Hnačka v detskom kolektíve nie je žiadnou neznámou. Medzi deťmi sa najmä infekčné choroby (infekčná hnačka) prenášajú veľmi jednoducho a rýchlo. Sú tiež často riešeným problémom rodičov a ich dojčiat. Viete, ako si bezpečne poradiť s príznakmi hnačky u detí, dojčiat a novorodencov?
Aké sú príčiny hnačky u detí?
Hnačka je podľa odbornej literatúry definovaná výskytom troch a viacerých vodnatých stolíc denne. Táto definícia však nie je úplne univerzálna pre všetky vekové kategórie, platí len pre dospelých a väčšie deti. U dojčiat je hnačkou taká stolica, ktorá je častejšia a redšia ako zvyčajne, nepríjemne zapácha, má zelenohnedú farbu a opakovane obsahuje prímesi v podobe nestrávenej potravy, hlienov a krvi. U tejto skupiny detí býva hnačka kyslejšia a môže spôsobovať zápaly v oblasti zadočku (plienková dermatitída).
U najmenších detí frekvencia, konzistencia a farba stolice záleží od veku a od toho, či sú dojčené alebo kŕmené umelou mliečnou formulou. Dojčené deti do 1 mesiaca majú niekedy aj 8 - 10 stolíc denne (v malom objeme, zväčša žltej farby), stolica nedojčených detí je menej častá (cca 4x denne po prvom týždni). Dojčené deti od 2 mesiacov môžu mať stolicu tiež viackrát denne, ale nemusia ju mať aj niekoľko dní. Z tohto počtu stolíc sa môže občas vyskytnúť aj stolica podobná hnačke, pokiaľ však takýchto stolíc nie je viac ako 3 za sebou a nespĺňa vyššie popísané príznaky, dieťa je spokojné, priberá na váhe, nie je potrebné sa obávať. V prípade nejasností alebo obáv konzultujte stav dieťaťa s pediatrom. Stolica detí kŕmených mliečnymi formulami je zvyčajne hustejšia a môže mať občas aj prirodzene zelenšie sfarbenie.
Príčiny hnačky môžu byť rôzne, no najčastejšími sú infekcie. Ide hlavne o vírusy (rotavírusy, adenovírusy, enterovírusy) a baktérie (Escherichia coli, salmonela, šigela či kampylobakter), parazity postihujú deti len málo. Rizikové sú najmä rozvojové krajiny, kde je miera hygieny alebo čistoty vody nižšia ako vo vyspelých krajinách.
Medzi ďalšie príčiny môžeme zaradiť:
- potravinové alergie – alergia na bielkovinu kravského mlieka,
- laktózovú intoleranciu (neznášanlivosť mliečnych výrobkov),
- narušenie črevnej mikrobioty (užívanie antibiotík),
- ochorenie tráviacej sústavy (celiakia, zápaly),
- prerezávanie prvých zubov.
Tieto príčiny sú však väčšinou spojené s dlhodobým výskytom hnačky (aj niekoľko mesiacov). Bežná (akútna) hnačka by mala u detí aj dospelých odznieť do 3 až 6 dní.
Je hnačka infekčná?
Infekčnosť hnačky závisí od jej pôvodu. Pokiaľ je spôsobená baktériami alebo vírusmi (čo je u detí časté), jej prenos medzi deťmi je veľmi pravdepodobný. Najčastejšie sa takýto nechcený prenos udeje po konzumácii jedla a nápojov, po blízkom kontakte s nakazenou osobou/dieťaťom v kolektíve alebo dotykom zdieľaných predmetov (napr. kľučky). Prenosu sa dá zabrániť najmä dostatočnou hygienou – naučte deti pravidelne a najmä správne umývať si ruky a nedávať do úst cudzie predmety. Dbajte na dostatočne tepelne upravenú stravu a čistú pitnú vodu, najmä pokiaľ ste v zahraničí. Predchádzať hnačke je oveľa lepšie, ako ju liečiť.
Ako zastaviť hnačku u detí?
