Čo vám napadne ako prvé, keď vám niekto povie, že cíti bolesť na hrudi? Tento príznak sprevádza mnoho ochorení, preto nie vždy musí signalizovať práve infarkt. Nie každá bolesť na hrudi je život ohrozujúca, preto si v dnešnom článku povieme o možných príčinách takejto bolesti a ako ju adekvátne riešiť. Kedy treba volať sanitku? Kedy by ste mali vyhľadať lekára? Kedy, naopak, zachovať pokoj a vyriešiť bolesť samoliečbou? Poďme sa spolu na to pozrieť.
- Čo všetko tvorí hrudník?
- Aké typy bolesti na hrudi rozlišujeme?
- Aké sú možné príčiny bolesti na hrudi a aké sú jej časté sprievodné symptómy?
- Ako prebieha diagnostika bolesti na hrudi?
- Ako predchádzať bolesti na hrudi?
Čo všetko tvorí hrudník?
Bolesť na hrudi je bolesť, ktorá sa objavuje v oblasti hrudníka, ktorý je ohraničený kostrou hrudného koša. Hrudný kôš sa skladá z 12 párov rebier, hrudnej kosti a hrudných stavcov chrbtice. Na kosti sa napájajú svaly bránice, medzirebrových svalov a svalov, vďaka ktorým sa naše telo vie hýbať. Funkciou hrudného koša je chrániť vitálne orgány, ako srdce a pľúca, ktoré sú spojené s dôležitými cievami, ako aorta či pľúcne artérie. Cez hrudník sa z ústnej dutiny tiahne aj pažerák až do žalúdka. Jednoducho, v hrudníku sa nachádzajú orgány nutné pre dýchanie, krvný obeh a trávenie.
Aké typy bolesti na hrudi rozlišujeme?
Každý človek vníma bolesť inak kvôli rôznemu prahu bolesti. Preto je nutné bolesť popísať čo najpresnejšie, ako sa v danom momente dá. Vďaka opisu bolesti vieme lepšie predpokladať a odhaliť jej príčinu, preto sa pýtame pri diagnostike na anamnézu bolesti:
- Aká je to bolesť? Je bolesť ostrá, tupá, zvieravá či pichavá?
- Kde to bolí? Napríklad iba pri srdci, celý hrudník, iba pri nádychu...
- Kam sa bolesť šíri? Ak vyžaruje bolesť do ľavej končatiny, môže sa jednať o infarkt...
- Ako veľmi to bolí? Je bolesť mierna, silná či neznesiteľná?
- Ako dlho už bolesť trvá? Ide o dlhodobú bolesť, ktorá sa objavuje pri určitej fyzickej námahe, alebo náhlu bolesť, ktorá prichádza zrazu z minúty na minútu?
- Zmierňuje sa bolesť v určitej polohe?
- Pociťujete aj iné príznaky ako bolesť na hrudi?
Aké sú možné príčiny bolesti na hrudi a aké sú jej časté sprievodné symptómy?
Spoločne s rôznymi príčinami bolesti na hrudi sa pozrieme na jej typy a sprievodné symptómy. Dôvodom bolesti na hrudi môže byť naozaj veľa, preto sa zameriame na tie najčastejšie, ktoré viete vyriešiť vy, ale aj na najvážnejšie, ktoré je nutné rozoznať a ihneď privolať pomoc.
Srdcovocievne (kardiovaskulárne) príčiny bolesti na hrudi
Bolesť na hrudi môže byť spôsobená ochorením ciev alebo srdca. Najčastejšou príčinou kardiovaskulárnych ochorení je nesprávny životný štýl, obezita či vysoký krvný tlak. Medzi srdcovocievne ochorenia, ktoré vyvolávajú bolesť na hrudi, patria napríklad:
- angína pectoris,
- perikarditída,
- aortálna disekcia,
- infarkt myokardu.
