Cholesterol a jeho vysoké hladiny sú strašiakom nejedného pacienta. Cholesterol prijímame spolu s našou potravou, ale prirodzene sa tvorí aj v našom tele, konkrétne v pečeni. Ale je cholesterol pre náš organizmus naozaj tak nebezpečný? A ako sa dá znížiť? Dozviete sa v článku.
- Čo je to cholesterol?
- Aký je rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom?
- Aká je funkcia cholesterolu v ľudskom organizme?
- Aké sú správne hodnoty cholesterolu v krvi?
- Čo spôsobuje zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi?
- Aké sú dôsledky vysokého cholesterolu v krvi?
- Ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi?
- Aké výživové doplnky je vhodné užívať pri snahe o zníženie cholesterolu?
Čo je to cholesterol?
Cholesterol je tukovitá látka, ktorá je v našom tele prenášaná krvou za pomoci špeciálnych prenášačov – lipoproteínov. Ak sa teda hovorí o cholesterole, zväčša sa rozpráva práve o týchto prenášačoch – lipoproteínoch a ich koncentráciách v krvi. Hoci poznáme viacero druhov týchto proteínov, asi najznámejšie sú HDL a LDL lipoproteíny.
Aký je rozdiel medzi dobrým a zlým cholesterolom?
Práve na základe týchto lipoproteínov sa cholesterol delí na „dobrý“ a „zlý“.
- HDL (high-density liporoteins) sú označované za „dobrý“ cholesterol – tieto častice prenášajú cholesterol z tkanív za pomoci krvi do pečene. HDL cholesterol sa spája aj so zníženým rizikom rozvoja srdcovo-cievnych ochorení.
- LDL (low-density lipoproteins) sú označované ako „zlý“ cholesterol. Tieto častice prenášajú cholesterol z pečene do tkanív v našom tele, teda opačným smerom ako HDL častice. Dôvodom, prečo sa tieto častice označujú ako zlé, je, že ak je ich v tele nadbytok, lepia sa na steny ciev, čím ich postupne zužujú, až môže nastať ich upchatie – toto ochorenie sa odborne nazýva ateroskleróza tepien (kôrnatenie tepien). LDL častice pritom tvoria 60 až 70 % všetkých lipoproteínov v našom tele.
Aká je funkcia cholesterolu v ľudskom organizme?
Aj keď mnoho ľudí považuje cholesterol za škodlivý, nie je to úplne pravda. Cholesterol má v našom tele nezastupiteľnú rolu – je súčasťou bunkových stien, je potrebný na tvorbu množstva hormónov (najmä pohlavných), ale aj žlčových kyselín (potrebných pre správne trávenie) a vitamínu D. V konečnom dôsledku sa teda dá povedať, že bez cholesterolu náš organizmus nedokáže fungovať.
Aké sú správne hodnoty cholesterolu v krvi?
Čo sa týka správnych hodnôt cholesterolu v krvi, je to troška zložitejšia otázka – pretože existujú rozdielne hodnoty, ktoré sú určené na základe daného typu cholesterolu, ktorý sa stanovuje.
- Prvou z možností je stanoviť tzv. celkovú hladinu cholesterolu v krvi, bez ohľadu na to, či sa jedná o tzv. dobrý alebo zlý. Ak je táto hodnota menej ako 5 mmol/l, považuje sa to za zdravé hodnoty cholesterolu.
- V prípade HDL cholesterolu (dobrý cholesterol) sa hodnoty líšia aj vzhľadom na pohlavie:
- U mužov sa považuje za ideálne, ak je hodnota v rozmedzí 1,0 až 2,1 mmol/l.
- U žien je toto množstvo o niečo málo vyššie, a to v rozmedzí od 1,2 až 2,7 mmol/l.
- Hladiny HDL cholesterolu by nemali klesnúť pod spodnú hranicu 1,2 u žien a 1,0 u mužov.
- Ak sa pozrieme na LDL cholesterol (zlý cholesterol), jeho hladina by nemala presiahnuť viac ako 3 mmol/l. Avšak v prípade, ak pacient trpí kardiovaskulárnym ochorením, mala by byť táto hladina ešte nižšia, aby sa považovala za správnu.
Čo spôsobuje zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi?
