Výskyt kožných bradavíc je pomerne bežný jav, nemusíte byť ani ježibaba či ježibábeľ z rozprávky. Týka sa nielen dospelých, ale aj detí a zbaviť sa ich môže byť častokrát obtiažne a zdĺhavé. S vhodnými prípravkami to však môžete zvládnuť aj doma. Poradíme vám, ako na to.
Zákazníci pri liečbe bradavíc najčastejšie volia nasledujúce produkty. Ak sa chcete dozvedieť prečo, čítajte ďalej.
Čo sú to bradavice?
Bradavice sú malé kožné výrastky vírusového pôvodu (spôsobuje ich ľudský papilomavírus HPV) o veľkosti od niekoľkých milimetrov až do cca 1 centimetra. Vyskytujú sa buď samostatne alebo aj v zhlukoch v podstate kdekoľvek na tele – najmä však na prstoch rúk, na chodidlách (zo spodnej strany), ale aj na lakťoch, kolenách, na tvári či krku, existujú aj genitálne bradavice – kondylómy, tie sú však pohlavne prenosné.
Najčastejšie ide o tzv. pravé bradavice (vyzerajú ako malé hrbolčeky s drsným povrchom) alebo plantárne bradavice – veruky (na spodnej strane chodidiel, na pätách; nevyčnievajú, pretože pri chôdzi sú postupne zatlačované dovnútra kože; môžu byť mimoriadne nepríjemné a bolestivé a ťažšie sa odstraňujú; vnútri môžete pozorovať aj čierne bodky označované ako korienky bradavice – v skutočnosti sú to krvné kapiláry, ktoré ju vyživujú).
Pozor, bradavice sú infekčné!
- Môžu sa ľahko preniesť z jednej časti tela na druhú alebo aj z človeka na človeka priamym kontaktom vírusu s oslabenou kožou – stačí aj malá trhlinka či záder.
- Často si ich prinesiete z verejných bazénov, kúpalísk, plavární, spŕch, sáun, wellnessov, fitnesscentier – čiže sa im darí všade tam, kde je vlhko (a teplo).
- Dajú sa preniesť aj nepriamo prostredníctvom zdieľaných vecí – preto ak ich máte, používajte vlastné uteráky, hygienické potreby, prezúvky, nechoďte naboso, a, samozrejme, vyhýbajte sa vyššie spomínaným verejným miestam.
Liečba bradavíc
So samoliečbou začnite až vtedy, ak viete s istotou povedať, že ide o bradavicu. V opačnom prípade je najprv potrebná diagnostika kožným lekárom. Každopádne, s liečbou tak či tak neotáľajte a začnite ju čo najskôr. Zabránite tak prenosu na iné časti tela, prípadne na iné osoby.
Ako rýchlo sa bradavíc zbavíte, záleží od ich počtu a veľkosti, ako aj od toho, ako hlboko sú zakorenené. A aj od funkčnosti vášho imunitného systému – zvyknú sa totiž objaviť, ak máte oslabenú imunitu alebo prežívate stresujúce obdobie. Občas je to beh na dlhé trate – obrazne povedané, bradavíc sa nezbavíte z večera do rána. Obrňte sa preto trpezlivosťou. Alebo sa môžete naučiť s bradavicami žiť – niekedy vymiznú aj samé, trvá to však dlho a je to spojené aj s rizikom ďalšieho prenosu a šírenia.
Domáca liečba bradavíc ponúka viac možností, vždy je však nevyhnutné si pozorne prečítať informácie k prípravku a návod na použitie. Nie všetky bradavice sú totiž vhodné na domáce ošetrenie a nie všetky prípravky sú vhodné na všetky typy bradavíc.
Do rúk lekára zverte bradavice u detí, bradavice nachádzajúce sa v citlivej oblasti, ako je tvár a krk (pri domácom odstraňovaní by mohli vzniknúť jazvičky) a genitálna oblasť, alebo ak majú zapálený a začervenaný okraj, krvácajú, sú veľmi veľké alebo je ich strašne veľa. Neodstraňujte bradavice na opuchnutej, svrbiacej, podráždenej či inak poškodenej koži.