Angína pectoris je ochorenie, ktoré vzniká pri dočasnom nedostatočnom prívode krvi a kyslíka do srdcového svalu. Pri fyzickej námahe alebo strese začne srdce rýchlo biť, zvýši sa krvný tlak a spolu s ním aj spotreba kyslíka. Prietok krvi a zásobovanie srdca je zhoršené v dôsledku upchatia ciev tukom (ateroskleróza – kôrnatenie tepien) alebo ich spazmom (kŕčom), čo spôsobí:
- nepríjemné napätie či tlak na hrudi,
- záchvatovitú, zvieravú alebo pálčivú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže vystreľovať do krku a ľavej končatiny.
Sú viaceré typy angíny pectoris, ktoré sa líšia podľa toho, kedy sa bolesť prejaví – či už pri námahe, alebo v kľude. Ak sa liečba zanedbá, môže vyústiť do infarktu. Lieči sa liekmi na rozšírenie ciev, ako nitráty, blokátory kalciových kanálov či betablokátory, ktoré pomáhajú znížiť nároky srdcového svalu.
Perikarditída je zápal osrdcovníka, teda tkaniva, ktoré obaľuje a chráni srdce. Zápal osrdcovníka spôsobujú infekcie, ktoré môžu okrem iných orgánov napadnúť aj srdce, ako napríklad COVID-19 či chrípka. Vyskytuje sa aj po infarkte, operáciách či pri autoimunitných ochoreniach. Pacient s perikarditídou pociťuje:
- ostrú bolesť za hrudnou kosťou, ktorá môže vyžarovať do ľavej časti tela,
- bolesť, ktorá sa zhoršuje kašľaním, prehĺtaním či hlbokým dýchaním,
- bolesť, ktorá sa po ľahnutí na ľavý bok zhorší a, naopak, pri predklonení ustupuje.
Môže ju sprevádzať vysoká teplota. Liečba závisí od príčiny, závažnosti a typu perikarditídy.
Aortálna disekcia je život ohrozujúci stav, pri ktorom dochádza k natrhnutiu hlavnej cievy srdca – aorty. Každá cieva sa skladá z troch vrstiev. Pri aortálnej disekcii dochádza k natrhnutiu vnútornej vrstvy cievy, čím sa krv pomaly vylieva medzi ostatné vrstvy, kde sa hromadí. V aorte je vysoký tlak, aby sa cez ňu zo srdca krv dostala do celého tela. Práve takáto vydutina môže zapríčiniť, že sa krv nedostane do odľahlých častí tela a kvôli vysokému tlaku hrozí, že aorta úplne praskne. Pri neskorom zásahu záchranných zložiek prasknutie predstavuje istú smrť pacienta. Ak rozpoznáte nasledujúce príznaky, okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc:
- náhla rozsiahla pichľavá bolesť na hrudi, chrbte či bruchu,
- dýchavičnosť,
- slabosť a pocit na odpadnutie,
- silné potenie a zmätenosť,
- slabosť a paralýza jednej strany tela.
Infarkt myokardu je taktiež akútny stav, pri ktorom dochádza k zablokovaniu ciev v srdci, čím sa časti srdca neokysličujú a odumierajú. Príčinou tejto blokády je najčastejšie zrazenina či aterosklerotický plak (hromada tuku v cieve). V týchto prípadoch je nutné zrazeninu rozpustiť/preraziť a obnoviť tak príchod krvi do srdca. Ak pociťujete nasledovné príznaky, môže sa jednať o infarkt:
- náhla bolesť na hrudi, vyžarujúca do krku, ramena až sánky,
- bolesť je silná, intenzívna a trvajúca bez prestávky niekoľko minút (5-10),
- ťažkosti s dýchaním a dýchavičnosť,
- nevoľnosť a úzkosť,
- slabosť a pocit na odpadnutie,
- zvýšené potenie (pocit studeného potu),
- pocit tlaku a zvierania na hrudi.
Vyššie uvedené príznaky vyžadujú okamžitú lekársku pomoc.
Ak dlhodobo pociťujete bolesť na hrudi, či už pri námahe alebo v kľude, určite by ste mali vyhľadať vášho všeobecného lekára. Nezanedbávajte pravidelné preventívne prehliadky, vďaka ktorým je odhalenie potenciálnej príčiny bolesti na hrudi jednoduchšie a jej zachytenie je možné už v skorších štádiách. S vekom rastie riziko kardiovaskulárnych chorôb, a preto by ste si mali pravidelne sledovať svoj krvný tlak v lekárni či v pohodlí vášho domova. Nezabúdajte ani na zdravý životný štýl s dostatkom pohybu a tekutín. Ak sa u vás vyskytne náhla intenzívna bolesť, ktorá vystreľuje do iných častí tela, spolu s inými vymenovanými príznakmi, neváhajte zavolať rýchlu zdravotnú pomoc.
