Čas na jarný detox. Prečo by ste mali zvážiť očistu organizmu po zimnom období?
So začínajúcou sa jarou prichádza aj ideálny čas na detox celého tela po namáhavej zime. So zlepšujúcim sa počasím naberáme aj viac energie, ktorú môžeme podporiť očistou organizmu. Okrem toho, že sa po nej budete cítiť lepšie fyzicky či psychicky, podporíte tým aj svoje celkové zdravie, keďže jej podstatou je zbavenie sa toxínov a škodlivých látok.
- Čo je to detox organizmu?
- Prečo a kedy je detox organizmu vhodný?
- Tipy pre jarný detox tela
- Je detox vhodný pre každého?
Čo je to detox organizmu?
Dá sa povedať, že detox organizmu predstavuje kompletné očistenie tela od všetkých škodlivých látok a toxínov. Tie sa v tele hromadia a poškodzujú ho. Detoxikácia je prirodzene prebiehajúci proces, na ktorom sa zúčastňujú hlavne pečeň, obličky a črevá. K detoxikačným cestám patria aj koža, pľúca a lymfatický systém.
Prečo a kedy je detox organizmu vhodný?
Počas zimného obdobia majú častokrát ľudia tendenciu poľaviť a zlenivieť. Vtedy telo nemá dostatok pohybovej aktivity, čo môže spomaliť prirodzenú detoxikáciu. Z tohto dôvodu je jej dobré dopomôcť, a to práve na jar. Okrem toho sa detox odporúča aj po náročnom období spojeným s nadmerným stresom či nedostatkom spánku.
Aj keď sa vám zdá, že občasná podpora detoxikácie je zbytočná, doprajte si ju. Hoci je telo samo osebe schopné detoxu, je prínosné ho občas podporiť. V dôsledku hromadenia toxínov v tele môžu vznikať rôzne komplikácie, medzi ktoré patrí:
- nedostatok energie,
- problémy so zaspávaním,
- neschopnosť sústrediť sa,
- zhoršený psychický stav/zhoršená nálada/stres,
- zlé trávenie,
- nepravidelné vyprázdňovanie,
- bolesti kĺbov,
- oslabenie imunitného systému,
- zhoršená kvalita nechtov, vlasov a pleti.
Tipy pre jarný detox tela
Každému vyhovuje niečo iné. Spôsobov, ako detoxikovať organizmus, je viac, a tak si každý môže nájsť ten svoj. Môže ísť o krátkodobú detoxikáciu alebo o dlhodobú, ktorá je spojená so zmenou životosprávy. Ak sa rozhodnete pre dlhodobú detoxikáciu, ale máte pocit, že by to bolo pre vás veľmi ťažké, začnite zľahka. Pomaly vylučujte určité typy jedál, alebo aspoň obmedzte ich príjem. Patria medzi ne napríklad mastné jedlá, cukor a alkohol. Okrem toho zvýšte príjem ovocia a zeleniny, ktoré sú taktiež zdrojom vlákniny. Nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim, ktorý zohráva aj v tomto smere dôležitú úlohu.
Detoxikačná diéta/pôst
Pôst môže trvať pár dní (5 – 7 dní, prípadne dlhšie), kedy budete prijímať hlavne ovocie, zeleninu a veľké množstvo čistej vody, alebo aj bylinkových čajov. Naopak, vylúčite mastné či korenisté jedlá, alkohol, cukor a kofeín. Dôležité sú aj bielkoviny, ktoré obsahujú strukoviny alebo mliečne výrobky, tie by sa však mali obmedziť. Vhodným spôsobom, ako si doplniť bielkoviny, sú proteínové nápoje, ktoré obsahujú kvalitné a ľahko stráviteľné rastlinné bielkoviny.
Radikálnejšou alternatívou je úplný 24-hodinový pôst (maximálne 36-hodinový), kedy budete prijímať iba čistú vodu. Je však potrebné upozorniť na to, že pôst je vhodný len pre zdravých jedincov, ktorí nemajú žiadne ochorenia spojené s tráviacim traktom alebo so srdcovo-cievnym systémom. Okrem toho nie je vhodný ani pre tehotné a dojčiace ženy.
Pravidelný pohyb a spánok
Medzi dôležité faktory v očiste organizmu, hlavne z dlhodobého hľadiska, patrí určite pohyb. Ten by mal byť pravidelný – aspoň párkrát do týždňa. Počas pohybu sa aktivuje činnosť lymfatického systému a zvýši sa vylučovanie toxínov potom a pľúcami. Môžete si vybrať akúkoľvek pohybovú aktivitu, ktorá vás baví. Ideálne sú kardio cvičenia, ako napríklad beh alebo bicyklovanie, ale môžete sem zapojiť aj silové cvičenie.
Dôležitý je aj dostatok kvalitného spánku. Je potrebné dbať na to, aby nebol príliš krátky, ale naopak ani príliš dlhý, ideálnych je približne 7 hodín. Je vhodné vytvoriť si rutinu a chodiť spať aj vstávať v približne rovnakom čase počas celého týždňa.
