Späť na Rady lekárnika

Aké riziká môže predstavovať cysta v ženskom tele a aké sú možnosti jej odstránenia?

10 min.
Aké riziká môže predstavovať cysta v ženskom tele a aké sú možnosti jej odstránenia?

Aj keď cysty môžu vznikať prakticky kdekoľvek na našom tele, u nás žien sa predsa len vyskytujú akosi častejšie. Ak zatiaľ patríte medzi tie „šťastnejšie“ a nebola priamo vám diagnostikovaná cysta, určite máte kamarátku, sestru, mamku, starú mamu či inú príbuznú, ktorá už cystu mala, či stále má.

  1. Čo je cysta?
  2. Prečo cysty vznikajú?
  3. Aké sú najčastejšie sa objavujúce cysty u žien?
  4. Aké sú príznaky cýst u žien?
  5. Aké riziká sú spojené so vznikom cysty?
  6. Ako prebieha diagnostika cysty v ženskom tele?
  7. Aké sú možnosti liečby cysty? Kedy je potrebné cystu odstrániť?
  8. Dá sa vzniku cýst predísť?

Čo je cysta?

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom článku – cysta je malý útvar na alebo vo vašom tele, ktorý je tvorený tkanivom. Najčastejšie býva vyplnený tekutinou, ale môže byť vyplnený aj hlienom či hnisom (najmä v prípade, keď sa cysta infikuje a zapáli).

Prečo cysty vznikajú?

Príčiny vzniku cýst sú rôzne a závisia najmä od orgánu, na ktorom alebo v ktorom vznikajú. Dobrou správou však je, že väčšina takýchto cýst je benígna, to znamená, že nie sú rakovinové (zhubné).

Aké sú najčastejšie sa objavujúce cysty u žien?

Hoci sa cysta na našom tele môže vytvoriť kdekoľvek, u žien sa najčastejšie vyskytujú cysty na vaječníkoch. Avšak, u žien sa môžu cysty tvoriť aj na krčku maternice, vo vagíne či v prsníkoch. Existujú aj cysty, ktoré vznikajú pri ochorení zvanom endometrióza.

V predchádzajúcom článku sme opísali typy cýst, ktoré sa objavujú u mužov aj žien – či už ide o cysty na pečeni, obličkách, pod kolenom, ale aj podkožné cysty, cysty na slizniciach či cystické akné. V tomto článku sa pozrieme na najčastejšie typy cýst u žien.

Cysty na vaječníkoch

  • Asi najčastejšími u žien sú cysty na vaječníkoch (tzv. ovariálne cysty). Tieto cysty vznikajú na základe zmien, ktoré prebiehajú počas menštruačného cyklu vo vaječníkoch. Najčastejšie sa pritom tvoria dvoma spôsobmi, na základe ktorých sa delia aj na dva typy:
    • poznáme takzvaný folikulárny typ – tieto cysty vznikajú vtedy, keď sa folikul po dozretí vajíčka neotvorí, to spôsobuje nahromadenie tekutiny a rast cysty,
    • cysta môže vzniknúť aj po tom čo dôjde k uvoľneniu vajíčka z folikulu, ale ten sa následne neuzatvorí správne a jeho vnútro sa vyplní tekutinou – takáto cysta sa označuje aj ako cysta žltého telieska.
  • Keďže cysty na vaječníkoch veľmi úzko súvisia s menštruačným cyklom, sú veľmi bežné u žien počas ich reprodukčného obdobia, kedy u nich prebieha pravidelné dozrievanie vajíčok a následná menštruácia. Aj keď sú ovariálne cysty benígne, spájajú sa s vyšším rizikom rozvoja rakoviny, ak sa objavia u ženy po menopauze.
  • Na vaječníkoch sa však môžu objavovať aj cysty, ktoré nemajú priamy súvis s menštruačným cyklom. Ide o tzv. dermoidné cysty (nazývané aj ako teratómy) – tieto cysty môžu obsahovať hustý tuk, ale aj útvary z rôzneho iného tkaniva, ako je koža, vlasy, zuby či chrupavka. Dermoidné cysty sa môžu prejavovať bolestivosťou počas menštruačného cyklu. Dermoidné cysty sa často vyskytujú už od narodenia, pričom zvyčajne začnú rásť až počas reprodukčného obdobia ženy.

Endometriózna cysta

  • Endometriózna cysta sa označuje aj ako endometrióm. Tieto cysty vznikajú pri ochorení s názvom endometrióza, kedy bunky výstelky maternice rastú aj mimo maternice – najčastejšie v brušnej dutine. Toto tkanivo sa môže pripojiť k povrchu vaječníka a vytvoriť cystu. Niekedy sa týmto cystám hovorí aj čokoládové cysty, pretože môžu obsahovať hustú tmavú krv.

