Čierne bodky, odborne nazývané aj otvorené komedóny, sa najčastejšie objavujú v období puberty. Ide o prejav najľahšej formy akné, zároveň však môžu byť predispozíciou ku vzniku jeho ťažších foriem. Viete, ako sa starať o pleť náchylnú na tvorbu komedónov?
- Čo sú čierne bodky?
- Ako sa zbaviť čiernych bodiek?
- Je vytláčanie čiernych bodiek v poriadku?
- Kedy vyhľadať odborníka?
Čo sú čierne bodky?
Ide o kožné póry, ktoré sú upchaté odumretými kožnými bunkami a prebytočným kožným mazom. Pri vystavení vonkajšiemu vzduchu tieto zložky oxidujú a sčernejú. To je konečný vzhľad, ktorý môžeme vidieť na svojej pokožke – na nose, v oblasti brady a čela, no môžu sa objaviť aj na dekolte alebo na chrbte a ramenách. Existujú dva druhy komedónov:
- otvorené komedóny – čierne bodky,
- uzavreté komedóny – biele bodky, ktoré sú pokryté tenkou vrstvou kože. Tá zabraňuje ich oxidácii, preto sa nemenia na žiadny odtieň čiernej farby, ale ostávajú biele.
Rizikovými faktormi vzniku čiernych bodiek sú najmä hormonálne zmeny, s ktorými sa organizmus stretáva v období puberty, u žien počas ovulácie alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie. Na tvorbu čiernych bodiek výrazne vplýva aj nesprávna starostlivosť o pleť, napríklad používanie kozmetických prípravkov, ktoré upchávajú póry. Čierne bodky sa tiež môžu častejšie objavovať u fajčiarov.
Ako sa zbaviť čiernych bodiek?
Čiernych bodiek sa zbavíte správnou starostlivosťou o pleť. Je preto veľmi dôležité vybrať si produkty, ktoré nebudú upchávať vaše póry – siahnite po produktoch s nekomedogénnymi vlastnosťami. Nasledujúce rady vám pomôžu zredukovať čierne bodky a predchádzať ich vzniku.
- Na odlíčenie make-upu používajte napríklad micelárnu vodu alebo odličovacie mlieko. Účinne odstránite zvyšky make-upu, nečistoty a prebytočný kožný maz. Micelárnu vodu je potrebné vždy opláchnuť čistou vodou.
- Tvár si umývajte ráno a večer teplou vodou a jemným čistiacim gélom vhodným pre mastnú pleť so sklonom k akné, ktorý vám pomôže odstrániť z pleti nečistoty a nadmerné množstvo kožného mazu. Taktiež môže zmierniť viditeľnosť čiernych bodiek.
- Nezabúdajte ani na hydratáciu pleti. Aj keď máte mastnú alebo zmiešanú pleť, doprajte jej aspoň raz do dňa starostlivosť v podobe hydratačného krému alebo pleťového séra. Zvoľte produkt, ktorý je vhodný na zmiešanú alebo mastnú pleť a je nekomedogénny – neupcháva póry a pôsobí proti nedokonalostiam pleti.
- Raz týždenne použite peeling, ktorý uvoľňuje upchaté póry a redukuje nedokonalosti pleti. Zbaví vašu pleť nečistôt a odstráni odumreté kožné bunky. Môžete zvoliť mechanický peeling, ktorý obsahuje malé čiastočky (napríklad cukor, guličky z celulózy) alebo chemický peeling, ktorý vo svojom zložení obsahuje kyseliny. Tieto kyseliny rozpustia nečistoty, ktoré sú v póroch zachytené. Taktiež pomáhajú vyhladiť povrch pleti.
- Používajte čistiace masky, ktoré sú určené na problémovú pleť s rozšírenými pórmi, pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu a sťahujú rozšírené póry, zároveň pleť hydratujú a zjemňujú. Masku používajte aspoň raz týždenne.
- Ak chcete čierne bodky a nedokonalosti pleti zakryť make-upom, dbajte na to, aby ste zvolili make-up vhodný pre problematickú pleť. Nevhodne zvolený make-up alebo korektor môže čierne bodky, prípadne akné, zhoršiť. Používajte nekomedogénny make-up, ktorý neupcháva póry. Na konci dňa dôkladne odstráňte z pleti všetky zvyšky make-upu odličovačom.
- Nedotýkajte sa svojej pleti rukami, zabránite tak prenosu nečistôt.
- Skúste čajovníkový olej – má antibakteriálne účinky a pomáha vyčistiť upchaté póry. Jeho malé množstvo aplikujte vatovým tampónom na nedostatky pleti.
- Zmeňte životný štýl – vyvážené a zdravé stravovanie, veľa tekutín, skoncovanie s fajčením a pravidelný pohyb pôsobia ako prevencia vzniku čiernych bodiek a iných nedokonalostí pleti. Zdravý životný štýl má, samozrejme, aj množstvo iných zdravotných benefitov.
Prípravky vhodné na pleť so sklonom k tvorbe čiernych bodiek obsahujú:
- alfa-hydroxykyseliny (AHA), medzi ktoré patrí napríklad kyselina glykolová alebo kyselina mliečna,
- beta-hydroxykyseliny (BHA) – napríklad kyselina salicylová.
Tieto kyseliny pomáhajú vyčistiť upchaté póry a vyhladzujú pleť.
Je vytláčanie čiernych bodiek v poriadku?
Vytláčanie čiernych bodiek je často veľmi lákavé, odborníci ho však vôbec neodporúčajú. Môže priniesť množstvo problémov, ako napríklad:
- zápal – do pórov môžete zaniesť baktérie a póry sa tak môžu zapáliť a zväčšiť,
- zjazvenie – pokožka je veľmi citlivá a nechtami si ju môžete podráždiť alebo vážne poškodiť,
- pri vytláčaní väčšinou neodstránite celú čiernu bodku, dokonca ju môžete zatlačiť hlbšie do pokožky, čo spôsobí jej bolestivé podráždenie.
Navštívte radšej kozmetický salón, kde vám môžu skúsené kozmetičky ponúknuť napríklad hĺbkové čistenie pleti.
Kedy vyhľadať odborníka?
Vznik čiernych bodiek môžeme účinne zredukovať správnou starostlivosťou o pleť a vhodne zvolenými prípravkami. Ak však tieto prípravky nezaberajú a objaví sa aj zápal, je potrebné vyhľadať dermatológa.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, kozmetického produktu alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.