Aj vás už omrzeli klasické dovolenkové destinácie, ktoré máte pochodené krížom-krážom? Chorvátsko či Taliansko považujete za nudu, a tak ste sa rozhodli pre zmenu vo forme exotiky?
Na takú exotiku je potrebné nachystať sa v dostatočnom časovom predstihu. Nie je to žiadny last minute, takže to nefunguje tak, že večer si zbalíte osušku a plavky a ráno letíte. Afrika, Ázia, Stredná či Južná Amerika sú síce krásne, divoké a lákavé, ale zároveň ide častokrát o krajiny s nízkym hygienickým štandardom, kde nástrahy číhajú na každom kroku.
Máme pre vás pár tipov, ako sa na cestu čo najlepšie pripraviť, na čo všetko si dávať pozor a čo si vziať so sebou.
Očkovanie
Niekoľko týždňov pred plánovaným odchodom (odporúča sa minimálne šesť až osem) sa začnite informovať o povinnom, resp. odporúčanom očkovaní, ktoré je častokrát jedinou formou prevencie šírenia infekčných ochorení. Navyše ním chránite nielen seba, ale aj svojich príbuzných či iných ľudí po návrate domov (niektoré ochorenia sa kvôli dlhšej inkubačnej dobe môžu rozvinúť až neskôr). Očkovanie prebieha podľa určitej očkovacej schémy s odstupom medzi jednotlivými dávkami a na vytvorenie protilátok je tiež potrebný určitý čas, preto čím skôr sa začnete informovať, tým lepšie.
Odporúča sa očkovanie najmä proti žltej zimnici (to je v niektorých krajinách povinné), žltačke typu A a B, brušnému týfusu, meningokokovej meningitíde, cholere, besnote, japonskej encefalitíde, detskej obrne, pneumokokom, chrípke. Skontrolujte si platnosť očkovania proti tetanu a v dnešnej dobe kovidovej zvážte aj očkovanie proti koronavírusu. Potrebné informácie vám poskytnú na pracoviskách cestovnej medicíny, ktoré sa nachádzajú minimálne vo všetkých krajských mestách. Tam vám zostavia individuálny očkovací plán a zároveň vystavia medzinárodný očkovací preukaz. Takisto vám poskytnú informácie o potrebe užívania antimalarík, ak cestujete do krajiny s výskytom malárie. Navštíviť by ste ich mali aj po návrate z dovolenky.
Nie proti všetkým infekčným ochoreniam sa však dá očkovať. Iným spôsobom prevencie je dodržiavanie dôkladnej hygieny a minimalizovanie ďalších rizikových faktorov, akými sú konzumácia kontaminovaných jedál a nápojov, uštipnutie komármi a iným hmyzom a uhryznutie divo žijúcimi zvieratami.
Hygiena rúk
Baktérie a vírusy si krajinu nevyberajú, a preto by sa malo heslo "Čistota pol života" stať na cestách vašou mantrou. Základom je, samozrejme, hygiena rúk a ich dôkladné umývanie. Ak však nebudete mať poruke vodu a mydlo, zídu sa vám dezinfekčné a antibakteriálne gély. Keďže je predpoklad, že svoju dovolenku nebudete tráviť vysedávaním v hoteli a budete sa pohybovať kade-tade, spotreba týchto prípravkov bude pravdepodobne vyššia. Dostatočne sa preto zásobte a voľte také, ktoré okrem dezinfekčných zložiek (alkoholu) obsahujú aj vyživujúce a zvlhčujúce zložky – vyhnete sa tak nadmernému vysušeniu pokožky rúk.
Jedlo a nápoje
Nový svet, nové chute, nové vône, jedlo hýriace farbami. Oči by jedli, ale povedzme si úprimne, častokrát by malo ostať len pri tom. Kto by však odolal? Tráviace ťažkosti pritom patria medzi najčastejšie zdravotné problémy cestovateľov, a to z troch nasledujúcich dôvodov:
- strava zložením výrazne sa líšiaca od tej našej, európskej – počnúc surovinami, cez dochucovadlá a koreniny, exotické druhy ovocia a zeleniny,
- naše trávenie nemusí toľko noviniek naraz zvládnuť, preto je vhodné už pred cestou začať s preventívnym užívaním probiotík,
- nedostatočná hygiena pri chystaní ponúkaných jedál a nápojov, a to častokrát aj v prípade luxusných hotelových rezortov (pretože nie je všetko zlato, čo sa blyští...), o stravovaní sa na vlastnú päsť a rôznych trhoviskách či street foodoch nehovoriac,
- vyhýbajte sa najmä konzumácii surového mäsa, rýb, morských živočíchov, vajec a podozrivo vyzerajúcich jedál,
- najväčším problémom je voda – základom je používať iba vodu originálne balenú vo fľašiach, a to nielen na pitie, ale aj na čistenie zubov či vyplachovanie úst, na umývanie ovocia (jedzte len ovocie, ktoré si vy sami viete opláchnuť balenou vodou a olúpať) a podobne,
- rizikový je ľad do nápojov, ale aj také šaláty (nikdy neviete, akou vodou bolo ovocie či zelenina opláchnuté).
Ak sa u vás tráviace a črevné problémy vyskytnú, zíde sa vám minimálne čierne uhlie (črevné adsorbens – viaže škodliviny a toxíny) alebo iné prípravky proti hnačke.
