Späť na Rady lekárnika

Aké využitie má propolis a aké sú jeho účinky na zdravie?

9 min.
Aké využitie má propolis a aké sú jeho účinky na zdravie?

Propolis môžeme považovať za liečivý dar od včiel – dokáže pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch, od rôznych infekcií až po urýchlenie hojenia rán. Pomôžeme vám zorientovať sa v rôznych formách propolisu, ako a na aké problémy ho využívať a prezradíme vám, na čo si pri používaní propolisu dávať pozor.

  1. Čo je propolis a ako sa získava?
  2. Aké druhy propolisu rozlišujeme?
  3. Aké účinné látky propolis obsahuje?
  4. Aké sú zdravotné účinky propolisu?
  5. V akých formách je propolis dostupný na trhu?
  6. Pri akých zdravotných problémoch môže byť propolis nápomocný?
  7. Ako si vybrať kvalitný propolis?
  8. Ako na užívanie a správne dávkovanie propolisu?
  9. Aké sú možné vedľajšie účinky a kontraindikácie?
  10. Je propolis vhodný aj pre deti a tehotné ženy?

Čo je propolis a ako sa získava?

Medzi produkty včiel patrí med, včelí vosk, včelí peľ a propolis. Všetky tieto produkty sa od seba líšia a nejde o jeden a ten istý produkt.

Propolis je prírodná živicová zmes, ktorá sa ľudovo nazýva aj včelie lepidlo či včelí tmel. Tento názov dostal, pretože ho včely používajú pri stavbe a oprave úľov – utesňujú ním trhliny a otvory v úľoch a propolis tak zohráva funkciu akejsi bariéry proti vplyvom počasia a škodcom z vonkajšieho prostredia.

Zdrojom propolisu sú živicové látky, ktoré včely získavajú z púčikov drevín, a to najmä z topoľa, brezy či vŕby. Včely z týchto púčikov odhryzávajú a prenášajú tieto látky do úľa, kde zmiešaním svojich slín, živice a včelieho vosku vyrábajú propolis.

Propolis má väčšinou hnedú farbu, v závislosti od rôznych zdrojov živice však môže byť aj zelený, čierny či červený. Má príjemnú aromatickú vôňu.

Aké druhy propolisu rozlišujeme?

Propolis z rôznych oblastí sveta sa odlišuje zložením a vlastnosťami – závisí to od toho, z akých rastlín včely zbierajú živice. Flóra sa pochopiteľne v rôznych klimatických pásmach líši a na základe geografického pôvodu rozlišujeme tri hlavné druhy propolisu:

  • európsky propolis – inak nazývaný aj propolis topoľového typu, ktorý má pre nás typickú hnedú či žltkastú farbu,
  • zelený brazílsky propolis,
  • červený kubánsky propolis.

Aké účinné látky propolis obsahuje?

Propolis obsahuje široké spektrum účinných látok, ktoré sú zodpovedné za jeho antibakteriálne, protivírusové či protizápalové účinky.
Medzi hlavné účinné látky v propolise patria:

  • flavonoidy (napríklad chryzín, kvercetín) – majú protizápalové, antioxidačné a antibakteriálne účinky,
  • fenolové kyseliny (napríklad kyselina škoricová, kyselina kávová) – najdôležitejší je fenetylester kyseliny kávovej, ktorý má silné protizápalové a antioxidačné
  • účinky a v súčasnosti sa skúma jeho potenciál v liečbe rakoviny,
  • aromatické aldehydy a terpény (napríklad vanilín, izovanilín) – majú antibakteriálne účinky a prispievajú k charakteristickej vôni propolisu,
  • vitamíny – B1, B2, B6, C a vitamín E,
  • minerály – napríklad železo, zinok, meď, sodík, draslík, horčík a vápnik.

Aké sú zdravotné účinky propolisu?

  • Antibakteriálny účinok – propolis ničí baktérie a spomaľuje ich rast.
  • Antivírusový účinok – propolis spomaľuje množenie mnohých vírusov, napríklad vírusov chrípky alebo herpes vírusu.
  • Zvýšenie odolnosti organizmu proti infekciám – propolis pomáha posilniť imunitný systém a zlepšuje tým obranyschopnosť organizmu.
  • Antimykotický (protiplesňový) účinok – propolis je účinný proti kvasinkám a plesniam. Pomáha pri kožných plesňových infekciách a kandidózach.
  • Protizápalový účinok – znižuje zápalové procesy v tele a pomáha pri zápaloch kĺbov, slizníc či kože.
  • Antioxidačný účinok – odstraňuje voľné radikály a spomaľuje starnutie buniek.
  • Podpora hojenia rán – urýchľuje regeneráciu tkanív a podporuje tvorbu nových buniek, čo sa využíva pri popáleninách a malých rezných ranách či odreninách.
  • Lokálny analgetický účinok – lokálne tlmí bolesť a je vhodný pri bolestiach zubov, ďasien, hrdla a rôznych podráždeniach kože.