Pľúcne (pulmonárne) príčiny bolesti na hrudi
Príčinou bolesti na hrudi nemusí byť len ochorenie srdca, ale aj rôzne infekcie či choroby postihujúce pľúca. Jednou z nich môže byť napríklad:
- pneumonitída a infekčné ochorenia, ako napr. COVID 19,
- bronchiálna astma,
- pľúcna embólia.
Pneumonitída je odborný názov pre zápal pľúc. Dochádza k nemu buď infekciou mikroorganizmami, alebo vdýchnutím nebezpečných chemikálii, prácou v prašnom prostredí a podobne. Pri zápale pľúc dochádza k napadnutiu priedušničiek a pľúcnych alveol, kvôli čomu je sťažená výmena plynov medzi vnútorným a vonkajším prostredím. Alveoly, zodpovedné za dýchanie, sa naplnia hnisom či krvou, ktoré sa telo snaží vykašľať. Okrem ťažkého kašľa sa prejavuje:
- bolesťou na hrudníku pri hlbokom nádychu a kašľaní,
- vysokou horúčkou,
- slabosťou,
- sťaženým dýchaním a závratmi.
Podľa príčiny sa zápal lieči antibiotikami, analgetikami a antipyretikami (liekmi proti bolesti a horúčke) a liekmi na kašeľ, vo vážnych prípadoch je nutná aj hospitalizácia. Uvedené príznaky sú podobné aj pri iných infekčných ochoreniach, ako napríklad COVID-19 či chrípka. Výhodou je, že sa voči týmto dvom ochoreniam vieme chrániť pomocou očkovania, čím znížime riziko vzniku infekcie. Rovnako je možné sa dať zaočkovať aj proti pneumokokom, ktoré sú častým pôvodcom zápalu pľúc.
Bronchiálna astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré súvisí s prehnanou imunitnou odpoveďou organizmu na rôzne podnety. Alergický zápal spôsobí stiahnutie priedušiek, opuch sliznice a zvýšenú tvorbu hlienu. Výsledkom je hvízdavé dýchanie, suchý dráždivý kašeľ a zvieravý pocit na hrudi. Pri zhoršení príznakov dochádza k astmatickému záchvatu, ktorý sprevádza:
- suchý dráždivý záchvat kašľa,
- bolesť na hrudi, pocit tlaku na hrudníku,
- lapanie po dychu kvôli nedostatočnému prísunu kyslíka,
- zrýchlené a plytké dýchanie,
- únava a slabosť.
Astma sa lieči zvyčajne inhalátormi, ktoré obsahujú liečivá na rozšírenie dýchacích ciest, proti zápalu a liekmi proti alergii. Ak záchvat pretrváva aj po podaní antiastmatík, je nutné vyhľadať/privolať lekársku pomoc.
Pľúcna embólia patrí medzi život ohrozujúce stavy a vyžaduje hospitalizáciu. Vzniká únikom krvnej zrazeniny z niektorej žily v tele do pľúc. Krv z končatín prichádza do srdca, odkiaľ putuje pľúcnymi tepnami do pľúc. Rovnako smeruje aj zrazenina, ktorá upchá cievu v pľúcach a odstrihne danú časť od prívodu kyslíka, čím postupne odumrie. Pľúcna embólia sa prejavuje ako:
- náhly pocit nedostatku kyslíka,
- pichavá, niekedy tupá bolesť hrudníka,
- rýchle búšenie srdca,
- potenie a kašeľ,
- zmodranie pier a končekov prstov.
Pľúcna embólia vyžaduje antikoagulačnú liečbu (proti zrážaniu krvi) a v niektorých prípadoch aj chirurgické odstránenie zrazeniny. Ak pociťujete nejaké z vyššie uvedených príznakov, neváhajte privolať rýchlu lekársku pomoc.
