Aneuryzma je nebezpečné rozšírenie cievy, ktoré môže viesť k náhlemu a vážnemu ohrozeniu života. V tomto blogu sa pozrieme na to, ako vzniká, prečo je často odhalená príliš neskoro a aké moderné metódy umožňujú jej liečbu. Naučíte sa rozpoznať varovné signály aj to, ako správna prevencia môže zachrániť život.
- Čo je aneuryzma a ako vzniká?
- Aké sú najčastejšie príčiny aneuryzmy?
- Aké sú príznaky aneuryzmy?
- Ako spoznať prasknutie aneuryzmy a aké sú dôsledky?
- Ako sa diagnostikuje aneuryzma?
- Aké sú možnosti liečby aneuryzmy?
- Dá sa aneuryzme predchádzať?
-
Čo je aneuryzma a ako vzniká?
Aneuryzma je ochorenie ciev, ktoré sa prejaví ako vydutie tepny.
Tepny sú veľké cievy, ktoré zásobujú telo okysličenou krvou. Krv prúdi po celom tele vďaka veľkému tlaku pumpujúceho srdca. Ak sa stena tepny oslabí, stáva sa z nej balón, ktorý sa pod tlakom krvi rozťahuje - až kým nepraskne. Prasknutie aneuryzmy je preto život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje rýchlu zdravotnú pomoc.Aké sú najčastejšie príčiny aneuryzmy?
Aneuryzma je najčastejšie spôsobená:
- vysokým krvným tlakom,
- aterosklerózou,
- genetickými ochoreniami,
- infekciami alebo úrazmi.
Keď sa vyvíja dlhodobý vysoký tlak na cievy, po čase sa ich stena oslabuje. Zvyšuje sa riziko vzniku aneuryzmy, ktorá sa v dôsledku vysokého krvného tlaku rýchlejšie zväčšuje a môže prasknúť.
Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom sa cievy upchávajú tukom. Tuk predstavuje pre steny ciev stres, s ktorým sa snažia vyrovnať. Začnú produkovať látky spôsobujúce zápal. Zápal vzniká nielen pri ateroskleróze, ale aj pri infekciách a úrazoch. Oslabuje a poškodzuje cievy, čím tiež prispieva k vzniku aneuryzmy.Medzi genetické ochorenia so zvýšeným predpokladom na výskyt aneuryzmy patrí Ehlersov-Danlosov alebo Marfanov syndróm. Tieto syndrómy postihujú štruktúru ciev a robia ich náchylné na poškodenie.
Aneuryzma môže vzniknúť na rôznych miestach, no najčastejšie sa jedná o:
- brušnú aortu,
- srdcovú aortu,
- mozgové tepny.
Aké sú príznaky aneuryzmy?
Tvorba aneuryziem je zvyčajne bezpríznaková - mnohé z nich sa symptomaticky prejavujú, až keď sú veľké alebo prasknú.
Brušná aorta je tepna, ktorá prináša okysličenú krv zo srdca do brušných orgánov, panvy a dolných končatín. Jej aneuryzma sa môže prejavovať ako:- tupá bolesť v strede alebo na strane brucha,
- bolesť chrbta,
- chvejúca alebo pulzujúca bolesť blízko pupku.
Srdcová aorta je hlavná tepna srdca, cez ktorú sa pumpuje okysličená krv po celom tele. Aneuryzma srdcovej aorty je sprevádzaná rovnakými symptómami ako brušná, ale pridáva sa aj:
- bolesť hrudníka, čeľuste alebo krku,
- bolesť, ktorá vyráža až do horných končatín,
- ťažkosti s prehĺtaním a dýchaním, vrátane kašľa.
Aneuryzmy mozgových tepien vyvíjajú tlak na okolité štruktúry mozgu alebo nervy. Medzi ich prejavy patrí:
- bolesť nad alebo za jedným okom,
- zväčšenie zrenice jedného oka,
- dvojité videnie alebo iná zmena videnia,
- znecitlivenie alebo slabosť na jednej strane tváre,
- bolesť hlavy,
- problém s rečou alebo koncentráciou,
- problém s koordináciou alebo rovnováhou.
Ako spoznať prasknutie aneuryzmy a aké sú dôsledky?
Príznakmi prasknutia aneuryzmy brušnej alebo srdcovej aorty sú:
- ostrá až neznesiteľná bolesť, často opisovaná ako pocit trhania vo vnútri tela,
- spotená a bledá koža,
- nevoľnosť a vracanie,
- celková slabosť až strata vedomia.
Prasknutie aneuryzmy mozgových tepien sa prejavuje ako:
- náhla neznesiteľná bolesť hlavy (často popisovaná ako “tá najhoršia bolesť hlavy v živote”),
- nevoľnosť a vracanie,
- svetloplachosť,
- poruchy videnia,
- slabosť alebo znecitlivenie jednej strany tela,
- strata rovnováhy a koordinácie,
- zmätenosť až strata vedomia.
Dôsledky prasknutia aneuryzmy sú väčšinou fatálne. Ak aneuryzma praskne, krv začne rýchlo prúdiť von z ciev do okolitých tkanív. Dochádza k masívnemu vnútornému krvácaniu a hemoragickému šoku. Rapídne klesá krvný tlak, nedostatočne sa okysličujú k životu potrebné orgány a dochádza k ich zlyhaniu.
