Čo pomáha na opicu? Ako jej predchádzať a ako sa jej rýchlo a efektívne zbaviť?
Takmer každý z nás to pozná – stav na druhý deň ráno, keď sa večer predtým zábava rozbehla trocha viac, ako sme na začiatku očakávali. S pribúdajúcimi hodinami počas večera pribúdalo aj nadmerné množstvo alkoholu, až sme to prestali počítať. Večer bol príjemný, plný smiechu a nezabudnuteľných zážitkov, avšak ráno nám to naše telo “spočítalo”. Zobudili sme sa s poriadnou “opicou”. Ale čo to tá opica vlastne je a ako sa jej dá rýchlo zbaviť?
- Čo je to opica?
- Aké sú príznaky opice?
- Čo opicu spôsobuje?
- Čo sa deje v ľudskom organizme počas opice?
- Čo na opicu pomáha?
- Aké výživové doplnky môžu pomôcť prekonať opicu rýchlejšie?
- Aké jedlo je vhodné jesť počas opice?
- Ako opici efektívne predchádzať?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je to opica?
Tzv. „opica“ sú všetky nepríjemné stavy a pocity, ktoré môžete pociťovať na druhý deň po tom, ako ste skonzumovali väčšie množstvo alkoholu.
Aké sú príznaky opice?
Príznaky opice sú rôzne – od miernych bolestí hlavy, žalúdka či celého tela až po migrenózne bolesti hlavy, pocitu nevoľnosti či vracania. Rovnako sa môžu objavovať aj bolesti kostí, kĺbov či svalov. Medzi typické príznaky patrí aj únava.
Medzi možno menej známe príznaky patria emočné výkyvy. Dôvodom týchto výkyvov je fakt, že alkohol zvyšuje produkciu dopamínu v našom mozgu. Vyššie množstvo dopamínu vedie k pocitom uvoľnenia a celkovo aj k lepšej nálade. Ak sa tieto pocity spoja s nejakou oslavou a ľuďmi, s ktorými strávite príjemný čas plný smiechu, na druhý deň môžete mať pocity úzkosti či osamelosti. Môžete pociťovať aj skleslosť a mať celkovo horšiu náladu. Je to práve z dôvodu veľkého poklesu dopamínu v našom mozgu. K výkyvom nálad prispieva aj kolísanie hladín cukru v krvi.
Okrem týchto príznakov sa veľmi často objavujú aj problémy s pamäťou a logickým myslením.
Čo opicu spôsobuje?
Za všetky tieto príznaky je zodpovedný alkohol – teda lepšie povedané prítomnosť alkoholu v tráviacom systéme, močovom systéme, ale aj v samotnom krvnom obehu. Alkoholické nápoje obsahujú molekuly etanolu – alkoholu, pričom náš žalúdok je schopný absorbovať približne len 20 % etanolu. Zvyšok absorbuje tenké črevo, odkiaľ sa etanol vďaka krvnému obehu dostáva priamo až do mozgu.
Jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú to, či na druhý deň budete pociťovať príznaky opice, je však genetika. Každý sme iný, jedinečný a každý organizmus bojuje s alkoholom a jeho príznakmi inak. Ukazuje sa, že genetika má až polovičný vplyv na to, ako vaše telo reaguje na konzumáciu nadmerného množstva alkoholu. Ďalšími faktormi sú – pohlavie, váha, lieky, ktoré užívate, množstvo a druh jedla, ktoré ste predtým zjedli, ale aj množstvo enzýmov, ktoré spôsobujú sčervenanie po konzumácii alkoholu. V neposlednom rade je dôležité aj to, aké veľké množstvo alkoholu skonzumujete behom jednej hodiny (či celého večera).
Ukazuje sa, že čím tmavší alkohol pijete, tým horšie príznaky opice pociťujete na druhý deň. Alkoholické nápoje, ako sú napr. whisky, brandy či bourbon, obsahujú vplyvom fermentácie a destilácie chemické látky, tzv. kongenery (kongenery sú tvorené napr. trieslovinami, acetaldehydmi, ale aj inými látkami), ktoré prispievajú k rozvoju prejavov spojených s nadmernou konzumáciou alkoholu. Tieto chemické zlúčeniny zároveň spomaľujú odbúravanie alkoholu z organizmu.
