Leto sa nezastaviteľne blíži a to so sebou prináša rôzne grilovačky či posedenia v prírode. Horúčavy, zle uskladnené potraviny a nesprávna úprava mäsa. Všetky tieto faktory prispievajú k rýchlejšiemu množeniu niektorých baktérií v jedle. Otravu takto kontaminovaným jedlom zažil nejeden z nás. Čo robiť, ak nás takáto infekcia tráviaceho traktu postihne?
- Čo je salmonelóza?
- Ako sa salmonelóza prejavuje?
- Ako toto ochorenie liečiť?
- Prevencia
- Kedy k lekárovi
Čo je salmonelóza?
Salmonelóza je ochorenie patriace medzi zoonózy (ochorenia prenášajúce sa zo zvieraťa na človeka). Ide o pomerne častú hnačkovitú infekciu vyvolanú baktériou z rodu Salmonella. Človek sa môže nakaziť konzumáciou potravín živočíšneho pôvodu (mäsové výrobky, vajcia, mlieko), ktoré obsahujú túto baktériu, a nie sú dostatočne tepelne spracované.
Salmonella je veľmi odolná baktéria, ktorá prežíva na rozličných miestach v domácnosti (kuchynské náradie) alebo v rôznych potravinách (sušené mlieko, mletá paprika). Dokáže prežiť vo vašej chladničke a takisto aj v mraze. Usmrcuje ju vystavenie teplote vyššej ako 70 °C po dobu 20 - 30 minút.
Vedeli ste, že salmonelóza sa najčastejšie prenáša na povrchu škrupiny vajec? Baktérie môžu vnútro vajíčka napadnúť buď pri narušení jeho škrupiny (pozor na rozbíjanie vajíčok) alebo už vo vaječníkoch pri ochorení sliepky.
Ako sa salmonelóza prejavuje?
Je potrebné si uvedomiť, že salmonelóza sa prejavuje až po určitom čase. Inkubačná doba sa spravidla pohybuje v rozpätí 6 – 48 hodín. Priebeh taktiež závisí od infekčnej dávky a imunitného systému nášho organizmu. Príznaky trvajú 4 – 7 dní.
Prejavuje sa nasledujúcimi symptómami:
- vodnatá hnačka,
- nevoľnosť a vracanie,
- kŕčovité bolesti v oblasti brucha,
- horúčka a triaška (typická pre prvé tri dni ochorenia),
- šok v prípade, že pacient je dlhodobo dehydratovaný,
- únava,
- bolesť hlavy.
Ako toto ochorenie liečiť?
Pacient v dôsledku hnačiek a vracania stráca veľa vody a minerálov. Cieľom terapie je zavodnenie (rehydratácia) organizmu a doplnenie adekvátneho množstva stratených látok. Okamžitou pomocou pre pacienta trpiaceho dehydratáciou sú rehydratačné nápoje, ako napríklad Enhydrol, Enhydrol FORTE či Kulíšek. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie.
Ďalším dôležitým krokom je správna diéta. Keďže tráviaci trakt je podráždený, mali by sme sa vyhnúť potravinám náročným na trávenie. Teda obmedziť mastné jedlá, mliečne výrobky, ovocie a zeleninu.
Naše telo je schopné si poradiť s týmto ochorením aj samo, dopomôcť mu môžeme potlačením samotných symptómov. Liečbu je možné doplniť
- a liekmi proti horúčke (obsahujúcimi paracetamol).
Ako dlho je salmonelóza infekčná?
Vo chvíli, keď má človek potvrdené ochorenie – salmonelózu, vylučuje z tela baktérie stolicou a stáva sa infekčným. Salmonela sa však z tela dostáva von pomerne dlhú dobu. U každého jedinca je to individuálne. Pacient už nemusí mať žiadne ťažkosti a môže stále prenášať toto ochorenie. Na vylúčenie infekčnosti sú potrebné 3 negatívne testy stolice určené na prítomnosť salmonely.
Prevencia
Hlavnou podstatou celej prevencie tohto ochorenia je dostatočná tepelná úprava potravín. Obzvlášť opatrný treba byť pri potravinách, ako sú mäso a vajcia. Avšak, nie je na škodu:
- dodržiavať osobnú hygienu,
- udržiavať oddelene surové mäso a vajcia od potravín, ktoré sa nebudú tepelne upravovať,
- rizikové potraviny tepelne upravovať podľa požiadaviek,
- piť len pitnú vodu.
Kedy k lekárovi
Zdravotný stav je potrebné prekonzultovať s lekárom, ak symptómy pretrvávajú dlhšie alebo nastanú komplikácie. Určite ho vyhľadajte vtedy, ak má ochorenie intenzívny priebeh (vysoké horúčky, silné kŕče a bolesti brucha, častá a objemná hnačka, prítomnosť krvi v stolici, silné vracanie, príznaky dehydratácie). Najviac ohrozené dehydratáciou sú deti, starší ľudia a osoby s chronickými ochoreniami.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.