Bolesť brucha sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi a v rôznych častiach vzhľadom na to, že ju môže vyvolať niekoľko príčin. Aj keď najčastejšie ide o bežné tráviace ťažkosti, netreba ju podceňovať.
- Typy bolesti brucha
- Bolesti na pravej strane brucha
- Bolesti na ľavej strane brucha
- Bolesť brucha v strede hore (v epigastriu)
- Liečba bolesti brucha
- Prevencia bolesti brucha
- Kedy k lekárovi?
Typy bolesti brucha
Môže ísť o ostrú bolesť, ktorá je ľahko lokalizovateľná, alebo tupú, ťažko lokalizovateľnú bolesť, známu aj ako viscerálnu. Okrem toho sa môžu vyskytnúť aj kŕče. Pre objasnenie príčiny bolesti brucha je dôležité správne určiť:
- lokalizáciu, odkiaľ bolesť vychádza, a či niekam vyžaruje,
- jej charakter,
- faktory, ktoré ju zhoršujú, alebo, naopak, úľavové faktory,
- dobu jej trvania,
- či vznikla náhle alebo sa postupne zhoršuje.
Bolesť brucha môže znamenať len bežné ťažkosti, ale v niektorých prípadoch môže byť spojená so závažnými komplikáciami.
Bolesti na pravej strane brucha
Bolesť v pravej hornej časti brucha môže vyžarovať pod pravý rebrový oblúk, čo sa spája s komplikáciami pečene a žlčníka. Pri nadmernom fyzickom zaťažení, napríklad pri behu, dochádza k bolesti v pravom boku (pichanie v boku), ktorá je zapríčinená prekrvením pečene a sleziny, a vzniká kŕčom bránice. Bolesti žlčníka sú vyvolané zápalom alebo prítomnosťou žlčníkových kameňov. Bolesti v hornej časti môžu byť okrem toho vyvolané prasknutím žalúdočného/dvanástnikového vredu (veľmi silná, pálivá bolesť vyžadujúca si okamžité vyhľadanie lekárskej pomoci, keďže môže ísť o život ohrozujúci stav).
Najpravdepodobnejšou príčinou bolesti brucha v pravej dolnej časti je zápal slepého čreva. Táto bolesť začína v oblasti pupka. Príčinou môže byť taktiež pravostranná obličková kolika, zápaly čriev, vaječníkov alebo aj mimomaternicové tehotenstvo.
Bolesť brucha v okolí pupka nemusí byť spojená so závažnými komplikáciami. Môže ísť o nadúvanie a plynatosť, pričom sa môže následne prejaviť aj hnačka alebo zápcha. Táto bolesť nie je intenzívna ani dlhodobá. Môže byť taktiež prejavom závažného problému, ako je ileus (nepriechodnosť čriev), akútna gastritída, zápal dvanástnika, zápal slepého čreva alebo celiakia.
Bolesti na ľavej strane brucha
Bolesť brucha na ľavej strane môžeme ďalej deliť na bolesť v hornej a dolnej časti. Bolesť v ľavej hornej časti je spojená s ochorením pankreasu. Môže ísť o akútne alebo chronické zápaly (pankreatitídy), kedy sa bolesť presúva z oblasti nad pupkom, pod ľavým rebrovým oblúkom až pod ľavú lopatku. Môže ísť aj o nešpecifické zápaly hrubého čreva – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, alebo o rakovinu pankreasu.
Pod ľavým rebrom môže bolesť vzniknúť pri natiahnutí svalov. Väčšinou nepredstavuje život ohrozujúci stav, ale v niektorých prípadoch je potrebné lekárske vyšetrenie, pretože môže ísť o narazenie rebier, prasknutie sleziny, zápal pľúc alebo pohrudnice, alebo o ochorenia žalúdka či pankreasu.
V prípade, že sa bolesť objavuje v ľavej dolnej časti brucha, môže ísť taktiež o bežné nadúvanie a plynatosť. Okrem toho môže byť prejavom divertikulózy (ochorenie hrubého čreva, pri ktorom dochádza k vydutiu časti čreva do iného dutého orgánu alebo časti čreva). Jej príčinou môžu byť aj komplikácie mimo tráviaceho traktu, ako je obličková kolika (vyvolaná obličkovými kameňmi). U žien môže byť spojená so zápalom močových ciest, vaječníkov, cystami vaječníkov, torziou vaječníkov (otočenie, skrútenie vaječníkov) alebo aj mimomaternicovým tehotenstvom.