Syndróm polycystických ovárií

  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je komplexné hormonálne ochorenie s množstvom pridružených symptómov. Vplyvom hormonálnej nerovnováhy sa vo vaječníkoch tvorí veľké množstvo cýst, dochádza k nepravidelnému menštruačnému cyklu, ale napríklad aj k výraznejšiemu ochlpeniu na tele ženy. Ženy s PCOS majú nadmerné množstvá mužských hormónov, čo má veľký dopad aj na ich schopnosť otehotnieť, ktorá je znížená.

Cysta na krčku maternice

  • Cysta na krčku maternice sa označuje aj ako Nabothova cysta. Tieto drobné cysty sa tvoria na povrchu krčka maternice po upchatí hlienových žliaz bunkami kože, preto sú naplnené hlienom. Najčastejším dôvodom je zápal či zranenie v oblasti krčka maternice. Avšak, môžu sa objaviť aj v dôsledku pôrodu. Tieto cysty sú tiež pomerne bežné a nemajú vplyv na zdravie. Rovnako nie sú ani príznakom rakoviny krčka maternice.

Vaginálna cysta

  • Čo sa týka vaginálnych cýst, exituje viacero druhov. Najčastejším typom je inklúzna cysta, ktorá vzniká v dôsledku poranenia vagíny – najčastejšie počas pôrodu alebo pri chirurgickom výkone. Vaginálna cysta môže vzniknúť aj upchatím Gartnerových kanálikov, ktoré pochádzajú z vývoja ženského plodu, alebo aj upchatím Bartholinovej žľazy, ktorá sa nachádza blízko vaginálneho otvoru.

Cysty v prsníku

  • Cysty v prsníku sú zväčša útvary vyplnené tekutinou v blízkosti prsných žliaz. Táto cysta veľakrát vystraší pacientky, lebo si ju nahmatajú ako hrčku v prsníku, ale aj v tomto prípade ide väčšinou o benígne cysty. Čo je príčinou vzniku cýst v prsníkoch, nie je úplne jasné, ale uvažuje sa, že dôvodom sú kolísajúce hladiny hormónov. Cysty v prsníku môžu byť jednoduché – s hladkými okrajmi a tenkými stenami, vyplnené tekutinou. Komplexné cysty sú, naopak, s nepravidelnými okrajmi a hrubými stenami, pričom sú vyplnené tekutinou, ale obsahujú aj pevné látky.

Aké sú príznaky cýst u žien?

Väčšina druhov cýst sa vyvíja bezpríznakovo a neovplyvňuje funkciu daného orgánu. Príznaky sa väčšinou objavujú v prípade, ak cysta narastie do veľkých rozmerov, prípadne praskne alebo začne krvácať. Príznaky cýst sa líšia podľa ich typu a orgánu, na ktorom sa nachádzajú.

  • Cysty na vaječníkoch – hoci cysty na vaječníkoch môžu mať rozmer 2,5 až 3 cm, niektoré môžu dorásť až do veľkosti 10 cm. Väčšina však nie je sprevádzaná žiadnymi príznakmi a žene ani nespôsobuje problémy. Ak však cysta narastá, môže sa objaviť – nadúvanie, bolesti brucha či opuch brucha, nevoľnosť či vracanie, bolestivé pohyby čriev, nepravidelný menštruačný cyklus, krvácanie medzi menštruačnými cyklami, bolesti panvy pred alebo počas menštruačného cyklu, bolestivý pohlavný styk alebo aj bolesti v dolnej časti chrbta. Ak dôjde k prasknutiu cysty, príznaky sú oveľa intenzívnejšie. Prasknutie je sprevádzané silnou a ostrou bolesťou v oblasti panvy, horúčkou, závratmi a mdlobami či zrýchleným dýchaním. V prípade prasknutia cysty je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.
  • Cysty na krčku maternice – cysty na krčku maternice môžu byť veľkosti len niekoľkých milimetrov, ale niekedy môžu narásť až do veľkosti 4 cm. Na svojom povrchu sú hladké a majú bielu alebo žltú farbu. Tieto cysty nespôsobujú väčšinou žiadne problémy a zväčša si ich všimne až gynekológ počas vyšetrenia. Ak však dôjde k infekcii či prasknutiu týchto cýst, môžu sa objaviť bolesti, krvácanie medzi menštruačnými cyklami či nezvyčajný výtok a zápach. V takomto prípade je vhodné navštíviť odborného lekára.
  • Vaginálne cysty – vaginálne cysty, podobne ako ostatné druhy cýst, nemajú žiadne príznaky. Vaginálnu cystu môžete zaznamenať ako vytŕčajúcu hrčku zo steny vagíny pri zavádzaní tampónu alebo môžete pociťovať nepohodlie či bolesti počas pohlavného styku.
  • Cysty v prsníku – cysty v prsníku môžu byť malé, pričom ich nemožno vidieť či nahmatať (tzv. mikrocysty), alebo veľké (makrocysty). Prejavy s nimi spojené sa môžu meniť počas menštruačného cyklu – môže sa objavovať citlivosť alebo bolesť v mieste cysty.