V akých formách je propolis dostupný na trhu?

Propolis je dostupný v rôznych formách, ktoré umožňujú jeho široké využitie. Výber konkrétnej formy propolisu závisí od toho, na čo chcete propolis použiť. Medzi najbežnejšie formy propolisu patrí:

Pri akých zdravotných problémoch môže byť propolis nápomocný?

Propolis má široké využitie v rôznych oblastiach medicíny. Najčastejšie je využívaný pri liečbe kožných ochorení. Propolis sa na liečbu kožných ochorení používa lokálne vo forme propolisovej tinktúry alebo propolisovej masti. Tieto prípravky aplikujeme priamo na postihnuté miesto.
Pri akých kožných ochoreniach propolis pomáha?
Drobné rany a popáleniny – propolis má antibakteriálne, regeneračné a protizápalové účinky, čím urýchľuje hojenie rán a bráni vzniku infekcií.
Akné – propolis môže pomôcť v boji proti akné, pretože má antibakteriálne účinky a pomáha znižovať zápal.
Opary spôsobené herpes vírusom – vďaka antivírusovým účinkom propolis skracuje dobu hojenia oparov a zmierňuje bolesť postihnutej oblasti.
Plesňové a kvasinkové infekcie (mykózy) kože a nechtov – propolis je účinný proti mnohým druhom plesní a môže sa tak použiť na liečbu plesní na nechtoch alebo mykotických infekcií kože.
Urýchlenie hojenia rán u diabetických pacientov – u ľudí s cukrovkou je hojenie rán pomalé a lokálna aplikácia propolisu urýchľuje proces hojenia a podporuje rast novej kože. Propolis navyše pôsobí ako prevencia vzniku infekcií.

Propolis sa nepoužíva len na liečbu kožných ochorení, ale môže sa využívať napríklad aj na liečbu infekcií horných dýchacích ciest – zápal hrdla, chrípka, faryngitída (zápal hltana) alebo laryngitída (zápal hrtana). Propolisovú tinktúru môžete využiť na kloktanie pri zápaloch hrdla – jednoducho pridajte pár kvapiek tinktúry do pohára teplej vody a kloktajte niekoľkokrát denne, najlepšie ráno a večer. Dostupný je aj propolisový sprej na hrdlo, ktorý pomôže zmierniť bolesti hrdla a zápal. Vyskúšať môžete aj inhaláciu propolisu – do nádoby s horúcou vodou pridajte niekoľko kvapiek propolisovej tinktúry, hlavu zakryte uterákom a pomaly dýchajte unikajúcu paru. Inhalácia propolisu pomáha uvoľniť dýchacie cesty.

Propolis je skvelou voľbou aj na podporu imunity – má imunostimulačné účinky a podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Vhodné je užívanie zriedenej propolisovej tinktúry (v čaji alebo vo vode) počas obdobia chrípok alebo v prípade oslabeného imunitného systému. Dostupné sú aj propolisové kapsuly alebo tablety, či propolisový med.

V posledných rokoch sa propolis čoraz viac využíva aj v zubnom lekárstve – práve vďaka svojim antibakteriálnym, protizápalovým a regeneračným vlastnostiam. Pomáha pri prevencii a liečbe rôznych ochorení ústnej dutiny.

  • Prevencia a liečba zápalu ďasien (gingivitída) – propolis sa používa vo forme tinktúry, ktorá sa nanáša priamo na postihnuté ďasná. Pomáha zmierniť zápal a urýchľuje hojenie ďasien.
  • Liečba áft a vredov v ústnej dutine – propolis pomáha zmierňovať bolesť, podporuje hojenie a pôsobí antibakteriálne a protivírusovo. Propolisová tinktúra sa aplikuje priamo na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.
  • Prevencia zubného povlaku, zubného kameňa a zubného kazu – na ošetrenie zubov sa používajú zubné pasty alebo ústne vody s propolisom, ktoré môžu byť každodennou súčasťou ústnej hygieny. Spoľahlivo odstraňujú zubný povlak a chránia zuby pred vznikom zubného kazu.
  • Starostlivosť po extrakcii zuba – propolis urýchľuje proces hojenia, bráni vzniku infekcií a zmierňuje zápal. Gély s obsahom propolisu alebo propolisová tinktúra sa aplikujú priamo na postihnutú oblasť.

Ako si vybrať kvalitný propolis?