V neposlednom rade je to aj tzv. „tolerancia“ tela na alkohol. Tá vzniká vtedy, ak dlhodobo konzumujete alkohol v nadmerných množstvách. Telo postupom času zvyšuje produkciu enzýmov, ktoré metabolizujú alkohol, aby sa rýchlejšie a účinnejšie odbúraval z vášho tela. Preto časom musíte prijať väčšie množstvo alkoholu, aby ste pocítili stavy opitosti, ale zároveň, aby ste na druhý deň pociťovali nepríjemné stavy.
Čo sa deje v ľudskom organizme počas opice?
Alkohol má na naše telo diuretické účinky. To znamená, že zvyšuje množstvo vylučovaného moču, čím dochádza k dehydratácii organizmu. Spolu s močom však naše telo prichádza nielen o tekutiny, ale aj o dôležité elektrolyty. Elektrolyty sú minerály s kladným alebo záporným nábojom – sodík, draslík, horčík, vápnik, chloridy a fosfor. Elektrolyty majú dôležité funkcie v našom tele (napr. ako je prenos elektrických impulzov medzi bunkami), pričom pre správne fungovanie je dôležitá nielen hladina elektrolytov, ale aj ich vzájomný pomer. Elektrolyty napomáhajú aj pri práci srdca, svalov, ale aj mozgu a ich nedostatok sa prejavuje – napr. bolesťami hlavy, závratmi, bolesťami svalov, únavou, nedostatkom energie a ďalších prejavov.
K dehydratácii tela prispieva strata tekutín v prípade, ak začnete aj vracať z nadmerného množstva alkoholu.
Celková dehydratácia organizmu rovnako prispieva k rozvoju bolesti hlavy, či znižuje metabolické procesy v našom tele – tým sa spomaľuje aj odbúravanie alkoholu.
Etanol v našom tele spôsobuje vazodilatáciu – rozširovanie ciev. Vazodilatácia ciev mozgu môže prispievať k rozvoju bolestí hlavy. Alkohol v mozgu zároveň ovplyvňuje aj hormóny – histamín a serotonín, čo tiež môže prispievať k rozvoju bolestí hlavy.
Aj keď má alkohol v malom množstve mierne sedatívne účinky (cítime sa po ňom unavenejší a ľahšie sa nám zaspáva), pri jeho nadmernej či chronickej konzumácii zároveň narúša spánkový cyklus – najmä tzv. hlbokú REM fázu. To spôsobuje, že po nadmernej konzumácii alkoholu sa cítime nevyspatí a unavení. Nedostatok spánku následne prispieva k rozvoju bolesti hlavy.
Čo na opicu pomáha?
Určite mnohí z vás poznajú „overené“ recepty a rady, ako sa vysporiadať so stavmi po nadmernej konzumácii alkoholu.
Dôležité je telo znova hydratovať. Aj keď vám asi napadne, že ideálna je obyčajná voda, nie je tomu úplne tak. Obyčajná voda z kohútika neobsahuje dostatočné množstvá elektrolytov, ale je to určite lepšia voľba ako sladené nápoje. Ak chcete svojmu telu dodať aj elektrolyty, vhodné sú minerálne vody, nápoje určené pre športovcov či kokosová voda. Vhodné sú aj rôzne rehydratačné roztoky, ktoré si viete zakúpiť v lekárni.
Aj keď vo všeobecnosti platí, že po prebdenej a prežúrovanej noci sa cvičiť na druhý deň neodporúča, ľahké cvičenie či prechádzka môže napomôcť vášmu telu zrýchliť metabolizmus – vďaka tomu sa bude alkohol rýchlejšie odbúravať z vášho tela.
Ako sme už spomínali, nadmerné množstvo alkoholu ovplyvňuje aj náš spánok – najmä jeho kvalitu. Preto si po náročnej noci doprajte dostatočný spánok, ale následne aj oddych, ktorý napomôže vášmu telu sa zotaviť. Neodporúča sa vykonávať žiadnu nadmernú fyzickú aktivitu.