Komáre (a iný hmyz)
Sú tú komáre, nik ich nemá rád... A najmä, ak ide o komáre, ktoré prenášajú rôzne ochorenia (napríklad horúčku Dengue, horúčku Chikunguya, vírus Zika, žltú zimnicu, japonskú encefalitídu, maláriu...). Nie proti všetkým týmto ochoreniam sa dá očkovať, resp. preventívne užívať lieky (antimalariká), preto si na komáre dávajte pozor a používajte repelenty. Dôležité je vybrať si repelenty zložením vhodné do exotických krajín a aplikovať ich podľa návodu, pretože majú rôznu dĺžku pôsobenia. Okrem repelentov sa chráňte počas spánku mosyktiérami, pomôžu aj odpudzovače hmyzu a sieťky na oknách, v prírode noste dlhé oblečenie svetlých farieb + ponožky a pokrývku hlavy, nezdržiavajte sa v blízkosti stojatých vôd, kde majú komáre liahne, atď. Pozor, ak použijete aj opaľovací krém, platí, že najprv si nanesiete ten a až potom aplikujete repelent. Po poštípaní (nielen) komármi sa vám zídu antihistaminiká, či už vo forme gélov (pokožku po ich aplikácii nevystavujte slnečnému žiareniu) alebo v prípade výrazných prejavov aj ako celkovo pôsobiace lieky, ktoré tlmia všetky prejavy alergie.
Divo žijúce zvieratá
Ďalšie nebezpečenstvo zo sveta fauny predstavujú divo žijúce a voľne sa pohybujúce zvieratá. Robiť si selfičko s opičkou a kŕmiť ju banánom je síce milé, ale len do chvíle, kým vás nezačne oblizovať alebo vás nepoškriabe alebo sa vám nezakvačí do nohy. Rovnako nebezpečné je hladkať a hrať sa s mačkami, psami a inými zvieratami neznámeho pôvodu, ktoré môžu prenášať besnotu. Po uhryznutí je nevyhnutné ranu dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať a ihneď vyhľadať lekára, a to aj v prípade, ak ste boli proti besnote zaočkovaní.
Slnko
Slnko svieti, voda láka... A je to v poriadku, ale len dovtedy, kým to s opaľovaním alebo pobytom na slnku nepreženiete. Dostať taký úpal alebo úžeh, alebo sa hneď v prvý deň niekde na pláži na Srí Lanke spáliť, nie je teda nič moc. A najmä, ak ste bledokožec, alebo máte citlivú pokožku, koledujete si aj o vznik alergie na slnko. Preto používajte kvalitné prípravky na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom, ale hlavne, používajte ich správne. Nezabúdajte ani na ochranu očí prostredníctvom slnečných okuliarov, na citlivé miesta použite tyčinky s ochranným faktorom, chráňte sa oblečením a pokrývkou hlavy. Ak čas na slnku predsa len neustriehnete, na upokojenie pokožky sa vám zídu prípravky s panthenolom alebo s aloe vera. Pozor si dávajte aj vo vode, napríklad na medúzy, morských ježkov či žraloky.
Viete teda, čomu by ste sa mali na cestách vyhnúť. Ak sa u vás predsa len vyskytnú nejaké zdravotné problémy, majte pripravenú lekárničku s najdôležitejšími liekmi a prípravkami.
Cestovná lekárnička
Nachystajte si ju cca jeden až dva týždne pred plánovaným odchodom. Dalo by sa to síce aj neskôr, ale nie je nič horšie a stresujúcejšie, ako zháňať potrebné veci na poslednú chvíľu. Začnite tým, že si skontrolujte zásoby liekov, ktoré pravidelne užívate. Ak ich nemáte dostatok, dajte si ich predpísať. Čo ak sa do exotiky rozhodne cestovať aj váš lekár a vezme si práve vtedy dovolenku? Zdravotná starostlivosť je síce dostupná takmer všade, o jej kvalite sa však dá často polemizovať.
Okrem už vyššie spomínaných liekov a prípravkov na tráviace problémy, alergie, po uštipnutí hmyzom, repelentov a opaľovákov by určite mala obsahovať
- lieky proti bolesti a horúčke,
- lieky proti kinetóze (cestovnej nevoľnosti) – tie majte poruke už počas cestovania:
- buď známy Kinedryl (ten však môže pôsobiť mierne sedatívne) alebo výťažok zo zázvoru či homeopatia), podávajú sa približne 30 až 60 minút pred cestou,
- lieky a prípravky na kašeľ, bolesť hrdla, nádchu,
- očné kvapky a masti,
- ušné kvapky,
- dezinfekciu na rany, obväzy a náplasti,
- pinzetu, teplomer, malé nožničky, vlhké utierky,
- analgetické krémy, gély (v prípade drobných úrazov či vyvrtnutí),
- ochranné rúška a respirátory.
Konkrétne tipy na prípravky pre vás máme v článku Dovolenková lekárnička.
Čo povedať na záver? Užite si vysnívanú dovolenku v exotike, správajte sa však zodpovedne a predvídavo, buďte pripravení a najmä, nezabudnite si dostatočne dopredu skontrolovať platnosť cestovných dokladov, víz a uzatvoriť poistenie. Nie je väčšie faux pas ako prísť na letisko s neplatným pasom.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.