Výživové doplnky na detoxikáciu
Detoxikáciu môžete okrem zmeny životosprávy a pohybu podporiť aj rôznymi výživovými doplnkami. Medzi najobľúbenejšie patria bylinkové detoxikačné čaje, napríklad s obsahom púpavy, žihľavy, lopuchu, pestreca alebo môže ísť aj o zelený či čierny čaj.
Po týchto bylinkách môžete siahnuť aj vo forme tabliet alebo kvapiek. Môže ísť taktiež o rakytník, kurkumu, aloe vera, spirulinu, zelený jačmeň alebo chlorellu.
Významnú úlohu zohrávajú antioxidanty. Medzi ne patria vitamín C a vitamín E, betakarotén, selén, koenzým Q10 a flavonoidy. Znižujú oxidačný stres – vychytávajú voľné kyslíkové radikály, ktoré majú tendenciu reagovať s okolitým tkanivom a poškodzovať ho. Oxidačný stres spôsobuje poškodenie buniek, čoho dôsledkom sú rôzne komplikácie, ako sú nádorové ochorenia, diabetes mellitus (cukrovka), zápaly alebo problémy s plodnosťou. Jednotlivé antioxidanty je možné prijímať v strave, ale aj vo forme výživových doplnkov.
- Selén obsahujú napríklad morské plody, riasy, strukoviny, avokádo, cesnak, vajcia, mliečne výrobky, banány a špenát. Okrem antioxidačného účinku sa selén vyznačuje aj ďalšími účinkami. Medzi ne patrí podpora imunitného systému a správnej funkcie štítnej žľazy, podpora tvorby a pohybu spermií, znižovanie hladiny LDL cholesterolu, tzv. „zlého cholesterolu“, zneškodňovanie ťažkých kovov v tele, ktoré majú tendenciu viazať sa na niektoré látky organizmu (napríklad na bielkoviny a nukleové kyseliny) a poškodzovať ich. Má pozitívny vplyv aj na pečeň, keďže podporuje obnovu hepatocytov (pečeňových buniek).
- Významným zdrojom betakaroténu sú napríklad sladké zemiaky, mrkva, špenát, marhule a brokolica. Je provitamínom vitamínu A, takže sa v tele na tento vitamín premieňa. Tento podporuje imunitný systém, odolnosť ciev, tkanív a bunkových membrán, tvorbu kolagénu (základná stavebná bielkovina v tele) a zrak.
- Koenzým Q10 obsahujú predovšetkým zvieracie vnútornosti (srdce, pečeň a obličky), mastné ryby (makrely, sardinky, zavináče), zelenina (brokolica, karfiol, špenát, petržlen a olivy), ovocie (pomaranče a jahody), sója, strukoviny a orechy. Koenzým Q10 podporuje zdravie srdca, má ochranný vplyv na pokožku, prispieva k optimálnej funkcii mozgu a odďaľuje nástup degeneratívnych ochorení, akými sú napríklad Alzheimerova choroba alebo Parkinsonova choroba. Taktiež má pozitívny vplyv na plodnosť mužov, zmierňuje migrenózne bolesti hlavy a má hepatoprotektívny účinok (ochranný účinok na pečeň). Priaznivo pôsobí aj na celkovú vitalitu a energiu organizmu.
- Flavonoidy sa vyskytujú v zelenine, v ovocí, v zelenom/čiernom čaji, v kakau a v červenom víne. Vysoký obsah flavonoidov má napríklad hloh, nechtík, baza čierna, lipa a breza.Sú dôležité aj pre zdravie ciev a niektoré z nich majú protizápalové, antibakteriálne a protivírusové účinky.
Jednodňový detox
Ďalším variantom, ako zbaviť telo škodlivín, je jednodňový detox, ktorý však musí byť pravidelný. Mali by ste ho absolvovať v priemere aspoň raz týždenne, keďže za jeden deň sa telo všetkých škodlivín zbaviť nedokáže. Tento deň jednoznačne začnite pohárom citrónovej vody nalačno. Citrónová voda prečisťuje pečeň a obličky a podporuje trávenie. Okrem toho počas tohto dňa siahajte skôr po ľahších jedlách. Môže ísť o jedálniček podobný pôstu.
Je detox vhodný pre každého?
Dôležité je upozorniť na to, že detox nie je vhodný pre každého, niekomu by mohol aj ublížiť. Vyhnúť by sa mu mali deti, ľudia s poruchou príjmu potravy a tehotné a dojčiace ženy. Okrem toho nie je vhodný ani pre ľudí liečených na rôzne chronické ochorenia, akými sú napríklad diabetes mellitus (cukrovka) a ochorenia obličiek, či pre ľudí s oslabenou imunitou. V prípade, ak máte nejaké zdravotné problémy alebo užívate nejaké lieky, skonzultujte vhodnosť detoxu so svojím lekárom.
Aj pri detoxe platí, že menej je viac – mali by ste sa preto vyhnúť prísnym siahodlhým pôstom, črevným sprchám, užívaniu preháňadiel a podobne. Týmto by ste si mohli viac uškodiť ako pomôcť, a preto zvoľte zdravý spôsob detoxikácie, ktorý môžete zopakovať aj častejšie.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.