Nedostatok slnečného svetla a fyzickej aktivity, jednotvárna a kalorická strava počas zimných mesiacov – to všetko prispieva k nepríjemnému vyčerpaniu, ktoré sa objavuje na začiatku jari. Proti jarnej únave sa dá účinne bojovať, ak však jej príznaky pretrvávajú dlhšiu dobu, buďte na pozore – môže ísť o závažnejší zdravotný problém.
- Čo je jarná únava?
- Príznaky jarnej únavy
- Prevencia jarnej únavy
- Ako bojovať proti jarnej únave?
- Je potrebné kvôli jarnej únave vyhľadať lekára?
Čo je jarná únava?
Je to bežná reakcia organizmu na príchod teplejších dní po dlhej zime. Vzniká ako dôsledok teplotných a tlakových zmien počas príchodu jarných dní. Príčinou jarnej únavy sú však aj zmeny v životospráve. V zime konzumujeme zväčša kalorické a tučné jedlá, v strave absentuje čerstvé ovocie a zelenina a máme menej pohybu. Prechod medzi ročnými obdobiami dáva nášmu organizmu zabrať.
Jarná únava sa najčastejšie objavuje u starších ľudí, u ľudí s nízkym krvným tlakom a u meteosenzitívnych ľudí.
Príznaky jarnej únavy
Symptómy jarnej únavy sa u každého môžu líšiť. Patria medzi ne najmä:
- únava a celkové vyčerpanie, ktoré pretrváva aj napriek kvalitnému spánku,
- bolesť hlavy,
- bolesť kĺbov a svalov,
- závraty,
- podráždenosť,
- znížená imunita – vyššia náchylnosť na infekčné ochorenia, ako je napríklad bežné prechladnutie,
- citlivosť na zmeny počasia,
- časté zmeny nálad,
- nechuť do jedla,
- úzkostné stavy.
S jarou prichádzajú aj alergie
Výtok z očí a nosa, kýchanie alebo nepríjemné začervenané vyrážky nie sú príznakmi jarnej únavy, ale alergie. Na jar sa vyskytuje hlavne alergia na peľ (takzvaná senná nádcha), ktorá k tomuto ročnému obdobiu jednoducho neodlúčiteľne patrí.
Prevencia jarnej únavy
Počas zimných mesiacov konzumujeme menej ovocia a zeleniny, ktoré sú prírodným zdrojom mnohých vitamínov a minerálov. Náš organizmus môže na ich nedostatok reagovať práve jarnou únavou. Na príchod jari sa môžete pripraviť už v zime, a to napríklad dopĺňaním vitamínov, minerálov a iných látok. Tie vám pomôžu aj v boji proti jarnej únave.
- Vitamín C – prispieva k správnej funkcii imunitného systému, pomáha pri tvorbe energie pre organizmus a zabezpečuje správnu funkciu nervového systému.
- Vitamín D – priaznivo pôsobí na imunitný systém, pomáha pri vstrebávaní vápnika a fosforu do kostí, pomáha udržiavať normálnu hladinu vápnika v krvi, prispieva k správnej funkcii svalov. Hlavným zdrojom vitamínu D je slnečné žiarenie. V zime dochádza u pacientov k nedostatku tohto vitamínu, preto sa odporúča jeho dopĺňanie vo forme výživových doplnkov.
- Betaglukány – zlepšujú obranyschopnosť organizmu. Využívajú sa pri záťaži organizmu fyzickým a psychickým stresom a majú mnoho ďalších pozitívnych účinkov na organizmus.
- Horčík (magnézium) – prispieva k správnej funkcii srdca a cievneho systému, k správnej funkcii nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy. Výhodná je jeho kombinácia s vitamínom B6, ktorý je tiež účinný pri znižovaní vyčerpania a únavy.
- Železo – vyčerpanie a únava môžu byť príznakom nedostatku železa, najmä u žien v dôsledku menštruácie. Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a k zníženiu vyčerpania a únavy.
- Vitamíny skupiny B – vitamíny B2, B6 a B12 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy. Vitamíny skupiny B taktiež zabezpečujú správnu funkciu nervového systému. Na dopĺňanie týchto vitamínov je vhodný B-komplex.
- Koenzým Q10 – pomáha chrániť bunky pred oxidačným stresom (má antioxidačné účinky), zmierňuje únavu a bolesti hlavy.
- Ženšen – zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu, zmierňuje únavu a podporuje obranyschopnosť organizmu.
Ako bojovať proti jarnej únave?
- Doprajte si dostatočný a kvalitný spánok – aspoň hodinu pred spaním obmedzte pozeranie do obrazoviek (počítač, mobilný telefón, televízor) a snažte sa chodiť spať každý deň v rovnakom čase.
- Dôležitý je pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu – doprajte si každý deň aspoň 30 minút čerstvého vzduchu a denného svetla, ktorého bolo v zime nedostatok.
- Fyzická aktivita – pravidelným pohybom sa váš organizmus ľahšie prispôsobí zmenám, ktoré s jarným obdobím prichádzajú. Nepreháňajte to však, organizmus si na pohyb po dlhých zimných mesiacoch musí zvyknúť. Preto nie sú na začiatok vhodné náročné fyzické aktivity.
- Konzumujte ľahkú a vyváženú stravu – po ťažkej, jednotvárnej a kalorickej strave v zimnom období sa vám organizmus poďakuje, ak si na obed zvolíte radšej ľahší zeleninový šalát. Nezabúdajte na čerstvé ovocie a zeleninu, ktoré vám pomôžu s doplnením dôležitých vitamínov a minerálov, ktorých sme v zime mali nedostatok.
- Dbajte na pitný režim – zvoľte čistú vodu alebo nesladený čaj. Vyhýbajte sa alkoholu.
Je potrebné kvôli jarnej únave vyhľadať lekára?
Príznaky jarnej únavy sa často nápadne podobajú závažnému duševnému ochoreniu, ktoré sa nazýva depresia. Jarná únava však nie je ochorenie, ide o komplexný stav organizmu a jej prejavy zvyčajne odznejú do jedného až troch týždňov. Ak u vás pretrvávajú príznaky podobné jarnej únave viac ako 3 týždne, navštívte lekára. Dlhodobé príznaky jarnej únavy môžu byť znakom iných zdravotných komplikácií, ako je napríklad depresia, poruchy štítnej žľazy alebo chronický únavový syndróm. Symptómy depresie nemajú vplyv len na našu náladu, ale zasahujú aj do nášho správania.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.