Prečo vzniká zápal vaječníkov, aké má príznaky a aké sú možnosti liečby?
Zápal vaječníkov patrí k pomerne častým ženským gynekologickým problémom vyvolaným bakteriálnou infekciou. Infekcia sa môže pri dlhodobom neriešení šíriť na ďalšie orgány a viesť tak k viacerým komplikáciám, preto je dôležité riešiť tento problém hneď pri prvých prejavoch.
- Čo je to zápal vaječníkov?
- Aké sú príznaky zápalu vaječníkov?
- Aké sú príčiny vzniku zápalu vaječníkov?
- Kedy vyhľadať lekára?
- Ako prebieha diagnostika zápalu vaječníkov?
- Aká je liečba zápalu vaječníkov?
- Aké sú možnosti podpornej domácej liečby zápalu vaječníkov?
- Aké sú riziká a možné komplikácie zápalu vaječníkov?
- Aká je prevencia zápalu vaječníkov?
Čo je to zápal vaječníkov?
Zápal vaječníkov je gynekologické ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku infekcie v oblasti vaječníkov. Zápal sa zvyčajne neprejaví len na samotných vaječníkoch, ale aj na ďalších reprodukčných orgánoch, akými sú vajcovody a maternica. Infekcia vzniká zvyčajne pri prenose pohlavne prenosných baktérií práve cez maternicu a vajcovody až do vaječníkov. Medzi ženy najčastejšie postihnuté ochorením patria ženy medzi 20. a 30. rokom života. Menej často sa ochorenie vyskytuje u dospievajúcich dievčat a u žien po menopauze.
Aké sú príznaky zápalu vaječníkov?
V niektorých prípadoch ženy nemusia pociťovať žiadne príznaky, alebo len veľmi mierne, čím sa zvyšuje nebezpečenstvo zápalu, ktorý v dôsledku neliečenia môže prejsť do chronickej formy. Dlhodobo neliečený zápal môže viesť k vzniku frigidity (sexuálna chladnosť ženy) či neplodnosti. Aj keď niektoré ženy nemusia pociťovať žiadne príznaky, medzi najčastejšie sa vyskytujúce patria:
- bolesť v podbrušku, prípadne v dolnej časti chrbta, ktorej intenzita môže byť počas menštruácie, ovulácie či pohlavného styku silnejšia,
- nezvyčajný vaginálny výtok, ktorý môže byť žltkastej alebo zelenej farby sprevádzaný nepríjemných zápachom,
- bolesť pri pohlavnom styku,
- krvácanie pri pohlavnom styku alebo kedykoľvek mimo menštruácie,
- časté močenie sprevádzané bolesťou,
- celková slabosť, únava,
- horúčka, zimnica,
- znížené libido.
Aké sú príčiny vzniku zápalu vaječníkov?
Zápal vaječníkov vzniká v dôsledku preniknutia a premnoženia baktérií v ženských pohlavných orgánoch. Najčastejšie ide o chlamýdie a gonokoky, prípade stafylokoky či streptokoky. Okrem baktérií môžu zápal spôsobovať aj vírusy, kvasinky či parazity.
Rizikové faktory:
- neliečené pohlavne prenosné ochorenia, akými sú napr. chlamýdie,
- prechladnutie,
- infekcie spôsobené pôrodom, potratom či vnútromaternicovým telieskom,
- časté striedanie sexuálnych partnerov a nechránený pohlavný styk,
- nedostatočná intímna hygiena, alebo, naopak, prehnaná hygiena s použitím agresívnych prípravkov, čím dochádza k narušeniu pH a rovnováhy medzi prospešnými a patogénnymi baktériami,
- predtým prekonané alebo nedoliečené zápalové ochorenia panvy,
- zápalové ochorenia orgánov brušnej dutiny, akými sú napr. črevné infekcie,
- oslabená imunita.
Kedy vyhľadať lekára?
V prípade výskytu viacerých príznakov charakteristických pre zápal vaječníkov, akými sú teplota nad 38 °C, časté močenie spojené s bolesťou, nezvyčajný vaginálny výtok či nevoľnosť a vracanie, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc pre správnu diagnostiku a liečbu ochorenia.
Ako prebieha diagnostika zápalu vaječníkov?
Za diagnostiku ochorenia je zodpovedný gynekológ, a to na základe prevedenia komplexného vyšetrenia. Súčasťou je anamnéza, palpačné vyšetrenie, a teda vyšetrenie pohmatom cez pošvu a brušnú dutinu, čím sa zisťuje bolestivosť. Tá však v počiatočnom štádiu nemusí byť výrazná, a preto je dôležite doplniť vyšetrenie o ďalšie metódy.