Aké riziká sú spojené so vznikom cysty?

Aj keď sú cysty na vaječníkoch veľmi bežné a poväčšine benígne, v určitom malom percente prípadov môže váš gynekológ odhaliť rakovinovú cystickú masu. Tá si následne vyžaduje odbornú liečbu.

Druhým problémom, ktorý môže nastať aj v prípade benígnej cysty, je tzv. torzia vaječníkov – čiže skrútenie či posunutie vaječníkov. Torzia vaječníkov nastáva v prípade, že cysta narastie do veľkých rozmerov. To vedie k prerušeniu prítoku krvi do vaječníka a ak sa nelieči, môže dôjsť k odumretiu tkaniva vaječníka.

Ďalšou častou komplikáciou pri veľkých cystách je ich prasknutie. To je sprevádzané intenzívnou bolesťou a vnútorným krvácaním. Ak sa nepristúpi k rýchlej liečbe, narastá riziko infekcie, ktoré môže spôsobiť až smrť pacientky.

Niektoré druhy ováriálnych cýst znižujú aj pravdepodobnosť počatia – napríklad pri PCOS.

Cysty na povrchu krčka maternice nebývajú spojené so žiadnym rizikom. Avšak, na krčku maternice sa môžu vyskytovať cystám veľmi podobné neoplastické útvary. V zriedkavých prípadoch, keď tieto cysty narastú do veľkých rozmerov, môžu zväčšiť alebo aj deformovať veľkosť a tvar krčka maternice.

Vaginálna Bartholinova cysta je zvyčajne nebolestivá, v prípade jej infikovania sa však z nej môže stať absces.

Ako prebieha diagnostika cysty v ženskom tele?

Cysty na vaječníkoch sa najčastejšie diagnostikujú počas rutinnej gynekologickej prehliadky, keďže väčšinou sú bezbolestné a nesprevádzajú ich žiadne príznaky. Na určenie ich veľkosti, umiestnenia, tvaru a zloženia sa najčastejšie využíva ultrazvuk. V niektorých prípadoch sa môžu využiť aj iné zobrazovacie metódy, ako CT sken (počítačová tomografia) či MRI (magnetická rezonancia).

Cysty na povrchu krčka maternice sú často odhalené pri rutinnej gynekologickej prehliadke, niekedy sa však na ich diagnostiku používa, podobne ako pri ováriálnych cystách, ultrazvuk, MRI či CT. Niekedy sa tieto cysty odoberú a ich vzorky sa zasielajú aj na biopsiu za účelom určenia či vylúčenia neoplastického ochorenia.

V prípade vaginálnej cysty sa na diagnostiku využívajú už spomínané zobrazovacie metódy. Zvyčajne sa robí aj biopsia tkaniva, aby sa vylúčila rakovina. Stanovujú sa aj sexuálne prenosné ochorenia, ale testuje sa aj výter z krčka maternice.

Aké sú možnosti liečby cysty? Kedy je potrebné cystu odstrániť?

To, či cysta vyžaduje liečbu a akú liečbu, závisí od viacerých faktorov, ako sú – jej typ, umiestnenie, či cysta bolí alebo pacientke zavadzia, či je zapálená alebo infikovaná. Väčšinou, ak cysta nespôsobuje žiadne problémy, nepristupuje sa k jej okamžitej liečbe či odstráneniu.

Cysty na vaječníkoch môžu samovoľne vymiznúť v priebehu týždňov či mesiacov, preto sa nie každá cysta na ováriách hneď operuje. Ak však cysta nezaniká alebo sa zväčšuje, zvyčajne sa odstráni chirurgicky (v prípade väčších cýst) alebo laparoskopicky.

Cysty v oblasti krčka maternice zväčša nepredstavujú problém, preto sa neliečia a ani neodstraňujú. V zriedkavých prípadoch sa však pristupuje k ich odstráneniu – najmä ak narastú do veľkých rozmerov a ovplyvňujú tak tvar krčka maternice, alebo ak bránia rutinným gynekologickým vyšetreniam. Cysty z povrchu krčka maternice sa odstraňujú za pomoci skalpela.

