Epsomská soľ je kryštalická látka, ktorá má svoje mnohoraké využitie v kozmetickom priemysle, ale niekedy sa užíva aj vnútorne – a to najmä pre svoje laxatívne účinky. Kúpeľ s prídavkom Epsomskej soli je vyhľadávaným najmä pre svoje relaxačné, ale aj upokojujúce účinky.
- Čo je to Epsomská soľ?
- Aké sú účinky Epsomskej soli?
- Aké sú možnosti využitia Epsomskej soli pre zdravie a krásu?
- Aké sú ďalšie možnosti použitia Epsomskej soli?
- Nežiaduce účinky pri používaní Epsomskej soli
Čo je to Epsomská soľ?
Epsomská soľ je zlúčenina síry, horčíka a kyslíka – jej chemický názov je síran horečnatý (MgSO4). Hoci sa táto látka označuje a vyzerá podobne ako kryštalická „soľ“, určite si ju netreba zamieňať za kuchynskú soľ, ktorej chemická značka je NaCl. Epsomská soľ vôbec nemá slanú chuť, chutí skôr horko. Veľmi ľahko sa rozpúšťa vo vode, práve preto sa najčastejšie využíva ako už spomínaná prísada do kúpeľa.
Aké sú účinky Epsomskej soli?
Kúpeľu s obsahom Epsomskej soli sú pripisované rôzne účinky – od relaxačných účinkov a podpory spánku, cez regeneračné účinky až po úľavu pri bolestiach kĺbov. Pre potvrdenie väčšiny týchto účinkov Epsomskej soli však chýbajú vedecké dôkazy.
Aké sú možnosti využitia Epsomskej soli pre zdravie a krásu?
- Prísada do kúpeľa – Epsomská soľ sa veľmi často využíva práve ako prísada do kúpeľa. Pri jej rozpustení sa do vody uvoľňujú ióny horčíka a síry, pričom niektorí ľudia predpokladajú, že tieto ióny môžu byť následne absorbované našou pokožkou. Pre tieto tvrdenia však neexistujú žiadne dôkazy a vedecké podklady tvrdia skôr opak, a teda, že takáto absorpcia je nepravdepodobná.
- Epsomská soľ sa môže použiť aj na kúpeľ nôh, kedy má relaxačné a zmäkčujúce účinky.
- Použitie na pokožku a vlasy – niektorí ľudia využívajú Epsomskú soľ ako formu pílingu či masky na pleť. Iní odporúčajú pridávať Epsomskú soľ do kondicionéru na vlasy, na zlepšenie ich objemu. V oboch týchto prípadoch použitia sa však jedná len o subjektívne pozorovania.
Aké sú ďalšie možnosti použitia Epsomskej soli?
Okrem využitia v kozmetickom priemysle, bola Epsomská soľ už v minulosti využívaná napríklad aj pri poruchách elektrolytov, liečbe zápchy či pri eklampsii (vysokom krvnom tlaku počas tehotensvta).
- Doplnenie horčíka – väčšina zdravotných účinkov Epsomskej soli je pripisovaná najmä jej obsahu horčíka. Horčík je veľmi významný pre naše telo a je zároveň štvrtým najrozšírenejším minerálom v našom tele. Aj práve vďaka horčíku prebiehajú v našom tele mnohé biochemické reakcie (je ich viac ako 300), pričom veľké množstvo z nich je dôležité pre naše srdce a mozog. Aj napriek tomu, že je horčík pre naše telo nesmierne dôležitý, množstvo ľudí ho neužíva v dostatočnom množstve. Niektorí ľudia využívajú práve vodný kúpeľ z Epsomskej soli na doplnenie horčíka – hoci absorpcia pokožkou nie je preukázaná. Dokonca sa Epsomská soľ veľmi ťažko vstrebáva aj pri perorálnom užití.
- Podpora spánku a redukcia stresu – horčík (magnézium) nám napomáha aj v zvládaní stresu, ale zároveň je dôležitý aj pre náš spánok. Pravdepodobne je to z dôvodu, že horčík napomáha v mozgu k tvorbe látok (tzv. neurotransmiterov), ktoré ovplyvňujú spánok či našu hladinu stresu. V tomto prípade však k relaxácii či k redukcii stresu prispieva najmä samotný kúpeľ, a nie horčík uvoľnený z Epsomskej soli.
- Liečba zápchy – stavy spojené s obstipáciou (zápchou) sa počas života objavia u každého z nás. Na liečbu zápchy sa často využívajú prípravky s obsahom horčíka. Horčík dokáže zadržiavať viac vody v hrubom čreve, čo napomáha pri pohybe nestrávenej potravy tráviacim traktom a následne v jej odstraňovaní z tela. Najčastejšie sa ako preháňadlo využíva horčík v podobe hydroxidu alebo oxidu horečnatého, ale môže sa využívať aj vo forme síranu horečnatého. Pri užívaní síranu horečnatého ako preháňadla je dôležité prijímať aj dostatočné množstvo vody – to môže napomôcť predchádzať tráviacim ťažkostiam, ktoré sa spájajú s jeho užívaním. Tento druh preháňadiel by sa však nemal užívať dlhodobo či na pravidelnej báze. Ak sa užíva dlhodobo, môže si naň tráviaci trakt zvyknúť natoľko, že sa organizmus nedokáže vyprázdňovať bez pomoci týchto prípravkov. Síran horečnatý obsahuje aj minerálna voda Šaratica, ktorá sa tradične využíva na liečbu zápchy.
- Regenerácia po fyzickom výkone – možno ste zachytili, že niekedy sa kúpeľ s Epsomskou soľou využíva na zníženie bolesti svalov a zmiernenie kŕčov, s čím je spojená aj celková rýchlejšia regenerácia po namáhavej fyzickej aktivite. Aj keď je príjem horčíka dôležitý pre športový výkon a následnú regeneráciu, aj v tomto prípade má hlavný uvoľňujúci účinok skôr samotný teplý kúpeľ ako horčík obsiahnutý v Epsomskej soli.
Ak uvažujete o použití Epsomskej soli, tak ju zakúpite bežne v kamenných alebo online obchodoch – pričom najčastejšie sa nachádza medzi kozmetickými prípravkami. Ak sa rozhodnete Epsomskú soľ užívať vnútorne, dbajte na to, aby bola potravinárskej kvality, dodržiavajte odporúčané dávkovanie a vždy jej užívanie prekonzultujte s odborníkom – lekárom alebo lekárnikom.
Nežiaduce účinky pri používaní Epsomskej soli
Používanie Epsomskej soli sa vo všeobecnosti používa za bezpečné. Využitie Epsomskej soli vo forme kúpeľov nemá žiadne negatívne účinky. Ak sa však rozhodnete užívať Epsomskú soľ vnútorne, môžu sa u vás objaviť gastrointestinálne prejavy – hnačka, nadúvanie či žalúdočné nevoľnosti.
U niekoho sa môže objaviť alergická reakcia – ak sa u vás objaví akékoľvek začervenanie či vyrážka, nepoužívajte viac Epsomskú soľ ako prísadu do kúpeľa.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/epsom-salt-benefits-uses