Čo sa dá použiť na odstránenie bradavíc?
Kyselina salicylová
- Má keratolytický účinok, t.j. zmäkčuje a odstraňuje povrchovú vrstvu kože, čím dochádza k postupnému odlupovaniu bradavice – vyžaduje opakovanú aplikáciu. Je to dlhodobejší proces, ktorý môže trvať aj niekoľko týždňov.
- Vo forme roztokov alebo náplastí
- Upozornenie
- Má sa aplikovať len na bradavicu, ak sa aplikuje na zdravú kožu, môže dôjsť k jej podráždeniu a následnej tvorbe pľuzgierov a olupovaniu kože.
- Preto sa odporúča okolie bradavice natrieť mastnejším prípravkom (lekárska vazelína, kalciová masť).
- Ak používate náplasti, je potrebné ich obstrihať presne na veľkosť bradavice.
- Pred aplikáciou sa bradavica zmäkčí v teplom kúpeli, dôkladne sa osuší, následne sa odumretá povrchová vrstva jemne zbrúsi pilníkom na nechty alebo pemzou, a tak sa aplikuje roztok (Duofilm). Pozor, uterák a pomôcky na obrúsenie používajte iba na bradavice.
- Obľúbený je prípravok Phyteneo Kolodium Forte
- Obsahuje
- kyselinu salicylovú a kyselinu mliečnu, ktoré majú keratolytický účinok,
- extrakt z lastovičníka, ktorý je tradične používaný v liečbe bradavíc a má antivirotické a antimykotické účinky,
- silicu z borovicovej živice, ktorá pôsobí antisepticky a podporuje následnú regeneráciu kože,
- extrakt z tuje, ktorý má vyhladzujúci účinok.
- Predstavuje veľmi šetrný spôsob odstraňovania bradavíc.
- Využijete ho aj pri liečbe kurích ôk, stvrdnutej a zrohovatenej kože.
- Obsahuje
Kryoterapia (zmrazovanie) bradavíc
- Rýchly postup (trvajúci niekoľko sekúnd)
- Zmrazenie bradavice až do jej najhlbších vrstiev (do jadra)
- Častokrát stačí jedno ošetrenie
- Bradavica by mala sama odpadnúť v priebehu 10 až 14 dní, pod ňou sa zároveň tvorí nová koža.
- Ak sa tak nestane (v prípade starých, veľkých bradavíc a bradavíc situovaných na chodidlách), aplikácia sa môže najskôr po 14 dňoch zopakovať (maximálne trikrát na jednu bradavicu alebo podľa odporúčania výrobcu).
- V mieste aplikácie môžete prechodne pociťovať miernu pichľavú bolesť (nevýhoda najmä u detí).
- Je nevyhnutné dodržiavať odporúčaný čas, inak môže dôjsť k poškodeniu kože, vzniku omrzlín.
- Nevhodné pri alergii na chlad.
- Nepoužívajte na oblasti s jemnou pokožkou (tvár, krk, prsia, podpazušie, genitálne bradavice), vhodné iba na bradavice na rukách a chodidlách.
Odstraňovanie bradavíc pomocou kyseliny salicylovej a kryoterapie sa neodporúča diabetikom a osobám s poruchami krvného obehu a zrážania krvi.
Prírodná liečba bradavíc
- Ak preferujete prírodné metódy, môžete zvoliť napríklad EKObalzam Stop Vírusovým Bradaviciam
- Obsahuje extrakty z 13 rastlín, propolis, včelí vosk, éterické oleje
- Preniká až ku koreňu bradavice
- Môže sa aplikovať nielen na bradavice, ale aj na ich okolie (nepoškodzuje zdravú kožu)
- Nevýhoda: účinok sa dostaví až po dlhšom čase
Kedy k lekárovi?
V prípade, ak domáce pokusy o zbavenie sa bradavíc zlyhajú, je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý vám navrhne ďalšie možné spôsoby ich odstránenia (laserom, chirurgické, vypálením a podobne).
Pred použitím ktoréhokoľvek produktu si pozorne prečítajte informácie a návod na použitie.