Základným spôsobom, ako hnačku zastaviť, je nastaviť dieťa na diétu a dopĺňať stratené tekutiny.
U dojčených detí neprestávajte dojčiť – materské mlieko je dobre stráviteľné a nepodieľa sa na zhoršovaní alebo vyvolávaní prejavov hnačky. Dojčenie je aj najlepšou prevenciou jej vzniku. U detí nastavených na mliečne formuly je vhodné znížiť príjem mlieka a pridať ryžový odvar (je vhodný aj na prípravu formuly), prípadne u väčších dojčiat aj mixované banány či postrúhané jablká (vhodné aj u starších detí). V prípade, že ťažkosti ďalej pretrvávajú, je namieste mlieko vysadiť, prípadne nahradiť mliečnou formulou určenou na použitie pri hnačkách (napríklad bezlaktózovou). Vo všeobecnosti je pri prepuknutí hnačky dôležité znížiť príjem tukov v potrave a sústrediť sa najmä na príjem energie v podobe sacharidov. Skvelým spôsobom, ako predchádzať hnačkám u detí nastavených na mliečne formuly, je podávanie probiotík – tie majú pozitívny účinok na črevnú mikrobiotu a chránia prostredie čreva pred neželanými infekciami.
Ako doplniť stratené tekutiny? Častým dôsledkom hnačky je dehydratácia dieťaťa – nikdy ju nepodceňujte. Odporúča sa podávať tzv. rehydratačné roztoky, ktoré doplnia nielen stratené tekutiny, ale aj minerály, a sú vhodné už pre dojčatá. Nepripravujte ich doma na základe internetových domácich receptov, sú dostupné bez lekárskeho predpisu v lekárňach. Okrem bežných rehydratačných roztokov existujú aj také s prídavkom prospešných probiotických baktérií, ktoré pomáhajú obnovovať črevnú mikrobiotu. Okrem nich sú na doplnenie tekutín (v závislosti od veku) vhodné aj dojčenská nesýtená voda, minerálka bez bubliniek, slabší čierny čaj.
Čo sa týka stravy, vhodné je začať ľahšími sacharidovými jedlami – varená ryža, varená alebo dusená zelenina na vode (mrkva, zemiaky), zeleninové vývary, ovocie (banány), nízkotučné pečivo (sucháre, staršie pečivo – nie však celozrnné). Keď sa hnačka zmierni, postupne môžete pridávať bielkoviny (hydinové mäso). Tuky sa do stravy vracajú až nakoniec, keď už hnačka ustúpi (maslo, mliečne výrobky, avokádo...).
Pri hnačke sú nevhodné sladkosti, nafukujúce potraviny (strukoviny, zelenina typu kaleráb, kapusta, brokolica), údeniny, vajíčka, vyprážané, mastné a korenené jedlá, sladené nápoje, koncentrované džúsy a šťavy...
Stravu aj tekutiny vždy podávame v menších porciách a častejšie, nikdy nie nárazovo. Sústreďte sa najmä na tekutiny. V prípade, ak ich dieťa odmieta, môžete použiť napr. striekačku.
Ďalšou možnosťou terapie a zastavenia hnačky je použitie prípravkov s obsahom kvasinky Saccharomyces boulardii, ktorú je možné podávať už dojčatám vo forme kvapiek alebo prášku na prípravu suspenzie, starším deťom vo forme kapsúl. (Pozor, liečba hnačky u detí do 2 rokov musí byť vždy pod dozorom lekára.) V súčasnosti sú takéto prípravky číslom jeden pri liečbe hnačkových ochorení u detí a dospelých, najmä ak sú vírusového alebo bakteriálneho pôvodu.
Z probiotík je vhodný napr. prípravok Enterina vo forme fľaštičiek s roztokom, ktorý okrem probiotického kmeňa obsahuje aj vitamín K, vitamíny skupiny B a suchý extrakt z plodov čučoriedok.
