Letné obdobie so sebou prináša pekné počasie a počas teplých letných večerov nás láka na letné terasy a s ním spojené popíjanie drinkov. Taktiež je zvykom si počas dňa pri práci na záhrade alebo výlete do prírody dať jedno orosené pivko „od smädu“, niekedy aj niekoľko, napríklad počas dovolenky pri mori. Prečo by sme však mali byť s alkoholom v lete opatrní ešte viac než zvyčajne?
- Čo je to otrava alkoholom?
- Aké sú príznaky otravy alkoholom?
- Prvá pomoc pri otrave alkoholom
- Ako predchádzať otrave alkoholom?
- Zvýšené riziko otravy alkoholom v letnom období
Čo je to otrava alkoholom?
Otrava alkoholom je závažný stav, ktorý môže nastať pri požití veľkého množstva alkoholu počas krátkeho časového úseku. Nastáva vtedy, keď množstvo alkoholu v krvi začne výrazne pôsobiť na centrálnu nervovú sústavu a človek stráca kontrolu nad svojím telom. Alkohol (etanol) pôsobí okrem centrálnej nervovej sústavy (mozog, miecha) aj na dýchaciu sústavu, frekvenciu srdca a telesnú teplotu. Vo veľmi závažných prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu, upadnutiu do kómy a smrti.
Pomyselná hranica a smrteľná dávka alkoholu je u ľudí veľmi variabilná a závisí napríklad od:
- veku,
- pohlavia,
- váhy,
- tolerancie,
- dĺžky požívania alkoholu,
- stavu žalúdka – nalačno sa etanol vstrebáva už v žalúdku a môže začať pôsobiť oveľa rýchlejšie ako pri plnom žalúdku, kedy sa alkohol vstrebáva až v čreve, kde je jeho vstrebateľnosť o 10 - 30 % nižšia,
- zdravotného stavu – vyvinutie a stav orgánov, užívanie liekov, atď.
Najcitlivejšie na alkohol sú deti do 15 rokov, keďže ich orgány sú stále vo vývoji – napríklad pečeň nedokáže odbúravať alkohol tak ako u dospelých. V tomto veku by sa deti, samozrejme, s alkoholom stretnúť nemali, no prvá skúsenosť s ním je u mnohých zvyčajne skôr, ako dovŕšia dospelosť.
Aké sú príznaky otravy alkoholom?
Etanol je prirodzenou súčasťou ľudského tela a v krvi sa bežne vyskytuje v koncentrácii 0,03 – 0,1 ‰ (promile). Po požití alkoholického nápoja hladina stúpne na 0,2 – 0,5 ‰, pri 0,5 – 1 ‰ hovoríme o podnapitosti, 1,0 - 1,5 ‰ je mierny stupeň opitosti, 1,5 - 2,0 ‰ stredný stupeň opitosti, 2,0 - 3,0 ‰ ťažký stupeň opitosti a nad 3,0 ‰ hovoríme o intoxikácii (otrave) alkoholom. Príznaky otravy alkoholom sa líšia od štádia, v ktorom sa človek po požití alkoholu nachádza:
- Excitačné štádium (0,5 – 1 ‰) – eufória, vzrušenie, strata sebakontroly, zhoršené videnie, emočné výkyvy, zníženie pozornosti, zápach alkoholu z dychu človeka.
- Hypnotické štádium (1 – 2,5 ‰) – k predchádzajúcim príznakom sa pridáva zvýšenie prahu bolesti, dezorientácia a poruchy chôdze, apatia, výrazne sa zhoršuje porucha reči.
- Narkotické štádium (2,5 – 3,5 ‰) – dvojité videnie, poruchy dýchania aj vedomia, meravosť, dehydratácia.
- Asfyktické štádium (nad 3,5 ‰) – ťažké a pomalé dýchanie, necitlivosť a meravosť, podchladenie, neschopnosť udržať moč a stolicu, nevoľnosť a vracanie, zmodranie kože, krvácanie do tráviaceho traktu, kŕče, kóma (alkoholová „narkóza“) a smrť. Príčinou smrti býva zástava dychu alebo zástava srdca, prípadne zápal a opuch pľúc vyvolaný vdýchnutím zvratkov.
Prvá pomoc pri otrave alkoholom
Pokiaľ sa otrava alkoholom vyskytne vo vašom okolí, mali by ste sa držať týchto odporúčaní:
- Zavolajte rýchlu zdravotnú pomoc, jasne a stručne popíšte situáciu (príznaky, okolnosti, vek). Ak máte informácie o druhu a množstve vypitého alkoholu, taktiež o ochoreniach, ktorými postihnutý trpí (napr. cukrovka, epilepsia...), spomeňte to operátorovi.
- Otráveného v prípade bezvedomia uložte ho do polohy na boku (do stabilizovanej polohy). Ústa a hlavu nakloňte k zemi, aby nedošlo k vdýchnutiu zvratkov. Zaistite voľné dýchacie cesty (odopnúť zips, povoliť kravatu a pod.) a kontrolujte dýchanie. Ak nedýcha (za nedýchanie sa považuje aj chrčanie alebo lapanie po dychu), okamžite začnite s oživovaním (KPR – kardiopulmonálna resuscitácia). Operátor na linke vám pomôže a dá vám pokyny, ako postupovať.