Viacerí určite zastávajú teóriu, že klin sa klinom vybíja. A preto si doprajú na druhý deň za pohárik tvrdého alkoholu, víno či pivo. Táto teória, bohužiaľ, nie je správna. Ak na druhý deň opäť skonzumujete alkohol – môže vám to pomôcť na určitú chvíľku, ale tým len oddialite príznaky opice na neskôr, ktoré však môžu byť ešte oveľa horšie.
Na čo si dať pozor?
Mnoho ľudí veľmi často siaha pri bolestiach spojených s „opicou“ po liekoch pôsobiacich od bolesti. Najčastejšie ide o lieky zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sú voľnopredajné – napr. ibuprofén (Ibalgin, Nurofen...). Tieto lieky, okrem toho, že uľavujú od bolesti, znižujú aj zápal, ktorý vzniká pri nadmernej konzumácii alkoholu. Jednou z nevýhod týchto liekov je, že v kombinácii s alkoholom môžu zvýšiť riziko krvácania v tráviacom trakte. Taktiež sa neodporúča ich užívanie pri hroziacej dehydratácii, ktorá je veľmi často spojená práve s nadmernou konzumáciou alkoholu.
Netreba tiež zabúdať na fakt, že pri odbúravaní alkoholu je zaťažená najmä naša pečeň. Mnoho liekov je však tiež metabolizovaných pečeňou, preto ich užívanie počas „opice“ môže byť rizikové. Rozhodne sa neodporúča na bolesti spojené s poalkoholickým stavom užívať lieky s obsahom paracetamolu (Panadol, Paralen...), pretože paracetamol v kombinácii s alkoholom výrazne poškodzuje pečeň.
Pri bolestiach alebo nepríjemných príznakoch spojených s „opicou“ sa zamerajte na nefarmakologické metódy zmierňovania symptómov, ako je dostatočný príjem tekutín, odpočinok, ľahká strava a čas na regeneráciu tela. Ak je nutné užiť liek proti bolesti, konzultujte vhodnú voľbu s lekárom alebo lekárnikom, aby ste minimalizovali riziká pre zdravie.
Aké výživové doplnky môžu pomôcť prekonať opicu rýchlejšie?
V lekárňach či obchodoch si viete zakúpiť aj výživové doplnky, ktoré by mali napomáhať pri takýchto stavoch – väčšinou obsahujú názvy, ktoré evokujú rýchlejšie odbúranie alkoholu či jeho účinkov (ide napríklad o šumivé tablety, ako je Vyprošťovák). Avšak, vo väčšine chýba akýkoľvek vedecký výskum, ktorý by potvrdzoval účinnosť týchto prípravkov.
Napriek tomu, existujú výživové doplnky a lieky, ktoré je vhodné užiť počas stavov „opice“. Ide najmä o dôležité vitamíny a minerály, ktoré je dôležité doplniť. Užitie takýchto prípravkov môže napomôcť predchádzať bolestiam hlavy, prípadne ich môže napomáhať zmierňovať.
Vitamíny skupiny B
- Alkohol znižuje hladinu vitamínov B v našom organizme. Nízka hladina týchto vitamínov môže prispievať k pocitom nevyspatia či únavy. Rovnako sa pri nižších hladinách spomaľuje metabolizmus, a tým aj vylučovanie alkoholu z nášho tela.
- Najideálnejšie je doplniť najmä vitamín B1 – tiamín, B6 – pyridoxín a vitamín B12 – kobalamín. Vitamíny skupiny B môžete doplniť aj vo forme B-komplexu, pričom vitamíny môžete užiť pred alebo aj po konzumácii alkoholu.
Nápoje určené pre športovcov
- Ďalším veľmi dôležitým krokom pri „liečbe“ opice je rehydratácia organizmu. Ako sme už opísali vyššie, alkohol náš organizmus dehydruje. Rovnako aj v dôsledku jeho pitia, prichádzame o dôležité elektrolyty – ióny, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie našich buniek.
- Nápoje určené pre športovcov jednak hydratujú telo a bunky a zároveň obsahujú množstvo elektrolytov. Vďaka tomu ich doplníte do organizmu rýchlejšie.
- Podobný účinok majú aj rehydratačné roztoky – ktoré sa užívajú napr. pri hnačkových stavoch.