Zvýšené hladiny zlého cholesterolu (LDL) v krvi spôsobuje práve jeho nadmerná konzumácia, ale aj nezdravý životný štýl, ktorý zahŕňa fajčenie, nadmernú konzumáciu alkoholu a často aj nedostatočný pohyb. Okrem už uvedených môže byť dôvodom aj genetika.
Pri zvýšenej konzumácii trans-mastných kyselín dochádza aj k zvyšovaniu LDL cholesterolu. Trans-mastné kyseliny sa prirodzene vyskytujú v mäse a v živočíšnych produktoch prežúvavcov – kravy, kozy, ovce. Označujú sa niekedy aj ako prírodné trans-mastné kyseliny. Poznáme však aj tzv. priemyselne spracované trans-tuky, ktoré vznikajú za pomoci chemických reakcií, a používajú sa na to, aby potraviny vydržali dlhšie, boli lacnejšie a zároveň aj dodávajú potravinám lepšiu chuť či textúru.
Ďalším faktorom je zvýšená konzumácia nasýtených tukov a/alebo nasýtených mastných kyselín. Tie sa, podobne ako trans-mastné kyseliny, najčastejšie a vo veľkom množstve nachádzajú práve vo vysokospracovaných potravinách, ale nájdeme ich aj v červenom a tučnom mäse, mliečnych produktoch či vyprážaných jedlách.
Nadmerná konzumácia práve ultraspracovaných potravín s vysokým obsahom trans-mastných kyselín je často spojená aj s nadmernou konzumáciou nasýtených tukov. Nasýtené tuky môžu ovplyvňovať črevný mikrobióm či prispievať k rozvoju zápalových procesov v organizme. Zároveň sú často hlavným dôvodom priberania na váhe a obezity.
Vysoké hladiny cholesterolu však obsahuje napríklad aj červené mäso. Preto, ak si dávate pozor na hladiny cholesterolu, je vhodné zameniť tento druh mäsa sa hydinové, prípade za strukoviny, ktoré vám rovnako dodávajú potrebné bielkoviny, ale neobsahujú vysoké množstvá cholesterolu. Aj vaječný žĺtok je bohatým zdrojom cholesterolu. Dlho preto boli vajíčka strašiakom pre ľudí s vyššími hladinami cholesterolu. Vaječný žĺtok však obsahuje aj lecitín, ktorý napomáha v odbúravaní cholesterolu – konzumácia vajec teda nezvyšuje u väčšiny ľudí existujúce množstvo cholesterolu v tele.
Aké sú dôsledky vysokého cholesterolu v krvi?
Nadnesene by sa dalo povedať, že vyššie hladiny HDL a nižšie hladiny LDL napomáhajú v prevencii vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Pri vysokých hladinách LDL cholesterolu v krvi dochádza k upchávaniu ciev, čo následne bráni prúdeniu krvi k orgánom a tkanivám, ktoré tak trpia nedostatkom živín a kyslíka. Ak dôjde k úplnému upchatiu cievy a blokáde prietoku krvi k životne dôležitým orgánom, môže pacienta postihnúť srdcový infarkt či srdcové zlyhanie alebo mozgová mŕtvica.
Ako znížiť hladinu cholesterolu v krvi?
Znížiť hladiny cholesterolu v krvi vyžaduje komplexný prístup a zvyčajne aj významnú zmenu v jedálničku. Rovnako dôležitá je zmena stravovacích návykov, ale aj správny výber potravín.
- Vo vašej strave by mali hrať prím najmä potraviny s nízkym obsahom nasýtených a trans mastných kyselín. Vhodné je konzumovať rôzne druhy ovocia a zeleniny, celozrnné výrobky – celozrnný chlieb, pečivo, cestoviny, hnedú ryžu. K zníženiu cholesterolu prispieva, ak zaradíte do svojho jedálnička nízkotučné mliečne výrobky, aj samotné nízkotučné mlieko. Živočíšne mlieko môžete nahradiť za rastlinné varianty – sójové, mandľové či ovsené mlieko – ideálne, ak je obohacované o vitamíny A a D.
- Obmedzte konzumáciu bravčového a hovädzieho mäsa – nahraďte ho hydinovým mäsom. Prípadne si vyberajte také druhy bravčového a hovädzieho mäsa, ktoré obsahujú menšie množstvo tukov. Dopriať si však môžete „tučnejšie“ druhy rýb, ako je napríklad losos či pstruh. Ale vhodný je aj tuniak a sardinky.