Ďalším krokom v diagnostike ochorenia sú laboratórne testy. Odoberajú sa vzorky krvi a moču, v ktorých sa stanovuje množstvo bielych krviniek, ktorých počet je v prípade zápalu zvýšený. Okrem toho sa stanovuje aj hodnota CRP (C-reaktívny proteín), ktorý je typickým ukazovateľom zápalu.
Na základe steru z krčka maternice sa následne zisťuje pôvodca infekcie pre nastavenie čo najlepšej liečby. Na základe sonografického vyšetrenia je možné odhaliť zmeny, akými sú opuchy vaječníka a vajcovodu typické pre ochorenie. V prípade závažnejších problémov sa môže vykonať endoskopické vyšetrenie, CT, MRI či laparoskopia.
Aká je liečba zápalu vaječníkov?
Tak ako diagnostika, aj liečba zápalu vaječníkov patrí do rúk lekára, ktorý na základe vyšetrenia zvolí vhodné antibiotiká. Tie predstavujú základnú liečbu v prípade, že sa potvrdí bakteriálna infekcia. Ako podporná liečba sa môžu použiť protizápalové lieky a lieky na tlmenie bolesti, dostatočná hydratácia organizmu a pokojový režim. V prípade chronického zápalu môže lekár odporučiť aj fyzioterapiu. Počas liečby je nutné vyhnúť sa sexuálnemu styku.
Aké sú možnosti podpornej domácej liečby zápalu vaječníkov?
Domáca liečba je vždy indikovaná až po vyšetrení gynekológom. V žiadnom prípade sa v prípade na podozrenie zápalu vaječníkov neliečte samy bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom.
V prvom rade je dôležitý dostatočný príjem tekutín a pokojový režim. Je potrebné vyhýbať sa konzumácii potravín, ktoré podporujú rast patogénnych baktérií. Medzi tieto patria potraviny bohaté na cukor, čokoláda a pod., a vaječné bielka.
Ako podpornú liečbu môžete užívať bylinky – vo forme čajov alebo kvapiek. Medzi bylinky vhodné pri gynekologických problémoch patria napríklad alchemilka, hluchavka alebo rebríček. Protizápalovo pôsobia napríklad šalvia a rumanček.
Nezabúdajte ani na probiotiká, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu. Tie užívajte vždy s minimálne 2-hodinovým odstupom od antibiotík.
V prípade opakovaných chronických zápalov vám môže lekár odporučiť aj užívanie lieku Wobenzym, ktorý predstavuje špecifickú kombináciu enzýmov, ktoré zvyšujú obranyschopnosť organizmu.
Aké sú riziká a možné komplikácie zápalu vaječníkov?
Zápal vaječníkov môže viesť k ďalším komplikáciám, akými sú zrasty, jazvy, abscesy (vačky s infikovanou tekutinou) či hromadenie hnisu vo vaječníkoch alebo vajcovodoch. Tieto komplikácie môžu viesť k trvalému poškodeniu reprodukčných orgánov, až k neplodnosti. Okrem toho sa dlhodobo neliečený zápal môže rozšíriť aj na okolité orgány, čo vedie k ďalším zdravotným komplikáciám.
V prípade prekonania zápalu vaječníkov môžu v budúcnosti nastať tieto komplikácie:
- neplodnosť v dôsledku trvalého poškodenia reprodukčných orgánov,
- mimomaternicové tehotenstvo, ak dôjde pri zápale k zjazveniu, a tým k nepriechodnosti vajíčkovodov,
- chronická bolesť v oblasti panvy, ak nastane zjazvenie vo vajíčkovodoch a ostatných orgánoch, pričom bolesť môže byť silnejšia pri pohlavnom styku či pri ovulácii a môže trvať mesiace alebo aj roky.
Aká je prevencia zápalu vaječníkov?
Tak ako rôznym iným ochoreniam, aj zápalu vaječníkov sa dá do istej miery predchádzať, a to správnymi preventívnymi opatreniami. Medzi tie patria:
- dostatočná, ale nie prehnaná intímna hygiena (vhodnými prípravkami na intímnu hygienu),
- predchádzanie podchladeniu, napr. vhodným oblečením,
- nestriedať sexuálnych partnerov,
- používanie bariérovej antikoncepcie (kondómov) v prípade zmeny partnera,
- minimalizovanie príjmu alkoholu a fajčenia, ktoré znižujú bariérovú funkciu cervikálneho hlienu (hlien krčka maternice).
V prevencii rozvoja chronického zápalu vaječníkov, ale aj akýchkoľvek iných gynekologických komplikácií, netreba zabúdať na pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok u gynekológa.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.