Jarné a letné obdobie sa mnohým ľuďom spája s neustálym kýchaním, kašľom, svrbením či výtokom z nosa. Všetky tieto príznaky patria k prejavom alergie. Medzi najčastejšie alergie v tomto období patrí alergia na peľ. Trápi aj vás tento problém? Poznáte preventívne opatrenia, ktoré by mali peľoví alergici dodržiavať? Poradíme vám.
- Ako vzniká peľová alergia?
- Príznaky peľovej alergie
- Druhy peľových alergií
- Liečba peľovej alergie
- Preventívne opatrenia
- Kedy k lekárovi?
Ako vzniká peľová alergia?
Alergia na peľ je známa aj pod názvom senná nádcha (odborne sezónna alergická rinitída). Hlavnou funkciu imunitného systému je chrániť náš organizmus pred vstupom škodlivých látok. Peľ sa dostane do nášho organizmu inhaláciou (vdychovaním). Organizmus ho identifikuje ako škodlivú látku, ktorej sa bráni, čo sa prejaví alergickou reakciou. Peľ teda patrí medzi alergény, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu.
Príznaky peľovej alergie
Medzi najčastejšie príznaky alergie na peľ patria:
- kašeľ,
- bolesť hrdla,
- sťažené dýchanie,
- upchatý nos,
- výtok z nosa,
- kýchanie,
- červené a opuchnuté oči,
- svrbenie nosa, očí, uší, svrbenie na podnebí,
- slzenie očí,
- bolesť hlavy,
- únava.
Peľová alergia môže negatívne ovplyvniť aj váš spánok. Upchatý nos a kašeľ môžu zhoršiť jeho kvalitu, čo vedie k únave a zníženiu koncentrácie počas dňa. To môže byť následne spojené so znížením vašej produktivity a celkovej výkonnosti počas dňa.
Druhy peľových alergií
Pele tráv
- Sú to primárne spúšťače peľových alergií. Prevažujú viac v lete.
- Medzi najčastejšie alergény patria: raž trváca, bermudská tráva a lipnica.
Pele stromov
- Pele stromov prevažujú najmä na jar.
- Americká nadácia pre astmu a alergiu zverejnila zoznam1, v ktorom sa nachádzajú stromy vyvolávajúce alergickú reakciu: jelša, jaseň, osika, buk, breza, bavlník, céder, dub, vŕba, topoľ, olivový strom.
Pele burín
- Patria medzi menej časté príčiny, ktoré spôsobujú alergiu. Ich pele spôsobujú alergikom ťažkosti na konci leta a začiatkom jesene.
- Medzi najčastejší alergén patrí ambrózia, rastlina kvitnúca v lete. Spoznáte ju podľa charakteristickej kvetnatej vône. Je súčasťou mnohých parfumov.
Liečba peľovej alergie
Liečba peľovej alergie sa vo všeobecnosti považuje za zdĺhavú a náročnú. Používa sa niekoľko skupín liečiv a dôležité je taktiež dodržiavať preventívne opatrenia.
Antihistaminiká
Antihistaminiká sú lieky proti alergii. Používajú sa lokálne antihistaminiká (do nosa, do očí) alebo systémové antihistaminiká (s celkovým účinkom). Vyskytujú sa v rôznych liekových formách, najčastejšie ako tablety, roztoky alebo nosové spreje či očné kvapky. Pôsobia proti príznakom, ako je kýchanie, upchatý nos, svrbenie nosa, očí a uší. V závislosti od liekovej formy a veľkosti balenia sú v lekárni dostupné na lekársky predpis alebo bez predpisu.
Antihistaminiká systémové
Antihistaminiká lokálne
Nosové dekongestíva
Majú lokálny účinok, sú určené na aplikáciu do nosa vo forme nosových sprejov alebo kvapiek (napríklad Olynth, Otrivin, Nasivin a pod.). Znižujú opuch nosovej sliznice, uvoľňujú nos a potláčajú tvorbu hlienu. Dôležité je ich používať maximálne sedem dní, pretože pri dlhodobom používaní môže vzniknúť závislosť. Práve kvôli tomu sa veľmi neodporúčajú pri liečbe sennej nádchy – vhodnejšie je používať antihistaminiká.
