Zvýšená náchylnosť k vysušovaniu, nepriaznivé počasie (chlad, vietor a mráz), prehriaty a suchý vzduch v interiéri. Hlavné faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú stav a kvalitu pokožky v zimnom období. Nie je preto prekvapujúce, že mnoho z nás sa práve teraz potýka s problémami, ako je suchosť, nepríjemné pnutie, pálenie, štípanie či začervenanie pokožky. Najviac ohrozené sú tvár, pery a ruky. Viete, ako ich v zime chrániť?
- Akú kozmetiku používať počas zimy?
- Ako chrániť tvár v zime?
- Ako chrániť pery v zime?
- Ako chrániť ruky v zime?
- Ako sa starať o pokožku v zime?
- Kedy k lekárovi?
Akú kozmetiku používať počas zimy?
Aby ste predchádzali vyššie opísanému neželanému stavu, je potrebné zmeniť kozmetickú rutinu. Kým v lete, resp. v teplejších mesiacoch, ste si vystačili s ľahšími textúrami (ľahké hydratačné krémy, gély či fluidy), v zime je čas na zmenu. Siahnite po hutnejších, mastnejších krémoch, ktoré pokožke poskytnú intenzívnu výživu a ochránia ju pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Čo sa týka ich zloženia, k slovu sa dostávajú bambucké maslo, panthenol, lipidy (ceramidy), prírodné vosky a oleje (napríklad mandľový).
Ako chrániť tvár v zime?
Je pravdepodobné, že majiteľkám mastnej pleti budú v tomto ročnom období viac vyhovovať krémy určené na normálnu pleť a ak máte pleť normálnu alebo suchú, prejdite na krémy určené na suchú až veľmi suchú pleť. Toto by malo byť postačujúce na bežné fungovanie, keď nie sú extrémne nízke teploty. Samozrejme, niekedy je výber dobrého pleťového krému metódou pokus-omyl, netreba však hneď hádzať flintu do žita.
Ak vyššie spomenuté krémy neprinášajú požadovaný účinok, prípadne je počasie naozaj nepriaznivé a extrémne (fujavice, metelice), alebo sa chystáte na lyžovačku či pobyt do hôr, určite siahnite po ochranných a tzv. cold krémoch. Majú špeciálne zloženie obohatené najčastejšie o biely včelí vosk (cera alba), ktorý vytvára na pleti jemnú ochrannú vrstvu (bariéru) a tá chráni pred nepriaznivými vplyvmi. Ďalšie zložky (glycerín, panthenol...) pôsobia hydratačne, upokojujúco a regeneračne. Používanie ochranných krémov je obzvlášť nutné u detí, ktorých pokožka je tenšia a citlivejšia v porovnaní s pokožkou dospelých. Krémy nanášajte v dostatočnom časovom predstihu pred odchodom von.
V poslednom kroku rutiny nezabudnite na použitie prípravku s SPF. Aj keď v zime je spálenie od slnka pomerne vzácne (najčastejšie vo vysokohorskom prostredí), ich používanie berte ako tú najlepšiu prevenciu starnutia pleti.
Ako chrániť pery v zime?
Perám venujte v zime, resp. v chladnom počasí, takisto dostatočnú pozornosť. Ich pravidelnou hydratáciou a premasťovaním predídete problémom v podobe vysušenia, začervenania a popraskania, preto majte balzam či tyčinku na pery stále poruke. Na už popraskané a výrazne suché pery vám pomôže napríklad lanolín či špeciálne prípravky s hojivým a regeneračným účinkom. Na lyžovačku a do hôr, samozrejme, balzam s SPF (ochranným faktorom). Viac o výbere vhodného prípravku sa dočítate v článku Ako na popraskané pery.
Ako chrániť ruky v zime?
Podobne ako pri perách, aj pri rukách platí pravidlo – krémovať, krémovať, krémovať. Nemenej dôležité je používanie rukavíc, ktoré chránia pred chladom či mrazom. Ak máte ruky aj napriek pravidelnej starostlivosti stále veľmi suché či popraskané, pomôže vám kozmetická vazelína – použite hrubšiu vrstvu, na ruky si natiahnite bavlnené rukavice a nechajte pôsobiť počas noci. Na tento účel je vhodná aj Eucerin Aquaphor hydratačná masť s obsahom regeneračného panthenolu a hydratačného glycerínu. Viac o starostlivosti o suché a popraskané ruky v článku Ako na suché a popraskané ruky.
- Náš tip: Ak hľadáte všestranný prípravok, ktorý bude v zime vhodný na tvár, ruky aj pery, siahnite napríklad po Upokojujúcom a obnovujúcom balzame Cicaplast Baume B5+ od La Roche-Posay. Je vhodný pre celú rodinu a okrem ochrany pred nepriaznivým počasím ho oceníte aj v prípade, ak chlad a vietor napáchajú škody – upokojuje podráždenú pokožku.
Ako sa starať o pokožku v zime?
Vymeňte bežné sprchovacie gély za sprchovacie oleje alebo syndety bez obsahu mydlových zložiek, ktoré pokožku zbytočne vysušujú. Po každej sprche či kúpeli nezabudnite na použitie vhodného telového mlieka či balzamu. Predídete tak nežiaducemu svrbeniu (a následnému škriabaniu) pokožky. Nepoužívajte príliš horúcu vodu (takisto vysušuje), aj keď sa to v zimnom období priam žiada a po dlhom dni je horúci kúpeľ na nezaplatenie.
Kedy k lekárovi?
Ak ani zmena kozmetických prípravkov nezlepší stav vašej pokožky a aj naďalej bude veľmi suchá, alebo sa objavia aj iné problémy, je potrebná konzultácia s lekárom. Zhoršenie stavu môže nastať napríklad u atopikov, alebo ak trpíte rosaceou či ekzémami.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.