V minulosti sa nedostatok vitamínu D primárne spájal s ochorením kostí (osteoporóza, krivica), v dnešnej dobe sa už vie o jeho nezastupiteľnej úlohe v imunitnom systéme a schopnosti chrániť organizmus pred rôznymi baktériami a vírusmi. Nejeden z nás sa už stretol s tvrdením, že vitamín D dostatočne prijímame zo slnka. Je to však naozaj pravda?
- Čo je vitamín D?
- Načo slúži vitamín D nášmu telu?
- Aké množstvo vitamínu D je dostatočné pre náš organizmus?
- Ako správne užívať Déčko?
Čo je vitamín D?
Pod označením vitamín D sa skrýva niekoľko typov kalciferolov, pričom dve hlavné formy sú vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Kalciferoly patria do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch.
Vitamín D sa prirodzene nachádza v potravinách, ako morské ryby, mäso, vaječný žĺtok, pečeň, tučné a mliečne výrobky. V ovocí a zelenine sa tento vitamín takmer vôbec nenachádza.
Najdôležitejšou cestou príjmu vitamínu D je slnko. Slnečné lúče obsahujúce žiarenie UV B (ultrafialové žiarenie B) dopadajú na kožu, kde spustia reakciu spojenú s produkciou vitamínu. Až 90% vitamínu D získavame zo slnka, zvyšných 10% z potravy.
Načo slúži vitamín D nášmu telu?
Vitamín D má nezastupiteľnú úlohu v ľudskom tele a je súčasťou mnohých fyziologických procesov. Zohráva dôležitú úlohu pri metabolizme vápnika a fosforu v organizme, a tým pozitívne prispieva k tvorbe a rastu zdravých kostí a zubov. Taktiež je nevyhnutný pre správne fungovanie svalov, imunitného, kardiovaskulárneho či nervového systému. Vitamín D je schopný regulovať rast a delenie buniek, čo prispieva k jeho protirakovinovému účinku.
Pokiaľ sa organizmus dostane do hypovitaminózy (deficit vitamínu D), môže sa to prejaviť príznakmi, ako:
- bolesť kĺbov, kostí a svalov,
- deformácia kostí a zubov,
- spomalené hojenie rán,
- oslabená imunita a časté infekcie,
- strata chuti do jedla,
- celková únava a vyčerpanie,
- vypadávanie vlasov,
- depresia a úzkosť.
Takmer 60% populácie všetkých vekových kategórií trpí nedostatkom vitamínu D, z toho u polovice sú namerané hodnoty na extrémne nízkej úrovni.
Aké množstvo vitamínu D je dostatočné pre náš organizmus?
Optimálna dávka vitamínu D sa podľa najnovších výskumov uvádza v rozmedzí 1600 - 2400 IU (medzinárodné jednotky) pre dospelých. Štúdie uvádzajú, že každoročne klesá hladina vitamínu D v populácií. Niektoré kontinenty pridávajú vitamín D priamo do kravského mlieka, aby predchádzali v populácii jeho nedostatku.
Dôležité je si uvedomiť, že v našom klimatickom pásme v období október - apríl slnečné lúče dopadajú na zem pod nízkym uhlom. Tým pádom ultrafialové žiarenie B dopadne na našu kožu v malom množstve a naše telo si nevytvorí takmer žiaden vitamín D.
Množstvo vitamínu D, ktoré každý deň potrebujeme, závisí od veku.
Vek |
Optimálny príjem vitamínu D za 24 hodín [IU] |
Do 1 roku života (dojčatá) |
400 |
Deti od 1 roku a adolescenti |
600 |
Dospelí od 19 do 70 rokov |
2000 |
Dospelí nad 70 rokov |
2000 |
Tehotné a dojčiace ženy |
1500 |
Prijímať ho môžeme z potravy, čo však nie je dostatočné množstvo pre naše telo. Preto treba tento vitamín suplementovať počas celého roka.
Dá sa vitamínom D predávkovať?
Ako toxická hladina sa uvádza 6000 IU. Túto hladinu je však veľmi ťažké dosiahnuť. Predávkovanie vitamínom D sa prejavuje bežnými nežiaducimi účinkami, ako nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, malátnosť, únava. Z dlhodobého hľadiska sa predávkovanie vitamínom D javí ako závažný problém kvôli vysokému vyplavovaniu vápnika z tela.
Ako správne užívať Déčko?
Tento vitamín sa môže užívať kedykoľvek počas dňa. Aj keď ide o vitamín rozpustný v tukoch, moderné liekové formy tohto vitamínu už nie je potrebné zapíjať mliekom ako bolo v minulosti zvykom. Pokiaľ ho užívate pre zdravie kostí, odporúča sa ho brať súčasne s vápnikom a magnéziom večer.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.