- Ak sa rozhodnete obmedziť príjem mäsa, dbajte na dostatočný príjem bielkovín. To vám pomôže zabezpečiť konzumácia strukovín – fazuľa, hrach, šošovica, quinoa a výrobkov z nich – napr. tofu, tempeh a iné. Zároveň sa odporúča konzumácia orechov a semienok.
- Na druhej strane, sú však aj potraviny, ktoré sa odporúča obmedziť. Ide najmä o vysokospracované potraviny s vysokým obsahom soli – ide najmä o polotovary. Ďalej spracované mäsové výrobky – salámy, klobásy, konzervy. Pečivo, ktoré obsahuje veľký podiel trans a nasýtených mastných kyselín – donuty, šišky, rôzne druhy trvanlivých koláčov či sušienky. Vyhýbať by ste sa mali kokosovému a palmovému oleju, ale aj konzumácii masla, margarínov či bravčovej masti. Ideálne je úplne vylúčiť vyprážané jedlá.
Okrem stravy je dôležitá aj pravidelná fyzická aktivita, zníženie nadváhy/obezity, obmedzenie/ukončenie fajčenia a príjmu alkoholu. Po konzultácii s lekárom môžu byť nápomocné aj niektoré výživové doplnky.
Aké výživové doplnky je vhodné užívať pri snahe o zníženie cholesterolu?
Zníženie cholesterolu pomocou výživových doplnkov môže byť efektívne, vždy by však malo byť súčasťou celkového prístupu k zdravému životnému štýlu, ktorý zahŕňa aj vyváženú stravu, pravidelný pohyb a dostatočný spánok. Ak strava a úprava životného štýlu nedokážu dostatočne znížiť hladinu cholesterolu, alebo ak existujú ďalšie rizikové faktory pre kardiovaskulárne ochorenia (cukrovka, obezita...), pristupuje sa k predpísaniu liekov na znižovanie cholesterolu.
- Dôležité je nezamieňať si doplnky na zníženie cholesterolu so spaľovačmi tukov. Spaľovače tukov sú určené na podporu chudnutia a znižovania celkového tuku, pričom nemajú priamy vplyv na znižovanie hladín cholesterol v krvi.
Výživové doplnky na zníženie cholesterolu:
- Omega-3 mastné kyseliny – omega-3 mastné kyseliny prispievajú k znižovaniu hladiny triacylglycerolov (forma tuku, v nadmernom množstve zvyšujú riziko kardiovaskulárnych chorôb) v krvi a môžu priaznivo ovplyvniť hladinu HDL cholesterolu.
- Výťažok z fermentovanej červenej ryže – tento výťažok obsahuje účinnú látku – monakolín K, ktorá má takmer rovnakú chemickú štruktúru ako účinná látka lovastatín, ktorá sa nachádza v liekoch užívaných na zníženie cholesterolu. Výťažok z fermentovanej červenej ryže je už od dávnych dôb využívaný v tradičnej čínskej medicíne.
- Aj rastlinné steroly prispievajú k redukovaniu cholesterolu v krvi. Ide o látky, ktoré sa svojou štruktúrou podobajú na cholesterol, pričom bránia jeho vstrebávaniu z tráviaceho traktu. Prírodným zdrojom rastlinných sterolov sú napríklad orechy (mandle, lieskové, kešu, pistácie), semienka (tekvicové, slnečnicové), ale aj niektoré druhy ovocia (ananás, banány či jablká), zelenina (artičoky, brokolica, špargľa, sladké zemiaky, zeler), strukoviny (šošovica, mungo fazuľa, cícer).
- Vláknina – poznáme dva druhy vlákniny – rozpustnú a nerozpustnú. Výskumy naznačujú, že práve rozpustná vláknina môže napomôcť pri znižovaní cholesterolu, a to najmä tým, že zvyšuje pocit nasýtenia – zakúpiť si ju viete vo forme prášku alebo kapsúl.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/cholesterol-and-heart-disease
https://www.dovera.sk/lepsizivotscukrovkou/o-nas/dia-slovnicek/234-cholesterol
https://www.healthline.com/nutrition/dietary-cholesterol-does-not-matter
https://www.heart.org/-/media/Files/Health-Topics/Answers-by-Heart/How-Can-I-Improve-Cholesterol.pdf
https://www.healthline.com/nutrition/red-yeast-rice