Vyskytujú sa na vašej koži malé bodky alebo škvrny a všimli ste si, že ich sfarbenie je odlišné ako sfarbenie vašej pokožky? Nie je potrebné sa obávať. Pravdepodobne ide o pigmentové škvrny. Môžu sa vyskytnúť u ľudí so všetkými typmi pleti. Ako sa ich zbaviť?
- Ako vznikajú pigmentové škvrny?
- Ako si s pigmentovými škvrnami poradiť?
- Prevencia pigmentových škvŕn
- Kedy k lekárovi?
Ako vznikajú pigmentové škvrny?
Za vznik pigmentových škvŕn je zodpovedný melanín, pigment, ktorý dodáva sfarbenie našej koži. Bunky, ktoré produkujú melanín, sú melanocyty. Ľudia s tmavším typom pleti majú vyšší obsah melanínu. Ak sa melanín nahromadí, ide o hyperpigmentáciu.
Čo znamená hyperpigmentácia?
Už z názvu vieme odvodiť, že sa jedná o nadbytok pigmentu. V preklade to znamená, že sfarbenie určitej oblasti na našej pokožke je tmavšie ako okolité časti. Príčinou je nadbytok tvorby melanínu. Hyperpigmentácia sa prejavuje vo forme bodiek až škvŕn alebo iných útvarov. Vyskytuje sa predovšetkým na tvári, rukách a dekolte, lebo tieto miesta najviac vystavujeme slnečnému žiareniu.
Príčiny vzniku pigmentových škvŕn
- Genetická predispozícia
- Vek
- Kožné ochorenia: akné, ekzém
- Hormonálna nerovnováha (tehotenstvo)
- Popáleniny, rany
- Užívanie niektorých liekov
- UV žiarenie (dlhodobé a pravidelné opaľovanie)
Druhy pigmentových škvŕn
- Melasma – tzv. tehotenská maska
- Pozápalové pigmentové škvrny – vznikajú po zápalových kožných ochoreniach, ako je akné, ekzém a pod.
- Starecké škvrny (slnečné škvrny)
Ako si s pigmentovými škvrnami poradiť?
Pigmentové škvrny vieme minimalizovať pomocou lokálne pôsobiacich produktov. Podieľajú sa na redukcii pigmentových škvŕn a zároveň bránia vzniku nových.
Ak lokálne produkty neúčinkujú, vykonáva sa redukcia pigmentových škvŕn prostredníctvom procedúr. Medzi najznámejšiu patrí obľúbený chemický peeling.
Zabrániť vzniku pigmentových škvŕn vieme aj pomocou SPF prípravkov. Je potrebné ich používať celoročne. Odporúčajú sa prípravky s ochranným faktorom SPF 30 a viac.
Domáca starostlivosť lokálne účinkujúcimi produktami
Dôležitú úlohu pri lokálnej starostlivosti zohrávajú aktívne látky, ktoré sa v daných prípravkov nachádzajú – buď samostatne alebo v rôznych kombináciách.
-
Vitamín C
Kyselina askorbová pôsobí na pleť ako antioxidant. Chráni ju pred škodlivými látkami. Taktiež má hydratačné účinky, zjednocuje tón pleti a dodáva jej svieži vzhľad. Je potrebné ho používať v kombinácii s prípravkami s vysokým SPF faktorom.
-
Retinol
Retinol patrí medzi retinoidy, čiže deriváty vitamínu A. Zosvetľuje pigmentové škvrny a jazvy po akné. Je menej vhodný na citlivú pleť. Pred použitím je vhodné vykonať test na citlivosť. Dôležité je zaradiť ho do večernej rutiny a cez deň používať prípravok s SPF 50. S jeho používaním je potrebné začať postupne.
-
Niacínamid
Niacín je vitamín B3. Má množstvo benefitov na pleť. Znižuje tvorbu kožného mazu a pôsobí hydratačne, zosvetľujúco a je vhodný aj na pozápalové pigmentové škvrny. Zjednocuje tón pleti.
-
Kyselina glykolová
Je známa tým, že sa viditeľne podieľa na redukcii hyperpigmentácií. Je účinná pri pozápalových pigmentových škvrnách, napríklad na jazvy po zápalovom kožnom ochorení. Dodáva pleti jas a sviežosť. Používa sa večer a ráno je potrebné použiť prípravok s SPF.
-
Thiamidol
Má blahodárne účinky na redukciu pigmentových škvŕn. Je vhodný aj pre citlivú pleť. Nájdete ho v produktoch radu Eucerin anti-pigment.
Procedúry
- Chemický peeling
Ošetrenie založené na redukcii vrchnej vrstvy kože, ktoré sa vykonáva prostredníctvom špeciálnych kyselín. Je dôležité toto ošetrenie nevykonávať doma, pretože sa pri ňom používajú vysoké koncentrácie kyselín. Pravidelným podstupovaním chemického peelingu by malo dôjsť k výraznému vymiznutiu pigmentových škvŕn. Odporúča sa ho vykonávať počas zimných mesiacov.
- IPL
Jedná sa o laserovú procedúru. Laserové svetlo prenikne do bunky, ktorá vytvára pigmentové škvrny, a následne naruší jej štruktúru.
- Mezoterapia
Nazýva sa aj anti-age kúra. Pôsobí proti starnutiu pleti a taktiež redukuje pigmentové škvrny. Vykonáva sa pomocou prístroja s mikroihlami, kedy sa do pleti vpichujú účinné látky podľa želaného výsledného efektu.
- Mikrodermabrázia
Patrí k čistiacim procedúram. Odstraňuje povrchové vrstvy pokožky, a tým kožu omladzuje a zosvetľuje škvrny.
Všetky procedúry je potrebné vykonávať u dermatológa alebo v kozmetickom salóne.
Prevencia pigmentových škvŕn
Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenie patrí pravidelné používanie produktov s SPF faktorom. Odporúča sa používať prípravky s vyššou ochranou, minimálne SPF 30. Je ich potrebné používať aj počas zimných mesiacov. Aj keď slnko priamo nesvieti, je potrebné sa chrániť. Násobne to platí pre pacientov s kožnými problémami.
Kedy k lekárovi?
Pigmentové škvrny sa nepovažujú za závažné zdravotné ochorenie. Ak chcete zistiť príčinu ich tvorby, je dôležité navštíviť lekára, konkrétne dermatológa. Na zistení príčiny sa tiež podieľa endokrinológ a gynekológ. Tehotné ženy by sa o vhodnosti jednotlivých produktov mali poradiť s odborníkom.
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte písomné informácie a návod na použitie.