Žalúdočno-črevné (gastrointestinálne) príčiny bolesti na hrudi
Bolesť na hrudi môže byť spôsobená aj problémami s tráviacim traktom. Príkladom môžu byť:
- žalúdočné vredy,
- zažívacie problémy a diétne chyby,
- GERD (reflux).
Žalúdočné vredy vznikajú infekciou baktériou Helicobacter pylori, ktorá spôsobuje zápal žalúdka a vredy. Príčinou môže byť aj stres alebo nadmerné užívanie liekov proti zápalu a bolesti (NSAIDs), ako ibuprofén, diklofenak a naproxén. Vred vzniká poškodením sliznice žalúdka kyselinou chlorovodíkovou, ktorá sa v žalúdku prirodzene nachádza. Prejavujú sa ako:
- bolesť medzi hrudníkom a pupkom, intenzívne najmä hneď po jedle,
- pálenie v žalúdku,
- pocit plnosti,
- nevoľnosť a vracanie.
Žalúdočných vredov sa sami nezbavíte a pri príznakoch musíte vyhľadať lekára, ktorý vám odporučí vhodnú liečbu. Na vyliečenie Helicobactera sa používa kombinácia antibiotík s inhibítormi protónovej pumpy, ako napr. omeprazol. Sami si viete pomôcť antacidami (na zníženie pálenia záhy) a obmedzením užívania NSAIDs. Ak vás trápia vyššie uvedené príznaky, pomocou samotestu na Helicobacter pylori viete zistiť, či vaše ťažkosti spôsobuje práve táto baktéria.
Zažívacie problémy a diétne chyby nastávajú najmä počas sviatkov, kedy oči žiadajú väčšiu konzumáciu jedál ako náš žalúdok zvládne. Rýchle hltanie jedál, prejedanie sa a nadmerná konzumácia mastných jedál či sýtených nápojov môže spôsobiť tráviace problémy, ktoré sa prejavujú aj bolesťou na hrudníku. Nafukovanie sa môže vyskytnúť ako dôsledok diétnych chýb a prejavuje sa roztiahnutím a pnutím brucha, plynatosťou a pocitom plnosti. Práve plynatosť môže spôsobovať pichanie v rôznych častiach brucha a výnimkou nie je ani spodná časť hrudníka. Vhodnou prevenciou je stráženie si stravy, neprejedanie sa a užitie tráviacich enzýmov alebo probiotík, ktoré pomôžu s trávením.
Iné príčiny bolesti na hrudi
Príčinou bolesti na hrudi, ktorá nespadá do spomenutých kategórií, môže byť aj panický záchvat. Je to náhla epizóda strachu, ktorá vyvolá fyzickú odpoveď organizmu aj bez reálneho prítomného nebezpečenstva. Väčšinou netrvá dlhšie ako 10 minút a prejavuje sa ako:
- pocit nebezpečenstva či náhlej smrti,
- pocit dusenia sa, lapania po dychu,
- bolesť na hrudi a búšenie srdca,
- zrýchlené dýchanie (hyperventilácia),
- tras a zimnica,
- nevoľnosť a potenie sa,
- znecitlivenie končatín.
Panický záchvat vzniká kedykoľvek a kdekoľvek, bez značnej príčiny. Ak zažijete panický záchvat alebo často trpíte úzkosťami, vyhľadajte pomoc psychoterapeuta či psychiatra a zvážte ďalšie možnosti liečby.
Bolesť na hrudi môže byť spôsobená aj intenzívnym cvičením, po ktorom ostáva poriadna svalovica (svalová horúčka). Po cvičení alebo fyzickej námahe sa vo svaloch hromadí laktát, ktorý vyvolá bolesť svalov. Trvá niekoľko dní, dokým sa laktát zo svalov odbúra. Ak ste si teda po dlhom čase zacvičili alebo ste vykonávali nejakú fyzicky náročnú aktivitu, bolesť na hrudi môže byť ich výsledkom. Rovnako vás vie potrápiť aj chrbtica – či už dlhodobo zlým držaním tela, úrazom či seknutím. Chrbtica je súčasťou hrudného koša, ktorý tvorí náš hrudník. Ak chodíte neustále zhrbení, trávite veľa času v sedavom zamestnaní alebo ste len spravili zlý pohyb a seklo vás, následkom môže byť aj bolesť na hrudi. Preto nezabúdajte na pravidelnú fyzickú aktivitu a vykonávajte ju s mierou, aby ste sa zbytočne nepresilili.