- Pokiaľ otrava nie je až taká závažná, postihnutého posaďte a snažte sa ho udržať pri vedomí. Nepomáhajte mu s chôdzou – môže spadnúť a ublížiť si. Ak nedokáže sedieť, položte ho do stabilizovanej polohy.
- V žiadnom prípade nevyvolávajte vracanie – hrozí vdýchnutie zvratkov a poleptanie sliznice pažeráka a hltana. Rovnako nepodávajte žiadne jedlo.
- Otráveného sa snažte nechať a udržať v teple. Nedávajte ho pod studenú sprchu za účelom „prebratia“, hrozí totiž podchladenie.
- Nenechávajte ho osamote a snažte sa s ním komunikovať. Dôležitý je aj spôsob komunikácie, keďže opitý človek vás bude vnímať ako niekoho, kto sa mu snažiť pokaziť deň. Nevyhrážajte sa a nenadávajte mu, snažte sa zachovať priateľský postoj a preukážte záujem. Pomôže to odpútať pozornosť.
- Nenechajte ho z opitosti vyspať sa – hladina alkoholu môže aj po upadnutí do bezvedomia/spánku nebezpečne stúpať a takýto stav sa môže skončiť až fatálne.
- Pokiaľ je otrávený pri vedomí, vhodné je podať čistú vodu. Pozor na alkoholické nápoje alebo nápoje s obsahom kofeínu – môžu človeka ešte viac dehydrovať. Pri otrave alkoholom je totiž častým problémom dehydratácia. Ak postihnutý vracia alebo nespolupracuje, vodu nepodávajte.
- Nepodávajte čierne uhlie (a ani iné lieky!), nedokáže adsorbovať alkohol. Riešením je najmä výplach žalúdka (do 30 minút po intoxikácii), ďalej sa podáva naloxon, tiamín či vysokokoncentrovaný roztok glukózy – to je však práca záchranky a pohotovosti.
Ako predchádzať otrave alkoholom?
Najlepšou cestou, ako predchádzať otrave alkoholom je, prirodzene, ho nepiť. Keď si ale občas niečo dáme, mali by sme poznať svoju mieru (ktorá je u každého jedinca odlišná a závisí od mnohých faktorov) a prispôsobiť množstvo vypitého alkoholu našim schopnostiam – nielen kvôli potenciálnemu riziku otravy, ale aj kvôli nežiaducim účinkom alkoholu na ľudské zdravie a psychiku. Ako predchádzať otrave alkoholom, je zhrnuté v nasledujúcich bodoch:
- Nepite nalačno.
- Stanovte si hranicu, ktorú pri pití nechcete (a nesmiete) prekročiť. Stanovte si napríklad počet pív/pohárikov, ktoré zvládnete vypiť bez nejakých ťažších dôsledkov.
- Vyhnite sa „binge drinking“ – nárazovému pitiu. Ľudia zvyknú takto piť alkohol s cieľom čím skôr sa opiť. Avšak, práve takéto pitie vedie k častým otravám alkoholom.
- Vyhnite sa „alko-hrám“ – pri takýchto hrách sa dostávate pod tlak a môžete sa tak veľmi rýchlo prepiť až k akútnej otrave alkoholom. Nesúťažte a držte si v pití svoje tempo. Na tom, že kamarátov zvládnete prepiť, nie je nič chvályhodné (najmä s ohľadom na dôsledky takýchto počinov).
- Počas pitia alkoholu nezabúdajte na čistú vodu. Alkohol dehydratuje a pri jeho pití je potrebné dopĺňať aj vodu.
- Vyhnite sa alkoholu z neoverených zdrojov. Môže byť nekvalitne vypálený a obsahovať vysoké percento metanolu. Pitie takéhoto alkoholu vás môže stáť prinajlepšom zrak, prinajhoršom aj život.
- Nikdy nekombinujte alkohol s liekmi, ktoré užívate.
Zvýšené riziko otravy alkoholom v letnom období
Ako už bolo spomenuté vyššie, alkohol veľmi rýchlo dokáže organizmus dehydrovať, čo je nebezpečné najmä v letnom období. V kombinácii s jeho účinkom na cievy (rozšírenie ciev a pokles krvného tlaku) a letnými horúčavami je výborným podkladom kolapsu organizmu. Kolaps sa prejavuje najmä malátnosťou, návalmi zimy alebo tepla, nauzeou (pocitom na vracanie) a jeho častým dôsledkom je odpadnutie. Všetky tieto príznaky varujú, že váš organizmus sa prehrieva.
Ak pociťujete vyššie spomínané príznaky, snažte sa nájsť tieň, ľahnúť si a vyložiť nohy hore. Po stabilizácii použite studené obklady.
Predchádzať takýmto kolapsom sa dá jednoducho – dodržiavať pitný režim (vodu piť po dúškoch, nie nárazovo veľké množstvo), medzi 10. a 16. hodinou sa zdržiavať vnútri/v tieni/mimo priameho slnka, či nevykonávať počas tohto úseku dňa fyzickú aktivitu. Samozrejme, pokiaľ trávite v týchto rizikových hodinách čas na slnku, nepite alkohol, sladené nápoje ani nápoje s obsahom kofeínu – vhodná je čistá voda, nesladené čaje či minerálky.
Ak už ste dostali chuť na pohár vychladeného piva alebo vína, majte na pamäti, že alkohol nepatrí za volant auta ani bicykla. Ohrozíte tým nielen svoj život, ale aj životy všetkých účastníkov cestnej premávky. Pite zodpovedne a s mierou.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.


