, únavy a slabosti, ale aj na zlepšenie vitality a kognitívnych funkcií. Používa sa tiež ako doplnok pri bolesti hlavy spôsobenej stresom.
Aj mnohým ďalším rastlinám sa pripisujú upokojujúce účinky. Nájdete ich vo veľkom počte výživových doplnkov, čajov, ale aj voľnopredajných liekov. Často je ich pôsobenie v jednom produkte doplnené magnéziom, vitamínmi skupiny B či dokonca kmeňmi probiotických baktérií. Valeriána lekárska sa vyznačuje sedatívnymi a relaxačnými účinkami. Použitie medovky lekárskej sa odporúča pri nervozite a nespavosti. Aj mäta pieporná vykazuje v kombinácii s inými takýmito rastlinami mierne sedatívny účinok.
Magnézium (horčík) zasahuje do množstva procesov v organizme. Jeho pravidelný príjem je nevyhnutný hlavne pre osoby, ktoré sú vystavené nadmernej psychickej alebo fyzickej záťaži. Ich organizmus má totiž vyššiu spotrebu, a teda aj potrebu horčíka.
Vitamíny skupiny B majú okrem iného vplyv na činnosť nervovej sústavy a psychiky, pomáhajú zmierňovať únavu a vyčerpanie a prispievajú k udržaniu celkovej psychickej a fyzickej kondície.
Čo mi môže pomôcť eliminovať stres?
Fyzická aktivita je jeden z najčastejšie uvádzaných spôsobov, ako sa zbaviť stresu. Odporúčané sú prechádzky v prírode, beh, plávanie, joga alebo čokoľvek, čo vám pomôže odpútať pozornosť od toho, čo vás stresuje.
Praktizujete nejaké relaxačné techniky? Pomerne známe sú aromaterapia (relaxácia pomocou vôní), meditácia, muzikoterapia (terapia hudbou) a relaxačná masáž.
Počuli ste už o autohypnóze? Tá sa totiž tiež považuje za účinný nástroj na eliminovanie stresu. V neposlednom rade môžete vyskúšať vytvorenie nahrávky vlastného hlasu s pozitívnymi alebo upokojujúcimi výrokmi či mantrami.
Tip na záver
Nie každému sa podarí zvládať intenzívny chronický stres. Ministerstvo zdravotníctva SR spravuje Národnú linku na podporu duševného zdravia. Je prístupná pre každého, kto potrebuje odbornú konzultáciu a poradenstvo od skúseného psychológa. Číslo tejto linky je 0800 193 193 a funguje v čase od 14.00 do 22.00 počas bežných pracovných dní a od 10.00 do 18.00 počas víkendov.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.