Pri výbere kvalitného propolisu je potrebné zohľadniť viacero faktorov, ktoré vám zaručia čistotu produktu, dostatočnú koncentráciu propolisu a jeho účinnosť.

  • Zvoľte propolis od overených včelárov.
  • Koncentrácia propolisu v produkte by mala byť minimálne 20-30% (ak sa jedná o tinktúru alebo kapsuly).
  • Uistite sa, že produkt obsahuje minimálne množstvo prídavných látok.
  • Nevyberajte si najlacnejšie produkty, pretože kvalitný propolis nie je lacný a mohli by ste tak zvoliť nekvalitný produkt.

Ako na užívanie a správne dávkovanie propolisu?

Správne užívanie a dávkovanie propolisu závisí od formy, v ktorej propolis používate.

Propolisová tinktúra – dospelí by mali užívať 20-30 kvapiek zriedených v teplej vode alebo čaji. Deti od 3 rokov by mali užívať 1-2 kvapky zriedené v čaji 1-2 krát denne. Pre vonkajšie použitie na kožu alebo rany naneste niekoľko kvapiek propolisovej tinktúry priamo na postihnuté miesto niekoľkokrát denne.
Propolisové kapsule alebo tablety – dospelí 1-2 kapsuly denne, ak výrobca neudáva inak.
Propolisový med – dospelí 1-2 čajové lyžičky denne, deti od 1 roka polovica čajovej lyžičky denne.
Propolisový gél alebo propolisová masť – určené na vonkajšie použitie. Naneste tenkú vrstvu na postihnuté miesto 1-2 krát denne.
Propolisový sprej – aplikácia priamo na postihnuté miesto (zapálené hrdlo alebo afty v ústnej dutine). Aplikujú sa 2-3 streknutia do úst alebo hrdla niekoľkokrát denne.
Propolisový prášok – vhodné je zamiešať ho do jedla či nápoja, dospelí by mali užívať 1-2 gramy prášku denne, čo je asi štvrtina čajovej lyžičky.
Propolis sa kvôli riziku alergickej reakcie neodporúča deťom mladším ako 2 roky.

Aké sú možné vedľajšie účinky a kontraindikácie?

Propolis je bezpečný, pokiaľ ho užívate správne a v správnej dávke. Ojedinele sa však môžu vyskytnúť nežiaduce účinky, najmä alergické reakcie – propolis by nemali užívať pacienti, u ktorých sa už v minulosti objavila alergia na včely a včelie produkty alebo alergia na peľ (týka sa to aj vonkajšieho používania propolisových produktov).

Pastilky na cmúľanie s obsahom propolisu môžu spôsobiť podráždenie ústnej dutiny a vredy v ústnej dutine.

Pri vonkajšom používaní môže propolis spôsobiť kožné alergické reakcie – kontaktnú dermatitídu, a to najmä u pacientov, ktorí trpia ekzémom.

Propolis nie je vhodný pre pacientov s astmou – niektoré zložky propolisu môžu zhoršovať príznaky astmy a vyvolať astmatický záchvat.

Pacienti, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi môžu byť pri užívaní propolisu vystavení zvýšenému riziku krvácania, a preto je u týchto pacientov potrebná opatrnosť pri užívaní propolisu. Propolis môže taktiež zvyšovať riziko krvácania počas chirurgických zákrokov a jeho užívanie by malo byť vysadené minimálne 2 týždne pred chirurgickým zákrokom.

Je propolis vhodný aj pre deti a tehotné ženy?

V súčasnosti nie je dostatok vedeckých štúdií, ktoré by skúmali bezpečnosť užívania propolisu počas tehotenstva, preto sa neodporúča jeho užívanie v tehotenstve. Užívanie propolisu v období dojčenia sa považuje za bezpečné, ale odporúčajú sa nižšie dávky.
Propolis (ako aj ostatné včelie produkty) nie je vhodný pre deti do dvoch rokov.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Viete, čo všetko ovplyvňuje hustotu krvi? Čo môže spôsobiť hustá krv a ako ju riediť?
Mohlo by vás zaujímať
Viete, čo všetko ovplyvňuje hustotu krvi? Čo môže spôsobiť hustá krv a ako ju riediť?
Čo je aneuryzma, aké má príznaky a prečo je nebezpečná?
Čo je aneuryzma, aké má príznaky a prečo je nebezpečná?
Aneuryzma je nebezpečné rozšírenie cievy, ktoré môže viesť k náhlemu a vážnemu ohrozeniu života. V tomto blogu sa pozrieme na to, ako vzniká, prečo je často odhalená príliš neskoro a aké moderné metódy umožňujú jej liečbu. Naučíte sa rozpoznať varovné signály aj to, ako správna prevencia môže zachrániť život.
7 min.
Čítať viac