Bolesť brucha v strede hore (v epigastriu)
Bolesti v epigastriu (oblasť pod hrudnou kosťou), môžu byť sprievodným javom ochorení tráviaceho traktu alebo iných orgánov. Častokrát tieto bolesti nie sú prejavmi závažných komplikácií a ide len o dyspeptické (tráviace) ťažkosti. V niektorých prípadoch môže ísť o závažnejšie komplikácie v závislosti od veku pacienta. Pre deti a adolescentov je typickejšia intususcepcia čreva (vsunutie jednej časti čreva do druhej), zápal slepého čreva a zápal lymfatických uzlín. Pre starších pacientov sú typickejšie malígne (zhubné) ochorenia, zápaly pankreasu a aneuryzma brušnej aorty (rozšírenie aorty v brušnej časti).
Liečba bolesti brucha
Pri liečbe bolesti brucha je dôležité poznať jej príčinu. V niektorých prípadoch – mierna bolesť bez závažných sprievodných príznakov – ju môžeme liečiť sami doma. Je potrebné vyhnúť sa užívaniu analgetík (liekov proti bolesti) – utlmia síce bolesť, čo však môže maskovať príčinu bolesti brucha. To môže následne sťažiť diagnostiku lekárovi a spôsobiť závažné komplikácie, resp. zhoršenie zdravotného stavu. V ktorých prípadoch je možná samoliečba?
- Nadúvanie – čierne uhlie, prípravky obsahujúce simetikón, bylinky (fenikel, aníz, ligurček). Kŕče v bruchu sprevádzajúce nadúvanie môžu minimalizovať aj teplé obklady/kúpeľ.
- Hnačka – čierne uhlie, probiotiká. V prípade, že je hnačka sprevádzaná aj inými prejavmi, ako je napríklad zvýšená teplota, vyhľadajte lekára.
- Zápcha – pohyb, dostatočný príjem vlákniny a vody. Laxatívny účinok majú napríklad bylinky, ako je aloe vera, kasia sennová (senna) alebo rebarbora.
- Bolesť žalúdka je často spôsobená refluxom, na čo pomáhajú lieky s obsahom inhibítorov protónovej pumpy (omeprazol, pantoprazol) alebo antacíd (hydrogénuhličitan sodný, hlinité a horečnaté soli).
- Kŕče žalúdka, čriev – spazmolytiká, ako je Buscopan, No-spa. Kŕče v bruchu však často vznikajú aj v dôsledku stresu – ak sa to týka aj vás, je vhodné popracovať na jeho zmiernení.
Prevencia bolesti brucha
Bolesti brucha sú vo väčšine prípadov spojené s ťažkosťami tráviaceho traktu. V tomto prípade sa im dá predchádzať vyváženou stravou. Dôležitý je pravidelný príjem jedla v primeranom množstve a dostatočný pitný režim. Ťažkosti častokrát vznikajú napríklad po mastných a silne korenistých jedlách, preto je vhodné tieto jedlá obmedziť. Okrem toho netreba zabúdať na dostatočný prísun vlákniny, ktorá predchádza vzniku zápchy. Probiotiká môžeme taktiež užívať dlhodobo a zabrániť tak vzniku tráviacich ťažkostí. Dôležitý je aj dostatočný pohyb.
Kedy k lekárovi?
Okamžitú lekársku pomoc potrebujete, ak:
- bolesť brucha vznikla náhle, je veľmi silná, neutíchajúca alebo sa jej intenzita stupňuje,
- bolesť vyžaruje do celého tela,
- bolesť brucha vznikla po úraze,
- bolesť brucha sprevádzajú aj ďalšie závažné príznaky (neustále vracanie, vracanie krvi, krvavá čierna dechtová stolica, silná hnačka, krv v moči, žltá pokožka, tvrdé, nafúknuté brucho, ale bez odchodu plynov, brucho je mimoriadne citlivé na dotyk alebo tlak, zrýchlený srdcový tep...).
Lekára je potrebné vyhľadať aj v prípade, ak:
- vám nie je zrejmé, odkiaľ bolesť vychádza,
- sa bolesť brucha objavuje opakovane,
- sa spolu s bolesťou brucha vyskytne aj horúčka, hnačka/zápcha,
- máte známky dehydratácie,
- dochádza k výraznému znižovaniu telesnej hmotnosti,
- dôjde k sfarbeniu pokožky v oblasti brucha.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.