Vaginálne cysty sa odstraňujú v prípade, ak sú nadrozmerné a spôsobujú pacientke bolesti, alebo ak dôjde k infikovaniu a zapáleniu cysty.

Cysty v oblastí prsníkov si väčšinou nevyžadujú liečbu a väčšinou samovoľne vymiznú po menopauze. V niektorých prípadoch sa prsné cysty prepichnú za pomoci dlhej ihly zavedenej z vonkajšej strany prsníka, čo spôsobí vytečenie tekutého obsahu a zmrštenie cysty.

Dá sa vzniku cýst predísť?

V prípade, ak trpíte opakovaným výskytom cýst na vaječníkoch, je najlepšou prevenciou pravidelná gynekologická prehliadka, kedy sa dajú cysty včas odhaliť. Zároveň by vám váš gynekológ mal urobiť hormonálne vyšetrenia, pretože ich vznik môže mať súvis s hladinami estrogénu či progesterónu vo vašom tele. Jedným zo spôsobov prevencie je v tomto prípade aj hormonálna antikoncepcia – tú vám však musí predpísať gynekológ. Rovnako aj v prípade cýst na krčku maternice či vo vagíne sú najlepšou formou prevencie pravidelné gynekologické prehliadky.

V prípade výživových doplnkov/voľnopredajných liekov môžete po konzultácii s lekárom vyskúšať prípravky s obsahom indol-3-karbinolu, ktoré priaznovo pôsobia a posilňujú hormonálne závislé mäkké tkanivá – prsia, maternica – pričom majú blahodarný účinok na hormonálnu rovnováhu žien. Pri PCOS sa odporúčajú prípravky s obsahom myo-inozitolu či vitamín E. Pri niektorých druhoch cýst sa odporúča užívať aj Wobenzym s obsahom prírodných enzýmov. Na hormonálnu rovnováhu môžete piť aj čaje s obsahom bylín, ako je kotvičník, vres, slez, ale aj šalvia.

Indonal Forte

90 kapsúl
Doprava zadarmo
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
40,59 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
36,29 €

Wobenzym

300 gastrorezistentných tabliet
Doprava zadarmo
-8%
Na sklade 7 kusov
Môžete mať 18.9.2024
70,59 €
76,79 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
7,59 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
4,19 €

Inofolic

3x20 vrecúšok s práškom na prípravu nápoja
Doprava zadarmo
Posledné 2 kusy
Môžete mať 18.9.2024
40,19 €

Inofolic Premium + Folandrol (Partnerský balíček)

3x20 vrecúšok Inofolic Premium + 30 vrecúšok Folandrol
Doprava zadarmo
Posledné 4 kusy
Môžete mať 18.9.2024
57,09 €

Inofolic Premium

60 vrecúšok s práškom na prípravu nápoja
Doprava zadarmo
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
42,59 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
4,69 €

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/cyst

https://www.healthline.com/health/ovarian-cyst-size

https://www.healthline.com/health/ovarian-cysts

https://www.healthline.com/health/what-to-expect-after-an-ovarian-cyst-ruptures

https://www.healthline.com/health/ovarian-cyst-back-pain

https://www.healthline.com/health/vaginal-cysts

https://www.healthline.com/health/breast-cyst-vs-cancer

Zvládajte bolesti hlavy – bezpečná liečba v tehotenstve
Mohlo by vás zaujímať
Zvládajte bolesti hlavy – bezpečná liečba v tehotenstve
Čo pomôže na opuchnuté oči? Aké sú príčiny opuchnutých viečok a kedy vyhľadať lekára?
Čo pomôže na opuchnuté oči? Aké sú príčiny opuchnutých viečok a kedy vyhľadať lekára?
Opuchy a zápaly oka tvoria rozsiahlu skupinu ochorení. Nachádzame infekčné alebo neinfekčné príčiny. Môže ísť o ochorenia, ktoré postihujú len jednotlivé štruktúry oka a okolia oka, tiež môžu byť príznakom celkových ochorení. Najčastejšie ide len o ochorenia a stavy zvládnuteľné ambulantným terapeutickým postupom. V tomto článku sa pozrieme na časté príčiny opuchnutých očí a na to, kedy by mal…
6 min.
Čítať viac
Aké riziká môže predstavovať cysta v tele a aké sú možnosti jej odstránenia?
Aké riziká môže predstavovať cysta v tele a aké sú možnosti jej odstránenia?
Cysta – pravdepodobne sa už každý z vás s týmto slovom stretol. Niektorým možno už lekári povedali túto diagnózu a viete, čo to tá cysta je. Iní možno len tušia, ale určite sú aj takí, ktorí ani nevedia, čo cysta je, kde sa môže nachádzať a aké komplikácie sú s ňou spojené.
10 min.
Čítať viac