Lieky na liečbu hnačky by sa mali podávať len v prípade, ak je hnačka výrazná (objemná a častá), po konzultácii s lekárom. Od 2 rokov sú vhodné prípravky s obsahom diosmektitu, ktorý svojimi schopnosťami, ako je naviazanie toxínov a obalenie čreva, dokážu hnačku účinne zastaviť. Nevýhodou môže byť jeho nepríjemná chuť, ktorá sa však dá maskovať zmiešaním s tekutinami alebo jedlom. Rovnakým mechanizmom pôsobí aj čierne uhlie. Obe tieto liečivá zaraďujeme do skupiny črevných adsorbencií. Pri tejto skupine liečiv je potrebné dodržať časový odstup od iných liekov alebo výživových doplnkov minimálne 2 hodiny – naväzujú na seba totiž nielen škodlivé, ale aj prospešné látky. Rovnako, ako vyššie spomínaná kvasinka, aj črevné adsorbenciá účinkujú najmä pri vírusových a bakteriálnych infekciách, uhlie je určené deťom od 3 - 6 rokov (podľa výrobcu) a mali by slúžiť skôr ako doplnok k liečbe, napr. spomínanou probiotickou kvasinkou.
Veľmi dobrá je kombinácia komplexu želatíny a kyseliny trieslovej – Tasectan – komplex v žalúdku nepodlieha zmenám a vytvára na sliznici čreva film, ktorý ho chráni, pôsobí proti zápalu a znižuje tak frekvenciu a dobu trvania hnačky. Dostupná je aj verzia s probiotikami, ktoré pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru.
Lieky, ktoré spomaľujú pohyb čriev (s obsahom loperamidu), sú vhodné až u detí od 6 rokov a ich použitie by malo byť obmedzené výhradne na hnačky stresového pôvodu. V prípade použitia pri vírusových a bakteriálnych hnačkách môže dôjsť v dôsledku spomalenia pohybu čriev k rýchlejšiemu množeniu baktérií/vírusov a zhoršeniu príznakov hnačky.
Po odznení hnačky je na obnovu črevnej mikroflóry vhodné podávať probiotiká.
Kedy ísť k lekárovi?
Ak má hnačku dieťa do 6 mesiacov, je potrebné vždy vyhľadať lekára.
Hnačka u starších dojčiat často nie je dôvodom na paniku, existujú však prípady, v ktorých je potrebné spozornieť. Pokiaľ hnačka trvá príliš dlho, môže viesť okrem straty hmotnosti dojčaťa aj k spomaleniu jeho rastu a vývinu. Ostražití (a vyhľadať lekára) by ste mali byť v týchto prípadoch:
- v stolici je krv, hlien, hnis,
- horúčka,
- okrem hnačky dieťa aj vracia, čo zvyšuje riziko dehydratácie,
- známky dehydratácie:
- dojča je ospalé a bledé s vpadnutými očami,
- dojča má vpadnutú fontanelu,
- strata hmotnosti (viac ako 5 %),
- pri plači má málo alebo žiadne slzy, rovnako má aj popraskané pery, suchý jazyk, sliznice aj kožu,
- menej časté močenie (menej ako 6x denne), nemočenie alebo močenie tmavého moču,
- nezáujem o kŕmenie a tekutiny.
Hnačka u starších detí môže byť závažná najmä v týchto prípadoch:
- vyššie spomínané príznaky, ako horúčka, sprievodné vracanie, krv, hlien alebo hnis v stolici,
- veľký objem aj počet stolíc trvajúci dlhšie ako 2 dni,
- známky dehydratácie:
- veľký smäd, suché sliznice, popraskané pery...,
- nemočenie 8 - 10 hodín,
- nechutenstvo a strata hmotnosti,
- únava a malátnosť alebo, naopak, nepokoj a podráždenosť,
- búšenie srdca, rýchle a hlboké dýchanie,
- silná kŕčovitá bolesť brucha.
S lekárom vždy konzultujte stav a postup liečby u dieťaťa, ktoré má chronické ochorenie obličiek alebo srdca, prípadne iné chronické ochorenie.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.