Ako prebieha diagnostika bolesti na hrudi?
Na základe odobratej anamnézy a charakteristiky bolesti je potrebné podrobiť sa viacerým vyšetreniam na vyvodenie presnej diagnózy. Najčastejšie sa jedná o elektrokardiogram (EKG), ktorý meria elektrickú aktivitu srdca, a dokáže odhaliť nepravidelnosť srdcového rytmu, upchatie ciev a aj lokalizuje, v ktorej časti srdca sa problém nachádza. Echokardiogram zachytáva zvuky srdca, ktoré sa ďalej vyhodnocujú. Výsledkami analýzy krvi sa dokáže mnohokrát odhaliť ochorenie, ktoré sa na prístrojoch namerať nedá. Na odlíšenie bakteriálnej a vírusovej infekcie sa z krvi meria parameter CRP, na základe ktorého sa nasadí správna liečba. Netreba zabudnúť na dôležité zobrazovacie techniky, ako röntgen a CT, ktoré poskytnú sken vnútorných orgánov a kostí. V prípade infarktu či embólie sa do žily podáva kontrastná látka, vďaka ktorej sa obsah ciev vysvieti a pomocou CT nájde miesto, ktoré zrazenina upchala.
Ako predchádzať bolesti na hrudi?
Odporúčame sa riadiť frázou: „ V zdravom tele, zdravý duch.“ Dbajte na správnu životosprávu.
- Stravujte sa zdravo a nezabudnite na denný príjem ovocia a zeleniny.
- Zbytočne sa neprejedajte a denne prijmite aspoň dva litre tekutín.
- Zvýšte svoju fyzickú aktivitu pravidelným pohybom – či už cvičením, alebo prechádzkami.
- Strážte si svoju váhu a ak aj máte kilá navyše, skúste redukovať svoju váhu overenými metódami úpravy stravy a cvičenia.
- Eliminujte riziko nákazy v kritických obdobiach, noste rúška a očkujte sa voči infekčným ochoreniam, ako je chrípka, pneumokoky či COVID-19.
- Nestresujte sa, myslite viac na seba a nájdite si záľuby, pri ktorých si oddýchnete.
- Trávte viac času robením toho, čo vás baví a oddychujte.
Pre zdravé srdce je vhodné dopĺňať vitamíny a minerály a ďalšie látky vo forme výživových doplnkov, ako napríklad:
- omega-3 mastné kyseliny,
- vitamín B1 (tiamín),
- cesnak,
- koenzým Q10,
- magnézium (horčík).
Omega-3 sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť. Prijímať ich musíme v potrave alebo ich dostatočne dopĺňať výživovými doplnkami. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú srdcové zdravie a chránia pred cievnymi príhodami. Znižujú množstvo tukov, ktoré sa ukladajú v cievach a pomáhajú znižovať krvný tlak.
Vitamín B1 (tiamín) je kľúčový v podpore funkcie srdca, nervov a mozgu. Pomáha premieňať jedlo na energiu – čím viac energie telo má, tým lepšie srdce pumpuje a prekrvuje celý organizmus. Vhodný je najmä pre ľudí s diagnostikovaným srdcovocievnym ochorením.
Výživové doplnky s výťažkami cesnaku obsahujú alicín, ktorý znižuje cholesterol a krvný tlak.
Koenzým Q10 je antioxidant, ktorý sa prirodzene tvorí v tele. Pomáha bunkám rásť a a udržiava naše telo vitálne a s množstvom energie. To sa týka aj nášho srdca, ktoré má vďaka koenzýmu silu pracovať 24 hodín, 7 dní v týždni.
Horčík je prospešný pre zdravie srdca a ciev, pretože pomáha udržiavať normálny krvný tlak, podporuje správny rytmus srdca a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho podporuje relaxáciu svalov, pomáha regulovať nervový systém a znižuje úzkosť.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.