Očné kvapky s obsahom ectoínu
Ectoín je prírodná látka, ktorá má zvlhčujúci a upokojujúci účinok a zmierňuje podráždenie očí spôsobené alergénmi.
Alergénová imunoterapia
Je to dlhodobá liečba, ktorá pôsobí preventívne a zároveň zmierňuje príznaky alergie. Zahŕňa pravidelné vystavovanie organizmu malým dávkam alergénu, čím sa upravuje reakciu organizmu na alergén. Je dostupná ako injekčná liečba, prípadne vo forme roztoku alebo tabliet na podanie pod jazyk. Liečbu stanovuje lekár, špecialista.
Doplnková liečba
Základom liečby alergie sú, samozrejme, predpísané lieky, netreba však zabúdať ani na vyváženú a pestrú stravu. Mnohé z jej zložiek pôsobia ako prírodné antihistaminiká. Pozor však na možné skrížené reakcie medzi peľmi a niektorými potravinami.
- Medzi najznámejšie prírodné antihistaminiká patria: cesnak, cibuľa, brokolica, hrozno, jablko, paprika, bobuľovité ovocie (kvercetín), kurkuma, ananás (bromelaín), zázvor.
- Medzi najznámejšie bylinné antihistaminiká patria: aloe vera, astragalus, žihľava dvojdomá.
Niektoré potraviny môžu zhoršiť príznaky peľovej alergie. Ľudia s peľovou alergiou na brezu môžu mať skríženú reaktivitu s určitými potravinami, ako sú jablká, mrkva, zeler a orechy, čo spôsobuje svrbenie v ústach a krku (orálny alergický syndróm).
Nosová hygiena
Nevyhnutnou súčasťou režimu alergikov by tiež mala byť pravidelná nosová hygiena – prostredníctvom výplachov nosa alebo používaním roztokov s obsahom morskej vody. Používané roztoky pomáhajú odstrániť z nosa alergény a majú aj zvlhčujúci účinok.
Prípravky na výplach nosa
Roztoky morskej vody
Preventívne opatrenia
Obmedzte pobyt vonku
- Vyhýbajte sa pobytu vonku cez deň a počas horúcich a veterných dní, kedy je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia. Na prechádzku sa vyberte skoro ráno a večer alebo po daždi. Vyhnite sa miestam s výskytom rastlín, na peľ ktorých ste alergický.
Zabráňte šíreniu peľu v domácnosti a v aute
- Pravidelne upratujte, aby ste odstránili peľ z interiéru. Zvoľte vysávač s kvalitným filtrom a utieranie mokrou handrou.
- Používajte protipeľové sieťky na okná, obmedzte vetranie cez deň, vetrajte radšej v noci.
- Používajte čističky vzduchu, ktoré odstraňujú zo vzduchu nielen nečistoty, ale aj alergény.
- Každý týždeň meňte posteľnú bielizeň.
- Bielizeň nesušte vonku, ale vo vnútri. Prípadne pouvažujte nad sušičkou bielizne.
- Keďže sa peľ zachytáva na oblečení a vo vlasoch, po návrate z prírody sa osprchujte, umyte si vlasy a vymeňte si oblečenie.
- Počas jazdy autom zapnite klimatizáciu, nevetrajte otváraním okien. Nezabúdajte na pravidelnú výmenu peľového filtra.
Skontrolujte si domáce prostredie
- Nenachádzajú sa u vás stromy, trávy alebo buriny, ktoré vám vyvolávajú alergickú reakciu? Ak áno, je vhodné eliminovať ich a do budúcna sa vyhnúť ich sadeniu a pestovaniu.
Používajte ochranné prostriedky
- Medzi ochranné prostriedky patria slnečné okuliare a pokrývka hlavy. Zabránia prieniku peľu do očí a vlasov. Taktiež pri práci na záhrade, napríklad pri kosení trávy, môžete používať rúško alebo respirátor. Tým zabránite neželanej inhalácii (vdychovaniu) alergénov.
Sledujte peľový kalendár a peľové spravodajstvo
- Poskytnú vám informácie, kedy sa vo vzduchu bude nachádzať najviac „vašich“ alergénov.
- Sú dostupné na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Alebo si môžete stiahnuť aplikácie na ich sledovanie do vášho mobilného telefónu.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroj:
1. https://community.aafa.org/blog/tree-pollen-spring-s-first-allergy-offender