Pre zdravé ďasná a zuby je dôležitá kompletná starostlivosť o celú ústnu dutinu. Základom je dôkladné a hlavne pravidelné čistenie zubov, medzizubných priestorov, jazyka, ale aj ďasien, na ktoré, bohužiaľ, mnohí zabúdame. Hromadenie baktérii vedie ku vzniku zápalu a následne k rôznym komplikáciám v podobe paradentózy. Potrápila vás bolesť ďasien? Poradíme vám, ako sa o nich správne starať, a tak predísť nepríjemnostiam.
- Aké sú najčastejšie ochorenia ďasien?
- Aké sú príčiny vzniku ochorení ďasien?
- Príznaky ochorenia ďasien
- Správna starostlivosť o ďasná
- Kedy k lekárovi?
Aké sú najčastejšie ochorenia ďasien?
Gingivitída (Zápal ďasien)
Zápal ďasien spôsobuje nahromadený a nedostatočne odstraňovaný zubný povlak, ktorý je bohatým zdrojom baktérií, zo zubov, medzizubných priestorov a okolia ďasien. Jedným z hlavných príznakov gingivitídy je krvácanie ďasien. Riešením je pravidelné a kompletné čistenie zubov a medzizubných priestorov a profesionálna dentálna hygiena. Pri závažnejšej forme sú potrebné antibakteriálne lieky a špeciálne pasty. Ak sa gingivitída nelieči, môže prerásť až do paradentózy (odborne parodontitídy).
Parodontitída (Paradentóza)
Paradentóza je konečné štádium neliečeného zápalu ďasien, ktoré sa prejavuje oddeľovaním ďasien od zubov. Dochádza k viditeľnosti zubných krčkov a môže viesť až k strate zubov. Príčinou vzniku je nesprávna hygiena, ale aj zlozvyky, ako je napr. žuvanie pera na písanie. Pri tomto type ochorenia je dôležité čím skôr navštíviť zubného lekára, ktorý stanoví požadovanú liečbu.
Aké sú príčiny vzniku ochorení ďasien?
Medzi najčastejšie príčiny patrí:
- zlá technika pri čistení zubov, ktorá spôsobuje dráždenie alebo poškodenie ďasien,
- fajčenie, žuvací tabak,
- nadmerný príjem cukru,
- iné choroby (srdca, dýchacích ciest, rakovina, oslabený imunitný systém, cukrovka...),
- používanie špáradiel na odstránenie zvyškov jedla z medzizubných priestorov – ich ostrý hrot pri neopatrnom čistení môže poškodiť ďasná.
Príznaky ochorenia ďasien
Ak sa u vás objavia nasledujúce príznaky, mali by ste zbystriť pozornosť:
- krvácanie počas umývania zubov, aj pri používaní medzizubných kefiek alebo nití,
- začervenané ďasná,
- opuch ďasien, vredy,
- citlivé a bolestivé ďasná,
- ustupovanie ďasien od zubov,
- zápach z úst,
- pociťovanie kyslej chuti v ústach,
- uvoľňovanie trvalých zubov.
Správna starostlivosť o ďasná
Prvým krokom je pravidelné a dôsledné čistenie zubov. Malo by byť súčasťou rannej a večernej rutiny u dospelých aj detí. Dôležitý je výber správnych pomôcok na čistenie. Za najlepšiu sa považuje zubná kefka s mäkkými a rovnými štetinami, ktoré nedráždia ďasná, ani zubnú sklovinu. Taktiež platí, že čím má kefka viac štetín, tým je efekt vyčistenia vyšší. Zuby sa čistia pod 45-stupňovým uhlom, tak aby sme odstránili zubný povlak a iné nečistoty. Alternatívnou klasickej manuálnej zubnej kefky môžu byť elektrické kefky. Je však dôležité správne si vybrať – vhodnejšie sú sonické zubné kefky (nie rotačné), ktoré sú šetrnejšie k zubom aj k ďasnám.
Avšak, len zubná kefka nestačí. Práve medzizubné priestory sú náchylnejšie na hromadenie zubného povlaku, čo vedie k zápalu ďasien. Na ich starostlivosť sa používa medzizubná kefka, dentálna niť alebo šablička. Pri čistení sa postupuje tak, že sa pomôcka opatrne vloží do medzizubného priestoru, a následne sa vytiahne. Na čistenie ťažko dostupných miest slúžia jednozväzkové kefky. Novinkou sú ústne sprchy, ktoré prispievajú k dokonalejšiemu vyčisteniu medzizubných priestorov.
Do kompletnej výbavy starostlivosti o zuby patrí zubná pasta. Ktorá je vhodná? Odporúča sa používať takú, ktorá nedráždi ďasná, obsahuje fluoridy chrániace zuby, má antibakteriálny, antiseptický a protizápalový účinok a obsahuje zložky, ktoré pôsobia preventívne proti krvácaniu ďasien.
Pri výbere ústnych vôd sa zamerajte najmä na tie, ktoré neobsahujú alkohol. Príliš vysoký obsah alkoholu spôsobuje poškodenie zubnej skloviny a podráždenie ďasien. Na dezinfekciu a udržanie si zdravých ďasien sú vhodné aj bylinné extrakty, napr. zo šalvie, myrhy, mäty, oregana, rumančeka, repíka.
Dôležité je raz ročne absolvovať pravidelnú preventívnu prehliadku u zubného lekára a navštíviť dentálnu hygienu aspoň dvakrát za rok.
Odporúča sa tiež užívať minerály, ktoré posilňujú zuby, napr. vápnik, horčík, zinok a fosfor. Dôležité sú aj vitamíny, ako vitamín C, ktorý pôsobí proti krvácaniu a zápalu ďasien, a vitamín D, ktorý napomáha vstrebávaniu vápnika.
Kedy k lekárovi?
Udržanie zdravých ďasien je rovnako dôležité ako starostlivosť o zuby. Ak neliečite krvácanie a zápal ďasien, dôjde k paradentóze. Pri nadmernom krvácaní, opuchu a bolesti ďasien sa obráťte na odborníka. Zdravé ďasná súvisia aj s celkovým zdravím. Pri paradentóze totiž baktérie putujú do celého organizmu a môžu vyvolať aj iné celkové ochorenia (napr. mozgu, očí, srdca, ciev, obličiek).
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie.