Pociťujete problémy s trávením, prípadne vás trápi hnačka? Probiotiká sú mnohokrát tou najlepšou voľbou. Majú však svoje pevné miesto aj v terapii iných ochorení, napríklad pri ochoreniach kože či dýchacích ciest? Na čo si dať pri výbere probiotika pozor? V článku sa dozviete, že črevná mikroflóra je veľmi dôležitou súčasťou nielen tráviacej sústavy človeka, ale aj imunitného systému.
Črevný imunitný systém
Črevnej mikroflóre vedci v posledných rokoch venujú viac a viac pozornosti. V tráviacej sústave zohráva veľmi dôležitú úlohu a pokiaľ je narušená, ľahko dochádza k problémom spojených s pocitom plnosti, plynatosťou či hnačkami. Ukázalo sa však, že črevná mikroflóra je dôležitá napríklad aj pri bežných ochoreniach dýchacích ciest, alebo dokonca pri ochoreniach kože, ako je atopický ekzém. Užívanie probiotických baktérií znížilo nielen častosť výskytu bežných nachladnutí a iných ochorení dýchacích ciest, ale aj skrátilo dobu liečby týchto ochorení až o niekoľko dní. Vedecké štúdie dokázali účinok aj v boji s atopickým ekzémom, a to najmä u bábätiek, kedy pravidelné užívanie probiotík počas tehotenstva znížilo výskyt atopického ekzému u narodených detí až o 30%.
Menej je niekedy viac
Pri výbere probiotika máme tendenciu rozmýšľať štýlom: čím viac kmeňov a baktérií, tým lepšie. Kľúčovú rolu však hrajú samotné kmene probiotických baktérií, ktoré sa v prípravku nachádzajú. Vedecky podložené sú však iba niektoré. Konkrétne ide o kmene Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium infantis a Saccharomyces boulardii. Preto sú prípravky obsahujúce tieto kmene tou správnou voľbou, či už pri tráviacich ťažkostiach alebo na zvýšenie imunity. Z prírodných zdrojov sa dá použiť napríklad bryndza, ktorá obsahuje nesmierne veľké množstvo probioticky prospešných baktérií.
Základom zdravej črevnej mikroflóry je pestrá strava bohatá na zeleninu a iné potraviny, ktoré obsahujú vyššie množstvá vlákniny. Črevné infekcie či užívanie antibiotík však môžu túto mikroflóru veľmi ľahko narušiť. Pravidelné užívanie probiotík je preto v mnohých prípadoch dobrou voľbou a z dlhodobého hľadiska sa ukázali ako veľmi bezpečné. Pokiaľ sa však liečite antibiotikami, je medzi antiobiotikom a probiotikom nutné dodržať minimálne 2-hodinový odstup.
Kedy k lekároviPokiaľ vás trápi hnačka sprevádzaná vysokou horúčkou alebo vracaním, obsahuje hlien či krv, je sprevádzaná náhlym úbytkom hmotnosti, prípadne pretrváva viac ako 3 dni, navštívte svojho lekára. |
Pred použitím výživových doplnkov si pozorne prečítajte písomnú informáciu a návod na používanie.