Až 80 % pacientov zomiera pred príchodom do nemocnice. Skorý záchyt príznakov aneuryzmy je kľúčovým bodom k tomu, aby nedošlo k jej prasknutiu a smrti pacienta. Ak pociťujete akýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, privolajte okamžite rýchlu lekársku pomoc.
Ako sa diagnostikuje aneuryzma?
Podľa toho, kde pacient pociťuje ťažkosti, sa volí aj zobrazovacia technika na jej diagnostiku. Jedná sa o vyšetrenie počítačovou tomografiou (CT) alebo magnetickou rezonanciou (MRI), vďaka ktorým sa postihnuté miesto zobrazí a rozozná. CT je schopné zachytiť aj menšie aneuryzmy a používa sa aj pri akútnych stavoch.
Treba však podotknúť, že väčšina aneuryziem je objavená a diagnostikovaná sekundárne. Pacienti prichádzajú na zobrazovacie vyšetrenia, no popri vyšetrovaní ich iných ťažkostí sa vedia odhaliť aj aneuryzmy, o ktorých pacient ani nevedel.Aké sú možnosti liečby aneuryzmy?
Pri malých a nerizikových aneuryzmách je základom ich pravidelné sledovanie cez CT a MRI. Pri niektorých aneuryzmách je potrebná operácia, pri ktorej chirurg nahradí poškodenú časť cievy umelým cievnym štepom alebo zavedie stent – výstuž, ktorá spevní stenu cievy a zníži riziko jej prasknutia.
Dá sa aneuryzme predchádzať?
Aneuryzmám sa dá do určitej miery predchádzať dodržiavaním zdravého životného štýlu a minimalizovaním ich rizikových faktorov. Tu je niekoľko rád, ktoré môžu prispieť k udržaniu zdravia a fungujú ako prevencia aj voči kardiovaskulárnym chorobám.
- Nefajčite. Fajčenie poškodzuje cievy, zvyšuje krvný tlak a riziko kardiovaskulárnych chorôb. Taktiež sa spája s rôznymi typmi rakoviny. Nikdy nie je neskoro na zredukovanie denného počtu cigariet či náhrady nikotínu vo forme náplasti či žuvačiek. Odvyknutie od fajčenia predstavuje významný benefit pre vaše telo a zdravie.
- Pravidelne si sledujte váš krvný tlak. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko výskytu nielen aneuryziem, ale aj infarktu, mozgovej porážky či zlyhania obličiek. S vekom sa krvný tlak prirodzene zvyšuje, preto je dôležité ho pravidelne sledovať. Ak trpíte vysokým tlakom, neváhajte vyhľadať lekára, ktorý vám nastaví vhodnú liečbu. Vždy je lepšie sa na vysoký krvný tlak liečiť, ako ho zanedbať úplne.
- Zdravo sa stravujte. Zdravá strava predchádza vzniku rôznych chorôb. Dbajte na dostatočný príjem vlákniny a bielkovín. Jedzte viac ovocia a zeleniny a nezabúdajte ani na dostatočný príjem tekutín - aspoň 2 litre denne.
- Majte pravidelnú pohybovú aktivitu. Beh, joga, prechádzky so psom či bicyklovanie. Výber je už len na vás. Fyzická aktivita po dobu 30 minút denne päťkrát do týždňa pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam aj obezite.
- Absolvujte pravidelne preventívne prehliadky u lekára. Práve aneuryzmy sú odhalené často pri vyšetrovaní iných zdravotných problémov či pri prehliadkach u lekára. Aj keď vás nič momentálne netrápi, nezanedbajte prevenciu. Pacienti, ktorým sa choroby diagnostikovali v skorom štádiu, majú oveľa lepšiu prognózu na vyliečenie sa.
- Doplňte si vitamíny, minerály, prípadne iné látky. Mnohé výživové doplnky môžu pomôcť regulovať vysoký krvný tlak a cholesterol, ako napríklad magnézium (horčík), vitamín B1, omega-3 mastné kyseliny či koenzým Q10. Ich užívanie konzultuje s odborníkom (lekárom, lekárnikom).
- Magnézium podporuje činnosť srdca a znižuje vysoký krvný tlak. Pomáha aj pri svalových kŕčoch, strese či problémoch so spánkom. Môžete sa stretnúť s magnéziom v kombinácii s vitamínom B6 pre ich synergický účinok.
- Vitamín B1 (tiamín) posilňuje cievy a zlepšuje srdcovú činnosť. Udržiava pravidelný rytmus srdca, zlepšuje prietok krvi a pomáha pri zvýšenom krvnom tlaku.
- Koenzým Q10 zlepšuje funkciu srdcového svalu a pomáha tvoriť energiu pre život dôležité orgány - srdce, mozog, pečeň.
- Omega-3 mastné kyseliny prijímame najčastejšie v potrave, nakoľko ich naše telo nedokáže vyprodukovať samo. Nachádzajú sa najmä v rybách, chia semienkach či vlašských orechoch. Znižujú hladinu tukov (triglyceridov) v krvi, a tým pomáhajú predchádzať vzniku kardiovaskulárnych chorôb, vrátane aterosklerózy. Málokto ich však konzumuje v dostatočnej miere - preto ich treba dopĺňať produktami, ako napríklad:
- Magnézium podporuje činnosť srdca a znižuje vysoký krvný tlak. Pomáha aj pri svalových kŕčoch, strese či problémoch so spánkom. Môžete sa stretnúť s magnéziom v kombinácii s vitamínom B6 pre ich synergický účinok.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.


