Vysoké teploty, trávenie voľného času pri vode či nadmerné potenie počas leta môžu výrazne zvyšovať dehydratáciu u všetkých osôb, pričom najviac citlivé sú na ňu starší ľudia a deti. Dehydratácia však môže nastať aj v dôsledku hnačky, vracania či horúčky. Ako deti pred týmto neželaným javom chrániť a ako dehydratácii predchádzať?
- Prejavy a príznaky dehydratácie dieťaťa
- Príčiny dehydratácie u detí
- Ako predchádzať dehydratácii u detí?
- Liečba dehydratácie u detí
- Kedy k lekárovi?
Prejavy a príznaky dehydratácie dieťaťa
Voda tvorí až 3/4 ľudského tela a je súčasťou každej jednej bunky. Prijímame ju prostredníctvom tekutín aj potravín a vylučujeme močom a stolicou, slzami, potom aj dýchaním. Bez vody telo dokáže prežiť len pár dní, čo ešte znásobuje jej dôležitosť v našich životoch. Podieľa sa na regulačných procesoch (regulácia teploty), trávení, udržiavaní pH, fungovaní kĺbov, kostí a svalov a transporte kyslíka a odpadových látok.
Význam slova dehydratácia vyplýva z jeho názvu – nedostatok vody. Príčinou tohto nedostatku je buď nedostatočný príjem alebo nadmerná strata tekutín, prípadne kombinácia oboch, čo je časté najmä v letnom období. U dojčiat v prvých mesiacoch života by mal byť príjem tekutín 150 ml na kilogram, pričom s vekom toto číslo postupne klesá (viď tabuľka). Aj z toho dôvodu sú práve menšie deti náchylnejšie na vznik dehydratácie.
Tab.: Odporúčané denné množstvo tekutín u donosených novorodencov, dojčiat a starších detí. (Zdroj: https://www.solen.cz/pdfs/ped/2018/06/12.pdf)
Vek | Potreba tekutín (ml/kg telesnej hmotnosti) |
1. deň života | 50 – 70 |
2. deň | 70 – 90 |
3. deň | 80 – 100 |
4. deň | 100 – 120 |
10. deň – 7. mesiac | 150 – 160 |
8. mesiac – 12. mesiac | 100 – 140 |
2. rok | 80 – 120 |
3. – 5. rok | 80 – 100 |
6. – 10. rok | 60 – 80 |
11. – 14. rok | 50 – 70 |
Prejavy a príznaky dehydratácie závisia od stupňa dehydratácie, v ktorom sa dieťa nachádza. Rozoznávame 3 stupne:
- Mierny stupeň (strata do 5 % telesnej hmotnosti) – dieťa pociťuje smäd, má suché sliznice a pery, neslzí, moč je tmavší a v menšom množstve, môže pociťovať bolesti hlavy a byť nepokojné.
- Stredný stupeň (strata 5 – 10 % telesnej hmotnosti) – u dojčiat dochádza k vpadnutiu fontanely, príznaky sú rovnaké ako pri miernom stupni, no môže sa pridať aj nižšia kožná elasticita, vpadnuté oči, zrýchlené dýchanie a pulz, prípadne zvýšená teplota. Dieťa môže byť podráždené, ale aj naopak, apatické.
- Ťažký stupeň (strata viac ako 10 % telesnej hmotnosti) – okrem vyššie spomenutých príznakov môže dochádzať k ospalosti a prechodným stratám vedomia, končatiny sú studené (môžu byť dokonca až modré konce prstov), pulz je slabý. Môžu sa vyskytnúť aj kŕče. Dieťa vôbec nemočí.
Príčiny dehydratácie u detí
Ako už bolo spomenuté v úvode, dehydratácia vzniká z nedostatočného príjmu alebo nadmernej straty tekutín z tela dieťaťa. K najčastejším príčinám týchto javov dochádza v týchto prípadoch:
- bolestivosť slizníc – bolesť hrdla, bolesti v ústnej dutine (zuby, afty), poranenie slizníc,
- tráviace ťažkosti – bolesť brucha, hnačka, vracanie,
- horúčka, zvýšená teplota, úpal – zvýšené potenie,
- nadmerná fyzická aktivita, najmä počas horúcich letných dní,
- cukrovka – zvýšené močenie, a tým aj zvýšená strata tekutín,
- poruchy vedomia,
- poruchy prehĺtania.
Ako predchádzať dehydratácii u detí?
- Zlaté pravidlo hovorí, že keď už raz pocítime smäd, blížime sa na hranicu dehydratácie. Piť preto treba ešte vtedy, keď smäd necítime, čo platí aj u detí.