Glutatión
- Glutatión je prírodná aminokyselina, ktorá má v našom tele rôzne dôležité úlohy. Jedným z jeho účinkov je aj odbúravania toxických dopadov, ktoré sú spôsobené pitím nadmerného množstva alkoholu. Zároveň pôsobí aj ako antioxidant – ochraňuje bunky (aj tie pečeňové) pred poškodením.
- Pri pití alkoholu klesá hladina glutatiónu, preto je vhodné doplniť jeho hladiny, ideálne ešte predtým, ako sa chystáte „vyraziť do ulíc“. Odporúča sa preto vopred užiť výživový doplnok s obsahom 200 až 300 mg glutatiónu. Táto dávka by vám mala napomôcť znížiť príznaky opice na druhý deň a zároveň prispieť k ochrane buniek pečene.
Aké jedlo je vhodné jesť počas opice?
Počas stavov spojených s nadmernou konzumáciou alkoholu sa odporúča dostatočný príjem potravy – nejde ani tak o to, čo budete jesť, ale kedy to budete jesť. Dostatočný a pravidelný príjem potravy počas dňa zabezpečí udržiavať stabilnú hladinu glukózy vo vašej krvi. Nízke hladiny cukru v krvi môžu prispievať k bolestiam hlavy pri stavoch spojených s nadmernou konzumáciou alkoholu.
Zamerajte sa však na výživné potraviny a vyhnite sa polotovarom a vysokospracovaným potravinám. Dostatočný príjem zeleniny – vhodné sú napr. sladké zemiaky, špenát, avokádo a ovocia – banány, melón, čučoriedky, pomaranče vám zároveň napomôže doplniť stratené vitamíny a minerály. Ideálne sú aj ryby či vajíčka, dobrý kurací vývar, ale napríklad aj orechy.
Ako opici efektívne predchádzať?
- Zaručeným spôsobom, ako opici predísť, je obmedziť množstvo skonzumovaného alkoholu na jedno posedenie.
- K takémuto zníženiu vám určite dopomôže počas večera piť dostatočné množstvo aj nealkoholických nápojov – ideálne čistej vody.
- Rovnako sa odporúča nepiť na „prázdny žalúdok“, takže je dobré sa najesť pred plánovanou akciou, či počas nej (máme však na mysli nejaké hlavné jedlo či polievku, nie iba pochutiny, ako sú chrumky, tyčinky, chipsy, oriešky...).
- Dobré je poznať svoje limity a nenechať sa „vyhecovať“ k nadmernému a nechcenému pitiu.
- Jedným z ďalších tipov je aj požívanie svetlých druhov alkoholu, po konzumácii ktorých zvyčajne nedochádza k tak výrazným prejavom opice na druhý deň.
Na trhu existuje aj výživový doplnok, ktorý sa užíva pred konzumáciou alkoholu. Jeho obsahové látky by mali napomôcť pri odbúravaní alkoholu. Pričom sľubuje „svieže rána bez príznakov opice, viac energie a rýchlejšie spaľovanie kalórií.” Odporúča sa užiť 2 kapsuly aspoň 2 hodiny pred plánovaným pitím alkoholu.
Kedy vyhľadať lekára?
Pri akejkoľvek oslave či zábave netreba zabúdať na fakt, že alkohol pôsobí na náš organizmus toxicky. Pri jeho nadmernom pití môže preto nastať až otrava alkoholom. V závažných prípadoch sa táto otrava dokonca môže končiť až smrťou.
Rýchlu zdravotnú pomoc by ste mali privolať v prípade, ak vy alebo niekto vo vašom okolí po skonzumovaní alkoholu trpí nasledovnými príznakmi – pociťuje zmätenosť, vracia, nastalo u neho spomalenie dýchania – výdych a nádych menej ako osemkrát za minútu, pauza medzi nádychmi je 10 a viac sekúnd, farba kože je tmavomodrá či fialová, trpí zimnicou, záchvatovými stavmi alebo upadol do bezvedomia.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/headache/hangover-headache
https://www.healthline.com/health/hangover-symptoms
https://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-foods
https://www.healthline.com/nutrition/best-hangover-cures#prevention