- Piť treba priebežne počas celého dňa, neprijímať nárazovo veľké množstvo tekutín.
- Snažte sa dieťa zaujať/motivovať – tekutiny mu nalejte do pekného pohára alebo použite slamku.
- Pri horúčke použite striekačku, odmerku alebo kvapkadlo, ktorým viete do dieťaťa dostať tekutiny pomaly a v malom množstve tak, aby mu to nebolo nepríjemné.
- Dbajte na zvýšený príjem tekutín najmä počas horúcich a suchých dní.
- Počas fyzickej aktivity dohliadnite na príjem tekutín aspoň raz za 15 minút. Snažte sa o to, aby ich dieťa počas leta vykonávalo najmä v podvečerných hodinách, prípadne skoro ráno.
- Tekutiny je vhodné striedať – použiť môžete čistú vodu (z vodovodu alebo balenú dojčenskú) aj nesladené čaje, prípadne nesladené ovocné a zeleninové šťavy.
- Zdrojom tekutín nie sú len voda a čaje, ale aj jedlo – ak dieťa nechce prijímať tekutiny prostredníctvom nápojov, zabezpečte mu ich polievkou či zeleninou (vysoký podiel obsahujú uhorka, paradajka, melón).
- Dojčatám sa odporúča až do zavedenia príkrmov nepodávať ani dojčenskú vodu (iba na ovlaženie úst). V letnom období sa odporúča ponúknuť im častejšie prsník. Vždy sa však poraďte o postupe s pediatrom, ktorý najlepšie pozná stav vášho dieťaťa.
Liečba dehydratácie u detí
Liečba dehydratácie u detí závisí od stupňa závažnosti a príznakov, ktoré má. Pokiaľ podľa príznakov spadá do strednej a ťažkej dehydratácie, je potrebné ihneď navštíviť lekára, prípadne pohotovosť – dieťa bude hospitalizované a tekutiny a elektrolyty sa mu do tela dostanú infúznou formou. Väčšinu prípadov ľahších dehydratácii však vieme vyriešiť doma.
Základom je vždy podať tekutiny, pri miernejších dehydratáciách to zvyčajne postačuje na zlepšenie stavu. Tekutiny je potrebné podávať každých 10 – 15 minút v malých množstvách (po lyžičkách). Pre deti sú vhodné vychladený čaj, neperlivá minerálna voda, dojčenská voda, čistá voda. Použiť sa môže aj voda osladená hroznovým cukrom. Naopak, pri liečbe by sme sa mali vyhnúť sladkým džúsom, kolovým nápojom aj iným sladeným nápojom, ktoré môžu stav dehydratácie ešte zhoršiť.
Pokiaľ dieťa trpí hnačkou, vracaním, horúčkou, vieme mu podať tzv. rehydratačný roztok. Je to roztok glukózy, soli a minerálnych látok, ktorý dokáže dieťaťu nahradiť stratené minerály a tekutiny. Rehydratačné roztoky sú najčastejšie dostupné vo forme prášku na prípravu nápoja alebo šumivých tabliet a sú určené pre všetky vekové kategórie. Niektoré navyše obsahujú aj probiotické baktérie, ktoré napomáhajú úprave črevnej mikroflóry po prekonaní tráviaceho ochorenia. Pri ich príprave a podávaní sa vždy riaďte pokynmi uvedenými v písomnej informácii pre používateľa. Odporúča sa ich podávať vychladené, v malých množstvách a častejších inervaloch.
Kedy k lekárovi?
Lekára ihneď navštívte v prípadoch, ak:
- je strata hmotnosti dieťaťa 5 – 10 %,
- dieťa odmieta prijať akékoľvek tekutiny,
- u dieťaťa dlhšie pretrváva hnačka alebo vracanie,
- dieťaťu chýbajú slzy,
- je moč dieťaťa je tmavý, prípadne úplne chýba,
- má dieťa chladné končatiny,
- je dieťa podráždené, unavené, spavé, apatické,
- sú prítomné závraty a slabosť,
- má dieťa vpadnuté oči, prípadne tmavé kruhy okolo nich,
- je fontanela u dojčiat vpadnutá,
- je prítomný rýchly a slabý pulz,
- dieťa močí viac ako obvykle (riziko cukrovky).
Ak sú prítomné tieto príznaky, navštívte rovno pohotovosť:
- strata hmotnosti dieťaťa je viac ako 10 %,
- dieťa upadá do letargie a neviete ho prebudiť,
- ústa sú úplne suché,
- dieťa má veľmi silné bolesti brucha, ktoré neustupujú.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.